Invited groups |
2015New Jersey NJSIAA Indoor Relay Championships 2015 Results - New Jersey NJSIAA Indoor Relay Championships
Published by
Website:Click here Results by: Scullions Timing 50th Annual NJSIAA/Star-Ledger/M-F Athletic - 1/18/2015
State Indoor Track & Field Relay Championships
John Bennett Indoor Complex - Toms River, NJ
Results
Girls 4x200 Meter Relay NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Union Catholic 'A' 1:43.52 2
1) Chadwick, Amaya 9 2) Coverson, Jordan 12
3) Herran, Alana 12 4) McLaughlin, Sydney 10
2 Saint John Vianney 'A' 1:50.62 2
1) Omoregie, Ashley 9 2) DiFrancesco, Katie 10
3) Mahoney, Victoria 12 4) Heil, Monica 11
3 Notre Dame 'A' 1:50.67 2
1) Graham, Kenni 11 2) Graham, Jana Nicole 12
3) Olaleye, Miah 10 4) Phillips, Madison 11
4 Camden Catholic 'A' 1:52.06 2
1) Petroski, Isabella 9 2) Williams, Zarria 11
3) Hall, Moriah 11 4) Blacks, Kaylin 12
5 Donovan Catholic 'A' 1:54.91 1
1) Ramos, Riana 10 2) Marko, Madison 12
3) Kennedy, Katelyn 12 4) Gordon, Molly 12
6 Acad O/T Holy Angels 'A' 1:55.24 2
1) Slepian, Holly 11 2) Laufeld, Sarah 11
3) Dhont, Veronique 9 4) Kahrer, Kristen 11
7 Pope John Xxiii 'A' 1:56.46 2
1) Valiante, Emma 9 2) Frye, Claudia 10
3) Buck, Stephanie 11 4) Thatcher, Morgan 11
8 Mount Saint Dominc 'A' 1:57.02 1
1) Moorer, Tyller 11 2) Ramirez, Zoey 12
3) Merkerson, Briana 12 4) Ruvo, Holly 9
9 Paul VI 'A' 1:59.60 1
1) Randel, Ashley 10 2) Scaramuzzo, Gabrielle 11
3) Hughes, Fiona 10 4) Carrozzo, Anna Marie 10
10 Mount Saint Mary 'A' 2:02.92 1
1) Kacani, Kelly 9 2) Madera, Erika 11
3) Argenziano, Haley 9 4) Mackessy, Abigail 10
Girls 4x400 Meter Relay NPA
================================================================
School Finals
================================================================
1 Union Catholic 'A' 4:07.59
1) Coverson, Jordan 12 2) Gibbs, Janelle 12
3) Williams, Myriah 10 4) Lamadieu, Cassandra 10
2 Donovan Catholic 'A' 4:19.34
1) Ramos, Riana 10 2) Marko, Madison 12
3) Gordon, Molly 12 4) Avalos, Brianna 12
3 Pope John Xxiii 'A' 4:25.23
1) Buck, Stephanie 11 2) Valiante, Emma 9
3) Keller, Abby 11 4) Williams, Karleigh 11
4 Camden Catholic 'A' 4:37.45
1) Williams, Zarria 11 2) Petroski, Isabella 9
3) Blacks, Kaylin 12 4) Patouhas, Athena 9
5 Mount Saint Dominc 'A' 4:46.39
1) Murphy, Colette 10 2) Leftwich, Alexis SO
3) Antoine, Lyara 10 4) LaRiccia, Bridget 10
6 Mother Seton 'A' 4:55.49
1) Decosey, Courtney 10 2) Kamara, Mameh 10
3) Tinglin-Jarrett, Noni 11 4) Ward, Katheryn 11
7 Mount Saint Mary 'A' 4:56.63
1) Kacani, Kelly 9 2) Argenziano, Haley 9
3) Mackessy, Abigail 10 4) Madera, Erika 11
Girls 4x800 Meter Relay NPA
================================================================
School Finals
================================================================
1 Union Catholic 'A' 9:52.02
1) Glynn, Caitlin 12 2) Johnson, Asia 11
3) Piiru, Chandi 12 4) Sullivan, Caroline 10
2 Acad O/T Holy Angels 'A' 10:18.37
1) Moran, Kelly 12 2) Jansson, Grace 11
3) Gurian, Eva 12 4) Novelli, Rhiannon 9
3 Red Bank Catholic 'A' 10:24.44
1) O'Brien, Maeve 11 2) Roma, Danielle 9
3) Ryan, Kaitlin 10 4) Leinart, Emily 11
4 Pope John Xxiii 'A' 10:27.18
1) Post, Abigail 10 2) Keller, Abby 11
3) Williams, Karleigh 11 4) Henning, Elizabeth 11
5 Saint Dominic 'A' 10:43.76
1) Mernar, Emily 12 2) Foster, Destiny 11
3) Bustamante, Jianna 11 4) Bertholon, Camille 11
6 Mount Saint Dominc 'A' 11:11.95
1) Sause, Katie 11 2) Rizzo, Kaeli 10
3) McDonnell, Anne 12 4) Staranka, Jaclyn 11
7 Camden Catholic 'A' 11:12.95
1) McHugh, Kelly 12 2) Hall, Moriah 11
3) McHugh, Shannon 9 4) Rodriguez, Melissa 9
8 Bishop Ahr 'A' 11:13.32
1) Jansson, Alex 10 2) Acosta, Nina 10
3) Gomez, Mariel 9 4) Healy, Erica 11
9 Saint John Vianney 'A' 11:23.73
1) Barone, Brittney 10 2) Stefany, Dana 10
3) Kirby, Cailey 10 4) Braccia, Marissa 11
10 Mount Saint Mary 'A' 12:06.99
1) Mackessy, Abigail 10 2) Madera, Erika 11
3) Argenziano, Haley 9 4) Toolan, Allyson 11
11 Bishop Eustace 'A' 12:07.38
1) Carrie, Michelle 11 2) Guinta, Victoria 11
3) Adams, Christine 10 4) Steeves, Lauren 11
-- Mother Seton 'A' DQ
1) Dhesi, Amritpreet 10 2) Makras, Theoniki 10
3) Mejia, Stephanie 10 4) Ortega, Bianca 10
-- Notre Dame 'A' DQ
1) Bailey, Mary Kate 10 2) Domino, Sarah 12
3) Barlow, Claire 9 4) DiGiuseppe, Cara 10
Girls 1600 Sprint Medley NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Union Catholic 'A' 4:15.30 2
1) McLaughlin, Sydney 10 2) Onque-Shabazz, Amari 11
3) Chadwick, Amaya 9 4) Henry, Bria 12
2 Saint John Vianney 'A' 4:30.08 2
1) DiFrancesco, Katie 10 2) Omoregie, Ashley 9
3) Mahoney, Victoria 12 4) Heil, Monica 11
3 Acad O/T Holy Angels 'A' 4:36.05 1
1) Slepian, Holly 11 2) Laufeld, Sarah 11
3) Kahrer, Kristen 11 4) Moran, Kelly 12
4 Red Bank Catholic 'A' 4:36.16 1
1) Mascone, Bess 9 2) King, Shaviahanah 11
3) Byrne, Bridget 9 4) McNally, Shayne 11
5 Notre Dame 'A' 4:36.65 2
1) Gibilisco, Jenna 11 2) Graham, Jana Nicole 12
3) Graham, Kenni 11 4) Kowalski, Alexandra 12
6 Mount Saint Mary 'A' 4:40.51 2
1) Warren, Katie 11 2) Donegan, Lindsay 12
3) McNeil, Lauren 10 4) Dyke, Kerry 12
7 Mount Saint Dominc 'A' 4:44.45 2
1) Murphy, Colette 10 2) Moorer, Tyller 11
3) Patterson, Makenzi 9 4) McGowan, Kelly 12
8 Pope John Xxiii 'A' 4:49.13 2
1) Frye, Claudia 10 2) Thatcher, Morgan 11
3) Schultz, Bridget 11 4) Roney, Jenna 11
9 Camden Catholic 'A' 4:52.54 1
1) Petroski, Isabella 9 2) McHugh, Kelly 12
3) Edwards, Ayanah 10 4) Patouhas, Athena 9
10 Donovan Catholic 'A' 4:59.37 2
1) Kennedy, Katelyn 12 2) Wolfe, Alexa 10
3) Fisch, Savannah 11 4) Goodlow, Kaitlyn SR
11 Paul VI 'A' 5:12.56 1
1) Urbach, Michaela 11 2) Randel, Ashley 10
3) Scaramuzzo, Gabrielle 11 4) Cerveny, Rachel 11
12 Mother Seton 'A' 5:51.27 1
1) Higgins, Taylor 10 2) Jean, Jemima 10
3) Kamara, Mameh 10 4) Makras, Theoniki 10
Girls Distance Medley NPA
================================================================
School Finals
================================================================
1 Union Catholic 'A' 12:51.16
1) Glynn, Caitlin 12 2) Lamadieu, Cassandra 10
3) Onque-Shabazz, Amari 11 4) Sullivan, Caroline 10
2 Notre Dame 'A' 13:11.28
1) Bailey, Mary Kate 10 2) Graham, Jana Nicole 12
3) Gibilisco, Jenna 11 4) Kowalski, Alexandra 12
3 Pope John Xxiii 'A' 13:23.43
1) Keller, Abby 11 2) Frye, Claudia 10
3) Roney, Jenna 11 4) Henning, Elizabeth 11
4 Saint Dominic 'A' 13:35.22
1) Mernar, Emily 12 2) Perry, Aliya 10
3) Bustamante, Jianna 11 4) Bertholon, Camille 11
5 Mount Saint Mary 'A' 13:37.62
1) Donegan, Lindsay 12 2) Warren, Katie 11
3) McNeil, Lauren 10 4) Dyke, Kerry 12
6 Bishop Ahr 'A' 13:59.69
1) Georges, Brittany 11 2) Foster, Jaime 9
3) Herban, Emma 9 4) Stankosh, Gabi 9
7 Mount Saint Dominc 'A' 14:00.01
1) Workman, Sarah 12 2) Murphy, Colette 10
3) McGowan, Kelly 12 4) Onello, Katie 9
8 Camden Catholic 'A' 14:12.72
1) McHugh, Kelly 12 2) Williams, Zarria 11
3) Hall, Moriah 11 4) Rodriguez, Melissa 9
9 Mother Seton 'A' 14:35.77
1) Heuwetter, Allison 12 2) Kamara, Mameh 10
3) Makras, Theoniki 10 4) Ortega, Bianca 10
10 Bishop Eustace 'A' 14:36.50
1) Reyes, Chelsea 12 2) Carrie, Michelle 11
3) Adams, Christine 10 4) Gilson, Abigail 9
Girls 4x51.5 Meter Shuttle Hurdle NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Union Catholic 'A' 30.98 2
1) Coverson, Jordan 12 2) Gibbs, Janelle 12
3) Herran, Alana 12 4) McLaughlin, Sydney 10
2 Notre Dame 'A' 36.59 2
1) Domino, Sarah 12 2) Linton, Raven 11
3) Nasto, Erica 11 4) Graham, Kenni 11
3 Pope John Xxiii 'A' 37.23 2
1) Frye, Claudia 10 2) Kimble, Cassie 11
3) Valiante, Emma 9 4) Kossove, Ashley 11
4 Donovan Catholic 'A' 37.32 2
1) Underwood, Brielle 12 2) Donnelly, Meghan 10
3) Higham, Marissa 11 4) Russell, Kira 10
5 Paul VI 'A' 40.36 1
1) Hughes, Fiona 10 2) Stokley, Steele 12
3) Ketchek, Anastasia 11 4) Randel, Ashley 10
-- Mother Seton 'A' DNF 1
1) Decosey, Courtney 10 2) Higgins, Taylor 10
3) Tinglin-Jarrett, Noni 11 4) Ward, Katheryn 11
-- Camden Catholic 'A' DQ 1
1) Williams, Zarria 11 2) Hall, Moriah 11
3) McHugh, Kelly 12 4) Blacks, Kaylin 12
Girls High Jump Relay NPA
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Scott, Tyler 9 Union Catholic 5-00.00
2 Fellowes, Samantha 10 Holy Angels 5-00.00
3 Stokley, Steele 12 Paul VI 4-10.00
4 Gibbs, Janelle 12 Union Catholic 4-06.00
4 Rivoir, Abby 11 Holy Angels 4-06.00
4 Higham, Marissa 11 Donovan Catholic 4-06.00
7 Valiante, Emma 9 Pope John Xxiii 4-04.00
8 Graham, Kenni 11 Notre Dame 4-04.00
9 Bertholon, Camille 11 St Dominic 4-02.00
9 Ullmann, Katie 10 Donovan Catholic 4-02.00
9 Nadrowski, Brenna 11 St Dominic 4-02.00
12 Urbach, Michaela 11 Paul VI 4-00.00
12 Argenziano, Haley 9 Mount Saint Mary 4-00.00
12 Kimble, Cassie 11 Pope John Xxiii 4-00.00
-- Warren, Katie 11 Mount Saint Mary NH
-- Domino, Sarah 12 Notre Dame NH
Girls Pole Vault Relay NPA
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Grieco, Amanda 11 Union Catholic 7-00.00
-- Ghizzone, Allyson 11 Union Catholic NH
Girls Shot Put Relay NPA
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Wilson, Alyssa 10 Donovan Catholic 37-02.00
2 Rambert, Angela 11 Notre Dame 34-10.00
3 Patterson, Ayanna 12 St Dominic 33-01.00
4 Julve, Amanda 12 Bishop Ahr 32-11.00
5 Perez, Victoria 12 Pope John Xxiii 32-06.75
6 Line, Danielle 10 Pope John Xxiii 32-04.25
7 McDonnell, Madeline 11 Paul VI 30-09.25
8 Singer, Marianna 12 Donovan Catholic 28-08.50
9 Massaker, Paige 12 Mount Saint Domi 27-11.50
10 Pallante, Jessica 12 Mount Saint Domi 27-02.25
11 Skae, Anya 9 Holy Angels 26-11.00
12 Eastman, Stephanie 10 Union Catholic 26-10.75
13 Armstead, Jaya 10 Notre Dame 26-10.25
14 Onyeze, Tiffiney 11 Bishop Ahr 25-04.00
15 Einwechter, Tara 10 St John Vianney 25-02.50
16 Falco, Allison 11 St John Vianney 25-00.50
17 Braswell, Precious 12 St Dominic 24-06.00
18 Samuels, Christina 9 Union Catholic 24-05.50
19 Homicile, Naika 10 Holy Angels 23-11.00
20 Kaur, Baldeep 11 Mount Saint Mary 21-03.50
21 McNeil, Lauren 10 Mount Saint Mary 19-04.00
22 Lamberto, Ana 11 Paul VI 17-09.50
Women - NPA - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Union Catholic 70 2) Pope John XXIII 32
3) Notre Dame 30 4) Donovan Catholic 28
5) ACAD O/T HOLY ANGELS 23 6) Saint John Vianney 16
7) Red Bank Catholic 10 8) Saint Dominic 9
9) Camden Catholic 8 9) Paul VI 8
11) Bishop Ahr 5 12) Mount Saint Dominc 4
13) Mount Saint Mary 3 14) MOTHER SETON 1
Event 1 Boys Distance Medley NPA
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Christian Brothers 'A' 10:42.89
1) Ferro, Blaise 11 2) Gowen, Colin 12
3) Kruppa, Josh 12 4) Martinez, Josh 11
2 Pope John Xxiii 'A' 10:46.89
1) Buck, Jon 12 2) Harrell, Shane 12
3) Skydel, Steve 12 4) Drace, Chris 12
3 Bishop Eustace 'A' 11:01.66
1) Vulimiri, Praveen 12 2) Hullihan, Daniel 10
3) Carrie, Jonathan 12 4) Hutchison, Shawn 12
4 Camden Catholic 'A' 11:02.26
1) Slack, Timothy 12 2) Johnson, Malik 12
3) Goodwin, Avery 12 4) Slack, John 12
5 Saint Joseph's Metuchen 'A' 11:02.45
1) Columbus, Michael 12 2) Malague, Jack 12
3) Meisenbacher, Stephen 12 4) Tyrrell, Dylan 11
6 Delbarton 'A' 11:05.79
1) DeFeo, Joey 10 2) Earlywine, Jordan 12
3) Fischer, Pat 12 4) Ungar, Matt JR
7 Union Catholic 'A' 11:06.66
1) Papachristos, Nate 10 2) Perona, Jimmy 11
3) Robinson, Trae 11 4) Cadas, Justin 9
7 Notre Dame 'A' 11:06.66
1) Gormley, Mike 12 2) Scott, Justin 12
3) Marfin, Tyler 12 4) DiPaola, Mark 12
9 Saint Peter's 'A' 11:14.85
1) Rossi, Brandon 10 2) Honig, Matt 10
3) Bagley, Markus 9 4) Parrado, Brandon 11
10 Seton Hall 'A' 11:26.10
1) Morrison, Mark 11 2) Saint Germain, Nathaniel 12
3) Tighe, Austin 12 4) Gabayeron, Carmelo 12
11 Paul VI 'A' 11:50.70
1) Giumarello, Sam 9 2) Young, Anthony 9
3) Conte, Stephen 10 4) Schmidt, William 12
12 Bishop Ahr 'A' 11:52.96
1) Napoli, Angelo 11 2) Minick, Josh 9
3) Fernandez, Paul 10 4) Cruz, Dylan 11
13 Saint John Vianney 'A' 11:55.29
1) James, Sean 10 2) Braccia, Nicholas 11
3) Licciardello, Adam 10 4) Roddy, Martin 12
14 Donovan Catholic 'A' 12:01.63
1) Castronuova, Peter JR 2) Flagg, Jon JR
3) Thoms, Jake JR 4) Durkin, Frank JR
-- Saint Augistine 'A' DQ
1) Collins, Blaise 9 2) Collins, Casey 9
3) Wright, Justin 9 4) Wright, Brandon 12
Event 5 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Christian Brothers 'A' 31.67 2
1) Alexander, Chris 12 2) Brooks, Colton 10
3) DeSaye, Joe 11 4) Jacoutot, Tim 10
2 Union Catholic 'A' 31.73 3
1) Marshall, Joe 12 2) Mayer, Kendall 12
3) McLaughlin, Taylor 12 4) Reed, Chris 12
3 Notre Dame 'A' 32.32 3
1) Liedtka, Jacob 11 2) Weekes, BJ 12
3) Parziale, Damion 12 4) Burnett, Jesse 11
4 Delbarton 'A' 32.41 3
1) Chan, Peter 11 2) Gambetta, Joseph 11
3) Ohazurike, Shawn 11 4) Mayer, Luke 12
5 Bishop Eustace 'A' 32.84 2
1) Nguyen, John 10 2) Adams, Evan 11
3) Williams, Zahir 11 4) Fenerty, Sebastian 11
6 Saint Joseph's Metuchen 'A' 32.86 2
1) Arthur, Bruce 12 2) McNulty, Richard 12
3) Greene, Julian 12 4) Plummer, Austin 12
7 Camden Catholic 'A' 34.14 1
1) Noone, Kris 11 2) Dupree, Kyle 10
3) Johnson, Malik 12 4) Dupree, Kameron 10
8 Saint Peter's 'A' 35.88 1
1) Wisowaty, Robbie 11 2) Hutchins, Darnell 12
3) Springer, William 12 4) Ajayi, Peter 12
9 Paul VI 'A' 36.09 1
1) Dickens, Maxwell 11 2) Locantore, Nicholas 11
3) Hallam, Nicholas 11 4) Catalini, Gianluca 11
-- Seton Hall 'A' FS 3
1) Anukwuem, Tobe 12 2) Pryor, Harrison 12
3) Watkins, Royce 12 4) Wachenfeld, Daniel 12
Event 9 Boys 4x200 Meter Relay NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Christian Brothers 'A' 1:32.96 3
1) DeVizia, Jack 12 2) Jacoutot, Tim 10
3) Somma, Mike 12 4) Zupko, Mike 11
2 Seton Hall 'A' 1:33.43 3
1) Moorer, Brandon 11 2) Aman, Michael 12
3) Anukwuem, Tobe 12 4) Saint Germain, Daniel 12
3 Union Catholic 'A' 1:33.52 3
1) Dawson, Anthony 11 2) Marshall, Joe 12
3) McLaughlin, Taylor 12 4) Sagendorf, Brian 12
4 Delbarton 'A' 1:35.46 3
1) Lodge, Ian 12 2) Mayer, Luke 12
3) Gambetta, Joseph 11 4) Ohazurike, Shawn 11
5 Notre Dame 'A' 1:36.65 3
1) Marland, Douglas 12 2) Liedtka, Jacob 11
3) Scott, Justin 12 4) Valentin, Emilio 10
6 Camden Catholic 'A' 1:37.81 1
1) Johnson, Malik 12 2) Noone, Kris 11
3) Dupree, Kyle 10 4) Slack, Timothy 12
7 Saint Joseph's Metuchen 'A' 1:38.58 3
1) Adams, Jaylan 12 2) Roach, Noah FR
3) Martorano, Joseph 10 4) Chambers, Marqus 12
8 Saint John Vianney 'A' 1:38.84 2
1) Soccoa, Vincent 12 2) Taylor, Josh 12
3) Langdon, Matthew 10 4) Donovan, Ryan 12
9 Paul VI 'A' 1:39.16 1
1) Dickens, Maxwell 11 2) Morton, Dominik 9
3) Rivera, David 12 4) Young, Anthony 9
10 Saint Peter's 'A' 1:39.72 2
1) Aborde, Erik 12 2) Brunson, Malcolm 9
3) Springer, William 12 4) Bagley, Markus 9
11 Donovan Catholic 'A' 1:39.95 2
1) Hunter, Dez JR 2) Popo, Dan JR
3) Bagabaldo, Angelo JR 4) Rosato, Carmine JR
12 Bishop Eustace 'A' 1:40.44 1
1) Varley, Jason 11 2) Brady, Jack 11
3) Williams, Zahir 11 4) Nguyen, John 10
13 Pope John Xxiii 'A' 1:41.33 2
1) Sharp, Noah 9 2) Mulkerin, Dan 11
3) Ryu, Bryan SO 4) Naphor, Aaron 12
14 Saint Augistine 'A' 1:47.20 1
1) Bryant, Dwayne 12 2) Hammerstadt, Jonah 9
3) Gould, Will 9 4) Fisher, Matt 10
Event 13 Boys 4x800 Meter Relay NPA
================================================================
School Finals
================================================================
1 Notre Dame 'A' 8:04.26
1) Elliott, Mike 12 2) Kamph, Matt 12
3) DelCristo, Albert 12 4) Aririguzoh, Franklin 12
2 Christian Brothers 'A' 8:06.15
1) Anzano, Drake 10 2) Ferro, Blaise 11
3) Paugh, Greg 12 4) Lunny, Conor 12
3 Union Catholic 'A' 8:16.00
1) Gibbs, Greg 10 2) Henderson, Jakell 11
3) Papachristos, Nate 10 4) Robinson, Trae 11
4 Pope John Xxiii 'A' 8:18.04
1) Buck, Jon 12 2) O'Brien, James 10
3) Skydel, Steve 12 4) Drace, Chris 12
5 Camden Catholic 'A' 8:39.68
1) Slack, Timothy 12 2) Slack, John 12
3) Goodwin, Avery 12 4) Maine, Vinny 10
6 Saint Joseph's Metuchen 'A' 8:45.32
1) Costello, Matthew 9 2) Lawrence, James 10
3) Meisenbacher, Stephen 12 4) Tyrrell, Dylan 11
7 Seton Hall 'A' 8:46.86
1) Gabayeron, Carmelo 12 2) Tighe, Austin 12
3) Pryor, Harrison 12 4) Saint Germain, Daniel 12
8 Saint Peter's 'A' 8:48.52
1) Rossi, Brandon 10 2) Parrado, Brandon 11
3) Wollard, Declan 12 4) Honig, Matt 10
9 Delbarton 'A' 9:04.37
1) Shuler, Paul 12 2) Lenczycki, Craig SO
3) McSorley, Liam FR 4) DeFeo, Joey 10
10 Bishop Eustace 'A' 9:30.55
1) Hutchison, Shawn 12 2) Jacob, Paul 11
3) Dziuba, Michael 10 4) McDonald, Nolan 10
11 Saint John Vianney 'A' 10:07.34
1) James, Sean 10 2) Gonzales, Mel FR
3) Nelson, Jeffrey FR 4) Lee, Stephan FR
12 Saint Augistine 'A' 10:26.97
1) Wright, Brandon 12 2) Wright, Justin 9
3) Booth, Chris 4) Fernandez, Jake
Event 17 Boys 1600 Sprint Medley NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Notre Dame 'A' 3:37.27 2
1) Aririguzoh, Franklin 12 2) Liedtka, Jacob 11
3) Marland, Douglas 12 4) Kamph, Matt 12
2 Seton Hall 'A' 3:37.63 2
1) Moorer, Brandon 11 2) Aman, Michael 12
3) Anukwuem, Tobe 12 4) Dwyer, Hogan 12
3 Delbarton 'A' 3:39.97 2
1) Mayer, Luke 12 2) Lodge, Ian 12
3) Ohazurike, Shawn 11 4) Earlywine, Jordan 12
4 Camden Catholic 'A' 3:46.88 2
1) Dupree, Kyle 10 2) Dupree, Kameron 10
3) Maine, Vinny 10 4) Slack, Timothy 12
5 Bishop Eustace 'A' 3:49.04 1
1) Hullihan, Daniel 10 2) Varley, Jason 11
3) Brady, Jack 11 4) Hutchison, Shawn 12
6 Saint Joseph's Metuchen 'A' 3:50.42 1
1) Ford, Sean 12 2) Columbus, Michael 12
3) Horn, Michael 12 4) Malague, Jack 12
7 Pope John Xxiii 'A' 3:51.64 1
1) Mulkerin, Dan 11 2) Braun, Austin 12
3) Naphor, Aaron 12 4) Warsh, Brian 11
8 Union Catholic 'A' 3:53.11 2
1) Marshall, Joe 12 2) Robinson, Trae 11
3) Sagendorf, Brian 12 4) Reed, Chris 12
9 Christian Brothers 'A' 3:54.10 2
1) Alexander, Chris 12 2) Martinez, Josh 11
3) Jacoutot, Tim 10 4) Farr, Stephen 12
10 Donovan Catholic 'A' 3:54.44 1
1) Hunter, Dez JR 2) Rosato, Carmine JR
3) Thoms, Jake JR 4) Durkin, Frank JR
11 Saint Peter's 'A' 4:00.27 2
1) Brunson, Malcolm 9 2) Wollard, Declan 12
3) Springer, William 12 4) Aborde, Erik 12
12 Saint John Vianney 'A' 4:01.35 1
1) Byrne, Connnor SR 2) Soccoa, Vincent 12
3) Donovan, Ryan 12 4) Braccia, Nicholas 11
13 Bishop Ahr 'A' 4:09.60 1
1) Manu, Sam 9 2) Minick, Josh 9
3) Simon, Toure 9 4) Cruz, Dylan 11
14 Paul VI 'A' 4:16.54 1
1) Dickens, Maxwell 11 2) Morton, Dominik 9
3) Rivera, David 12 4) Olson, Austin 11
15 Saint Augistine 'A' 4:36.07 1
1) Fisher, Matt 10 2) Gould, Will 9
3) Fernadez, Jake 10 4) Hammerstadt, Jonah 9
Event 21 Boys 4x400 Meter Relay NPA
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Christian Brothers 'A' 3:26.21 2
1) DeVizia, Jack 12 2) Somma, Mike 12
3) Sorrentino, David 12 4) Zupko, Mike 11
2 Union Catholic 'A' 3:26.26 2
1) Dawson, Anthony 11 2) Gibbs, Greg 10
3) Henderson, Jakell 11 4) McLaughlin, Taylor 12
3 Notre Dame 'A' 3:28.82 2
1) Kamph, Matt 12 2) DelCristo, Albert 12
3) Scott, Justin 12 4) Aririguzoh, Franklin 12
4 Seton Hall 'A' 3:36.49 2
1) Aman, Michael 12 2) Moorer, Brandon 11
3) Anukwuem, Tobe 12 4) Pryor, Harrison 12
5 Delbarton 'A' 3:36.94 2
1) Gambetta, Joseph 11 2) Lodge, Ian 12
3) Lowery, Teryon 12 4) Mayer, Luke 12
6 Camden Catholic 'A' 3:37.20 2
1) Johnson, Malik 12 2) Dupree, Kyle 10
3) Slack, Timothy 12 4) Slack, John 12
7 Saint Joseph's Metuchen 'A' 3:37.61 2
1) Arthur, Bruce 12 2) Ford, Sean 12
3) Martorano, Joseph 10 4) Horn, Michael 12
8 Donovan Catholic 'A' 3:42.01 1
1) Thoms, Jake JR 2) Flagg, Jon JR
3) Rosato, Carmine JR 4) Bagabaldo, Angelo JR
9 Pope John Xxiii 'A' 3:42.18 2
1) O'Brien, James 10 2) Harrell, Shane 12
3) Sharp, Noah 9 4) Skydel, Steve 12
10 Saint Peter's 'A' 3:43.30 1
1) Bagley, Markus 9 2) Springer, William 12
3) Soliven, Matt 12 4) Thybulle, Jonathan FR
11 Bishop Ahr 'A' 3:50.52 1
1) Fernandez, Paul 10 2) Minick, Josh 9
3) Simon, Toure 9 4) Napoli, Angelo 11
12 Bishop Eustace 'A' 3:55.31 1
1) Williams, Zahir 11 2) Adams, Evan 11
3) Nguyen, John 10 4) Sobocinski, Philip 9
13 Saint Augistine 'A' 4:06.85 1
1) Bryant, Dwayne 12 2) Hammerstadt, Jonah 9
3) Fisher, Matt 10 4) Fernandez, Jake
Event 25 Boys Shot Put Relay NPA
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Brennan, Sean 12 Union Catholic 58-06.50
2 Liskowitz, Andrew 12 Christian Bros. 56-00.75
3 Borowick, Alex 12 St Jos Metuchen 50-09.75
4 Lutkewitte, Will 11 Christian Bros. 47-04.25
5 Johnson, Mike 12 St Jos Metuchen 44-00.50
6 Hatler, Charlie 12 Pope John Xxiii 43-05.50
7 Pedrula, Ben 10 Saint Peter's 41-05.75
8 Phillips, Colin 10 Pope John Xxiii 41-05.00
9 Kaminski, Joshua 10 Seton Hall 41-01.00
10 Tamburri, Joe JR Red Bank Catholi 40-05.25
11 Lawler, Matt 12 Union Catholic 39-11.50
12 Nugent, Anthony 12 Delbarton 38-03.75
13 Johnson, Montel 10 Bishop Eustace 36-09.50
14 Scaramuzzo, Frank 11 Paul VI 36-09.00
15 Oneidas, Ryan 11 Red Bank Catholi 36-08.25
16 Tsakiris, Dean 12 Paul VI 36-03.50
17 Adams, Nick SR Donovan Catholic 36-01.00
18 Picnic, Andrew SR Donovan Catholic 35-11.00
19 De Guzman, Jeremiah 11 Saint Peter's 35-02.00
20 Carroll, Jack 10 Notre Dame 34-08.50
21 Ronco, Alex SO Delbarton 34-04.00
22 Smith, Justin 12 Seton Hall 33-00.00
22 Ostock, Eric 11 Bishop Eustace 33-00.00
24 Nazario, Jezreal 10 Notre Dame 32-01.25
25 Demsieski, Nicholas FR St John Vianney 31-06.50
26 Becker, Sean 9 St. Augustine 29-03.25
27 Santapaga, Myles SR St John Vianney 28-06.00
28 Gould, Will 9 St. Augustine 23-04.25
Event 29 Boys High Jump Relay NPA
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Liedtka, Jacob 11 Notre Dame 6-00.00
2 Adams, Evan 11 Bishop Eustace 6-00.00
3 Plummer, Austin 12 St Jos Metuchen 5-06.00
4 Lowery, Teryon 12 Delbarton 5-06.00
4 McNamara, Jack 10 Christian Bros. 5-06.00
4 Bodisch, Brendan 10 Christian Bros. 5-06.00
7 Mayer, Kendall 12 Union Catholic 5-04.00
7 Chambers, Marqus 12 St Jos Metuchen 5-04.00
7 Honig, Matt 10 Saint Peter's 5-04.00
7 Sobocinski, Philip 9 Bishop Eustace 5-04.00
7 Gambetta, Joseph 11 Delbarton 5-04.00
7 Morgan, Brandon 12 Union Catholic 5-04.00
13 Indelicato, Eric 12 Red Bank Catholi 5-02.00
13 Anderson, Diego 10 Saint Peter's 5-02.00
15 Hewitt, Noah 10 Notre Dame 5-00.00
15 Barnett, Tyler 10 Paul VI 5-00.00
15 Riley, Jamie 12 Red Bank Catholi 5-00.00
-- Rivera, David 12 Paul VI NH
Event 33 Boys Pole Vault Relay NPA
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Chan, Peter 11 Delbarton 14-00.00
2 Persichetti, Chris 12 Notre Dame 13-00.00
3 Sagendorf, Brian 12 Union Catholic 12-06.00
3 Morris, Connor 11 Christian Bros. 12-06.00
5 Beute, Chris 12 Delbarton 12-00.00
6 Gaudio, James 12 Christian Bros. 11-06.00
7 Cuppari, Nick 11 Union Catholic 11-00.00
8 Marland, Douglas 12 Notre Dame 10-06.00
Men - NPA - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Christian Brothers 72 2) Notre Dame 47
3) Union Catholic 42 4) Delbarton 29
5) Seton Hall 20 5) Bishop Eustace 20
7) Pope John XXIII 16 8) Saint Joseph's Metuchen 15
9) Camden Catholic 12 10) Red Bank Catholic 2
11) Saint Peter's 1
Event 6 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle NPB
================================================================
School Finals
================================================================
Finals
1 Saint Rose 'A' 38.04
1) Cantlon, Evan 9 2) Lou, Kevin 10
3) Tencza, William 10 4) O'Hearn, John 12
2 Mater Dei 'A' 40.99
1) Stewart, Christopher 11 2) Curley, Ryan 11
3) Toth, Daniel 11 4) Curti, Jay 12
3 Hudson Catholic Regional 'A' 41.32
1) Thompson, Giovanni 11 2) Carrington, Troy 11
3) Barber, Jonathan 11 4) Bangoura, Mouloukou FR
Event 10 Boys 4x200 Meter Relay NPB
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Hudson Catholic Regional 'A' 1:37.02 2
1) Decker, Khashawn 10 2) Penson, Sef 11
3) Bush, Terrell 11 4) Jones, Royaal 11
2 Marist 'A' 1:38.39 2
1) Lawrence, Avery 9 2) Jones, Justin 11
3) Derosier, Jason 12 4) Williams, Dawud 12
3 Saint Anthony 'A' 1:41.96 2
1) Embry, Joavone 12 2) Mclauren, Devonte 12
3) Nyaega, Humphrey 12 4) Herron III, James 11
4 Saint Rose 'A' 1:43.52 2
1) Oleck, Alex 12 2) Bove, Nick 12
3) Breuche, Kyle 12 4) Tencza, William 10
5 Pingry 'A' 1:44.55 1
1) Westerhold, Tommy 11 2) Williams, Tyler 11
3) Carr, Michael 11 4) McGregor, Garret 12
6 Dwight-Englewood 'A' 1:48.72 1
1) Olutiola, Folajimi 9 2) Silver, Jahod 9
3) Arutunyan, Dmitri 10 4) James, Aleem 12
7 Holy Cross 'A' 1:48.79 2
1) Farole, Dominic 9 2) Edmonds, Brandon 10
3) Cook, Miles 9 4) Maaddi, Austin 9
8 Roselle Catholic 'A' 1:49.17 2
1) Chen, Felix 9 2) King, Elijah 10
3) Storey, Tavares 10 4) Okereke, Ifeanyi 12
9 Mater Dei 'A' 1:54.55 1
1) Petry, Liam 10 2) Chaney, Atom 9
3) Stewart, Christopher 11 4) Cahill, Peter 11
Event 14 Boys 4x800 Meter Relay NPB
================================================================
School Finals
================================================================
1 Saint Rose 'A' 8:43.21
1) Breuche, Kyle 12 2) Melone, Louis 12
3) Reilly, Drew 10 4) Cifelli, Anthony 12
2 Hudson Catholic Regional 'A' 9:10.45
1) Boc, Jonathan 11 2) Caban, Dylan 12
3) Floyd-Bennett, Raevon 11 4) Rivera, Johnathon 11
3 Mater Dei 'A' 9:28.26
1) Curti, Jay 12 2) Zaleski, Tim 11
3) Spinelli, John 9 4) Mongeau, Tom 12
4 Cardinal McCarrick 'A' 11:01.82
1) Corman, William 12 2) Iosue, Philip 9
3) McCrea, Jared 10 4) Rodriguez, Antonio 10
Event 18 Boys 1600 Sprint Medley NPB
================================================================
School Finals
================================================================
1 Hudson Catholic Regional 'A' 3:49.09
1) Pierre, Evander 12 2) Decker, Khashawn 10
3) Caban, Dylan 12 4) Jones, Royaal 11
2 Roselle Catholic 'A' 3:49.66
1) Argueta, Henry 9 2) Carvalho, Billy 10
3) Storey, Tavares 10 4) Vega, George 10
3 Dwight-Englewood 'A' 3:57.00
1) Omiya, Yu 12 2) Silver, Jahod 9
3) Arutunyan, Dmitri 10 4) Semsel, Ryan 12
4 Saint Rose 'A' 4:04.21
1) Murtagh, John 11 2) Breuche, Sean 10
3) Tencza, William 10 4) Bove, Nick 12
5 Holy Cross 'A' 4:11.09
1) McCartney, Sean 10 2) Kane, Brendan 9
3) Gillard-Trent, Brent 11 4) Earle, Christian 12
6 Saint Anthony 'A' 4:11.96
1) D. Baerga-Troy, Shykell 10 2) Embry, Joavone 12
3) Herron III, James 11 4) Jackson, Kahlil 12
7 Cardinal McCarrick 'A' 4:13.53
1) Correa, Jaylen 12 2) Indrees, Sam 9
3) O'Leary, Patrick 12 4) Green, Alonzo JR
8 Ranney School 'A' 4:22.01
1) Eaddy, Ryan 12 2) Fabricant, Charles 10
3) DeNicola, Jack 10 4) Rush, Jared 10
9 Mater Dei 'A' 4:26.48
1) Petry, Liam 10 2) Chaney, Atom 9
3) Cahill, Peter 11 4) Allegretta, Steven 10
Event 22 Boys 4x400 Meter Relay NPB
================================================================
School Finals
================================================================
1 Hudson Catholic Regional 'A' 3:41.10
1) Pierre, Evander 12 2) Stewart, Malcolm 12
3) Floyd-Bennett, Raevon 11 4) Bush, Terrell 11
2 Saint Rose 'A' 3:52.12
1) Breuche, Kyle 12 2) Reilly, Drew 10
3) Oleck, Alex 12 4) Cifelli, Anthony 12
3 Gill St. Bernard's 'A' 3:55.62
1) Andersen, Patrik 12 2) Nwandu, Amechi 10
3) Petit, Mathieu 10 4) Iannaconi, Michael 11
4 Roselle Catholic 'A' 3:56.99
1) Storey, Tavares 10 2) Torres, David 10
3) Shirley, Daniel JR 4) Okereke, Ifeanyi 12
5 Cardinal McCarrick 'A' 4:08.97
1) Indrees, Sam 9 2) Serrano, Christian 12
3) Turick, Nicholas 9 4) Wilson, John 12
Event 26 Boys Shot Put Relay NPB
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Grodeska, Luke 11 St. Rose 59-04.00
2 Huisman, Andrew 10 St. Rose 43-01.25
3 Laguerre, Kamau 12 Hudson Catholic 42-05.00
4 Simmons, Syhiem 10 Hudson Catholic 39-01.50
5 Poetsch, Kyle 11 Cardi.McCarrick 36-08.00
6 Tafaro, Michael 12 Gill St. Bernard 35-03.75
7 Santiago, Josh JR Roselle Catholc 35-01.50
8 Quinn, Mark 11 Cardi.McCarrick 35-01.00
9 Niccolai, Greg 11 Gill St. Bernard 34-08.50
10 Pacialli, Matt 11 Mater Dei 33-10.25
11 Rodriguez, Mario 10 Mater Dei 33-02.25
12 Grelicha, Anthony JR Roselle Catholc 32-05.00
Event 30 Boys High Jump Relay NPB
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Opaleye, Sam 10 Hudson Catholic 5-08.00
2 Olutiola, Folajimi 9 Dwight-Englewood 5-06.00
3 James, Aleem 12 Dwight-Englewood 5-04.00
4 Murtagh, John 11 St. Rose 5-02.00
5 Pierre, Evander 12 Hudson Catholic 5-00.00
5 Breuche, Kyle 12 St. Rose 5-00.00
Event 34 Boys Pole Vault Relay NPB
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Westhoven, Nick 12 St. Rose 9-00.00
-- Melone, Louis 12 St. Rose NH
Men - NPB - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Hudson Catholic Regional 70 2) Saint Rose 58
3) Mater Dei 19 4) Gill St. Bernard's 18
5) Dwight-Englewood 17 6) Roselle Catholic 14
6) Cardinal McCarrick 14 8) Marist 8
9) Saint Anthony 7 10) Pingry 3
11) HOLY CROSS 2
Girls 4x200 Meter Relay NPB
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Hudson Catholic Regional 'A' 1:56.79 2
1) Trowbridge, Dinesha 9 2) Boyle, Katie 9
3) Desravines, Alexandra 10 4) Watson, Janoa 11
2 Holy Spirit 'A' 1:57.07 2
1) Young, Asia 11 2) Hull, Brittany 12
3) Plummer, Ayana 9 4) Goff, Kristy 10
3 Villa Walsh 'A' 1:57.81 2
1) Boylan, Emily 11 2) First, Nicole 10
3) Penders, Grace 12 4) Saling, Juliana 9
4 Benedictine Academy 'A' 1:57.81 2
1) Whyte, Nyla 11 2) Gilliard, Victoria 9
3) Horrobin, Tatyana 9 4) Arumemi, Dawn 11
5 Saint Rose 'A' 1:58.58 2
1) Kosinski, Amye 12 2) Tischio, Amber 12
3) Haggerty, Jillian 9 4) Theobald, Megan 9
6 Holy Cross 'A' 1:59.58 2
1) Murzello, Megan 11 2) Darata, Rachel 9
3) Felicia, Caroline 9 4) Hicks, Nyia 11
7 Mater Dei 'A' 2:06.74 1
1) McCarthy, Emma SO 2) Anthony, Kayley FR
3) Bryans, Marisa 10 4) Osborne, Theresa SO
8 Marist 'A' 2:06.79 1
1) Eady, Cortlin 10 2) Bell, Katera 10
3) Williams, Chynna 10 4) Sanderlin, Madison 11
9 Pingry 'A' 2:11.83 1
1) Streicher, Wesley 10 2) sagar, shriti 11
3) Watson, Victoria 10 4) Coyne, Jen 11
10 Dwight-Englewood 'A' 2:13.74 1
1) Ogino, Erika 11 2) Simon, Elise 10
3) Mohammadi, Nicki 12 4) Beckett, Julia 10
11 Saint Anthony 'A' 2:14.95 1
1) Herron, Jessica 10 2) Roberts, Kiyanna 10
3) Osilla, Ma Rizza 9 4) Smith, Maharene 9
12 Trinity Hall 'A' 2:21.64 1
1) Sanfrantello, Alessandra 10 2) Munro, Jacqueline 9
3) Molloy, Grace 10 4) Mark, Mairead 9
Girls 4x400 Meter Relay NPB
================================================================
School Finals
================================================================
1 Villa Walsh 'A' 4:25.24
1) Boylan, Emily 11 2) First, Nicole 10
3) Maheras, Patricia 12 4) Penders, Grace 12
2 Saint Rose 'A' 4:30.09
1) Burns, Katherine 12 2) Dailey, Kathleen 12
3) Burns, Caroline 12 4) Kosinski, Amye 12
3 Benedictine Academy 'A' 4:37.60
1) Segrra, Laura 11 2) Dazalma, Elizabeth 12
3) Ukponu, Ugochukwu 10 4) Horrobin, Tatyana 9
4 Roselle Catholic 'A' 5:04.87
1) Coimbra, Gabby 9 2) Oawade, Jadesola 10
3) Monel, Marsha 11 4) Curry, Aaliyah 10
Girls 4x800 Meter Relay NPB
================================================================
School Finals
================================================================
1 Saint Rose 'A' 10:35.45
1) Burns, Katherine 12 2) Dailey, Kathleen 12
3) Burns, Caroline 12 4) Cahill, Deirdre 11
2 Villa Walsh 'A' 10:45.76
1) DiGirolamo, Julia 11 2) Harrington, Alana 12
3) Medd, Lindsey 12 4) Murphy, Megan 10
3 Benedictine Academy 'A' 11:39.08
1) Lopez, Andrea 11 2) Segrra, Laura 11
3) Dazalma, Elizabeth 12 4) Ukponu, Ugochukwu 10
4 Hudson Catholic Regional 'A' 12:51.71
1) Van Burch, Janae FR 2) Fernandez, Sharron 10
3) Sanders, Violeta 9 4) DeJesus, Nalani 11
5 Pingry 'A' 12:58.64
1) Huffman, Maya 9 2) Colon, Katia 12
3) Jan, Alina 11 4) Scavone, Nikki 12
-- Dwight-Englewood 'A' DNF
1) Mohammadi, Nicki 12 2) Beckett, Julia 10
3) Torres, Viviana 10 4) Satnick, Tara 11
Girls 1600 Sprint Medley NPB
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Hudson Catholic Regional 'A' 4:29.67 2
1) Watson, Janoa 11 2) Trowbridge, Dinesha 9
3) Ortiz, Crystal 9 4) Stewart, Katria 12
2 Roselle Catholic 'A' 4:39.10 2
1) Monel, Marsha 11 2) Oawade, Jadesola 10
3) Thomas, Michyah 11 4) Davis, Kala 11
3 Villa Walsh 'A' 4:40.27 2
1) Colledge, Tori 10 2) Lynch, Mary 11
3) Penders, Grace 12 4) Saling, Juliana 9
4 Pingry 'A' 4:42.10 2
1) Cosentino, Amanda 11 2) Streicher, Sydney 12
3) Advokat, Ruthie 12 4) Palmer, Emma 12
5 Holy Cross 'A' 4:46.70 1
1) Murzello, Megan 11 2) Heath, Maia 11
3) Harris, Claire 11 4) Hicks, Nyia 11
6 Holy Spirit 'A' 4:53.42 2
1) Young, Asia 11 2) Hull, Brittany 12
3) Plummer, Ayana 9 4) Goff, Kristy 10
7 Dwight-Englewood 'A' 4:54.51 1
1) Torres, Viviana 10 2) Ogino, Erika 11
3) Simon, Elise 10 4) Satnick, Tara 11
8 Mater Dei 'A' 5:02.36 1
1) Osborne, Theresa SO 2) Genellaro, Kendall 10
3) Anthony, Kayley FR 4) McCarthy, Emma SO
9 Saint Rose 'A' 5:03.76 1
1) Tischio, Amber 12 2) Magrini, Sheila 9
3) Lawson, Megan 10 4) Prachar, Erin 11
10 Benedictine Academy 'A' 5:06.55 2
1) Whyte, Nyla 11 2) Gilliard, Victoria 9
3) Lopez, Andrea 11 4) Odies, Shahiana 10
11 Gill St. Bernard's 'A' 5:08.31 1
1) Comick, Armani 12 2) Ensley, Sahara 11
3) Zhu, Ludi 11 4) Bittman, Samantha 10
12 Trinity Hall 'A' 5:15.07 2
1) Kawatra, Pallavi 10 2) Valsamedis, Katie 10
3) Kearney, Grace 9 4) Grimes, Isabelle 9
13 Saint Anthony 'A' 5:28.94 1
1) Smith, Maharene 9 2) Herron, Jessica 10
3) Roberts, Kiyanna 10 4) Mendoza, Jexenia 9
14 Ranney School 'A' 5:50.36 1
1) Dookie, Athena 11 2) Martorana, Victoria 11
3) Taurosa, Carlie 9 4) Awad, Sarah 11
Girls Distance Medley NPB
================================================================
School Finals
================================================================
1 Villa Walsh 'A' 13:23.82
1) DiGirolamo, Julia 11 2) Harrington, Alana 12
3) Lynch, Mary 11 4) Maheras, Patricia 12
2 Gill St. Bernard's 'A' 14:00.48
1) Wilson, Lillie 11 2) Zhu, Ludi 11
3) Johnson, Nicole 9 4) Ensley, Sahara 11
3 Trinity Hall 'A' 14:52.80
1) Mark, Mairead 9 2) Valsamedis, Katie 10
3) Kearney, Grace 9 4) Kawatra, Pallavi 10
4 Pingry 'A' 14:56.03
1) Streicher, Sydney 12 2) Advokat, Ruthie 12
3) Wu, Rachel 11 4) Huffman, Maya 9
5 Saint Rose 'A' 15:12.89
1) Cahill, Deirdre 11 2) Tienan, Emily
3) Cantion, Emma 11 4) Valiaveedan, Elizabeth 12
Girls 4x51.5 Meter Shuttle Hurdle NPB
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Mater Dei 'A' 37.96 1
1) McCarthy, Emma SO 2) Bryans, Marisa 10
3) Hourican, Caroline 10 4) Osborne, Theresa SO
2 Villa Walsh 'A' 38.01 2
1) Harrington, Alana 12 2) Maheras, Patricia 12
3) Penders, Grace 12 4) Kelly, Katie SR
3 Saint Rose 'A' 38.52 2
1) Mastrocola, Samantha 11 2) Pettit, Jacqueline 12
3) Prachar, Erin 11 4) Stacy, Kayla 11
4 Marist 'A' 39.57 1
1) Eady, Cortlin 10 2) Bell, Katera 10
3) Williams, Chynna 10 4) Sanderlin, Madison 11
5 Benedictine Academy 'A' 40.18 2
1) Dazalma, Elizabeth 12 2) Jones, Toni 11
3) Ukponu, Ugochukwu 10 4) Arumemi, Dawn 11
Girls High Jump Relay NPB
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Benz, Monica 12 Villa Walsh 4-10.00
2 Bryans, Marisa 10 Mater Dei 4-08.00
3 Dimartini, Leah 12 St. Rose 4-06.00
4 Osborne, Theresa SO Mater Dei 4-06.00
4 Burns, Caroline 12 St. Rose 4-06.00
6 Kelly, Katherine 12 Villa Walsh 4-02.00
6 Ukponu, Ugochukwu 10 Benedictine Acad 4-02.00
8 Rogan, Nicole 11 Cardi.McCarrick 4-00.00
8 Horrobin, Tatyana 9 Benedictine Acad 4-00.00
-- Nwankwo, Amanda 11 Hudson Catholic NH
-- Comick, Armani 12 Gill St. Bernard NH
-- Brew, Madeline 9 Cardi.McCarrick NH
-- Garcia, Reina 9 Hudson Catholic NH
-- Zhu, Ludi 11 Gill St. Bernard NH
Girls Pole Vault Relay NPB
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Dannenbaum, Julia 10 Pingry 11-00.00
2 Cortazzo, Sophia 11 Pingry 10-06.00
-- Coyle, Caitlyn 9 St. Rose NH
-- Theobald, Megan 9 St. Rose NH
Girls Shot Put Relay NPB
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Lebetter, Adia 12 Roselle Catholc 39-03.75
2 Comick, Armani 12 Gill St. Bernard 32-04.50
3 Taylor, Katharine 11 St. Rose 31-03.00
4 Henderson, Gemma 11 Villa Walsh 27-00.75
5 Nwankwo, Amanda 11 Hudson Catholic 26-08.00
6 Igiri, Mercy 11 Marist 26-07.25
7 Hellander, Delia 11 Villa Walsh 26-02.50
8 Onoshko, Erin 12 St. Rose 24-10.75
9 Thomas, Tiana 10 Roselle Catholc 24-10.25
10 Kuske, Anastasia 12 Dwight-Englewood 24-03.25
11 Williams, Chynna 10 Marist 23-03.75
12 Phiansunthon, Erica 12 Gill St. Bernard 21-11.00
13 Garcia, Reina 9 Hudson Catholic 21-08.00
14 Dunkak, Patricia SO Mater Dei 20-03.25
15 Whelan, Jackie 10 Mater Dei 18-11.75
16 Satnick, Tara SR Dwight-Englewood 15-08.75
Women - NPB - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Villa Walsh 58 2) Saint Rose 44
3) Hudson Catholic Regional 25 4) Roselle Catholic 22
4) Benedictine Academy 22 6) Mater Dei 20
6) Pingry 20 8) Gill St. Bernard's 14
9) Holy Spirit 9 10) Trinity Hall 6
10) Marist 6 12) HOLY CROSS 3
Event 1 Boys Distance Medley Gr 1
===================================================================
Group Record: 10:35.68 1/11/2013 Pleasantville, Pleasantville
D Arias, N McBean, I Clark, J Clark
Meet Record: $ 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
Meet Record: $ 10:37.17
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Haddonfield 'A' 10:36.44$ 2
1) Pelose, Greg 11 2) Ciemny, Ryan 12
3) Goings, Chris 12 4) Stoner, Austin 11
2 Haddon Twp 'A' 10:40.69 2
1) Long, Owen 11 2) Dinnerman, Jake 11
3) Ladd, Randy 11 4) Petela, Luke 12
3 Pleasantville 'A' 10:48.49 2
1) Narinensingh, Radcliffe 11 2) Prevard, Noah 11
3) Perdomo-Saez, Alvaro 11 4) Aracena, Giovanni 11
4 Arthur P. Schalick 'A' 11:03.76 2
1) Mercoli, Anthony 12 2) Mercoli, Samuel 12
3) Pirozzi, Cosmo 11 4) Gerstenbache, Sam JR
5 Wallkill Valley 'A' 11:05.31 2
1) Corti, Craig 12 2) Gec, Cameron 9
3) Vanderhoff, Luke 11 4) Worthington, Brad 11
6 Glen Rock 'A' 11:18.35 2
1) McCabe, Joe 9 2) Cinquegrana, Jack 10
3) Davitt, Owen 11 4) Vandervalk, Ryan 12
7 Hasbrouck Heights 'A' 11:19.70 2
1) Hammad, Abdallah 11 2) Sproviero, Matt 12
3) Abubaker, Youssef 11 4) Hughes, Pat 12
8 Pennsville 'A' 11:26.63 2
1) Bardon, Thomas SO 2) Turner, Austin SO
3) Connelly, Kevin JR 4) Smith, Justin JR
9 Whippany Park 'A' 11:31.19 2
1) Downey, Ryan 10 2) Walsh, Willaim JR
3) Thoma, Nicholas 9 4) Thoma, Joseph 9
10 Saddle Brook 'A' 11:37.79 2
1) Yalong, Kelan 11 2) Mogilisetty, Nitish 12
3) Brooks, Brian 11 4) McGillick, Connor 12
11 New Providence 'A' 11:38.26 2
1) Pasquariello, Mark 10 2) Peterson, Jack SO
3) Hofmann, Brent 11 4) Zeto, Robert 10
12 Metuchen 'A' 11:38.39 2
1) Tang, Stephen FR 2) Joshi, Nisarg SO
3) Spzara, John SO 4) Lawson, Ian SR
13 Newton 'A' 11:41.36 1
1) Holzhauer, Ryan 10 2) Costabel, Andrew 10
3) Hernandez, Christopher 12 4) DeYoung, Gavin 10
14 South Amboy HS 'A' 11:49.41 1
1) Henry, Ben 9 2) Sauls, Michael 9
3) Yanez, Zenon 9 4) Walsh, Patrick 10
15 Newark Tech 'A' 11:53.77 1
1) Moses, Chuckie 10 2) Orellana, Jhonatan 11
3) Orenella, Fernado 11 4) Sergeant, Marcus 12
16 North Warren 'A' 11:54.91 1
1) Johnstone, Dillon 10 2) Wysowaty, Charlie 11
3) Hohmann, Jake 10 4) Summers, Will 10
17 McNair Academic 'A' 11:56.56 1
1) Gellman, Adam 10 2) Hudson, Kasir 10
3) Moncada, Leo 10 4) Barkouch, Younass 10
18 New Milford 'A' 11:57.97 2
1) Guevara, Jay 10 2) Ramirez, Nick 12
3) Yoshida, Bryant 11 4) Lenge, Frank 12
19 Glen Ridge 'A' 12:09.66 1
1) Nogueira, Pelle 10 2) Tuck, Owen 11
3) Dignan, Justin 11 4) Dignan, Cameron 11
20 Shabazz 'A' 12:10.91 1
1) Hercules, Asaad 12 2) Hinds, Ismail 11
3) Jones, Marquis 11 4) Orduson, Paul 11
21 Science Park Newark 'A' 12:11.16 1
1) Fortunato, Matthews 10 2) Ismail, Zubayr 10
3) Rebolledo, William 12 4) Moraes, Christian 12
22 Buena 'A' 12:15.77 1
1) Olive, Josh 12 2) Adderley, Adriance 10
3) Cimino, Eric 9 4) Francz, Billy 10
23 Pitman 'A' 12:16.39 1
1) Hernandez, Oscar 12 2) Kricher, Jon 11
3) Merlino, Cameron 9 4) Muermann, Jason 11
24 Jonathan Dayton 'A' 12:27.31 1
1) Martin, Sean 9 2) McCarthy, Julian 11
3) Brody, Dan 9 4) Calvo, Sebastian 12
25 Woodstown 'A' 12:35.01 2
1) Marini, David 12 2) Rufinus, Bernard 10
3) Sobel, Matt 12 4) Stead, Eric 10
26 Shore 'A' 12:37.47 1
1) O'Neill, Daniel 10 2) Hegglin, Gavin 9
3) Bongarzone, Lucas 12 4) O'Donnell, Bryan SO
27 North Star Academy 'A' 14:05.71 1
1) Agbadou, Joshua FR 2) Turpin, Onyx SO
3) Welch, Ryan 10 4) Harvey, Nigel JR
Event 3 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Gr 1
===================================================================
Group Record: 31.00 1/12/2007 A. Clark (Roselle)
G Senesca, T Guy, J Washington, R Savage
Meet Record: $ 30.07 1/13/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
Meet Record: $ 31.00
School Finals H#
===================================================================
1 Willingboro 'A' 31.19 5
1) Bakarr, Yunisa 12 2) Bell, Zavian 11
3) Brosier, Kenny 12 4) Walker, Michael 11
2 Palmyra 'A' 31.20 5
1) Hunt, Andrew 11 2) Kay, Johnny 11
3) Perkins, Anthony 12 4) Harmon, Kelvin 11
3 Weequahic 'A' 31.84 5
1) Greene, Isaiah 9 2) Hughes, Stephan 11
3) Jean, Yves 12 4) Jean, James 12
4 Hasbrouck Heights 'A' 32.37 4
1) Fisher, Dillon 12 2) Reyes, Clarence 11
3) Remo, Seth 11 4) DiGiacinto, Jason 11
5 Audubon 'A' 33.09 5
1) Czerski, Gary 12 2) Kilvington, Kyle 12
3) McNeely, Kyle 11 4) Limbaga, Kyle 10
6 Abraham Clark 'A' 33.15 4
1) Fitts, Josh 10 2) moise, jordy 12
3) Valensky, Valeus 11 4) clarke, raymund 12
7 Haddonfield 'A' 33.59 3
1) Dembs, Andrew 12 2) Flores, Spencer 10
3) Picking, Ian 12 4) Ellis, Joey 10
8 Penns Grove 'A' 33.82 4
1) Stafanski, Jason 2) Morris, Norman
3) Iverson, Lamar 4) Newmuis, William
9 Pleasantville 'A' 34.83 1
1) Adams, Tyriq 12 2) Lamin, Foday 12
3) Reeves, Miles -- 4) Walker, Victor 12
10 Cinnaminson 'A' 35.08 4
1) Udotong, Emmanuel 12 2) Saint Elien, Riley 11
3) Gigliotti, Dominic 12 4) Jones, Brandon 12
11 Woodstown 'A' 35.77 3
1) Burden, Darius 11 2) Nelson, Kory 12
3) Newkirk, Chad 12 4) Tighe, Daniel 10
12 Arthur P. Schalick 'A' 35.84 2
1) Mesiano, Christopher 12 2) Barrett, Kason 9
3) Carter, Julian 11 4) Horner, Daniel SO
13 Buena 'A' 36.11 3
1) Crouch, Samuel 11 2) Crouch, Elijah 12
3) Akins, Thomas 11 4) Gayle, Cameron 12
14 Woodbury 'A' 37.16 2
1) Byarm, Josh 12 2) Rose, Isaiah 9
3) Miles, Bryan 12 4) Sykes, Brighton 11
15 Newark Tech 'A' 38.48 1
1) Hazel Jackson, Rahim 11 2) Sergeant, Marcus 12
3) Dhaiti, Sendez 11 4) Hazel-Jackson, Malik 11
16 Newton 'A' 38.63 2
1) Urena, Jorge FR 2) Silva, Ben JR
3) Lerch, Pablo JR 4) Fitzpatrick, Timothy SO
17 Butler 'A' 39.02 1
1) Ashbrook, Mike 11 2) Klingman, Liam 10
3) Lake, Jeremy 12 4) Ortega, Nick 10
18 Gateway 'A' 40.14 2
1) Bullock, Jarrett 10 2) Funk, Matt 11
3) Stigerwald, Nick 11 4) Ward, Koran 9
-- Shabazz 'A' DQ 3
1) Fogle, Zaire 12 2) Jackson, Muta 12
3) Pugh, Roy 12 4) Scott, Nassir 11
Event 5 Boys 4x200 Meter Relay Gr 1
===================================================================
Group Record: 1:33.87 1/11/2013 Haddon Heights, Haddon Heights
K Lewis, K Miller, A Redcross, D Irons
Meet Record: $ 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray,S Brown,C Alston, A Newkirk
Meet Record: $ 1:33.88
School Finals H#
===================================================================
1 Willingboro 'A' 1:34.03 7
1) Bell, Zavian 11 2) Brosier, Kenny 12
3) Davidson, Tyler 11 4) Miller, David 12
2 Glassboro 'A' 1:34.56 7
1) Boggins, Terrell 11 2) Hutchinson, Ennis 12
3) James, Tahron 12 4) Johnson, Jordan 11
3 Abraham Clark 'A' 1:35.21 7
1) Valensky, Valeus 11 2) hogarth, tafari 11
3) singleton, malik 11 4) clarke, raymund 12
4 Metuchen 'A' 1:35.75 6
1) Choi, Joe SR 2) Nihal, Sam SR
3) Valovcin, Tyler SR 4) Skolnick, Mikhial SR
5 Whippany Park 'A' 1:36.28 5
1) Matrisciano, Michael 12 2) Greenwald, Robert 11
3) Loth, Andrew 11 4) Stock, Brian 12
6 Shabazz 'A' 1:36.39 7
1) Fogle, Zaire 12 2) Jackson, Muta 12
3) Artis, Dante 9 4) Pugh, Roy 12
7 Palmyra 'A' 1:36.52 6
1) Kennedy, Kameron 11 2) Perkins, Anthony 12
3) Harmon, Kelvin 11 4) Hunt, Andrew 11
8 Haddon Hts. HS 'A' 1:36.53 5
1) Massey, Ibrahim 11 2) Preto, Matt 11
3) Selby, Tyler 12 4) Weick, Jesse 12
9 Haddonfield 'A' 1:36.78 6
1) Dembs, Andrew 12 2) D'Ascenzo, Alex 12
3) Trojano, Cyrus 11 4) Rodriguez, Jordan 12
10 Spotswood 'A' 1:38.13 5
1) DiMaria, Nick 11 2) Ryan, Jake 11
3) Torres, Matthew 12 4) Fee, Chase 12
11 Pleasantville 'A' 1:38.77 7
1) Fisher, Yameen -- 2) Reeves, Miles --
3) Walker, Victor 12 4) Tabb, Jordan 10
12 Buena 'A' 1:38.84 4
1) Crouch, Elijah 12 2) Akins, Thomas 11
3) Crouch, Samuel 11 4) Gayle, Cameron 12
13 Weequahic 'A' 1:38.86 7
1) Jean, James 12 2) Sanders, Shaheed 12
3) Ports, Al SR 4) Greene, Isaiah 9
14 Hasbrouck Heights 'A' 1:39.18 6
1) Giancaspro, Joseph 10 2) Granados, Oscar 10
3) Fisher, Dillon 12 4) Reyes, Clarence 11
15 McNair Academic 'A' 1:39.24 1
1) Espinal, Jose 11 2) Rickerby, Haig 10
3) Okah, Kelvin 12 4) Brathwaite, Rai 11
16 Audubon 'A' 1:39.70 5
1) Limbaga, Kyle 10 2) Jones, Tyler 12
3) McShane, Jeremy 11 4) DiLolle, William 11
17 Woodbury 'A' 1:40.18 4
1) Hayes, Rashon 11 2) Sykes, Brighton 11
3) Jenkins, Jamir 9 4) Byarm, Josh 12
18 Glen Rock 'A' 1:40.36 6
1) Theuerkauf, Chris 10 2) Packer, Jeremy 12
3) Chan, Parker 12 4) Mate, Jeff 11
19 Newark Tech 'A' 1:40.44 5
1) Hazel Jackson, Rahim 11 2) Harris, Tyrese 10
3) Hawkins, Al-Quay 11 4) Hazel-Jackson, Malik 11
20 Shore 'A' 1:41.00 5
1) Degrate, Steven 12 2) Moore, Mike 12
3) McCain, Tyreek 11 4) Hegglin, Gavin 9
21 Newton 'A' 1:42.09 4
1) Lerch, Pablo JR 2) Costabel, Andrew 10
3) Bailey, Cameron SO 4) Gallagher, Jacob SR
22 Burlington City 'A' 1:42.27 3
1) Brooks, Daveigh JR 2) Strickland, Chris JR
3) Courtney, Kyre FR 4) Cunningham, Jonathan SO
23 Newark Collegiate Charter 'A' 1:42.68 3
1) Barnes, Jabril 11 2) Bynum, Isaiah 11
3) Jones, Ayyub 11 4) Brown, Dequan 11
24 Jonathan Dayton 'A' 1:43.22 2
1) Gragg, Mark 10 2) Riggins, Dana 10
3) McCarthy, Julian 11 4) Santos, Steven 11
25 Science Park Newark 'A' 1:44.03 3
1) Azcona, Joshua 12 2) Pritchett, Joshua 11
3) Arewa, Joseph 11 4) Waziri, Sideeq 11
26 University HS 'A' 1:44.20 4
1) Dwight, Nafee 10 2) Odom, Isaih 12
3) Patterson, Da-quan 9 4) Howard, Kyrie 10
27 New Milford 'A' 1:44.76 4
1) Garcia, Christian 11 2) O'Brien, Emmet 11
3) Yoshida, Bryant 11 4) Ramirez, Nick 12
28 Wallkill Valley 'A' 1:45.29 2
1) Stecher, Richard 11 2) Jackson, Peter 11
3) Muller, Jaret 11 4) Worthington, Brad 11
29 North Star Academy 'A' 1:45.36 2
1) Bonds, Chris 10 2) Burnett, Christopher 10
3) Welch, Ryan 10 4) Fearon, Shequille 10
30 Pennsville 'A' 1:46.39 2
1) Turner, Austin SO 2) Brown, Corey SO
3) Acton, Jaob SO 4) Walker, Caleb SR
31 Gateway 'A' 1:46.62 1
1) Dugan, Christian 11 2) Lightcap, Ryan 11
3) Mercado, Jared 11 4) Ward, Koran 9
32 North Warren 'A' 1:46.76 3
1) Johnson, Chris 10 2) Moscicki, Aquil 12
3) Salmon, Joshua 10 4) Toribio, Joe 9
33 New Providence 'A' 1:47.52 3
1) Peterson, Jack SO 2) Erdenberger, Daniel 10
3) Miniet, Louis 10 4) Tunney, Colin 10
34 Woodstown 'A' 1:48.40 3
1) Nelson, Kory 12 2) Newkirk, Chad 12
3) Rogers, Devon 9 4) Tighe, Daniel 10
35 Secaucus 'A' 1:49.95 1
1) Castillo, Johaziel 11 2) Montanez, Jenaro 12
3) Fox, Ian 10 4) Beato, Andrew 11
36 Butler 'A' 1:49.99 1
1) Ashbrook, Mike 11 2) Lake, Jeremy 12
3) Kulp, Christian 10 4) Klingman, Liam 10
37 South Amboy HS 'A' 1:50.16 2
1) Richmond, Bryan 12 2) Collado, Alex 10
3) Pawelec, Kamil 12 4) Lozano, Isiah 12
38 Penns Grove 'A' 1:50.86 6
1) Iverson, Lamar 2) Newmuis, William
3) Collazo, Jose 4) Morris, Norman
39 North Alrington 'A' 1:51.72 2
1) Fernandez, Ryan 10 2) Pace, Frank 12
3) Pimentel, Will 11 4) Cappelluti, Joseph 12
40 Henry Hudson 'A' 1:55.25 1
1) Fitzgerald, David 10 2) Manning, Austin 12
3) Rafter, Jack 12 4) Reynolds, Will 11
41 Arthur P. Schalick 'A' 1:55.30 1
1) Canino, Michael 11 2) Sexton, Dylan 10
3) Hymer, Jarod JR 4) Hoover, Leonard 12
-- Cinnaminson 'A' DQ 4
1) Udotong, Emmanuel 12 2) Patterson, Lechaun 10
3) Liu, Steven 10 4) Jones, Brandon 12
Event 7 Boys 4x800 Meter Relay Gr 1
===================================================================
Group Record: 8:06.41 1/11/2013 Pleasantville, Pleasantville
D Arias, I Clark, R Narinensingh, J Clark
Meet Record: $ 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
Meet Record: $ 8:14.32
School Finals H#
===================================================================
1 Pleasantville 'A' 8:11.47$ 2
1) Narinensingh, Radcliffe 11 2) Prevard, Noah 11
3) Aracena, Giovanni 11 4) Perdomo-Saez, Alvaro 11
2 Haddonfield 'A' 8:16.62 2
1) Brennan, Danny 12 2) Evans, Chad 12
3) Stoner, Austin 11 4) Wood, Jack 12
3 Willingboro 'A' 8:20.51 2
1) Bakarr, Yunisa 12 2) Davidson, Tyler 11
3) Miller, David 12 4) Walker, Michael 11
4 Haddon Twp 'A' 8:21.27 2
1) Dinnerman, Jake 11 2) Domanico, Joey 11
3) Petela, Luke 12 4) Ladd, Randy 11
5 Arthur P. Schalick 'A' 8:28.67 2
1) Pirozzi, Cosmo 11 2) Gerstenbacher, Samuel 11
3) Mercoli, Anthony 12 4) Mercoli, Samuel 12
6 Shore 'A' 8:32.37 2
1) Mazzella, Kevin 12 2) Sperling, Jordan 12
3) Maher, Drew 9 4) George, Tom 11
7 Metuchen 'A' 8:33.60 2
1) Briggs, Danny SR 2) Poandl, Greg JR
3) Sood, Ayush JR 4) Stonehocker, Mike JR
8 Hasbrouck Heights 'A' 8:45.24 2
1) DiGiacinto, Jason 11 2) Sproviero, Matt 12
3) Hughes, Pat 12 4) Abubaker, Youssef 11
9 Pennsville 'A' 9:00.36 1
1) Bardon, Thomas SO 2) Smith, Justin JR
3) Connelly, Kevin JR 4) Shields, Timothy SO
10 North Warren 'A' 9:06.61 1
1) Winter, Alaster 11 2) Russo, Matteo 11
3) Hohmann, Jake 10 4) Magalhaes, Josh 11
11 Waldwick 'A' 9:07.36 1
1) Fucarino, Andrew 12 2) Semus, Tyler 10
3) Mourad, Sami 12 4) Semus, Ryan 12
12 Penns Grove 'A' 9:10.89 1
1) Stafanski, Jason 2) Allison, Dallas
3) Collazo, Jose 4) Del Olmo Reyes, Alex
13 New Providence 'A' 9:11.11 2
1) Pasquariello, Mark 10 2) Hofmann, Brent 11
3) Camacho, Sebastian 12 4) Zeto, Robert 10
14 Cinnaminson 'A' 9:18.57 2
1) Arnold, Justin 9 2) Saint Elien, Riley 11
3) Taylor, Kyle 12 4) Neuman, Christian 10
15 University Charter Acad 'A' 9:20.97 1
1) Alvarez, Gustav 11 2) Dizen, Abraham 12
3) Matos, Jordan 12 4) Shehata, Ahmed 10
16 Science Park Newark 'A' 9:29.53 1
1) Moraes, Christian 12 2) Fortunato, Matthews 10
3) Rebolledo, William 12 4) Cosme-Lopez, Oscar SO
17 Shabazz 'A' 9:37.42 1
1) Graham, Karee 11 2) Hinds, Ismail 11
3) Orduson, Paul 11 4) Jones, Marquis 11
18 Weequahic 'A' 9:39.81 1
1) Ageyman, Dominic 11 2) Agyman, Nathaniel 11
3) Williams, Shaquan 10 4) Lawerence, Alphonso FR
19 Secaucus 'A' 9:42.00 1
1) Pokras, Daniel 11 2) Ramnani, Aman 12
3) Alfarano, Michael 10 4) O'Brien, Shaun 12
20 North Alrington 'A' 9:43.59 1
1) Burlinski, Adam 11 2) Correa, Diego 11
3) Duffy, Ryan 12 4) Correa, Enzo 9
21 McNair Academic 'A' 9:48.45 2
1) Fossi, Noam 11 2) Khokhar, Wahhaj 10
3) Raja, Shamehir 10 4) Mankor, Hamza 9
22 Woodstown 'A' 9:49.68 1
1) Rufinus, Bernard 10 2) Sobel, Matt 12
3) Stead, Eric 10 4) Marini, David 12
23 Newark Tech 'A' 10:02.76 1
1) Fils, Lexington 12 2) Rojas, Luis 11
3) Dhaiti, Sendez 11 4) Sergeant, Marcus 12
24 Jonathan Dayton 'A' 10:07.98 1
1) Martin, Sean 9 2) Brody, Dan 9
3) DeJohn, Kyle 10 4) Calvo, Sebastian 12
25 Glen Ridge 'A' 10:19.69 2
1) Dignan, Cameron 11 2) Dignan, Justin 11
3) Gruhin, Jack 11 4) Looney, Jack 9
26 Newton 'A' 10:42.83 1
1) McKnight, Connor SO 2) Tracy, Sean SO
3) Gratti, Andrew FR 4) Uy, Gabe JR
Event 9 Boys 1600 Sprint Medley Gr 1
===================================================================
Group Record: 3:39.43 1/15/2005 Bordentown
F Mendenhall, M Carter, M Steffen, R Novak
Meet Record: $ 3:33.80 1/13/2012 Union Catholic
D Valley, K Cajuste, K Trought, J Mason
Meet Record: $ 3:39.43
School Finals H#
===================================================================
1 Abraham Clark 'A' 3:42.24 5
1) singleton, malik 11 2) darius, cadell 12
3) moise, jordy 12 4) Fitts, Josh 10
2 Haddonfield 'A' 3:44.92 5
1) Dembs, Andrew 12 2) D'Ascenzo, Alex 12
3) Rodriguez, Jordan 12 4) Pelose, Greg 11
3 Haddon Hts. HS 'A' 3:46.62 5
1) Gandolfo-Lucia, Chris 12 2) Preto, Matt 11
3) Weick, Jesse 12 4) Massey, Ibrahim 11
4 Cinnaminson 'A' 3:46.85 5
1) Jones, Brandon 12 2) Patterson, Lechaun 10
3) Long, Tom 11 4) Udotong, Emmanuel 12
5 McNair Academic 'A' 3:48.76 4
1) Rickerby, Haig 10 2) Brathwaite, Rai 11
3) Okah, Kelvin 12 4) Espinal, Jose 11
6 Buena 'A' 3:49.15 5
1) Crouch, Elijah 12 2) Crouch, Samuel 11
3) Gayle, Cameron 12 4) Francz, Billy 10
7 Willingboro 'A' 3:51.73 5
1) Bakarr, Yunisa 12 2) Best, Joshua 12
3) Gibson, Tayvon 10 4) Milton, George 10
8 Glen Ridge 'A' 3:52.24 4
1) Tuck, Owen 11 2) Webster, Brandon 12
3) Dignan, Justin 11 4) Dignan, Cameron 11
9 Woodstown 'A' 3:52.47 3
1) Norman, Julian 10 2) Burden, Darius 11
3) Rogers, Devon 9 4) Garlic, Jabril 12
10 Glassboro 'A' 3:53.39 3
1) Argenio, Zen 10 2) Hutchinson, Ennis 12
3) James, Tahron 12 4) Johnson, Juwan 12
11 Weequahic 'A' 3:54.82 4
1) Jean, James 12 2) Ports, Al SR
3) Greene, Isaiah 9 4) Sanders, Shaheed 12
12 University HS 'A' 3:54.93 5
1) Howard, Kyrie 10 2) Patterson, Da-quan 9
3) Dwight, Nafee 10 4) Odom, Isaih 12
13 Metuchen 'A' 3:55.72 4
1) Brenneman, Kieran JR 2) Firgau, Trevor JR
3) Valovcin, Tyler SR 4) Johnson, Caelan FR
14 Saddle Brook 'A' 3:57.65 4
1) Salcedo, William 12 2) Gulati, Raj 12
3) Brooks, Brian 11 4) Yalong, Kelan 11
15 Wallkill Valley 'A' 3:59.38 3
1) Jackson, Peter 11 2) Muller, Jaret 11
3) Stecher, Richard 11 4) Corti, Craig 12
16 Burlington City 'A' 4:00.58 3
1) Cunningham, Jonathan SO 2) Courtney, Kyre FR
3) Strickland, Chris JR 4) Brooks, Daveigh JR
17 Woodbury 'A' 4:03.17 3
1) Byarm, Josh 12 2) Sykes, Brighton 11
3) Hollingsworth, Shakir 11 4) Hayes, Rashon 11
18 Emerson 'A' 4:03.64 4
1) Arellano, Anthony 12 2) Cooper, Jake 9
3) DiCostanzo, Nick 12 4) Depalma, Jack 12
19 Newark Tech 'A' 4:03.86 1
1) Orellana, Jhonatan 11 2) Hawkins, Al-Quay 11
3) Harris, Tyrese 10 4) Moses, Chuckie 10
20 Whippany Park 'A' 4:04.08 3
1) Walsh, William 11 2) Loth, Andrew 11
3) Kuzemczak, Andrew 10 4) Downey, Ryan 10
21 Haddon Twp 'A' 4:04.75 4
1) Hough, Noah 12 2) Festinger, Eli 9
3) Fischer, August 11 4) Ladd, Randy 11
22 Audubon 'A' 4:06.70 2
1) Anderson, Dakota 10 2) Jones, Tyler 12
3) Kilvington, Kyle 12 4) Borreggine, Savino SR
23 Newton 'A' 4:10.31 3
1) Costabel, Andrew 10 2) Gallagher, Jacob SR
3) Paterson, Kevin SR 4) Holzhauer, Ryan 10
24 Pitman 'A' 4:10.49 2
1) Hernandez, Oscar 12 2) Kricher, Jon 11
3) Zubert, Jimmy 10 4) Muermann, Jason 11
25 Pennsville 'A' 4:11.74 2
1) Walker, Caleb SR 2) Brown, Corey SO
3) Acton, Jaob SO 4)
26 Shore 'A' 4:13.21 3
1) Degrate, Steven 12 2) Hegglin, Gavin 9
3) O'Neill, Daniel 10 4) Sperling, Jordan 12
27 Secaucus 'A' 4:15.60 1
1) Fox, Ian 10 2) Alfarano, Michael 10
3) Persaud, Richard 10 4) Gomez, Anthony 12
28 Shabazz 'A' 4:17.07 2
1) Fogle, Zaire 12 2) Miles, Rayquan 11
3) Scott, Nassir 11 4) Williams, Jamaad 10
29 University Charter Acad 'A' 4:17.46 1
1) Alvarez, Gustavo SR 2) Fernandez, Michael JR
3) Fulton, Dawan SR 4) Dizen, Abraham 12
30 Gateway 'A' 4:19.29 2
1) Dugan, Christian 11 2) Lightcap, Ryan 11
3) Mercado, Jared 11 4) Kapus, Nate SO
31 North Alrington 'A' 4:19.48 1
1) Clifford, Colin 12 2) Cappelluti, Joseph 12
3) Pace, Frank 12 4) Duffy, Ryan 12
32 Arthur P. Schalick 'A' 4:19.59 2
1) Barrett, Kason 9 2) Homer, Daniel 10
3) Clancy, James 10 4) Smith, Logan 9
33 Science Park Newark 'A' 4:22.40 1
1) Levin, Yaxel 10 2) Levin, Yariel 10
3) Arewa, Joseph 11 4) Duran, Luis 11
34 Henry Hudson 'A' 4:28.45 1
1) Fitzgerald, David 10 2) Rafter, Jack 12
3) Reynolds, Will 11 4) Pollack, Derick 11
35 South Amboy HS 'A' 4:29.83 1
1) Pawelec, Kamil 12 2) Richmond, Bryan 12
3) Conrad, Anthony 12 4) Chen, Kangni 9
36 North Warren 'A' 4:30.64 2
1) Machynko, Todd 11 2) Johnson, Chris 10
3) Burdge, Jacob 10 4) Moore, David SR
37 Newark Collegiate Charter 'A' 4:50.51 2
1) Hall, Muhammad 12 2) Moody, Nasir 9
3) Smoot, Dion 12 4) Lesure, Muhajir 11
38 North Star Academy 'A' 5:04.15 1
1) Bryan, Kirk FR 2) Turpin, Onyx SO
3) McGee, Tahiv SO 4) Agbadou, Joshua FR
Event 11 Boys 4x400 Meter Relay Gr 1
===================================================================
Group Record: 3:28.15 1/19/2014 Metuchen, Metuchen
J Lenartowi, D Briggs, J Poandl, I Gulyaev
Meet Record: $ 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Lanue
Meet Record: $ 3:31.73
School Finals H#
===================================================================
1 Abraham Clark 'A' 3:31.39$ 4
1) darius, cadell 12 2) hogarth, tafari 11
3) moise, jordy 12 4) clarke, raymund 12
2 Willingboro 'A' 3:31.43$ 4
1) Bell, Zavian 11 2) Brosier, Kenny 12
3) Davidson, Tyler 11 4) Miller, David 12
3 Shabazz 'A' 3:31.58$ 4
1) Pugh, Roy 12 2) Hinds, Ismail 11
3) Jackson, Muta 12 4) Johnson, Jaquil 11
4 Metuchen 'A' 3:37.44 4
1) Choi, Joe SR 2) Briggs, Danny SR
3) Nihal, Sam SR 4) Skolnick, Mikhial SR
5 Haddonfield 'A' 3:38.25 4
1) Ciemny, Ryan 12 2) Goings, Chris 12
3) Stoner, Austin 11 4) Rodriguez, Jordan 12
6 Shore 'A' 3:38.59 4
1) Mazzella, Kevin 12 2) McCain, Tyreek 11
3) Moore, Mike 12 4) George, Tom 11
7 Pleasantville 'A' 3:41.05 3
1) Prevard, Noah 11 2) Walker, Tarence 10
3) Reeves, Miles -- 4) Perdomo-Saez, Alvaro 11
8 Whippany Park 'A' 3:42.63 3
1) Matrisciano, Michael 12 2) Greenwald, Robert 11
3) Thoma, Joseph 9 4) Stock, Brian 12
9 Hasbrouck Heights 'A' 3:43.00 3
1) Giancaspro, Joseph 10 2) Granados, Oscar 10
3) Reyes, Clarence 11 4) DiGiacinto, Jason 11
10 Spotswood 'A' 3:45.65 2
1) DiMaria, Nick 11 2) Fee, Chase 12
3) Torres, Matt SR 4) Ryan, Jake 11
11 Weequahic 'A' 3:46.09 4
1) Hughes, Stephan 11 2) Jean, James 12
3) Jean, Yves 12 4) Johnson, Aakir 12
12 Arthur P. Schalick 'A' 3:46.41 2
1) Mesiano, Christopher 12 2) Barrett, Kason 9
3) Stalsworth, Joshua 11 4) Clancy, James 10
13 Glen Rock 'A' 3:46.50 3
1) Mate, Jeff 11 2) Packer, Jeremy 12
3) Chan, Parker 12 4) Davitt, Owen 11
14 Audubon 'A' 3:47.78 2
1) Limbaga, Kyle 10 2) McShane, Jeremy 11
3) McNeely, Kyle 11 4) DiLolle, William 11
15 Newark Tech 'A' 3:48.50 1
1) Moses, Chuckie 10 2) Fils, Lexington 12
3) Orellana, Jhonatan 11 4) Orenella, Fernado 11
16 Woodstown 'A' 3:48.96 3
1) Burden, Darius 11 2) Garlic, Jabril 12
3) Norman, Julian 10 4) Rogers, Devon 9
17 Saddle Brook 'A' 3:50.77 2
1) Gulati, Raj 12 2) Brooks, Brian 11
3) Salcedo, William 12 4) McGillick, Connor 12
18 Jonathan Dayton 'A' 3:51.39 1
1) Gragg, Mark 10 2) Riggins, Dana 10
3) Santos, Steven 11 4) McCarthy, Julian 11
19 Newton 'A' 3:53.51 2
1) Bailey, Cameron SO 2) Paterson, Kevin SR
3) Holzhauer, Ryan 10 4) Costabel, Andrew 10
20 North Warren 'A' 3:53.72 2
1) Magalhaes, Josh 11 2) Moscicki, Aquil 12
3) Salmon, Joshua 10 4) Winter, Alaster 11
21 Waldwick 'A' 3:54.58 2
1) Cunneen, Sean 11 2) Deppe, Matthew 12
3) Scherb, Dan 11 4) Semus, Ryan 12
22 Science Park Newark 'A' 3:55.75 1
1) Ismail, Zubayr 10 2) Pritchett, Joshua 11
3) Fortunato, Matthews 10 4) Moraes, Christian 12
23 Newark Collegiate Charter 'A' 3:59.49 1
1) Bynum, Isaiah 11 2) Jones, Ayyub 11
3) Adjepong, Jordan 11 4) Brown, Dequan 11
24 Butler 'A' 4:02.98 1
1) Ashbrook, Mike 11 2) Kulp, Christian 10
3) Lake, Jeremy 12 4) Ortega, Nick 10
25 South Amboy HS 'A' 4:03.39 1
1) Sauls, Michael 9 2) Yanez, Zenon 9
3) Henry, Ben 9 4) Walsh, Patrick 10
26 Glassboro 'A' 4:06.31 3
1) Wallace, Jordan 9 2) Boggins, Terrell 11
3) Thompson, Christian 12 4) Olumakin, Joshua 12
27 McNair Academic 'A' 4:06.39 1
1) Hudson, Kasir 10 2) Moncada, Leo 10
3) Giron, David 10 4) Okah, Kelvin 12
28 North Star Academy 'A' 4:08.03 1
1) Bonds, Chris 10 2) Fearon, Shequille 10
3) Burnett, Christopher 10 4) Welch, Ryan 10
-- Cinnaminson 'A' DQ 3
1) Udotong, Emmanuel 12 2) Long, Tom 11
3) Liu, Steven 10 4) Jones, Brandon 12
Event 13 Boys Shot Put Gr 1
================================================================
Group Record: 98-11.75 1/21/2006 J Seidel., M Renna, Hasbrouck Heights
Meet Record: $ 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Meet Record: $ 98-11.75
Name Year School Finals
================================================================
1 Addlesberger, Ryan 12 Cinnaminson 47-09.00
2 Thompson, Justin 12 Palmyra 47-08.75
2 Salerno, Steven 12 Hasbrouck Height 47-08.75
4 Gutierrez, Gio 10 Saddle Brook 47-06.75
5 Medina, Yeisont 12 Willingboro 46-10.50
6 Wolf, Kevin 12 Haddonfield 46-01.00
7 Bedilion, Brandon 12 Woodstown 45-11.50
8 Marshall, Isaiah 12 Willingboro 45-05.25
9 Walter, Jake 11 Haddonfield 44-08.00
10 Yanick, Matt 11 Palmyra 43-04.50
11 Beal, Michai 11 Shabazz 43-02.50
12 Brevil, Jean 11 Pleasantville 42-00.00
13 Leger, Dimitri 11 Pleasantville 41-06.75
14 Blanchard, Dan SR Metuchen 40-10.25
15 McSpirit-Brush, Jarrett 12 Kinnelon 40-03.00
16 Hoover, Leonard 12 Schalick 39-11.00
17 Tineo, Adrian Saddle Brook 39-06.00
18 Stepnowski, Fran 10 Cinnaminson 39-05.00
18 Stewart, Pat 12 Kinnelon 39-05.00
20 Oliver, Darnell 12 Abraham Clark 37-06.00
21 Leibowitz, Andrew 11 Jonathan Dayton 36-10.75
22 Ransome, Avery Penns Grove 36-09.00
23 singleton, malik 11 Abraham Clark 36-07.50
24 Jaquan, Solomon 10 Woodbury 36-07.00
25 Vega, Edeny 12 University Chart 36-04.00
26 Bernheimer, Dan SR Metuchen 36-01.50
27 Salerno, Scott 11 Hasbrouck Height 35-11.25
28 Ramanathan, Kedar 11 Glen Ridge 35-00.25
29 Evans, Michael 11 Jonathan Dayton 34-04.50
30 Fields, Ryan 11 Whippany Park 34-02.00
31 Marciano, Nick 12 Secaucus 33-11.00
32 Brown, James SO Audubon 33-10.75
33 Miles, Bryan 12 Woodbury 33-07.50
34 Tassi, Alexander SR Audubon 33-06.25
35 Matos, Jordan 12 University Chart 33-05.50
36 Bartram, Zach 10 Shore 33-02.00
37 Dempsey, Tyler 12 Schalick 33-01.50
38 Ahmed, Abu 12 Secaucus 33-00.50
39 Langley, Torey 11 Abraham Clark 32-08.25
40 Izzo, Matt 11 North Warren 32-04.75
41 Robinson, Dae'shawn Penns Grove 32-03.00
42 Gibson, David 12 Haddon Hts. 31-08.50
43 Pearce, Tyron 12 Haddon Hts. 30-11.75
44 Criscione, Alex 12 Shore 30-06.50
45 Oliveto, Anthony 11 Whippany Park 30-02.75
46 Valentine, Daniel 11 Woodstown 29-03.00
47 Burgess, Shakur 11 Shabazz 28-07.50
48 Durling, Ryan 9 North Warren 27-11.00
49 Gustavo, Umana 11 Glen Ridge 24-00.25
Event 15 Boys High Jump Gr 1
================================================================
Group Record: 12-04 1/16/1993 Bass, Miller, Palmyra
Group Record: # 12-04 1995 Hart, Colon, Pleasantville
Group Record: # 12-04 1999 Dolinski, Hedges, Westwood
Meet Record: $ 13-03 1/19/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Meet Record: $ 12-04
Name Year School Finals
================================================================
1 Adams, Tyriq 12 Pleasantville 6-04.00
2 Cooper, Nasir 12 Weequahic 6-02.00
3 Mercer, Divine 11 Weequahic 6-00.00
4 Harmon, Kelvin 11 Palmyra 5-10.00
4 Firgau, Trevor JR Metuchen 5-10.00
6 Camacho, Sebastian 12 New Providence 5-08.00
6 Pugh, Roy 12 Shabazz 5-08.00
6 Hunt, Andrew 11 Palmyra 5-08.00
9 Hayes, Rashon 11 Woodbury 5-06.00
9 Walker, Victor 12 Pleasantville 5-06.00
9 Matrisciano, Michael 12 Whippany Park 5-06.00
9 Liu, Steven 10 Cinnaminson 5-06.00
9 Johnson, Jaquil 11 Shabazz 5-06.00
9 Fisher, Dillon 12 Hasbrouck Height 5-06.00
15 Stock, Brian 12 Whippany Park 5-04.00
15 Wysowaty, Charlie 11 North Warren 5-04.00
17 Ornovitz, Josh 11 New Providence 5-02.00
18 Briggs, Danny SR Metuchen 5-00.00
18 Pritchett, Joshua 11 Science Park New 5-00.00
18 Byarm, Josh 12 Woodbury 5-00.00
18 Machynko, Todd 11 North Warren 5-00.00
18 Ciemny, Ryan 12 Haddonfield 5-00.00
18 Moretto, Chris 12 Hasbrouck Height 5-00.00
18 Azcona, Joshua 12 Science Park New 5-00.00
18 Stepnowski, Fran 10 Cinnaminson 5-00.00
-- Gerstenbacher, Samuel 11 Schalick NH
-- Czerski, Gary 12 Audubon NH
-- Limbaga, Kyle 10 Audubon NH
-- Stalsworth, Joshua 11 Schalick NH
-- Rodriguez, Jordan 12 Haddonfield NH
-- Martin, Darius SO North Star A NH
-- Bryan, Kirk FR North Star A NH
Event 17 Boys Pole Vault Gr 1
================================================================
Group Record: 26-00 1/17/2009 G Hoffman, G LaCroce, Park Ridge
Meet Record: $ 28-00 1/12/2008 R Villanvova, G Kelley, Toms River North
Meet Record: $ 26-00
Name Year School Finals
================================================================
1 Fisher, Travis 12 North Alrington 13-00.00
2 Picking, Ian 12 Haddonfield 12-06.00
3 Camacho, Sebastian 12 New Providence 12-00.00
4 Ornovitz, Josh 11 New Providence 11-00.00
5 Bullock, Jarrett 10 Gateway 10-06.00
5 VanderMeer, Steven 10 Gateway 10-06.00
7 Clapp, Franklin 11 Haddonfield 10-00.00
8 Petersen, Luke 11 Pitman 9-06.00
8 Covely, Brennen SR Pitman 9-06.00
8 Walker, Spencer JR Pennsville 9-06.00
8 Clifford, Colin 12 North Alrington 9-06.00
12 Labb, Alec JR Pennsville 9-00.00
12 Towns, Dante 12 Willingboro 9-00.00
-- Neuman, Christian 10 Cinnaminson NH
-- Taylor, Kyle 12 Cinnaminson NH
-- Jean, Yves 12 Weequahic NH
-- Hughes, Stephan 11 Weequahic NH
-- Satterfield, Jordan 10 Willingboro NH
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Willingboro 44 2) Haddonfield 40
3) Abraham Clark 27 4) Pleasantville 24
5) Palmyra 22 6) Weequahic 16
7) Haddon Twp 12 8) SHABAZZ 11
8) New Providence 11 10) Metuchen 9
11) Glassboro 8 11) Cinnaminson 8
11) North Alrington 8 14) Haddon Hts. HS 6
14) Arthur P. Schalick 6 16) Hasbrouck Heights 5
17) Gateway 4 18) Whippany Park 3
19) Saddle Brook 2 19) McNair Academic 2
19) Audubon 2 19) Wallkill Valley 2
19) Pitman 2 19) Shore 2
25) Pennsville 1 25) Glen Rock 1
25) Buena 1
Event 2 Girls Distance Medley Gr 1
===================================================================
Group Record: 12:39.50 1/11/2013 Bernards, Bernards
L Quintana, M Auerbacher, K Gunson, Z Wojtech
Meet Record: $ 11:59.20 1/21/2007 Southern Regional
J Smith, C Cox, K Bergin, D Tauro
Meet Record: $ 12:40.92
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Haddonfield 'A' 12:32.48$ 2
1) Bonnet, Kaitlyn 10 2) Barringer, Nicolette 10
3) Fonshell, Julia 12 4) Gess, Briana 10
2 Metuchen 'A' 12:42.84 2
1) Kenny, Hope FR 2) Harding, Amanda SR
3) Harding, Jessica SO 4) Suss, Rachel JR
3 Spotswood 'A' 13:09.05 2
1) Wasserman, Katherine 11 2) Wittig, Danielle 10
3) Parlitsis, Katherine 10 4) Raia, Cassandra 10
4 Weequahic 'A' 13:17.68 2
1) Cadet, Rebecca 11 2) Smith, Yaminah 12
3) Hines, Carla 9 4) Hunte, Chevelle 12
5 Newton 'A' 13:26.34 1
1) Ippolito, Rose SO 2) Furth, Kayleigh FR
3) Kline, Emma JR 4) Weiss, Olivia SO
6 Haddon Twp 'A' 13:33.39 2
1) Grimm, Nora 10 2) Duva, Victoria 11
3) Dougherty, Cara 10 4) Merkh, Annika 10
7 Cinnaminson 'A' 13:33.91 2
1) Bleistine, Casey 12 2) Keck, Alexandra 10
3) Torres, Andrea 10 4) Rocks, Olivia 11
8 McNair Academic 'A' 13:42.72 2
1) Flood, Eileen 11 2) Meledathu, Shane 10
3) Prendergass, Rachel 11 4) Meledathu, Shannon 11
9 Saddle Brook 'A' 13:49.38 2
1) McVeigh, Ashley 11 2) McVeigh, Nicole 11
3) Quinn, Alena 10 4) Lagomarsino, Tajia 11
10 Audubon 'A' 14:02.49 2
1) Schaffer, Holly 10 2) Winkelspecht, Rylee 10
3) Guldin, Amy 10 4) VanArnam, Rebecca 11
11 North Warren 'A' 14:05.94 2
1) Duncan, Regina 12 2) Lorusso, Gabriel 11
3) Hovell, Jenny 11 4) Ohannesian, Nicole 9
12 Secaucus 'A' 14:12.60 1
1) De La Rosa, Victoria 12 2) Eltair, Maya 12
3) Tringalli, Alessandra 11 4) Patel, Roshni 11
13 Pennsville 'A' 14:15.49 1
1) Gioia, Gabrielle SO 2) Saxvanderweyden, Megan SR
3) Campbell, Devon JR 4) Catlin, Courtney JR
14 Hasbrouck Heights 'A' 14:18.18 2
1) Sembrano, Lauren 11 2) Ross, Hailey 11
3) Lucic, Monika 9 4) Careri, Nicole 10
15 Shore 'A' 14:27.07 1
1) Maita, Julianna 11 2) Maher, Troy 10
3) Mazzella, Frances 10 4) George, Mary Kate 9
16 Buena 'A' 14:38.82 1
1) Damon, Carly 11 2) Donnelly, Brianna 11
3) Garzon, Paula 10 4) Siegle, Kristin 11
17 Science Park Newark 'A' 14:43.65 1
1) Laguerre, Lovely 10 2) Downey, Enyshia 9
3) Martinez, Vety 11 4) Leake, Taylor 12
18 Jonathan Dayton 'A' 15:17.93 1
1) Hochreiner, Emily 11 2) Martins, Michelle 12
3) Giambattista, Elizabeth 11 4) Taylor, Amanda 10
19 Arthur P. Schalick 'A' 15:30.08 1
1) Canino, Christine 9 2) Gerstenbacher, Olivia 10
3) Powell, Oliveya 11 4) Pyfer, Amy 9
20 South Amboy HS 'A' 16:14.05 1
1) Yang, Veronica 9 2) Rugel, Gabrielle 10
3) Sagliocco, Susan 9 4) Devoe, Sydney 11
21 Wallkill Valley 'A' 16:55.43 1
1) Bencivenga, Nicole 12 2) Kopnik, Cloe 9
3) Corti, Gabrielle 12 4) Gec, Ashlyn 10
-- Shabazz 'A' DNF 1
1) Fulgram, Yasmin 9 2) Harris, Hassanah 12
3) Hinds, Elivia 10 4) Issabelle, Hassanah 11
-- Asbury Park 'A' DNF 2
1) Caldwell, Alixzandrea 10 2) Khan, Rizwana 12
3) Stevanous, Leah 10 4) Villavicencio, Jennifer 11
-- Glen Rock 'A' DQ 1
1) Burgoyne, Jane 11 2) Kelly, Julia 11
3) Walter, Jean 9 4) Walter, Alex 9
-- Pitman 'A' DQ 1
1) Salvatico, Steph 11 2) Sanders, Alyssa 10
3) Brett, Piper 11 4) Vendetta, Hannah 12
Event 4 Girls 4x51.5 Meter Shuttle Hurdle Gr 1
===================================================================
Group Record: 31.76 1/14/2012 Essex Co V/T, Market St Newark
G Amankwah, B Singleton, I Amsterdam, N McAlister
Meet Record: $ 31.76 1/14/2012 Essex Co V/T, Market St Newark
G Amankwah, B Singleton, I Amsterdam, N McAlister
Meet Record: $ 31.76
School Finals H#
===================================================================
1 Weequahic 'A' 33.44 5
1) Cooper, Saborrah 12 2) Hunte, Chevelle 12
3) James, Kelly Anne 12 4) Smith, Yaminah 12
2 Butler 'A' 34.71 5
1) Curry, Mykalah 12 2) Haley, Ava 10
3) Iannuzzi, Kathryn 11 4) Mattson, Melissa 12
3 Audubon 'A' 35.56 4
1) Borden, Grace 10 2) Davis, Alyssa SO
3) Fadio, Chelsea JR 4) Granato, Maria JR
4 Jonathan Dayton 'A' 35.56 5
1) Gambuzza, Lucia 11 2) DeMartino, Arianna 10
3) Martins, Destiny 10 4) Orleans, Viviane 11
5 Hasbrouck Heights 'A' 35.57 4
1) DiGiacinto, Jillian 11 2) McKnight, Brooke 11
3) Ortiz, Amanda 11 4) Fontalvo, Sydney 10
6 Newark Tech 'A' 37.47 1
1) Wilkerson, Tianna 10 2) Lamby, Trudie 12
3) Kalu, Angel 11 4) Smalling, Shanta 11
7 Waldwick 'A' 37.51 2
1) Burke, Danielle 9 2) Burke, Devin 9
3) Vellios, Caitlin 11 4) Backhaus, Emma 11
8 Secaucus 'A' 37.83 4
1) Nesheiwat, Samantha 12 2) Eltair, Maya 12
3) Grewe, Helen 9 4) Balletto, Alyssa 11
9 Haddonfield 'A' 37.85 3
1) Mulvenna, Lizzie 9 2) Sheehan, Molly 9
3) Nugent, Bella 9 4) Levitt, Lauren 11
10 Arthur P. Schalick 'A' 38.11 3
1) Moore, Olivia 10 2) Lenchitz, Eva 11
3) Hall, Lydia 11 4) Koomson, Josephina 12
11 McNair Academic 'A' 38.34 3
1) Meledathu, Shannon 11 2) Gotay, Adriana 10
3) Galang, Camille 10 4) Welles, Gabriella 10
12 Buena 'A' 38.84 2
1) Akins, Maddie 9 2) Siegle, Kristin 11
3) Leyrer, Rachael 10 4) Picconi, Cameron 10
13 Whippany Park 'A' 39.11 5
1) Chin, Bethia 11 2) Cozzarelli, Danielle 12
3) Dello Russo, Gina 11 4) Hall, Kristen 11
14 Woodbury 'A' 39.40 4
1) Mercer, Dionna 11 2) Abbott, Toria 11
3) Thompson, Ayan 10 4) Horace-King, Tenee 12
15 Pitman 'A' 39.79 1
1) Adams, Rebecca 12 2) Stanwood, Katie 9
3) Anderson, Kerri 11 4) Camma, Leah 9
16 Shabazz 'A' 39.88 2
1) Hinds, Elivia 10 2) Hinds, Zulaika 9
3) Issabelle, Hassanah 11 4) Simmons, Amantullah 12
17 North Warren 'A' 43.80 1
1) Barnes, Mya 9 2) Fiore, Briana 10
3) Hovell, Jenny 11 4) Lippman, Paige 9
Event 6 Girls 4x200 Meter Relay Gr 1
===================================================================
Group Record: 1:46.47 Essex Co V/T, Market St Newark
I Amsterdam, N Candelaria, G Amankwah, H Natalia
Meet Record: $ 1:44.14 1/21/2006 Piscataway
M Losey, R Parham, A West, A Washington
Meet Record: $ 1:46.47
School Finals H#
===================================================================
1 Weequahic 'A' 1:50.99 7
1) Cadett, Rebecca 11 2) Cooper, Saborrah 12
3) Hines, Carla 9 4) James, Kelly Anne 12
2 Metuchen 'A' 1:51.00 6
1) Johnson, Malika SR 2) Santo Pietro, Ariana JR
3) Sellers, Ciara SR 4) Michalski, Tracy SO
3 Shabazz 'A' 1:51.12 7
1) Baskerville, Jessica 11 2) Douglas-Dorman, Mary B 11
3) Hunter, Janelle 11 4) Sudan, Azareil 11
4 Haddonfield 'A' 1:51.15 5
1) Bonnet, Carly 12 2) DelDuca, Gia 12
3) Palacki, Elaina 12 4) Buzzerd, Ana 11
5 Newark Tech 'A' 1:52.07 7
1) Mickens, Alexis 12 2) Wilkerson, Tianna 10
3) Kalu, Angel 11 4) Fate, Ayanna 11
6 Glen Ridge 'A' 1:52.16 6
1) Waugh, Lizza 12 2) Schwern, Olivia 10
3) Howland, Tess 12 4) Marhan, Shannon 12
7 Abraham Clark 'A' 1:52.76 7
1) gray, janeen 10 2) Sheppard, Contonna 10
3) rhadiyah, desimone FR 4) whetstone, shadonna 12
8 Penns Grove 'A' 1:52.88 6
1) Roman, Danika 2) Nichols, Richarrd
3) Cooke, Tija 4) Brown, Jocelyn
9 Haddon Hts. HS 'A' 1:54.18 7
1) Bob-Grey, Zainis 12 2) Hannah, Shannon 12
3) Johnson, Kailah 12 4) Pisani, Kacie
10 Willingboro 'A' 1:54.61 6
1) McCray- Ross, Jordan 10 2) Bernard, Jaleah 12
3) Coleman, Sydney 10 4) Jackson, Karis 11
11 Woodbury 'A' 1:54.77 5
1) Horace-King, Tenee 12 2) Watkins, NeeAsia 12
3) Thompson, Ayan 10 4) Abbott, Toria 11
12 Secaucus 'A' 1:55.00 5
1) Isabella, Gia 11 2) Moctezuma, Monica 10
3) Mattiello, Brielle 11 4) Forteau, Carleisha 12
13 Newton 'A' 1:56.23 6
1) Wojcik, Kass 9 2) Mendel, Morgan FR
3) Matullo, Noelle FR 4) Furth, Kayleigh FR
14 Pleasantville 'A' 1:57.31 7
1) Bazemore, Barbara 11 2) Cruzado, Jasmine 11
3) Sanders, Talon 12 4) Clark, Rebekah 10
15 Glen Rock 'A' 1:57.54 5
1) Bender, Zoe 11 2) Bergamini, Kelsey 12
3) Jadick, Alethea 10 4) Kelly, Julia 11
16 North Star Academy 'A' 1:58.23 4
1) London, Sajadah 11 2) Bello, Karimat 11
3) Womack, Simaya 10 4) Muldrow, Brene't 11
17 McNair Academic 'A' 1:58.40 4
1) Welles, Gabriella 10 2) Meledathu, Shannon 11
3) Ali, Ameer 10 4) Galang, Camille 10
18 Arthur P. Schalick 'A' 1:58.47 1
1) Moore, Olivia 10 2) Richards, Alexis 10
3) Rumpp, Jessica 11 4) Bramell, Avery 10
19 Whippany Park 'A' 1:58.81 5
1) Petro, Emily 10 2) Murphy, Jessica 10
3) Wachenfeld, Lauren SO 4) Ciavatta, Marissa SO
20 Glassboro 'A' 1:59.61 4
1) Thomas, Tzipora 10 2) Kerr, Delana 11
3) Brackett, Nyasia 11 4) Graves, Mariah 11
21 Hasbrouck Heights 'A' 1:59.93 5
1) Fontalvo, Sydney 10 2) Quinn, Ashley 10
3) Schmitt, Sarah 11 4) Thomas, Haylle 9
22 North Warren 'A' 2:00.75 4
1) Hovell, Jenny 11 2) Young, Victoria 10
3) Barnes, Mya 9 4) Dowd, Elinor 10
23 New Milford 'A' 2:01.09 6
1) Jasuale, Alyssa 11 2) Magala, Caitlyn 10
3) Tormo, Marisa 10 4) Ricciardelli, Justine 11
24 Shore 'A' 2:01.92 2
1) Agresti, Madeline 9 2) Quill, Megan 9
3) Moore, Meghan 9 4) Moore, Kelsey 9
25 Waldwick 'A' 2:02.48 4
1) Smith, Erin 11 2) Torres, Leslie FR
3) Backhaus, Emma 11 4) Burke, Danielle 9
26 Buena 'A' 2:03.17 3
1) Picconi, Cameron 10 2) Akins, Maddie 9
3) Bramble, Alicia 10 4) Leyrer, Rachael 10
27 Wallkill Valley 'A' 2:03.53 3
1) Brody, Tara 9 2) Bustamante, Brielle 10
3) Flatt, Hannah 9 4) Lacalamita, Anna 11
28 New Providence 'A' 2:05.08 3
1) Giacalone, Nicole 9 2) Wilson, Julia 11
3) Potter, Kristen 11 4) Turner, Kelsey 11
29 Pennsville 'A' 2:06.61 3
1) Buoncuore, Abby JR 2) Saxvanderweyden, Megan SR
3) Ahmed, Marina JR 4) Taylor, Kaitlyn SO
30 Woodstown 'A' 2:06.75 3
1) Emery, Elissa 10 2) Hatchell, Kathryn 10
3) Joyner, Tanner 12 4) Price, Caitlyn 10
31 Gateway 'A' 2:07.21 2
1) Fine, Jessica 10 2) Zuzulock, Sarah 11
3) Power, Maura 10 4) Saunders, Jess SR
32 Science Park Newark 'A' 2:07.77 4
1) Husbands, Kiara 10 2) Downey, Enyshia 9
3) Nwadiozar, Claudine 11 4) Olumbe, Mariamu SO
33 Burlington City 'A' 2:09.24 2
1) Jones, Janae SR 2) Bolaji, Kehinde FR
3) Sims, Julie SO 4) Bolaji, Taiwo FR
34 Jonathan Dayton 'A' 2:10.46 3
1) DeMartino, Arianna 10 2) Myrthl, Priscille 11
3) Micolta, Jessica 9 4) Casas, Krystal 12
35 Henry Hudson 'A' 2:11.92 1
1) Ben, Shaina 10 2) Crowther, Julia 9
3) Galuppo, Rachael 10 4) Reynolds, Madeline 9
36 Newark Collegiate Charter 'A' 2:16.79 1
1) Momo, Melvena 11 2) Harley, Jatayah 11
3) Saunders, Denee 9 4) Mcall-Holmes, Latayshia 10
-- South Amboy HS 'A' DQ 1
1) Rugel, Gabrielle 10 2) Irias, Kerenn 12
3) Rodriguez, Ashley 10 4) Whiteley, Mary 10
-- Cinnaminson 'A' DQ 2
1) Best, Ariyel 10 2) Belova, Val 10
3) Clark, Taylor 10 4) McAneney, Nicole 10
Event 8 Girls 4x800 Meter Relay Gr 1
===================================================================
Group Record: 9:54.68 1/11/2013 Bernards, Bernards
Z Wojtech, K Gunson, S Rudin, L Quintana
Meet Record: $ 9:21.71 1/13/2012 Red Bank Catholic
A Handchen, L Marzano, M McMullin, L Bellaran
Meet Record: $ 9:54.81
School Finals H#
===================================================================
1 Haddonfield 'A' 10:04.25 2
1) Clarke, Casey 9 2) McCrudden, Natalie 11
3) Lynch, Lauren 10 4) Bonnet, Kaitlyn 10
2 Hasbrouck Heights 'A' 10:07.58 2
1) Dallara, Danielle 11 2) Cascone, Felicia 11
3) DiGiacinto, Jillian 11 4) McKnight, Brooke 11
3 Shore 'A' 10:14.49 2
1) Birdsall, Casey 11 2) Racioppi, Megan 12
3) Lang, Sarah 10 4) George, Sarah 11
4 Metuchen 'A' 10:21.51 2
1) Delmonaco, Lauren SR 2) Schuchman, Kendall FR
3) Hueston, Taylor JR 4) Santus, Hannah JR
5 Spotswood 'A' 10:34.27 2
1) Wasserman, Katherine 11 2) Raia, Cassandra 10
3) Parlitsis, Katherine 10 4) Fritz, Allison 12
6 McNair Academic 'A' 10:44.80 2
1) Flood, Eileen 11 2) Lim, Jasmine 10
3) Meledathu, Shane 10 4) Prendergass, Rachel 11
7 Butler 'A' 10:52.96 2
1) Heller, Jennifer 12 2) Iannuzzi, Kathryn 11
3) Migliorino, Lauren 10 4) Wedemeier, Kristen 10
8 Secaucus 'A' 10:56.37 2
1) Nesheiwat, Samantha 12 2) Patel, Roshni 11
3) Tringalli, Alessandra 11 4) Parikh, Mehek 11
9 Waldwick 'A' 11:00.27 1
1) Scott, Erin 11 2) Reynolds, Allison 12
3) McHugh, Erin 12 4) Raffaele, Francesca JR
10 New Providence 'A' 11:02.64 2
1) Turner, Kelsey 11 2) Keating, Jacquelyn 11
3) Solis, Ayleen 12 4) Giacalone, Nicole 9
11 North Warren 'A' 11:06.14 2
1) Frehill, Megan 9 2) Fiore, Briana 10
3) Ohannesian, Nicole 9 4) Duncan, Regina 12
12 Pitman 'A' 11:14.12 1
1) Gipe, Megan 12 2) Salvatico, Steph 11
3) Montanero, Makayla 10 4) Sanders, Alyssa 10
13 Newton 'A' 11:18.69 1
1) Weiss, Emily JR 2) Kline, Emma JR
3) Matyola, Erin SO 4) Ippolito, Rose SO
14 Science Park Newark 'A' 11:19.63 1
1) Laguerre, Lovely 10 2) Martinez, Vety 11
3) Jimenez, Joyce 10 4) Leake, Taylor 12
15 Audubon 'A' 11:24.74 1
1) Lavecchio, Mikayla 11 2) Trow, Karley JR
3) Rodier, Alexis JR 4) Schaffer, Holly 10
16 Glen Ridge 'A' 11:27.73 1
1) Moss, Rosa 12 2) Chodosh, Hannah 12
3) O'Connell, Elizabeth 9 4) Valverde, Madeline 11
17 Jonathan Dayton 'A' 11:37.72 1
1) Gambuzza, Lucia 11 2) Taylor, Amanda 10
3) Giambattista, Elizabeth 11 4) Hochreiner, Emily 11
18 Pennsville 'A' 11:38.86 1
1) Catlin, Courtney JR 2) Campbell, Devon JR
3) Gioia, Gabrielle SO 4) Connelly, Katerina SO
19 Asbury Park 'A' 11:45.14 1
1) Caldwell, Alixzandrea 10 2) Khan, Rizwana 12
3) Stevanous, Leah 10 4) Villavicencio, Jennifer 11
20 Arthur P. Schalick 'A' 12:43.28 1
1) Bone, Allison 10 2) Canino, Christine 9
3) Powell, Oliveya 11 4) Pyfer, Amy 9
-- Shabazz 'A' DNF 1
1) Figueroa, Aaliyah 11 2) Fulgram, Yasmin 9
3) Hinds, Elivia 10 4) Issabelle, Hassanah 11
Event 10 Girls 1600 Sprint Medley Gr 1
===================================================================
Group Record: 4:17.15 1/14/2001 Haddonfield
T Keegan, B Barnes, H Cosnett, E Donohue
Meet Record: $ 4:09.64 1/16/2011 Neptune
B Wilson, Y Hall, A Buckley, A Wilson
School Finals H#
===================================================================
1 Haddonfield 'A' 4:15.61 4
1) Bonnet, Carly 12 2) Buzzerd, Ana 11
3) Palacki, Elaina 12 4) Gess, Briana 10
2 Weequahic 'A' 4:21.51 4
1) Cooper, Saborrah 12 2) Hines, Carla 9
3) Rebecca, Cadett 11 4) Smith, Yaminah 12
3 Metuchen 'A' 4:23.16 4
1) Michalski, Tracy SO 2) Johnson, Malika SR
3) Murphy, Brianna SR 4) Suss, Rachel JR
4 Newton 'A' 4:27.26 4
1) Furth, Kayleigh FR 2) Wojcik, Kass 9
3) Mendel, Morgan FR 4) Weiss, Olivia SO
5 Abraham Clark 'A' 4:31.33 4
1) whetstone, shadonna 12 2) gray, janeen 10
3) Dubois, camille 12 4) Sheppard, Contonna 10
6 Saddle Brook 'A' 4:33.14 4
1) McVeigh, Ashley 11 2) Brooks, Angela 10
3) Lagomarsino, Tajia 11 4) McVeigh, Nicole 11
7 Buena 'A' 4:34.51 3
1) Akins, Maddie 9 2) Picconi, Cameron 10
3) Leyrer, Rachael 10 4) Siegle, Kristin 11
8 Whippany Park 'A' 4:34.67 3
1) Dello Russo, Gina 11 2) Cozzarelli, Danielle 12
3) Hall, Kristen 11 4) Nixon, Rose 12
9 Haddon Twp 'A' 4:37.53 3
1) Duva, Victoria 11 2) Woloszyn, Victoria 10
3) Dougherty, Cara 10 4) Merkh, Annika 10
10 Willingboro 'A' 4:37.86 3
1) Bernard, Jaleah 12 2) Coleman, Sydney 10
3) McCray- Ross, Jordan 10 4) Shelton, Donyae 10
11 Cinnaminson 'A' 4:42.32 4
1) Torres, Andrea 10 2) Keck, Alexandra 10
3) Best, Ariyel 10 4) Rocks, Olivia 11
12 Secaucus 'A' 4:44.74 3
1) Forteau, Carleisha 12 2) Isabella, Gia 11
3) Mattiello, Brielle 11 4) Parikh, Mehek 11
13 Hasbrouck Heights 'A' 4:46.56 3
1) Cascone, Felicia 11 2) Dallara, Danielle 11
3) Schmitt, Sarah 11 4) Thomas, Haylle 9
14 Arthur P. Schalick 'A' 4:48.36 2
1) Bramell, Avery 10 2) Gerstenbacher, Olivia 10
3) Hall, Lydia 11 4) Koomson, Josephina 12
15 Haddon Hts. HS 'A' 4:49.70 2
1) Hannah, Shannon 12 2) Johnson, Kailah 12
3) Slater, Shannon 9 4) Bob-Grey, Zainis 12
16 Audubon 'A' 4:50.24 3
1) Fadio, Chelsea JR 2) Nicklas, Danielle JR
3) Granato, Maria JR 4) Guldin, Amy 10
17 Woodstown 'A' 4:51.14 2
1) Biegen, Neshani 10 2) DiCecco, Alison 10
3) Hatchell, Kathryn 10 4) Gallatig, Isabel 10
18 Pitman 'A' 4:52.16 2
1) Brett, Piper 11 2) DiPatri, Gina 10
3) Derby, Hannah 10 4) Vendetta, Hannah 12
19 Spotswood 'A' 4:54.46 1
1) Wittig, Danielle 10 2) Spaanstra, Sabrina 11
3) Maselli, Nickie 9 4) Clarke, Megan FR
20 Butler 'A' 4:57.00 2
1) Horner, Casey JR 2) Haley, Ava 10
3) Heller, Jenn SR 4) Gurbisz, Hannacy 11
21 Penns Grove 'A' 4:59.96 1
1) Del Olmo Reyes, Amairany 2) Cooke, Tija
3) Brown, Jocelyn 4) Sassi, Courtney
22 Glassboro 'A' 5:04.32 2
1) Graves, Mariah 11 2) Brackett, Nyasia 11
3) Thomas, Tzipora 10 4) Powell, Ava 9
23 Shore 'A' 5:05.15 1
1) Quill, Megan 9 2) Moore, Meghan 9
3) Moore, Kelsey 9 4) George, Mary Kate 9
24 Shabazz 'A' 5:06.08 1
1) Baskerville, Jessica 11 2) Douglas-Dorman, Mary B 11
3) Fulgram, Yasmin 9 4) Hinds, Elivia 10
25 Wallkill Valley 'A' 5:07.09 2
1) Brody, Tara 9 2) Lacalamita, Anna 11
3) Flatt, Hannah 9 4) Bustamante, Brielle 10
26 Burlington City 'A' 5:07.77 1
1) Bolaji, Taiwo FR 2) Bolaji, Kehinde FR
3) Franklin, Mikayla JR 4) Jones, Janae SR
27 Gateway 'A' 5:09.04 1
1) Saunders, Jess SR 2) Zuzulock, Sarah 11
3) Power, Maura 10 4) Fine, Jessica 10
28 North Warren 'A' 5:10.31 2
1) Barnes, Mya 9 2) Fiore, Briana 10
3) Dowd, Elinor 10 4) Pergola, Danielle 10
29 Science Park Newark 'A' 5:19.58 1
1) Sivanesan, Thamilvili 11 2) Husbands, Kiara 10
3) Nwadiozar, Claudine 11 4) Beckham, Maya 11
30 McNair Academic 'A' 5:20.23 3
1) Ali, Ameer 10 2) Gotay, Adriana 10
3) McClendon, Cierra 10 4) Camania, Shane 9
31 North Star Academy 'A' 5:57.30 1
1) Adeliyi, Oriyomi JR 2) Bello, Karimat 11
3) Njoko-obi, Adaobi JR 4) Hill, Asia 9
-- Henry Hudson 'A' DNF 1
1) Ben, Shaina 10 2) Galuppo, Rachael 10
3) McGavin, Shannon 9 4) Nastasi, Camille 9
Event 12 Girls 4x400 Meter Relay Gr 1
===================================================================
Group Record: 4:04.26 1/19/2014 Penns Grove, Penns Grove
J Brown, F Dowe, J Pollard, C Smith
Meet Record: $ 3:59.01 1997 Columbia
A Coleman, N deffenbaugh, D Sands, S McFadden
Meet Record: $ 4:04.40
School Finals H#
===================================================================
1 Haddonfield 'A' 4:06.15 3
1) Bonnet, Kaitlyn 10 2) Gess, Briana 10
3) DelDuca, Gia 12 4) Bonnet, Carly 12
2 Weequahic 'A' 4:10.90 3
1) Cadet, Rebecca 11 2) Hunte, Chevelle 12
3) James, Kelly Anne 12 4) Smith, Yaminah 12
3 Newark Tech 'A' 4:12.79 3
1) Smalling, Shanta 11 2) Kalu, Angel 11
3) Lamby, Trudie 12 4) Fate, Ayanna 11
4 Metuchen 'A' 4:13.10 3
1) Harding, Amanda SR 2) Harding, Jessica SO
3) Sellers, Ciara SR 4) Santo Pietro, Ariana JR
5 Hasbrouck Heights 'A' 4:18.12 3
1) DiGiacinto, Jillian 11 2) Fontalvo, Sydney 10
3) McKnight, Brooke 11 4) Quinn, Ashley 10
6 Butler 'A' 4:22.16 2
1) Curry, Mykalah 12 2) Heller, Jennifer 12
3) Iannuzzi, Kathryn 11 4) Mattson, Melissa 12
7 Shore 'A' 4:26.41 2
1) Racioppi, Megan 12 2) Agresti, Madeline 9
3) Mazzella, Frances 10 4) George, Sarah 11
8 Saddle Brook 'A' 4:29.34 2
1) McVeigh, Ashley 11 2) Brooks, Angela 10
3) McVeigh, Nicole 11 4) Lagomarsino, Tajia 11
9 Willingboro 'A' 4:29.49 2
1) McCray- Ross, Jordan 10 2) Bernard, Jaleah 12
3) Shelton, Donyae 10 4) Northern, Nefertiti 12
10 Shabazz 'A' 4:32.35 2
1) Douglas-Dorman, Mary B 11 2) Fulgram, Yasmin 9
3) Hinds, Elivia 10 4) Issabelle, Hassanah 11
11 Jonathan Dayton 'A' 4:33.07 2
1) Martins, Michelle 12 2) Gambuzza, Lucia 11
3) Martins, Destiny 10 4) Orleans, Viviane 11
12 North Warren 'A' 4:33.58 2
1) Hovell, Jenny 11 2) Lorusso, Gabriel 11
3) Young, Victoria 10 4) Duncan, Regina 12
13 Pleasantville 'A' 4:34.38 1
1) Cruzado, Jasmine 11 2) Bazemore, Barbara 11
3) Sanders, Talon 12 4) Desir, Fedaline
14 Arthur P. Schalick 'A' 4:35.88 1
1) Richards, Alexis 10 2) Bramell, Avery 10
3) Moore, Olivia 10 4) Koomson, Josephina 12
15 Whippany Park 'A' 4:37.20 3
1) Jones, Alli 10 2) Wachenfield, Lauren 10
3) Murphy, Jessica 10 4) Schuman, Joannie 12
16 Woodstown 'A' 4:42.98 1
1) Biegen, Neshani 10 2) DiCecco, Alison 10
3) Hatchell, Kathryn 10 4) Gallatig, Isabel 10
17 Newton 'A' 4:43.79 2
1) Wojcik, Kass 9 2) Weiss, Olivia SO
3) Weiss, Emily JR 4) Furth, Kayleigh FR
18 Asbury Park 'A' 4:45.35 1
1) Stevanous, Leah 10 2) Khan, Rizwana 12
3) Caldwell, Alixzandrea 10 4) Dunkley, Briona 10
19 Glassboro 'A' 4:47.90 1
1) Simms, Tina 11 2) Wright, SaNiyah JR
3) Brown, Crystal 11 4) Boggins, Givonna 9
20 North Star Academy 'A' 4:49.89 1
1) Womack, Simaya 10 2) Woods, Yasmine 10
3) London, Sajadah 11 4) Bello, Karimat 11
21 Science Park Newark 'A' 4:50.17 1
1) Laguerre, Lovely 10 2) Leake, Taylor 12
3) Downey, Enyshia 9 4) Martinez, Vety 11
22 New Providence 'A' 4:51.21 1
1) Wilson, Julia 11 2) Potter, Kristen 11
3) Giacalone, Nicole 9 4) Turner, Kelsey 11
23 McNair Academic 'A' 5:28.49 1
1) McClendon, Cierra 10 2) Welles, Gabriella 10
3) Asjad, Wabil 09 4) Madhalam, Natasha 09
-- Abraham Clark 'A' DQ 3
1) gray, janeen 10 2) Sheppard, Contonna 10
3) whetstone, shadonna 12 4) Dubois, camille 12
Event 14 Girls Shot Put Gr 1
================================================================
Group Record: 76-04.25 1/12/2007 R Misko, C D'Amato, Madison
Meet Record: $ 90-08.50 1992 K Hicks, N Simms, Plainfield
Meet Record: $ 76-04.25
Name Year School Finals
================================================================
1 Dunbar, Nickolette 11 Whippany Park 43-11.75
2 James, Kelly Anne 12 Weequahic 34-05.50
3 Matrisciano, Kathyrn 10 Whippany Park 31-08.00
4 Tuzzo, Gabby 12 Hasbrouck Height 31-07.25
5 Thomas, Taniyah Penns Grove 31-04.00
6 Townsend, Marseille Pleasantville 30-07.00
6 Baytops, Ledena 12 Newark Tech 30-07.00
8 Gerlach, Jean 12 Haddonfield 30-05.50
9 Rafferty, Brianna 12 Gateway 29-10.00
10 Trezza, Emily SR Metuchen 28-08.75
11 Nielsen, Shelli 11 Hasbrouck Height 28-08.25
12 Apgar, Amelia 11 Waldwick 28-08.00
12 James, Jayla 12 Shabazz 28-08.00
14 Vincent, Laquana 12 Weequahic 28-06.75
15 Robbins, Tah'Ja 11 Woodstown 28-00.00
16 Hegarty, Erica 9 Kinnelon 27-09.00
17 Blamon, Prisca 10 Cinnaminson 27-00.00
18 Borden, Grace 10 Audubon 26-09.00
19 Sokolik, Jenna 11 Kinnelon 26-07.75
20 Gioia, Mia SR Pennsville 26-07.00
21 Urban, Marina 11 Cinnaminson 26-05.25
22 Vaccaro, Stephanie 9 Shore 26-01.50
23 Washington, Jennica 10 Woodbury 26-00.25
24 Gismondi, Gianna 11 Gateway 25-11.00
25 McNaught, Mary Kate 11 Waldwick 25-10.50
26 Lavorina, Kayleigh JR North Alrington 25-08.50
27 Stevenson, Kyleigh Penns Grove 25-05.75
27 Michalski, Tracy SO Metuchen 25-05.75
29 Klah, Grace Willingboro 24-08.75
29 Wade, Tiara 12 Science Park New 24-08.75
31 Sakatos, Adriana 12 Secaucus 24-04.00
32 Galvin, Emily 9 Pitman 24-00.50
33 Carr, Hannah 9 Haddon Hts. 23-10.00
34 Baione, Maddie 12 Glen Ridge 23-08.00
35 Higgs, Shambria 12 Pleasantville 23-06.75
36 Gess, Briana 10 Haddonfield 23-06.00
37 Moritz, Katie 11 North Warren 23-05.75
38 Bedilion, Callie 10 Woodstown 23-05.00
39 Anderson, Nina 12 Pitman 23-04.50
39 Jackson, Sha'leka 10 Schalick 23-04.50
41 Bermudez, Maribel 12 North Alrington 23-02.50
42 Burns, Colleen 11 Secaucus 23-02.00
43 Caldwell, Alexis 10 Asbury Park 22-08.50
44 Ayeni, Oluwatosin Willingboro 22-08.00
45 McKeith, Deanna 12 Woodbury 22-06.50
46 Salino, Lea 12 North Warren 22-05.50
47 Jinks, Zynab 11 Newark Tech 22-04.25
48 Holman, Taukea 11 Asbury Park 22-00.00
49 Hagan, Emily JR Audubon 21-02.75
50 Madara, Alyssa SR Pennsville 20-11.25
51 Okon, Lisa 12 Science Park New 20-09.75
52 Aquino, Juliette SO Burlington City 20-05.00
53 McCarthy, Brianna 11 Shore 20-04.50
54 Rumpp, Jessica 11 Schalick 20-03.00
55 Cisse, Fatoumata 11 Shabazz 20-00.00
56 Duffus, Emily 10 Glen Ridge 18-02.75
57 Howard, Lexi SO Burlington City 17-09.00
58 Gibson, Alexandra 9 Haddon Hts. 16-08.25
Event 16 Girls High Jump Gr 1
================================================================
Group Record: 10-04 1982 , Mater Dei
Meet Record: $ 10-08.50 1981 , Southern Regional
Meet Record: $ 10-08.50 1996 , J.P. Stevens
Name Year School Finals
================================================================
1 Unger, Sarah 12 Glassboro 5-02.00
2 Hall, Kristen 11 Whippany Park 5-02.00
3 Hunte, Chevelle 12 Weequahic 5-00.00
3 Dello Russo, Gina 11 Whippany Park 5-00.00
5 Fadio, Chelsea JR Audubon 4-10.00
5 Mattson, Melissa 12 Butler 4-10.00
5 Sokolik, Jenna 11 Kinnelon 4-10.00
5 Martins, Michelle 12 Jonathan Dayton 4-10.00
9 Horace-King, Tenee 12 Woodbury 4-08.00
10 Koomson, Josephina 12 Schalick 4-08.00
11 Curry, Mykalah 12 Butler 4-08.00
11 Davis, Alyssa SO Audubon 4-08.00
11 Hall, Lydia 11 Schalick 4-08.00
11 Cooper, Saborrah 12 Weequahic 4-08.00
11 Watkins, NeeAsia 12 Woodbury 4-08.00
11 Boddy, Anna 10 Waldwick 4-08.00
17 Gambuzza, Lucia 11 Jonathan Dayton 4-06.00
18 Cowie, Melissa 11 Waldwick 4-06.00
18 Wilkie, Isabel 12 Haddonfield 4-06.00
18 Fontalvo, Sydney 10 Hasbrouck Height 4-06.00
21 Hunter, Janelle 11 Shabazz 4-04.00
22 Wheeler, Victoria 11 Kinnelon 4-02.00
22 Williams, Queonna 12 Shabazz 4-02.00
22 Tranchina, Kristine 12 Glassboro 4-02.00
22 Schmitt, Sarah 11 Hasbrouck Height 4-02.00
22 London, Sajadah 11 North Star A 4-02.00
22 Bello, Karimat 11 North Star A 4-02.00
22 Fox, Ayanna 9 Newark Tech 4-02.00
29 Emery, Elissa 10 Woodstown 4-00.00
29 Williams, Tamiya 10 Cinnaminson 4-00.00
29 Llanos, Tanasia 12 Newark Tech 4-00.00
-- Best, Ariyel 10 Cinnaminson NH
-- Sabia, Mary 11 Haddonfield NH
-- Hatchell, Kathryn 10 Woodstown NH
Event 18 Girls Pole Vault Gr 1
================================================================
Group Record: 20-06 1/16/2010 K Weigel, M Dineen, Pennsville
Meet Record: $ 23-00 1/13/2012 E. Shipley, M Sabatino, Hillsborough
Meet Record: $ 20-06
Name Year School Finals
================================================================
1 Cozzarelli, Danielle 12 Whippany Park 10-00.00
2 Dello Russo, Gina 11 Whippany Park 8-00.00
3 Bonnet, Kaitlyn 10 Haddonfield 7-06.00
4 James, Lily 12 Haddonfield 7-00.00
4 Clark, Taylor 10 Cinnaminson 7-00.00
-- Neef, Amanda 10 Cinnaminson NH
-- Foster, Emma 10 Shore NH
-- Wollman, Lauren 10 Shore NH
Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Weequahic 56 2) Haddonfield 52
3) Metuchen 30 3) Whippany Park 30
5) Hasbrouck Heights 18 6) Butler 14
7) Audubon 11 8) Newark Tech 9
9) Spotswood 8 10) SHABAZZ 6
10) Shore 6 10) Newton 6
10) Jonathan Dayton 6 14) Penns Grove 4
15) Abraham Clark 2 15) Gateway 2
17) Glassboro 1 17) Waldwick 1
17) Haddon Twp 1 17) McNair Academic 1
17) GLEN RIDGE 1 17) Saddle Brook 1
Male Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Old Bridge 3412 44
2 South Brunswick 3416 34
3 Montgomery 3115 26
4 Egg Harbor 438 20
4 W. Windsor P. Boro South 3420 20
6 Eastern Regional 447 18
6 East Orange 232 18
8 Hunterdon Central 348 12
8 Rancocas Valley 4415 12
10 Union 2416 11
11 Livingston 249 10
12 Williamstown 4320 8
13 Toms River North 4419 6
13 Cherry Hill East 445 6
15 Sayreville 3415 5
16 Lenape 4411 4
16 Linden 248 4
16 Brick Memorial 431 4
16 Freehold Township 344 4
16 Trenton 3418 4
16 Ridge 3214 4
22 Westfield 2317 2
23 Columbia 244 1
23 North Begen 1412 1
23 Southern Regional 4417 1
Boys 4x200 Meter Relay Gr 4
===================================================================================
Group Record: 1:32.47 1/12/2008 Trenton Central
A Wiggins, K Upshur, D Virgies, D Hill
Meet Record: $ 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray,S Brown,C Alston, A Newkirk
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 South Brunswick 'A' 1:33.18 1:32.33 8 10
1) Cruz, Harmodio 10 2) Suggs, Elijah 12
3) Shorter, Justin 9 4) Allen, Wendell 11
2 Montgomery 'A' 1:34.49 1:34.18 8 8
1) Warren, Patrick JR 2) Clemons, Jabari 12
3) Simonson, Michael 11 4) Young, Tyler 12
3 East Orange 'A' 1:34.30 8 6
1) Payton, Quamir SR 2) Tomlinson, Keneek JR
3) Lindo, Akeem FR 4) Beals, Tyraiq SR
4 Sayreville 'A' 1:40.19 1:34.31 2 4
1) Patterson, Jordan 11 2) Abubakar, Shaun 12
3) Aidoo, Benjamin 11 4) Winslow, Colin 12
5 Egg Harbor 'A' 1:35.26 1:34.89 8 2
1) Cheeseborough, Jamie 12 2) Brock, Amir 10
3) Bailey Brown, Da Quan 10 4) Abraham, Alvin 12
6 Rancocas Valley 'A' 1:36.19 1:35.02 6 1
1) Williams, Zakiyy 12 2) Hannan, Mathew 11
3) Foster, JeSean 11 4) Pierce, Sterling 12
7 Union 'A' 1:35.96 1:35.25 7
1) Lucien, Roldy 12 2) Edobi, Westley 12
3) Stewart, Justice 12 4) Okolo, Anthony 11
8 Old Bridge 'A' 1:34.80 1:35.27 8
1) Brakoh, Kenny 11 2) Delle, Prosper 12
3) Dellle, Vincent 10 4) Gilbert, Jayson 12
9 Piscataway 'A' 1:34.60 1:35.49 8
1) Eley, George 12 2) Anderson, Adrian 11
3) Bowers, Brent 10 4) Bethea, Eric 12
10 Montclair 'A' 1:45.61 1:35.70 1
1) Blevins, Andre 12 2) Desir, Junior 10
3) Page, Frank 10 4) Waters, Isaiah 12
11 Toms River North 'A' 1:37.67 1:35.84 5
1) Cook, Cedric 11 2) Day, Parker 10
3) Carberry, Ricky 11 4) Clarke, Darryl 12
12 Trenton 'A' 1:35.70 1:36.15 7
1) Hill, Shikeem 11 2) Kwiete, Josiah 11
3) Barlow, Shiquan 12 4) Parker, Tyquan
13 Hunterdon Central 'A' 1:37.20 1:36.60 7
1) Nazaryk, Vail 11 2) Ismen, Jack 10
3) Scheier, David 10 4) Thomas, Samuel 11
14 Lenape 'A' 1:35.82 1:36.98 7
1) Campbell, Chase 10 2) Harrison, Kevin 11
3) Celona, Joey 12 4) Liebling, Jake 12
15 Eastern Regional 'A' 1:35.84 1:37.24 7
1) Ahamed, Parnel 11 2) Farrar, Timothy 12
3) Hill, Cinque 12 4) Polite, Izayah 12
16 Jackson Memorial 'A' 1:36.62 1:37.44 6
1) Rountree, Richard 12 2) Schoener, Mike 10
3) Lee, Vincent 11 4) Sweet, Brendan 10
17 East Brunswick 'A' 1:38.33 1:37.58 4
1) Davies, Callan 10 2) Phillip, Brandon 11
3) Thomson, Andrew 12 4) Ciuraru, Rob 11
18 Bayonne 'A' 1:40.00 1:37.59 3
1) Hazelwood, Jordan 11 2) Edwards, Kevin 12
3) Fuentes, Brandon 11 4) Ugwu, Marcel 11
19 Williamstown 'A' 1:38.94 1:37.74 4
1) Nicholas, Jared 11 2) Choates, Mike 11
3) Ellis, Vince 9 4) Dobbins, Cameron 12
20 Kearny 'A' 1:38.50 1:37.87 4
1) Yamba, Jean Charles 12 2) Benevedias, Mike 12
3) Yamba, Nicodeane 10 4) Teixeira, Thyago 11
21 Hillsborough 'A' 1:36.85 1:37.88 6
1) Okafor, Jideofor 12 2) Rusignuolo, Kyle 12
3) Shein, Pierce 12 4) Williams, Zachary 11
22 Monroe 'A' 1:39.31 1:37.89 3
1) Delgado, Ariel 12 2) Harris, Reginald 12
3) Johnson, Justin 12 4) Exantus, Tyrese 10
23 Franklin 'A' 1:36.55 1:38.04 6
1) Jenkins, Christopher 10 2) Taylor, DeAndre 11
3) Brown, Devonte 12 4) Uzzell, Nile 12
24 Vineland 'A' 1:36.70 1:38.04 6
1) Green-Miranda, Terrance 11 2) Roman, Juan 11
3) Atoki, Jeremiah 12 4) Francis, Rohan 12
25 Memorial (Wny) 'A' 1:39.00 1:38.12 4
1) cuevas, onasi 12 2) baez, jose 12
3) Vasquez, Victor 11 4) almonte, kelvin 12
26 Barringer 'A' 1:38.25 3
1) Napolean, Geraldy SR 2) Abbas, Aliyu JR
3) Scott, Khalil SR 4) Cheatham, Qua'D SR
27 West Orange 'A' 1:40.48 1:38.29 2
1) Francois, Danielo 12 2) Nzegwu, Lawson 11
3) SaintLouis, Shnieder 12 4) Udodi, Kamsi 11
28 Columbia 'A' 1:35.51 1:38.41 7
1) Dieujuste, Witchi 11 2) Graham, Kwasi 12
3) Meyer, Edmundo 12 4)
29 Southern Regional 'A' 1:38.03 1:39.01 5
1) Howley, Sean 12 2) Kolakowski, Jared 10
3) Krause, Evan 12 4) Kubarewicz, William 10
30 Westfield 'A' 1:39.90 1:39.14 3
1) Capistrano, Josh 12 2) Gibson, Nicholas 11
3) Douglas, Sid 11 4) Prasek, Christopher 12
31 Edison 'A' 1:38.30 1:39.18 4
1) Dema Ala, Felzon John 11 2) Hernandez, Justin 11
3) Hopkins, Joshua 12 4) Yates, Andre 12
32 Ridge 'A' 1:43.62 1:39.66 5
1) Cho, Sam 11 2) Phillips, Danny 12
3) Vogt, Will 12 4) Zheng, Tony 11
33 North Hunterdon 'A' 1:48.33 1:39.94 2
1) Makombe, Colin 11 2) Brovich, Jason 12
3) Moul, Eric 11 4) Wright, Brian 12
34 Washington 'A' 1:38.86 1:40.31 4
1) Mastoriolis, Philliip 11 2) King, Norris 12
3) Connors, Koy 12 4) Charalabidis, George 11
35 W. Windsor P. Boro South 'A' 1:44.50 1:40.40 1
1) Abiad, Paolo 12 2) Dhulekar, Raoul 12
3) Opong, Jeff 9 4) Nestel, Jon 10
36 W, Windsor P. Boro North 'A' 1:45.50 1:41.05 3
1) Fye-Moore, Miles 10 2) Gupta, Ramit 10
3) Markisz, CJ 11 4) Robbins, Glenn 12
37 Shawnee 'A' 1:40.72 1:41.20 2
1) Bilello, Dominic 11 2) Ruble, Drew 11
3) Miller, Jimmy 12 4) Webster, Erik 12
38 Brick Memorial 'A' 1:42.54 1:41.62 2
1) Roberson, Baru 12 2) Antoine, Christopher 12
3) Laborte, Antonio 10 4) Gray, Shemar 12
39 Union City 'A' 1:43.40 1:42.29 1
1) Castellano, Jonathan 12 2) Cruz, Manuel 12
3) Carrillio, Andres 10 4) Alberto, Isaac 12
40 Cherry Hill East 'A' 1:38.30 1:42.29 5
1) Clark, Jordan 11 2) Tumanda, Kyle 10
3) Theophile, Vladhimir 12 4) Santana, Joshua 10
41 Livingston 'A' 1:46.33 1:43.11 1
1) Daniels, Nathan 11 2) Lorimer, Adam 11
3) Segal, Michael 12 4) Zheng, John 10
42 Linden 'A' 1:40.16 1:43.57 3
1) Sydney, Nigel 12 2) Thedoud, Rodney 11
3) Aladin, Pierre 12 4) Shabazz, Nadir 12
43 North Begen 'A' 1:44.03 2
1) McRea, Andres 12 2) Menjivar, Nathan 10
3) Sarday, Sebastian 11 4) Urgiles, Roland 10
44 Clearview 'A' 1:54.48 1:57.18 1
1) Fisher, Nicholas 11 2) Vernacchio, Anthony 10
3) Veres, Blaise 9 4) Frantini, Christian 10
-- Plainfield 'A' 1:36.64 DNF 6
1) Aaron, Alistar 11 2) Chambliss, Charles 12
3) Cisson, Jason 11 4) Coife, Selassie 12
-- Cherokee 'A' 1:37.33 DQ 5
1) Curley, Robert 11 2) Cato, Chris 9
3) Powell, Matthew 10 4) Woodard, Marc 12
-- Millville 'A' 1:37.46 DQ 5
1) Durham, Ajah 10 2) Eldridge, Brian 12
3) Thomas, Jonah 11 4) Worhtington, Chris 10
Boys 4x400 Meter Relay Gr 4
===================================================================================
Group Record: 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Kanu
Meet Record: $ 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Lanue
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Old Bridge 'A' 3:28.04 3:28.87 5 10
1) Dellle, Vincent 10 2) Gilbert, Jayson 12
3) Miawad, Hazem 12 4) Rampino, Cj 10
2 East Orange 'A' 3:29.64 5 8
1) Poole, Cory SO 2) Ajenifuja, Gabriel SR
3) Lindo, Akeem FR 4) Flanagan, Jermain SR
3 South Brunswick 'A' 3:33.90 3:30.88 5 6
1) Fisher, Jared 11 2) Cruz, Harmodio 10
3) Allen, Wendell 11 4) Neville, Nicholas 12
4 Egg Harbor 'A' 3:33.43 3:31.09 5 4
1) Dessoye, Alex 10 2) Brock, Amir 10
3) Dessoye, Robert 10 4) Abraham, Alvin 12
5 Hunterdon Central 'A' 3:30.16 3:32.85 5 2
1) Ismen, Jack 10 2) Malko, Russell 12
3) Nazaryk, Vail 11 4) Walker, Davin 12
6 Lenape 'A' 3:38.12 3:33.25 4 1
1) Campbell, Chase 10 2) Harrison, Kevin 11
3) Liebling, Jake 12 4) Simms, Austin 12
7 Franklin 'A' 3:35.20 3:36.34 4
1) Jenkins, Christopher 10 2) Uzzell, Nile 12
3) Brown, Devonte 12 4) Gravesande, Nathaniel 12
8 East Brunswick 'A' 3:37.95 3:36.45 4
1) Ciuraru, Rob 11 2) King, Sean 10
3) Phillip, Brandon 11 4) Thomson, Andrew 12
9 Trenton 'A' 3:32.49 3:36.51 5
1) Hill, Shikeem 11 2) McRae, Rayshawn 12
3) Barlow, Shiquan 12 4) Willis, Semaj 10
10 Montclair 'A' 3:39.10 3:36.80 3
1) Blevins, Andre 12 2) Khawaja, Imran 11
3) Waters, Isaiah 12 4) Desir, Junior 10
11 Columbia 'A' 3:32.12 3:37.04 5
1) Loadholt, Jared 12 2) Paraison, Pierre 12
3) Reckling, Brett 12 4) Rolley-Williams, Donte 11
12 Memorial (Wny) 'A' 3:39.50 3:37.49 3
1) De la Cruz, Jose 11 2) Vasquez, Victor 11
3) almonte, kelvin 12 4) cuevas, onasi 12
13 Cherry Hill East 'A' 3:35.21 3:39.17 4
1) Clark, Jordan 11 2) Encarncion, Kyle 11
3) Jean-baptiste, Isaiah 11 4) Theophile, Vladhimir 12
14 Union 'A' 3:40.84 3:39.29 3
1) Afere, Elijah 12 2) Afere, Samuel 12
3) McDonough, Kevin 12 4) Okolo, Anthony 11
15 Toms River North 'A' 3:40.19 3:40.81 3
1) Carberry, Ricky 11 2) Fitzpatrick, Demetrious 12
3) Hund, Nick 12 4) Torres, Timothy 12
16 Montgomery 'A' 3:34.34 3:40.88 4
1) Morrissey, Joe 12 2) Boppana, Avinash 10
3) Dembinski, Robert 12 4) Young, Tyler 12
17 Ridge 'A' 3:33.55 3:41.71 4
1) McGowan, Andrew 12 2) Phillips, Danny 12
3) Phinney, Will 10 4) Schraer, Alex 12
18 Hillsborough 'A' 3:43.85 3:41.72 2
1) Rusignuolo, Kyle 12 2) Shein, Pierce 12
3) Tubby, Brandon 11 4) Williams, Zachary 11
19 Brick Memorial 'A' 3:43.28 3:42.09 2
1) Kumm, Karl 12 2) Carter, Kishaun 10
3) Corsentino, Steven 11 4) Guastaferro, Matthew 11
20 Rancocas Valley 'A' 3:41.66 3:42.36 3
1) Colon-Cruz, Jose 12 2) Pohl, Tyler 10
3) Davis, Curtis 12 4) Keleekai, Samuel 10
21 Jackson Memorial 'A' 3:37.34 3:42.69 4
1) Sweet, Brendan 10 2) Koletis, Anthony 10
3) Genovese, Jarrett 12 4) Okebalama, Tim 11
22 West Orange 'A' 3:51.99 3:42.82 1
1) Kwena, Charles 12 2) Nzegwu, Lawson 11
3) SaintLouis, Shnieder 12 4) Udodi, Kamsi 11
23 Dickinson 'A' 3:44.80 3:43.68 2
1) Madison, Malik 12 2) Taylor, Christian 12
3) Davis, Rayquan 12 4) Shuler, Josiah 12
24 Washington 'A' 3:41.52 3:44.34 3
1) Charalabidis, George 11 2) Crosse, Clayton 9
3) Hackley, Dalin 12 4) Torney, Andrew 12
25 Southern Regional 'A' 3:41.89 3:45.61 2
1) Gethard, Will 12 2) Leek, Nicholas 10
3) Lefkos, Lucas 10 4) Lovenberg, Billy 11
26 Kearny 'A' 3:41.80 3:46.90 3
1) Yamba, Jc 12 2) Villalta, Dan 12
3) Cabides, Oswaldo 10 4) Martinez, Gus 12
27 Millville 'A' 3:40.88 3:47.02 3
1) Thomas, Jonah 11 2) Duerr, Chris 11
3) Hogan, Shawn 9 4) Viera, Jamalier 12
28 Shawnee 'A' 3:49.48 3:49.17 1
1) Bilello, Dominic 11 2) Ruble, Drew 11
3) Miller, Jimmy 12 4) Webster, Erik 12
29 Williamstown 'A' 3:49.01 3:53.07 2
1) Mahon, Jacob 11 2) Nicholas, Jared 11
3) Kennedy, James 11 4) Banks, Devin 9
30 W, Windsor P. Boro North 'A' 3:45.47 3:53.66 2
1) Doshi, Rohan 12 2) Fye-Moore, Miles 10
3) Gupta, Ramit 10 4) Jackson, Kian 12
31 Edison 'A' 3:50.80 3:57.06 1
1) Dema Ala, Felzon John 11 2) St.Fleur, Jeremiah 12
3) Vemuri, Sidharth 11 4) Yates, Andre 12
32 Freehold Township 'A' 3:44.09 3:58.72 1
1) Brooks, Anthony 9 2) Kole, Matt 10
3) Nastarowicz, Matthew 10 4) Stengel, Jake 12
33 Monroe 'A' 3:46.84 3:59.70 2
1) Hommer, Brandon 11 2) Schimmal, Quentin 11
3) Harris, Reginald 12 4) Shah, Kush 11
34 Union City 'A' 3:50.20 4:04.37 1
1) Andujar, Efren 12 2) Cruz, Ezequil 10
3) Herrera, Michael 11 4) Navas, Kevin 11
35 Barringer 'A' 4:12.53 1
1) Alverez, Anthony SR 2) LaBlanc, Jonathan JR
3) Baretto, Nelson SR 4) Scott, Khalil SR
36 Clearview 'A' 3:56.73 4:13.25 1
1) Knighton, Matt 12 2) McCarty, Colin 9
3) Mokris, Aiden 11 4) Wileczek, Andrew 12
-- Westfield 'A' 3:45.38 DNF 2
1) Antonelli, Nicholas 11 2) Capistrano, Josh 12
3) Gibson, Nicholas 11 4) McIntyre, Kyle 11
Boys 4x800 Meter Relay Gr 4
===================================================================================
Group Record: 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
Meet Record: $ 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 W. Windsor P. Boro South 'A' 8:06.73 8:06.73 3 10
1) Bason, Tim 11 2) Clancey, Niall 12
3) Kotecha, Zabih 12 4) Pulimood, Nikhil 12
2 Old Bridge 'A' 8:12.87 8:07.06 3 8
1) Belton, Scott 11 2) Zaleck, Ed 12
3) D'Ambrosio, Gerard 11 4) Miawad, Hazem 12
3 South Brunswick 'A' 8:01.90 8:17.15 3 6
1) Weber, Joseph 12 2) Fisher, Jared 11
3) McCann, Kyle 12 4) Neville, Nicholas 12
4 Ridge 'A' 8:10.90 8:21.18 3 4
1) Green, Troy 11 2) McGowan, Andrew 12
3) Phinney, Will 10 4) Schraer, Alex 12
5 Cherry Hill East 'A' 8:27.13 8:22.49 3 2
1) Groff, Aaron 11 2) Helfand, Dan 12
3) Jean-baptiste, Isaiah 11 4) Olin, Brett 12
6 North Begen 'A' 8:25.40 8:26.54 3 1
1) Leon, Ramses 11 2) Grullon, Domingo 12
3) Rodriguez, Luis 12 4) Gonzalez, Matthew 12
7 Westfield 'A' 8:23.10 8:26.65 3
1) Chandler, William 12 2) Harting-Smith, Andrew 12
3) Antonelli, Nicholas 11 4) Russo, Matt 12
8 Montgomery 'A' 8:21.15 8:31.67 3
1) Boppana, Avinash 10 2) Morrissey, Joe 12
3) Sarathy, Ajay 10 4) Ramesh, Rahul 12
9 Freehold Township 'A' 8:34.21 8:31.73 3
1) Orrico, Anthony 11 2) Edgeworth, Brenden 12
3) Ackerman, Nicholas 9 4) Maltese, Mike 11
10 Toms River North 'A' 8:50.82 8:32.25 2
1) Farley, Justin 10 2) Hund, Nick 12
3) Bermudez, Christian 12 4) Fitzpatrick, Demetrious 12
11 Hunterdon Central 'A' 9:03.25 8:32.97 3
1) Cornetta, Justin 9 2) Dyer, Andrew 11
3) Vanacore, Robert 12 4) Foley, Brendan 11
12 North Hunterdon 'A' 8:34.66 2
1) Finer, Michael 12 2) Layding, Samuel 12
3) Gristina, Nick 11 4) Sellaro, Ray 9
13 Eastern Regional 'A' 8:22.38 8:36.49 3
1) Backal, Bailey 12 2) Bhat, Vipul 11
3) Chazin, Joshua 11 4) Pschunder, Nicholas 11
14 Montclair 'A' 8:33.87 8:37.90 3
1) Van Inwegen, Grant 11 2) Mossuto, Julian 11
3) O'Brien, Connor 12 4) Minet, Geoffrey 11
15 Jackson Memorial 'A' 8:36.31 8:38.15 2
1) Giglio, Joe 11 2) Rasinski, Tyler 9
3) Carlton, Justin 11 4) Claudeo, Dan 10
16 Columbia 'A' 8:27.88 8:39.15 2
1) Rolley-Williams, Donte 11 2) Santos, Luis 12
3) Vital, Venchardson 11 4) Pangallozzi, Jared 10
17 East Brunswick 'A' 8:29.04 8:42.56 3
1) Bobash, Kyle 11 2) Bozowski, Joseph 11
3) Huang, Jared 11 4) Khalil, Andrew 9
18 West Orange 'A' 8:33.10 8:45.26 3
1) Garguilo, Jagger 11 2) Onubogu, Joseph 11
3) Tiernan, James 11 4) Anuamadi, Ebizie 9
19 Rancocas Valley 'A' 8:29.49 8:45.78 2
1) Colon-Cruz, Jose 12 2) Curbelo, Isaiah 11
3) DeJesus, Joshua 11 4) Leacott, Tyler 10
20 Williamstown 'A' 8:53.94 8:46.86 2
1) Kennedy, James 11 2) Dowd, Mike 10
3) Mahon, Jacob 11 4) Van Zelst, Nick 12
21 Cherokee 'A' 8:45.12 8:47.80 2
1) DeTone, Justin 12 2) Falk, Nick 10
3) Falzone, Brendan 10 4) Gravlin, Steven 11
22 East Orange 'A' 8:50.62 2
1) Sulley, Mohammed SR 2) Etienne, Immyouri FR
3) Valdez, Anders SR 4) Ajenifuja, Gabriel SR
23 Clearview 'A' 9:30.55 8:52.69 1
1) Henry, Daniel 12 2) Shivers, Nathan 11
3) Agatone, Dallin 10 4) Knighton, Matt 12
24 Egg Harbor 'A' 9:33.98 8:54.65 2
1) Abraham, Alvin 12 2) Del Conte, Vincent 12
3) Pappas, William FR 4) Vazquez, Luis 11
25 Southern Regional 'A' 8:46.61 8:54.99 2
1) Krause, Evan 12 2) Kubarewicz, William 10
3) Leek, Nicholas 10 4) Lefkos, Lucas 10
26 W, Windsor P. Boro North 'A' 8:28.26 8:57.08 2
1) Doshi, Rohan 12 2) Stern, Colin 12
3) Teoh, ShuMing 10 4) Chan, Vincent 10
27 Franklin 'A' 9:09.50 9:00.54 1
1) Gray, David 11 2) Stewart, Giovanni 10
3) Kinghorn, Jeffrey 10 4) Hill, William 10
28 Trenton 'A' 9:12.00 9:01.70 1
1) Garcia, Jose 11 2) Scranton, Zakee 10
3) Lewis, Donivan 12 4) Hernanandez, Andrew 11
29 Hillsborough 'A' 8:29.80 9:04.52 1
1) Baron, Mitch 10 2) Kinney, Michael 11
3) Russo, Spencer 12 4) Shipley, Jeremy 10
30 Washington 'A' 9:02.60 9:05.32 1
1) Roscioli, Mike 11 2) Williamson, Dennis 12
3) Ralston, Max 10 4) Zingani, Alex 10
31 Monroe 'A' 9:19.25 9:06.77 1
1) Hommer, Brandon 11 2) Latwis, Kevin 12
3) Pron, Evan 11 4) Suresh, Ashwin 11
32 John P. Stevens 'A' 9:06.86 1
1) Junio, Matt SR 2) Ajayi, Emmanuel SR
3) Shrivastava, Akash SO 4) Deshpande, Aneesh JR
33 Piscataway 'A' 9:00.87 9:09.76 1
1) Tokarz, Corey 11 2) Piepoli, Daniel 11
3) Fox, John 12 4) Gray, Anthony 12
34 Plainfield 'A' 8:57.39 9:11.61 2
1) Najarro, Noe 11 2) Page, Xavier 12
3) Simpson, Sachin 12 4) liriano, perdo 12
35 Millville 'A' 9:03.72 9:13.76 1
1) Viera, Jamalier 12 2) Hogan, Shawn 9
3) Pace, Joshua SO 4) Thomas, Jonah 11
36 Brick Memorial 'A' 9:18.15 9:14.77 2
1) Jerolaman, Evan 11 2) Sherman, Logan 12
3) Walter, John 11 4) Vantuono, Keith 9
37 Kearny 'A' 8:52.30 9:15.48 2
1) Toledo, Diego 12 2) Garcia, Brandon 11
3) Jay Fernandez, Ray 11 4) Alves, Mark 11
38 Shawnee 'A' 9:37.65 9:19.80 1
1) Lipinsky, Joey 11 2) Schmidheiser, Matt 11
3) Dickinson, Bryan 12 4) Richwall, Jason 11
39 Livingston 'A' 9:18.61 9:23.20 1
1) Mooney, Eric 9 2) Shapiro, Max 10
3) Sweeny, Kevin 10 4) Tonero, Patrick 12
40 Union City 'A' 10:41.50 9:29.03 1
1) Amaro, Cuauhtemoc 11 2) Castro, Julian 10
3) Martinez, Joan 10 4) Munoz, Alexis 12
41 Linden 'A' 9:55.92 10:13.90 1
1) Zegaldo, Patrick 11 2) Flores, Chris 11
3) Santiago, Rafiq 11 4) Leduc, Cesar SO
-- Edison 'A' 10:16.32 DNF 1
1) Hernandez, Justin 11 2) Kamran, Ali 11
3) Kanevsky, Joseph 10 4) Lovett, James 11
Boys 1600 Sprint Medley Gr 4
===================================================================================
Group Record: 3:35.13 1/17/2010 Washington
D Carter, M Lobban, A Ashton, S Morrone
Meet Record: $ 3:33.80 1/13/2012 Union Catholic
D Valley, K Cajuste, K Trought, J Mason
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Old Bridge 'A' 3:35.73 3:38.45 6 10
1) Miawad, Hazem 12 2) Gilbert, Jayson 12
3) Rivera, Rey 10 4) Delle, Prosper 12
2 Montgomery 'A' 3:51.47 3:38.60 5 8
1) Clemons, Jabari 12 2) Simonson, Michael 11
3) Young, Tyler 12 4) Dembinski, Robert 12
3 Egg Harbor 'A' 3:42.13 3:39.45 6 6
1) Abraham, Alvin 12 2) Brock, Amir 10
3) Cheeseborough, Jamie 12 4) Barnes, Eric 10
4 Rancocas Valley 'A' 4:04.61 3:40.13 5 4
1) Curbelo, Isaiah 11 2) Foster, JeSean 11
3) Pierce, Sterling 12 4) DeJesus, Joshua 11
5 Linden 'A' 3:44.28 3:40.33 6 2
1) Waldron, Donte 12 2) Hinton, Tymir 12
3) Phipps, Kyle 12 4) Cabral, Bryan 12
6 Columbia 'A' 3:44.24 3:41.06 6 1
1) Loadholt, Jared 12 2) Reckling, Brett 12
3) Graham, Kwasi 12 4) Meyer, Edmundo 12
7 Jackson Memorial 'A' 3:53.12 3:41.63 5
1) Pizzolongo, Steven 12 2) Curet, Aaron 12
3) Lee, Vincent 11 4) Rafferty, Ryan 11
8 Hunterdon Central 'A' 4:00.46 3:47.23 5
1) Sarno, Tyler 12 2) Scheier, David 10
3) Thomas, Samuel 11 4) Gordon, Dan 11
9 Trenton 'A' 3:46.81 3:47.63 5
1) Hill, Shikeem 11 2) Scranton, Zakee 10
3) McRae, Rayshawn 12 4) James, Brendan 9
10 W, Windsor P. Boro North 'A' 3:43.09 3:49.14 6
1) Fye-Moore, Miles 10 2) Gupta, Ramit 10
3) Jackson, Kian 12 4) Thuppul, Aathreya 12
11 Cherokee 'A' 3:51.80 3:50.42 4
1) Hopkins, Daulton 11 2) Kurzawa, Tyler 11
3) Powell, Matthew 10 4) Woodard, Marc 12
12 Sayreville 'A' 3:50.13 3:50.51 4
1) Winslow, Colin 12 2) Patterson, Jordan 11
3) Abubakar, Shaun 12 4) Patel, Dhruv 11
13 Monroe 'A' 4:10.17 3:50.80 1
1) Delgado, Ariel 12 2) Exantus, Tyrese 10
3) Johnson, Justin 12 4) Giampietro, Connor 12
14 North Brunswick 'A' 3:48.05 3:51.93 5
1) Flores, Andrew 12 2) Rodriguez, Taequan 12
3) Thomas, Rexford 12 4) Ilfill, Kerwin 12
15 Westfield 'A' 3:46.70 3:52.30 5
1) Gigon, Daniel 11 2) Gibson, Nicholas 11
3) Capistrano, Josh 12 4) O'Brien, Coston 10
16 W. Windsor P. Boro South 'A' 3:52.07 3:52.41 4
1) Crossey, Zach 12 2) Dhulekar, Raoul 12
3) Nestel, Jon 10 4) Opong, Jeff 9
17 Washington 'A' 4:10.13 3:53.66 1
1) Hackley, Dalin 12 2) Crosse, Clayton 9
3) Mastoriolis, Philliip 11 4) Tursi, Alex 11
18 Freehold Township 'A' 3:54.66 3:53.83 3
1) Stengel, Jake 12 2) Amoah-Kusi, Derek 12
3) O'Donnell, Sean 10 4) Nami, Christopher 10
19 Millville 'A' 3:51.07 3:54.25 4
1) Eldridge, Brian 12 2) Worhtington, Chris 10
3) Durham, Ajah 10 4) Duerr, Chris 11
20 Bayonne 'A' 3:50.30 3:54.49 4
1) Edwards, Kevin 12 2) Ugwu, Marcel 11
3) Fuentes, Brandon 11 4) Elgarhi, Islam 12
21 Dickinson 'A' 3:55.10 3:54.54 3
1) Davis, Rayquan 12 2) Madison, Malik 12
3) Shuler, Josiah 12 4) Taylor, Christian 12
22 John P. Stevens 'A' 3:51.90 3:55.14 4
1) Harvard, Rashiek 11 2) John, Aaron 11
3) Ramsaroop, Navin 10 4) Vulpala, Sushanth 11
23 East Orange 'A' 3:55.41 3
1) Graham, Shamar SR 2) Holcomb, Ameer JR
3) Lovelock, Ricardo SO 4) Simon, Marcus SR
24 Livingston 'A' 4:04.01 3:55.61 1
1) Daniels, Nathan 11 2) Herman, T.J. JR
3) Ho, Jonathan 11 4) Lorimer, Adam 11
25 Toms River North 'A' 4:09.31 3:56.26 1
1) Bolten, William 10 2) Bogus, Bernie 12
3) Cook, Kenny 10 4) Cook, Cedric 11
26 South Brunswick 'A' 3:44.93 3:56.76 6
1) Shorter, Justin 9 2) Kainer, Evan 12
3) Baxter, Joelle 11 4) Cauley, Nick JR
27 Vineland 'A' 3:40.70 3:56.92 6
1) Atoki, Jeremiah 12 2) Green-Miranda, Terrance 11
3) Francis, Rohan 12 4) Slowinski, Alexander 11
28 Piscataway 'A' 4:01.96 3:58.95 2
1) Franklin, Ciardi 11 2) St. Fleur, Klyvert 11
3) Barnwell, Elijah 10 4) Crearer, John 9
29 Edison 'A' 3:57.64 3:58.97 2
1) Dema Ala, Felzon John 11 2) Hopkins, Joshua 12
3) Yates, Andre 12 4) Mills, Christian 12
30 Union 'A' 3:56.16 3:59.33 3
1) McCormack, Devonte 10 2) Lucien, Roldy 12
3) Edobi, Westley 12 4) Mobisa, Jonathan 9
31 Bridgewater-Raritan 'A' 4:42.25 4:00.11 2
1) Alvarez, Jeffrey 10 2) DeWar, Brian 12
3) Hendershot, William 9 4) Merdan, Ali 11
32 Cherry Hill East 'A' 3:53.65 4:01.26 3
1) Omari, Kennedy 11 2) Santana, Joshua 10
3) Santoro, Nicholas 10 4) Kagan, Josh
33 Ridge 'A' 3:52.72 4:01.86 4
1) Cho, Sam 11 2) Vogt, Will 12
3) Trujillo, Alex 11 4) Gogerty, Ryan 9
34 East Brunswick 'A' 4:03.32 2
1) Davies, Callan 10 2) Jackson, Zahir 9
3) Mohs, Kenneth 10 4) Acevedo, Benjamin JR
35 Union City 'A' 3:54.40 4:03.48 3
1) Martinez, Joan 10 2) Castro, Julian 10
3) Alberto, Isaac 12 4) Cruz, Manuel 12
36 Clearview 'A' 4:54.45 4:03.86 1
1) Sterling, Eli JR 2) Maisch, Christian 12
3) Hollenbaugh, Justin 11 4) Malane, Sean 12
37 North Hunterdon 'A' 4:04.36 1
1) Makombe, Colin 11 2) Moul, Eric 11
3) Brovich, Jason 12 4) Jablonski, Andrew 11
38 Williamstown 'A' 4:02.98 4:04.51 1
1) Truesdale, Zayhir 9 2) Dobbins, Cameron 12
3) Choates, Mike 11 4) Lewis, Matt 11
39 Lenape 'A' 3:52.83 4:04.52 3
1) Celona, Joey 12 2) Campbell, Brandon 11
3) Roberts, Dave 12 4) Vincente, Adam
40 Eastern Regional 'A' 4:04.66 3
1) Backal, Bailey 12 2) Bhat, Vipul 11
3) Passaro, Joseph 10 4) Polite, Izayah 12
41 Montclair 'A' 4:01.37 4:05.72 2
1) Page, Frank 10 2) Chinn, Jeremiah 10
3) Burroughs, Grant FR 4) Keys, James 11
42 Southern Regional 'A' 4:01.49 4:07.23 2
1) Bradley, Chase 10 2) Conner, Devin 9
3) Gethard, Will 12 4) Haywood, Ken 10
43 Hillsborough 'A' 4:08.93 1
1) Massi, Michael 12 2) Nowaczek, Matthew 12
3) Okafor, Jideofor 12 4) Santos, Andrew 10
44 Barringer 'A' 4:24.68 2
1) Figeuroa, Robert JR 2) Upshaw, Deshawn SR
3) Napolean, Geraldy SR 4) Baretto, Nelson SR
-- Plainfield 'A' 3:58.38 DQ 2
1) Aaron, Alistar 11 2) Chambliss, Charles 12
3) Cisson, Jason 11 4) Simpson, Sachin 12
Boys Distance Medley Gr 4
===================================================================================
Group Record: 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
Meet Record: $ 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 W. Windsor P. Boro South 'A' 10:42.61 10:29.57 3 10
1) Bason, Tim 11 2) Dhulekar, Raoul 12
3) Kotecha, Zabih 12 4) Pulimood, Nikhil 12
2 Old Bridge 'A' 10:36.40 10:34.06 3 8
1) Belton, Scott 11 2) D'Ambrosio, Gerard 11
3) Delvecchio, Mike 11 4) Rivera, Rey 10
3 Egg Harbor 'A' 10:50.65 10:36.77 3 6
1) Barnes, Eric 10 2) Dessoye, Alex 10
3) Dessoye, Robert 10 4) Del Conte, Vincent 12
4 Cherry Hill East 'A' 11:24.26 10:36.79 3 4
1) Groff, Aaron 11 2) Helfand, Dan 12
3) Jean-baptiste, Isaiah 11 4) Theophile, Vladhimir 12
5 Westfield 'A' 10:55.20 10:42.10 3 2
1) Chandler, William 12 2) Douglas, Sid 11
3) O'Brien, Coston 10 4) Russo, Matt 12
6 Rancocas Valley 'A' 10:50.06 10:42.60 3 1
1) Colon-Cruz, Jose 12 2) Pierce, Sterling 12
3) DeJesus, Joshua 11 4) Curbelo, Isaiah 11
7 South Brunswick 'A' 10:34.89 10:44.60 3
1) Budhu, Ryan 11 2) Fisher, Jared 11
3) Zamorski, Matt 12 4) Neville, Nicholas 12
8 Eastern Regional 'A' 11:10.43 10:46.44 3
1) Backal, Bailey 12 2) Bhat, Vipul 11
3) Pschunder, Nicholas 11 4) Stevenson, Benjamin 11
9 Jackson Memorial 'A' 11:11.89 10:47.27 2
1) Claudeo, Dan 10 2) Pizzolongo, Steven 12
3) Mooney, Peter 12 4) Rafferty, Ryan 11
10 Freehold Township 'A' 10:56.87 10:48.35 3
1) Konig, Jake 11 2) Kennis, Jake 11
3) Maltese, Mike 11 4) O'Donnell, Sean 10
11 Clearview 'A' 11:10.06 10:49.26 2
1) Henry, Dan SR 2) Malane, Sean 12
3) Sterling, Eli JR 4) Shivers, Nathan 11
12 Hunterdon Central 'A' 11:01.65 10:50.12 2
1) Dyer, Andrew 11 2) Malko, Russell 12
3) Vanacore, Robert 12 4) Cornetta, Justin 9
13 North Hunterdon 'A' 11:06.08 10:52.82 2
1) Finer, Michael 12 2) Wright, Brian 12
3) Gristina, Nick 11 4) Layding, Samuel 12
14 North Begen 'A' 10:58.10 10:54.85 2
1) Grullon, Domingo 12 2) Rodriguez, Luis 12
3) Leon, Ramses 11 4) Gonzalez, Matthew 12
15 Memorial (Wny) 'A' 10:50.70 10:55.84 3
1) De la Cruz, Jose 11 2) cuevas, onasi 12
3) Pichardo, Stalin 12 4) Hernandez, Rafael 11
16 W, Windsor P. Boro North 'A' 11:04.80 10:58.47 3
1) Doshi, Rohan 12 2) Teoh, ShuMing 10
3) Jackson, Kian 12 4) Thuppul, Aathreya 12
17 Hillsborough 'A' 11:23.30 10:59.89 3
1) Digricoli, Michael 12 2) Machala, John Paul 11
3) Shipley, Jeremy 10 4) Tubby, Brandon 11
18 Howell 'A' 11:20.84 11:00.96 2
1) Bajohr, Bill 11 2) Dennison, Blake 12
3) Dworzak, Mike 12 4) Mitchell, Brian 12
19 Ridge 'A' 11:07.44 11:01.89 3
1) Cho, Sam 11 2) Daly, Andrew 11
3) Green, Troy 11 4) McGowan, Andrew 12
20 Montgomery 'A' 11:02.77 3
1) Sarathy, Ajay 10 2) Clemons, Malachi 10
3) Dembinski, Robert 12 4) Ramesh, Rahul 12
21 West Orange 'A' 11:19.21 11:06.05 2
1) Garguilo, Jagger 11 2) Kwena, Charles 12
3) Onubogu, Joseph 11 4) Tiernan, James 11
22 Cherokee 'A' 11:06.43 2
1) DeTone, Justin 12 2) Falk, Nick 10
3) Hopkins, Daulton 11 4) Kurzawa, Tyler 11
23 Toms River North 'A' 11:05.25 11:07.78 2
1) Farley, Justin 10 2) Hund, Nick 12
3) Bermudez, Christian 12 4) Torres, Tim
24 Monroe 'A' 11:18.00 11:09.12 2
1) Fellin, Andrew 10 2) Delgado, Ariel 12
3) Giampietro, Connor 12 4) Pron, Evan 11
25 East Brunswick 'A' 11:19.16 11:10.27 2
1) Bobash, Kyle 11 2) Huang, Jared 11
3) Khalil, Andrew 9 4) Mohs, Kenneth 10
26 Bridgewater-Raritan 'A' 13:20.30 11:10.52 2
1) Bender, Eric 12 2) Kelly, Sean 12
3) Merdan, Ali 11 4) Mhatre, Aaditya 12
27 Livingston 'A' 11:23.57 11:13.50 2
1) Herman, Thomas 11 2) Ho, Jonathan 11
3) Shapiro, Max 10 4) Tonero, Patrick 12
28 Kearny 'A' 11:29.10 11:21.18 1
1) Garcia, Brandon 11 2) Cabides, Oswaldo 10
3) Sibrel, James 12 4) Alves, Mark 11
29 Millville 'A' 11:35.64 11:21.92 1
1) Duerr, Chris 11 2) Worhtington, Chris 10
3) Viera, Jamalier 12 4) Sutton, Dustin 12
30 Montclair 'A' 11:17.75 11:23.65 2
1) Minet, Geoffrey 11 2) O'Brien, Connor 12
3) Mossuto, Julian 11 4) Khawaja, Imran 11
31 Southern Regional 'A' 11:30.25 11:24.79 1
1) Weidenhof, Zach 11 2) Westpy, Jake 10
3) Yahara, Charles 11 4) Yates, Ethan 10
32 Trenton 'A' 11:37.21 11:25.07 1
1) Mu, Deng 11 2) Kwiete, Josiah 11
3) Lewis, Donivan 12 4) Hernanandez, Andrew 11
33 North Brunswick 'A' 11:36.32 11:25.25 1
1) Bhavsar, Sagar 11 2) Kuchler, Kevin 12
3) Lewis, Aiden 10 4) Thomas, Rexford 12
34 Columbia 'A' 11:26.16 1
1) Loadholt, Jared 12 2) Meyer, Edmundo 12
3) Pangallozzi, Jared 10 4) Richardson, Jeremiah 10
35 Union 'A' 11:47.43 11:27.95 1
1) McDonough, Kevin 12 2) Marcellus, Memesito 12
3) McCormack, Devonte 10 4) Mobisa, Jonathan 9
36 Brick Memorial 'A' 11:15.63 11:28.02 1
1) Jerolaman, Evan 11 2) Kumm, Karl 12
3) Guastaferro, Matthew 11 4) Sherman, Logan 12
37 Franklin 'A' 11:35.78 1
1) Hill, William 10 2) Fowlkes, Ari 11
3) Gray, David 11 4) Kinghorn, Jeffrey 10
38 Washington 'A' 11:36.09 11:36.06 1
1) Williamson, Dennis 12 2) Zingani, Alex 10
3) Ralston, Max 10 4) Tiwari, Nick 12
39 John P. Stevens 'A' 11:36.15 1
1) Mahidadia, Neehar SO 2) John, Aaron 11
3) Wojciechowski, Demetri SO 4) Mohammedshah, Zoeb JR
40 Shawnee 'A' 11:53.76 11:43.50 1
1) Dickinson, Bryan 12 2) Lipinsky, Joey 11
3) Kearns, John 11 4) Richwall, Jason 11
41 Union City 'A' 12:10.80 11:48.71 1
1) Amaro, Cuauhtemoc 11 2) Castro, Julian 10
3) Martinez, Joan 10 4) Munoz, Alexis 12
42 Lenape 'A' 12:00.51 11:54.42 1
1) Vincente, Adam 2) Celona, Joey 12
3) Figura, Mike 4) Kasper, Ryan
43 East Orange 'A' 11:57.49 2
1) Simpkins, Joshua JR 2) Ellison, Jamirqueai JR
3) Valdez, Anders SR 4) Etienne, Immyouri FR
44 Williamstown 'A' 12:04.00 12:02.97 1
1) Huang, Bill 11 2) Lewis, Matt 11
3) Mayer, Eric 4) Prichard, Bruce 12
45 Piscataway 'A' 12:13.74 12:07.89 1
1) Hazell, Alexei 10 2) Hampton, Devin 9
3) Crearer, John 9 4) Patki, Samir 9
46 Sayreville 'A' 12:06.64 12:08.15 1
1) Nunes, Christopher 12 2) Harrison, David 11
3) Rubio, Joshua 11 4) Marques, Michael 10
47 Edison 'A' 12:39.74 12:23.50 1
1) Jaeschke, Joseph 12 2) Shawl, Ahsan 11
3) Vemuri, Sidharth 11 4) Vennapusala, Shruth 11
Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Gr 4
===================================================================================
Group Record: 30.28 1/12/2003 Winslow Twp
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
Meet Record: $ 30.07 1/13/2012 Oakcrest
K Scott, R Penn, B Bates, R McCoy
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Union 'A' 30.91 30.54 8 10
1) Stewart, Justice 12 2) Okolo, Anthony 11
3) Afere, Samuel 12 4) Afere, Elijah 12
2 Hunterdon Central 'A' 31.94 31.29 8 8
1) Walker, Philip 11 2) Foley, Brendan 11
3) Walker, Davin 12 4) Gansfuss, Christopher 11
3 South Brunswick 'A' 32.00 31.33 8 6
1) Banerjee, Dhruv 12 2) Baxter, Joelle 11
3) Kainer, Evan 12 4) Allen, Wendell 11
4 East Orange 'A' 31.62 8 4
1) Poole, Cory SO 2) Lindo, Akeem FR
3) Simon, Marcus SR 4) Beals, Tyraiq SR
5 Linden 'A' 32.27 31.73 7 2
1) Hinton, Tymir 12 2) Sydney, Nigel 12
3) Aladin, Pierre 12 4) Waldron, Donte 12
6 Sayreville 'A' 33.21 31.76 6 1
1) Aidoo, Benjamin 11 2) Soluri, Michael 11
3) Abubakar, Shaun 12 4) Patterson, Jordan 11
7 Old Bridge 'A' 31.87 4
1) Franklin, Josh SR 2) Ramirez, Alex 12
3) Donou, Carlos 12 4) Wiedman, Christian 10
8 Trenton 'A' 33.38 32.06 5
1) Smith, Malik 11 2) King, Peter 11
3) Willis, Savion 10 4) Kwiete, Josiah 11
9 Brick Memorial 'B' x32.44 9
10 Toms River North 'A' 33.71 32.49 4
1) Fitzpatrick, Demetrious 12 2) Fernandez, Matt 10
3) Clarke, Darryl 12 4) Light, Derek 11
11 Egg Harbor 'A' 33.56 32.66 5
1) Wee, Brian 12 2) Vazquez, Luis 11
3) Nasor, Towsif 12 4) Pham, Hau 11
12 Southern Regional 'A' 33.70 32.91 5
1) Adanatzain, Evan 9 2) Bates, Domininc 9
3) Bauta, Jared 12 4) Caporrino, Michael 12
13 Lenape 'A' 32.82 32.98 7
1) Harrison, Kevin 11 2) Johnson-Waters, Khyree 10
3) Liebling, Jake 12 4) Roberts, Dave 12
14 Franklin 'A' 33.02 1
1) Mayo, Anthony 11 2) Pelzer, Cory 10
3) Pelzer, Jamar 12 4) Jenkins, Christopher 10
15 Cherry Hill East 'A' 33.49 33.19 5
1) Beasley, Nevin 11 2) Clark, Jordan 11
3) Dunn, Ian 12 4) Hall, Terry 12
16 Washington 'A' 32.84 33.38 7
1) Maness, Ryan 11 2) Hackley, Dalin 12
3) Connors, Koy 12 4) King, Norris 12
17 Jackson Memorial 'A' 32.26 33.79 7
1) Towns, Tyler 11 2) Kaba, Dan 11
3) Rountree, Richard 12 4) Caldwell, Jordan 10
18 Montgomery 'A' 33.40 34.04 6
1) Zeng, George 12 2) Keller, Will 9
3) Brown, Mike 12 4) Tamuzza, Zachary 10
19 Millville 'A' 33.14 34.74 6
1) Garrison, Ryan 11 2) Khonvay, Darawan 12
3) Coulter, Garrett 12 4) Thomas, Jonah 11
20 Piscataway 'A' 35.83 34.78 4
1) Modica-Crutchfield, James 11 2) Ruff, Kraig 10
3) Dwanah, Mulbah 11 4) Henney, Ryan 11
21 John P. Stevens 'A' 36.48 35.23 3
1) Dunator, Lucas 11 2) Harvard, Rashiek 11
3) Patel, Akash 11 4) Patel, Mayur 10
22 Kearny 'A' 36.24 35.50 3
1) Viduarre, Joshua 12 2) Martinez, Gus 12
3) Souza, Andrew 10 4) Villalta, Dan 12
23 North Hunterdon 'A' 35.65 3
1) Moul, Eric 11 2) Brovich, Jason 12
3) Tampone, Joe 11 4) Coyne, Hayden 11
24 Columbia 'A' 39.01 36.39 1
1) Caesar, Sage 10 2) Ovil, Roodly 11
3) Ozuzu, Phillip 11 4) Richardson, Jeremiah 10
25 Livingston 'A' 37.76 36.61 2
1) Daniels, Nathan 11 2) Lorimer, Adam 11
3) Schneider, Eric 10 4) Zheng, John 10
26 Monroe 'A' 36.42 36.63 3
1) Joseph, Mitchell 10 2) Saxena, Varun 11
3) Wong, Nicholas 11 4) Schimmal, Quentin 11
27 Rancocas Valley 'A' 37.62 2
1) Alvarez, Joel 10 2) Glasper, Chase 11
3) Graves, Xavier 12 4) Stanley, Malcolm 10
28 W, Windsor P. Boro North 'A' 37.67 37.69 2
1) Francis, Evan 11 2) Gupta, Ramit 10
3) Shah, Bhasit 10 4) Spielsinger, Jack 12
29 Hillsborough 'A' 38.40 38.65 1
1) Mendapara, Jay 10 2) Okafor, Jideofor 12
3) Senthilvelan, Rakesh 9 4) Shein, Pierce 12
30 Westfield 'A' 37.49 38.69 2
1) McIntyre, Kyle 11 2) McLaughlin, Cameron 11
3) Stern, William 11 4) Fico, Mark 11
31 Eastern Regional 'A' 36.05 39.88 4
1) McIver, Keenan 11 2) Rathje, Christopher 12
3) Stevenson, Benjamin 11 4) Sung, Alexander 11
Boys High Jump Gr 4
================================================================================
Group Record: 13-03 1/21/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Meet Record: $ 13-03 1/19/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bradham, Devin 12 Williamstown 6-08.00 6-06.00 4
2 Willis, Semaj 10 Trenton 6-02.00 6-06.00 2
3 Farrar, Timothy 12 Eastern 6-00.00 6-02.00 5
4 Liebling, Jake 12 Lenape 6-06.00 6-02.00 1
5 Ovil, Roodly 11 Columbia 5-08.00 6-02.00
6 Hill, Cinque 12 Eastern 6-02.00 6-02.00 5
6 Bah, Diante 12 Rancocas Valley 6-02.00 6-02.00 3
8 Afere, Elijah 12 Union 5-08.00 6-00.00 0.50
8 Williams, Zakiyy 12 Rancocas Valley 6-00.00 3
8 Waldron, Donte 12 Linden 6-00.00 6-00.00
8 jones, Rasheed JR Barringer 6-00.00
8 Jenkins, Charon JR East Orange 6-00.00
8 Beasley, Nevin 11 Cherry Hill East 5-10.00 6-00.00
14 Stewart, Justice 12 Union 6-00.00 5-10.00 0.50
14 Kelly, Marcus 12 Millville 5-10.00
14 Feknous, Issa 11 South Brunswick 5-10.00 5-10.00
14 Bligh, John 12 Ridge 5-10.00 5-10.00
18 Owusu, Ken 12 Old Bridge 5-04.00 5-08.00
18 Ernest, King SR Bayonne 5-08.00
18 Manion, James 11 Williamstown 5-10.00 5-08.00 4
18 Soriero, Samuel 12 Toms River North 5-08.00 5-08.00
18 Henney, Ryan 11 Piscataway 5-06.00 5-08.00
18 Bailey Brown, Da Quan 10 Egg Harbor 5-08.00
18 Felker, Ryan 11 Egg Harbor 6-00.00 5-08.00
18 Encarncion, Kyle 11 Cherry Hill East 5-10.00 5-08.00
18 McKnight, Jesse 12 Freehold Townshi 6-00.00 5-08.00
18 Barajas, Adrian 10 Freehold Townshi 5-08.00 5-08.00
18 Jones, Jaquan 10 Lenape 5-08.00 5-08.00 1
29 Winslow, Colin 12 Sayreville 5-08.00 5-06.00
29 Yamba, Nicodeane 10 Kearny 5-06.00
29 Powell, Charles 10 South Brunswick 5-08.00 5-06.00
29 Holden, Connor 11 Southern 5-04.00 5-06.00
29 Alberto, Isaac 12 Union City 5-06.00
29 Bethea, Eric 12 Piscataway 5-06.00 5-06.00
29 Penney, Dan 11 Montgomery 5-06.00 5-06.00
29 Thomas, Deandre 11 Montgomery 5-08.00 5-06.00
29 Gooding, Denzel SR Old Bridge 5-06.00
29 Hudak, Christopher 12 Hunterdon Centra 5-08.00 5-06.00
29 Shawn Mccrera, Ray 12 Trenton 6-02.00 5-06.00 2
40 Smith, Desean JR East Orange 5-04.00
40 Cheatham, Qua'D SR Barringer 5-04.00
40 Spielsinger, Jack 12 Wwind-Pl North 5-04.00
40 Kraidman, Brian 12 Jackson Memorial 5-04.00 5-04.00
40 Hinton, Tymir 12 Linden 5-04.00
40 Khonvay, Darawan 12 Millville 5-08.00 5-04.00
40 Nowaczek, Matthew 12 Hillsborough 5-04.00
40 Williams, Zachary 11 Hillsborough 5-04.00
48 Ezema, Kevin 10 Hunterdon Centra 5-03.00 5-02.00
48 Fall, Malick 12 Bayonne 5-02.00
48 Paulino, Wilfris 10 Union City 5-02.00
48 Rutan, Kolin 12 Southern 5-02.00
48 Benevedias, Mike 12 Kearny 5-02.00
48 Smierzynski, John 10 Sayreville 5-02.00
54 Gogerty, Ryan 9 Ridge 5-00.00
54 Kelton, Donny 10 Franklin 5-04.00 5-00.00
54 Pett, Kyle 12 Toms River North 5-00.00
-- Greenspan, Nicholas 11 Westfield 5-00.00 NH
-- Brown, Devonte 12 Franklin 5-06.00 NH
-- Thuppul, Aathreya 12 Wwind-Pl North 5-06.00 NH
-- Okebalama, Tim 11 Jackson Memorial 5-00.00 NH
-- Uduh, Dean 12 Columbia 5-03.00 NH
Boys Pole Vault Gr 4
================================================================================
Group Record: 28-00 1/12/2008 R Villanova, G Kelley, Toms River North
Meet Record: $ 28-00 1/12/2008 R Villanvova, G Kelley, Toms River North
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Scavetta, Matt 12 Livingston 13-00.00 12-06.00 5
2 Weil, Benjamin 11 Hunterdon Centra 11-06.00 12-00.00 1
2 Chuang, David 12 Eastern 11-06.00 12-00.00 4
4 Holtz, Kyle 12 Toms River North 11-06.00 12-00.00 3
4 Khonvay, Darawan 12 Millville 12-06.00 12-00.00
6 Gouveia, Chris 12 Lenape 11-00.00 11-06.00 0.50
7 Nelson, Eric 12 Freehold Townshi 11-00.00 11-00.00 2
8 Berger, Andrew 12 Livingston 11-00.00 11-00.00 5
9 Smith, Ryan 12 Freehold Townshi 10-06.00 10-06.00 2
9 Soffer, Zachary 12 Eastern 10-06.00 10-06.00 4
9 Boyce, Evan 12 Toms River North 12-06.00 10-06.00 3
9 James, Martin 11 South Brunswick 9-00.00 10-06.00
9 Brust, Jonathan -- Jackson Memorial 10-06.00
14 Feknous, Issa 11 South Brunswick 10-00.00 10-00.00
14 Haider, Shamerz 12 Lenape 10-00.00 10-00.00 0.50
16 Fastenau, Jack 11 Hunterdon Centra 9-06.00 1
16 Rzempoluch, Kacper 10 Wwind-Pl North 10-06.00 9-06.00
18 Bowman, Ryan 11 Westfield 9-00.00
18 Morack, Mj 12 Montgomery 9-00.00
-- Rodriguez, Jeremy 10 Millville NH
-- Mendez, Albert 12 Wwind-Pl North NH
-- Whelan, Kyle -- Jackson Memorial NH
-- Stokes, Michael 11 Westfield 10-06.00 NH
-- Delvecchio, Mike 11 Old Bridge 10-00.00 NH
-- Ramirez, Alex 12 Old Bridge 9-00.00 NH
-- Choi, Chris 12 Montgomery 10-00.00 NH
Boys Shot Put Gr 4
================================================================================
Group Record: 110-09.50 1984 , Toms River East
Meet Record: $ 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Castillo Jr., Vlad 12 Montgomery 54-07.25 54-05.50 5
2 Botett, Nicolas 11 South Brunswick 53-01.00 52-01.50 3
3 Doring, Matthew 11 Hillsborough 48-05.00 51-07.00
4 Benson, Kevin 12 Toms River North 53-03.00 50-01.25
5 Maid, Adam 11 Brick Memori 49-01.75 49-06.00 2
6 Lee, Malcolm 11 Egg Harbor 46-11.00 49-01.50 1
7 Robinson, Clay 12 Southern 50-01.50 49-01.00 0.50
8 Davis, Brandon 11 Old Bridge 50-08.50 48-09.25 4
9 Kelly-Gamble, Lowell 11 Bloomfield 46-10.00 47-00.50
10 Brown, Marcell 12 Montclair 48-09.25 46-09.25
11 Walton, Dominic 11 Old Bridge 46-00.50 46-04.00 4
12 Rumble, Tristan 11 Piscataway 42-03.75 45-09.75
13 Kissi, Nana 11 Franklin 47-01.75 45-06.25
14 Schembor, Nate 11 Montgomery 47-02.00 45-03.75 5
15 Brady, Joe 11 Ridge 46-06.50 45-00.25
16 Smith, Dylan 11 Jackson Memorial 44-07.50 44-11.00
17 Mattis, Jacob 12 East Brunswick 48-02.50 44-03.50
18 Larkin, Michael 12 Hunterdon Centra 45-07.25 44-00.00
19 Schlumpf, Alexander 11 Freehold Townshi 44-11.25 42-10.00
20 Taruvinga, Takudzwa 12 Linden 42-02.00 42-08.00
21 Bader, Henry 11 Freehold Townshi 41-03.75 42-02.25
22 Tango, Jimmy 11 Brick Memori 40-06.75 42-01.50 2
23 Abdali, Nasratullah 11 Cherry Hill East 41-05.00 42-00.75
24 Berger, Erik 12 East Brunswick 41-09.75 42-00.50
25 Quinn, Patrick 12 Hunterdon Centra 44-11.50 41-08.75
26 Khasnavis, Sam 10 Ridge 40-05.00 41-08.00
27 Toussaint, Chandler JR Egg Harbor 41-07.75 1
28 Sindhu, Ajay 11 South Brunswick 41-04.50 41-06.50 3
29 Messner, Nicolas 9 Franklin 41-08.00 41-06.00
30 Hemple, John 11 Cherokee 40-10.50 41-03.25
31 Georges, Bonavidez 11 Union 41-04.50 41-00.25
32 Ostrander, Austin 11 Jackson Memorial 43-00.50 41-00.00
33 Smith, Quinn 11 Southern 41-00.50 40-10.75 0.50
34 Misko, Jude 12 Cherry Hill East 47-04.50 40-06.25
35 Perotti, Julian 12 Clearview 42-03.00 39-11.00
36 Ismail, Emon 11 Toms River North 41-07.00 39-09.25
37 Darwiche, Kassem 12 Dickinson 35-11.25 39-08.50
38 Roper, James 11 Dickinson 37-10.75 39-02.50
39 Berrios, Mitchell 12 Millville 39-06.50 39-01.00
40 Anderson, Roland 11 Wwind-Pl North 37-11.50 38-09.25
41 Backus, Raymond 11 Lenape 38-05.00 38-07.00
42 McCauley, Max 11 Livingston 39-07.50 38-05.25
43 Massimino, Dante 12 Cherokee 37-02.00 38-02.75
44 Smith, Isaiah 11 Montclair 38-00.00
44 Dos Santos, Gabriel 10 Kearny 38-00.00
46 DeDiego, Ivan 12 North Begen 37-09.00
47 Del Prete, Logan 12 Eastern 36-05.25 37-07.50
48 Christopher, Joe 10 Williamstown 37-03.00 36-10.25
49 Caccese, Ronald 10 Lenape 35-06.00 36-06.00
50 Mark, Bryan 11 Washington 35-02.00 36-01.50
51 Lucas, Frank 12 Kearny 35-09.25 36-00.50
52 Daly, Ryan SR John P. Stevens 35-08.75
53 Zonak, Matt 12 Sayreville 35-08.00
54 Maldonado, Antonio 10 Union City 35-07.50
55 Fajardo, Robert 11 Union City 35-01.25
56 Eggert, Colin 11 Washington 36-10.00 35-00.50
57 Reinhard, Jack 12 Westfield 32-11.00 34-11.75
58 Valles, Joseph 12 Westfield 36-01.00 34-10.00
59 Constantino, Nic 10 Shawnee 33-08.25 34-04.75
60 Crump, Zyair JR East Orange 34-03.50
61 Frombach, Stephen 10 Rancocas Valley 34-04.50 34-02.25
62 Slaney, Uzziah 11 Millville 34-01.75
63 Nwanonyiri, Chisom 12 Union 36-07.25 33-08.50
64 Hanson, Ahmad 10 Piscataway 32-04.00 33-08.25
64 Olapinsin, Victor 12 Bloomfield 39-02.00 33-08.25
66 Rupani, Mohammed 12 Wwind-Pl North 33-11.50 33-07.25
67 Cutler, Erick 11 Wwind-Pl South 34-03.25 33-04.00
68 Graham, Kwasi 12 Columbia 33-08.00 33-03.00
69 Marlowe, Samuel 12 Rancocas Valley 35-03.00 32-09.25
70 Jackson Farrar, Najee 11 Linden 35-07.25 32-02.50
70 Walker, Deonte SR East Orange 32-02.50
72 Susan, Stephen SR John P. Stevens 32-02.00
73 Thomas, Zach 11 Williamstown 31-10.25
74 Indraganti, Mahesh 10 Hillsborough 33-00.50 31-09.75
75 Botero, Cesar 12 North Begen 31-08.75
76 Morris, Samuel 10 Sayreville 31-10.25 31-07.50
77 Sass, Brett JR Livingston 31-05.00
78 Smith, Ben 10 Shawnee 33-01.50 31-00.00
79 Clementson, Stefan 11 Columbia 32-06.00 29-04.25
80 Gruber, Jacob 11 Eastern 28-07.25
81 Malane, Sean 12 Clearview 28-05.25
82 Princiotta, Nick Wwind-Pl South 27-08.00
83 Nurse, Stevenson SR Barringer 26-07.00
84 Nieves,
Female Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Franklin 333 36
1 South Brunswick 3416 36
3 Southern Regional 4417 28
3 Lenape 4411 28
5 W. Windsor P. Boro South 3420 24
6 Hunterdon Central 348 19
7 Ridge 3214 15
8 Vineland 4421 10
9 Hillsborough 346 8
9 Montgomery 3115 8
9 Columbia 244 8
9 East Brunswick 342 8
13 Shawnee 4416 7
14 Howell 347 6
14 North Brunswick 3314 6
14 Toms River North 4419 6
14 Egg Harbor 438 6
18 Livingston 249 5
19 Eastern Regional 447 4
20 Montclair 2410 2
20 Linden 248 2
20 North Hunterdon 3315 2
20 Marlboro 3410 2
24 Sayreville 3415 1
24 Washington 4422 1
24 Westfield 2317 1
Girls 4x200 Meter Relay Gr 4
===================================================================================
Group Record: 1:43.88 1/16/2014 Columbia, Columbia
O Baker, K Richardson, C Trigg, R Williams
Meet Record: $ 1:44.14 1/21/2006 Piscataway
M Losey, R Parham, A West, A Washington
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 South Brunswick 'A' 1:48.01 1:47.15 8 10
1) Osley, Desirae 11 2) McDonald, Rochell 12
3) Thomas, Zyjira 12 4) McMillan, Aspen 12
2 Franklin 'A' 1:47.81 1:48.75 8 8
1) Peeke, Jaquin 12 2) Dey, Morgan 11
3) Ewing, Brianna 9 4) Ewing, Irina 12
3 Columbia 'A' 1:45.49 1:48.95 8 6
1) Tafari, Amani 12 2) Thompson, Gabrielle 10
3) Underkoefler, Emma 12 4) Waldron-Winston, Kenya 11
4 Eastern Regional 'A' 1:49.63 1:49.03 7 4
1) Civatte, Jennifer 10 2) Edwards, Melanie 12
3) Jackson, Sydney 12 4) Voltaire, Tamika 10
5 Lenape 'A' 1:47.22 1:49.24 8 2
1) Topolski, Marissa 12 2) Staten, Jasmine 10
3) Storms, Shannon 11 4) Pettipaw, Carly 12
6 Hunterdon Central 'A' 1:48.14 1:49.30 8 1
1) DeBlasio, Nicole 12 2) Malara, Tara 12
3) Cleary, Nikki 12 4) Fay, Hannah 10
7 Hillsborough 'A' 1:51.77 1:49.37 6
1) Kelly, Casey 12 2) King, Daija 12
3) Smith, Lauren 11 4) Vieira, Kelsey 11
8 Southern Regional 'A' 1:49.43 1:49.53 7
1) Rizzo, Rachel 10 2) Gellis, Bailey 10
3) Decker, Bailey 12 4) Fay, Kelly 12
9 Egg Harbor 'A' 1:51.38 1:49.72 7
1) Davis, Corrine 12 2) Rider, Jasmin 12
3) Garrett, Ayanna 11 4) Garrett, Nabiya 12
10 Livingston 'A' 1:50.64 1:50.38 7
1) Davis, Ain Jones 11 2) DiTonno, Kari 11
3) Scotland, Ervana 10 4) Werner, Anne 12
11 Trenton 'A' 1:50.57 6
1) Solomon, Breasia 2) Hamilton, Kamayra
3) Ford, Jalayza 4) Bennett, Kidagha
12 Marlboro 'A' 1:50.24 1:50.76 7
1) Hyppolite, Kaitlyn 12 2) Khizir, Labeequ 11
3) Ryan, Tara 12 4) Spano, Danielle 10
13 West Orange 'A' 1:54.52 1:50.98 5
1) Akinsola, Bukola 10 2) Boafo, Kristina 10
3) Everett, Mariah 12 4) Peart, Ashley 12
14 Monroe 'A' 1:52.38 1:51.18 6
1) Liebenthal, Gennyka 9 2) Randall, Tiffany 12
3) Hooker, Tiffanie 10 4) Kimbo, Kelly 11
15 Toms River North 'A' 1:52.26 1:51.61 6
1) Popoola, Adelola 12 2) Moser, Megan 12
3) Ward, Devin 9 4) Szymanski, Izabela 12
16 Shawnee 'A' 1:53.27 1:51.68 5
1) Konopka, Kaitlyn 12 2) Campbell, Spencer 11
3) Johnson, Molly 11 4) Jones, Allison 11
17 Piscataway 'A' 1:53.92 1:52.00 5
1) Dwyer, Asha 10 2) Osborne, Jayda 10
3) Ingram, Amber 11 4) Bethea, Tasha 11
18 W, Windsor P. Boro North 'A' 1:52.27 1:52.11 7
1) Brown, NyQwayah 12 2) Powell, Margaux 12
3) Redmond, Talise 12 4) Tulloch, Kayla 10
19 Sayreville 'A' 1:53.21 1:52.23 5
1) Gerges, Dakota 10 2) Vick, Bailey 11
3) Cotugno, Angela 12 4) Henry, Kayla 11
20 Edison 'A' 1:57.08 1:53.01 3
1) Araromi, Harriet 12 2) Araromi, Rebecca 9
3) Arrington, Bria 10 4) Fadahunsi, Promise 10
21 Montgomery 'A' 2:11.67 1:53.44 5
1) Knight, Sarah 10 2) Divine, Queen 11
3) Israel, Erica 12 4) Negron, Camille 10
22 Union 'A' 1:51.85 1:53.77 6
1) Jean-Louis, Jenny 11 2) Bond, Enya 10
3) Bond, Alana 10 4) Wallace, Aaliyah 9
23 Millville 'A' 1:52.73 1:54.07 5
1) Eigenmann, Rian 9 2) Simpkins, Alyssa 11
3) Bethune, Bakirah 12 4) Moran, Diane 12
24 Williamstown 'A' 1:54.73 1:54.09 4
1) Mack, Bria 10 2) Jones, Sydney 12
3) Fahey, Erin 12 4) Ritter, Naquil 11
25 Ridge 'A' 1:58.05 1:55.22 3
1) Creedon, Jessica 10 2) Hirsch, Emily 10
3) Hughes, Cameron 10 4) Yau, Mia 10
26 Montclair 'A' 1:58.33 1:55.29 2
1) Dumay, Amya 11 2) Morand, Chelsea 12
3) Morris, Sierra 12 4) Cummings, Elizabeth 9
27 Cherokee 'A' 1:52.49 1:55.59 6
1) Thornton, Gianna 12 2) Keller, Sierra 10
3) Strauss, Carolyn 9 4) Strauss, Jess 12
28 East Brunswick 'A' 1:55.43 1:55.64 4
1) Chikoti, Swathi 11 2) Chwatel, Laura 12
3) Donou, Gloria 11 4) LeSeur, Nicole JR
29 Washington 'A' 1:58.99 1:55.88 2
1) Davis, Jaelyn 9 2) Monte Carlo, Erica 12
3) Perry, Christina 11 4) Wilson, Maylyn 10
30 Plainfield 'A' 1:56.58 1:56.47 3
1) Frazier, Tiffany 11 2) Ocampo, Paula 12
3) Schenck-Thompson, Tamirah 12 4) Mcdaniels, Shadazi 12
31 Freehold Township 'A' 1:56.35 1:56.56 3
1) Roberts, Chanaya 10 2) Tanner, Hailey 10
3) Feola, Caroline 11 4) Maragoto, Giselle 11
32 Westfield 'A' 1:56.20 1:57.17 4
1) Bromberg, Samantha 12 2) Vergara, Adriana FR
3) Chermak, Elena 12 4) Browne, Anna 11
33 Rancocas Valley 'A' 1:57.74 1:57.85 4
1) Collins, Ine 11 2) Francis, Marissa 10
3) Frombach, Kristen 12 4) Gay-Hall, Neysa 12
34 Brick Memorial 'A' 1:57.90 2
1) Ansbro, Lindsey 12 2) Glass, Jessica 10
3) Sievers, Jessica 11 4) Thomas, Jaela 9
35 Old Bridge 'A' 1:55.22 1:57.99 4
1) Alston, Aasiyah 10 2) Wemegah, Emefa 12
3) Sobieski, Jenna 12 4) Antwi, Christle 11
36 Jackson Memorial 'A' 1:58.35 1:58.35 2
1) Lavin, Holly 10 2) Thompson, Lindsay 10
3) Demaio, Julia 10 4) Cornelius, Rain 12
37 Linden 'A' 1:48.53 1:59.85 8
1) Ike, Chibugo 12 2) Jenkin, Tiyanna 11
3) Jenkins, Iyanna 11 4) St Germain, Suzenie 12
38 Vineland 'A' 1:55.57 2:00.20 4
1) Brown, Tiah 12 2) Taylor, Zaire 9
3) Thompson, Taahira 11 4) Stratton, Koreah 9
39 North Hunterdon 'A' 2:00.86 1
1) Buck, Alyssa 10 2) Fischer, Clara 10
3) Mikitiuk, Lily 11 4) Pelose, Alison 12
40 North Begen 'A' 1:58.20 2:00.88 3
1) Maldonado, Idali 10 2) Velez, Ashley 10
3) Ramirez, Kamila 11 4) Montero, Sheila 11
41 Kearny 'A' 1:57.80 2:02.16 3
1) Yamba, Myriam 12 2) Castenada, Ashley 11
3) Nieto, Rachael 10 4) Magee, Natasha 9
41 John P. Stevens 'A' 2:02.16 1
1) Kononiuk, Olivia 12 2) Tran, Terissa 10
3) Johnson, Samantha JR 4) Kumor, Kasia JR
43 Union City 'A' 2:03.10 2:02.88 1
1) Argueta, Jessie 10 2) Garcia, Jarline 11
3) Meneses, Denise 9 4) Ozoria, Sabrina 10
44 Clearview 'A' 2:04.68 2:17.85 1
1) Fossett, Sophie 9 2) Pumphrey, Jenna 11
3) Fossett, Chloe 10 4) Ponte, Julianna 10
Girls 4x400 Meter Relay Gr 4
===================================================================================
Group Record: 3:57.35 1/16/2014 Columbia, Columbia
O Baker, A Bobbitt, M Hinton, K Richardson
Meet Record: $ 3:59.01 1/18/1997 Columbia
A Coleman, N deffenbaugh, D Sands, S McFadden
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lenape 'A' 4:07.51 4:01.68 5 10
1) Staten, Jasmine 10 2) Storms, Shannon 11
3) Topolski, Marissa 12 4) Pettipaw, Carly 12
2 South Brunswick 'A' 4:08.11 4:04.56 5 8
1) Osley, Desirae 11 2) McDonald, Rochell 12
3) Araque, Brianna 11 4) McMillan, Aspen 12
3 Hillsborough 'A' 4:16.08 4:10.62 5 6
1) Kelly, Casey 12 2) King, Daija 12
3) Smith, Lauren 11 4) Vieira, Kelsey 11
4 Southern Regional 'A' 4:12.20 4:10.83 5 4
1) Laurence, Capri 11 2) Decker, Bailey 12
3) Chartier, Elizabeth 11 4) Lytle, Shannon 9
5 Columbia 'A' 4:05.88 4:12.65 5 2
1) Jordan, Catherine 9 2) Lewis, Dahria 10
3) Reckling, Briana 9 4) Waldron-Winston, Kenya 11
6 Shawnee 'A' 4:27.01 4:13.11 2 1
1) Robinson, Jordan 12 2) Campbell, Spencer 11
3) Johnson, Molly 11 4) Jones, Allison 11
7 East Brunswick 'A' 4:17.58 4:13.49 4
1) Abrahams, Leyna 10 2) Chwatel, Laura 12
3) Shummette, Mariah 10 4) Jerman, Jasmine 11
8 Howell 'A' 4:17.05 4:13.93 4
1) Stewart, Taline 12 2) Baker, Alanna 11
3) Wiemken, Julia 10 4) Caufield, Victoria 11
9 Williamstown 'A' 4:20.29 4:14.65 3
1) Mack, Bria 10 2) Fahey, Erin 12
3) Bender, Devin 11 4) Kirsch, Gabbi 9
10 Franklin 'A' 4:16.59 4:19.56 5
1) Wright, Ariyonna 10 2) Webster, Tiana 11
3) Ewing, Irina 12 4) Dey, Morgan 11
11 West Orange 'A' 4:21.93 4:20.07 3
1) Akinsola, Bukola 10 2) Everett, Mariah 12
3) Fields, Angeline 9 4) Peart, Ashley 12
12 Montgomery 'A' 4:19.12 4:20.89 4
1) Schiksnis, Cara 12 2) Knight, Sarah 10
3) Israel, Erica 12 4) Negron, Camille 10
13 Westfield 'A' 4:17.96 4:21.12 4
1) Browne, Anna 11 2) Morrison, Kelly 12
3) Myers, Julia 11 4) Schaeffer, Brooke 11
14 Piscataway 'A' 4:26.40 4:21.46 2
1) Thompson, Gianna 12 2) Osborne, Jayda 10
3) Dwyer, Asha 10 4) Hatchett, Trinity 9
15 W, Windsor P. Boro North 'A' 4:21.21 4:22.28 3
1) Caldwell, Dominque 10 2) Powell, Margaux 12
3) Redmond, Talise 12 4) Tulloch, Kayla 10
16 Linden 'A' 4:27.02 4:23.99 2
1) St Germain, Suzenie 12 2) Ike, Chibugo 12
3) Wilson, Kangee 12 4) Spencer, Sharayne 12
17 Hunterdon Central 'A' 4:09.63 4:27.12 4
1) Cleary, Nikki 12 2) Lachenmayr, Sarah 10
3) Probst, Madison SO 4) Gebhardt, Jordyne 9
18 Millville 'A' 4:20.29 4:27.57 3
1) Eigenmann, Rian 9 2) Springsteadah, McKenzie 11
3) Townsend, Serena 9 4) Moran, Diane 12
19 Plainfield 'A' 4:28.96 4
1) McNaught, Krysten 12 2) Ocampo, Paula 12
3) Frazier, Tiffany 11 4) Hemmings, Kaylia 12
20 Old Bridge 'A' 4:28.67 4:29.01 2
1) Carna, Sandra 11 2) Kats, Simone 10
3) Piekarewica, Patrycja 10 4) Wemegah, Emefa 12
21 Montclair 'A' 4:16.59 4:30.06 4
1) Barnes, Samira 11 2) Cummings, Elizabeth 9
3) Hayes, Stephanie 12 4) Morris, Sierra 12
22 Trenton 'A' 4:30.25 1
1) Petterson, Marquasia 2) Hamilton, Kamayra
3) Bennett, Kidagha 4) Ford, Jalayza
23 Toms River North 'A' 4:23.47 4:30.65 3
1) Parliamont, Jordyn 12 2) Buell, Kelli 9
3) Solly, Victoria 10 4) Ward, Devin 9
24 Kearny 'A' 4:28.30 4:31.15 2
1) Castenada, Ashley 11 2) Curtis, Justine 12
3) Magee, Natasha 9 4) Czykier, Anna 11
25 Rancocas Valley 'A' 4:21.23 4:31.21 2
1) Goeloe, Iasia 10 2) Brown, Lauren 11
3) Collins, Ine 11 4) Thompson, Alana 9
26 Cherokee 'A' 4:30.41 4:31.93 2
1) Berry, Nicole 11 2) Weiner, Sarah 9
3) Juszczyszyn, Anna 9 4) Gilmore, Emma 9
27 Vineland 'A' 4:31.05 4:35.29 1
1) Brown, Tiah 12 2) Taylor, Zaire 9
3) Stratton, Koreah 9 4) Glover, Andrea 12
28 Monroe 'A' 4:23.50 4:37.98 3
1) Weitman, Michayla 12 2) Hommer, Christina 10
3) Hommer, Alexandra 11 4) Lucas, Samantha 10
29 North Begen 'A' 4:39.30 4:38.29 1
1) Gomes, Natalie 11 2) Morales, Shayla 9
3) Hernandez, Liana 11 4) Ramirez, Kamila 11
30 Egg Harbor 'A' 4:39.03 4:39.26 1
1) Sample, Jasmine 12 2) Roell, Alina SO
3) Paduani, Rachel 11 4) Barney, Madison 9
31 Livingston 'A' 4:21.95 4:41.74 3
1) Julceus, Judanicka 10 2) Julceus, Judlynn 10
3) Oliviera, Hannah 9 4) Werner, Anne 12
32 Eastern Regional 'A' 4:22.72 4:43.61 5
1) Civatte, Jennifer 10 2) Edwards, Melanie 12
3) Jackson, Sydney 12 4) Voltaire, Tamika 10
33 Jackson Memorial 'A' 4:35.65 4:45.76 1
1) Lavin, Holly 10 2) Gasser, Rachel 9
3) Safarian, Elizabeth 11 4) O'Brien, Caitlin 11
34 Edison 'A' 4:51.50 4:48.16 1
1) Araromi, Harriet 12 2) Araromi, Rebecca 9
3) Arrington, Bria 10 4) Fadahunsi, Promise 10
35 Union City 'A' 4:56.70 4:58.68 1
1) Almanzar, Kaidy 10 2) Argueta, Jessie 10
3) Echeverria, Jeanne 9 4) Jones, Anique 11
36 Washington 'A' 4:29.80 4:59.65 2
1) Schipske, Emilee 11 2) Perry, Christina 11
3) Mazzeo, Melissa 10 4) Ragone, Marisa 10
37 Clearview 'A' 4:37.07 5:14.72 1
1) Fossett, Sophie 9 2) Pumphrey, Jenna 11
3) Ponte, Julianna 10 4) Palese, Stephanie 11
Girls 4x800 Meter Relay Gr 4
===================================================================================
Group Record: 9:19.51 1/16/2014 Freehold Township, Freehold Twp
A Vitello, C Poss, A Faith, E Bracher
Meet Record: $ 9:21.71 1/14/2012 Red Bank Catholic
A Handchen, L Marzano, M McMullin, L Bellaran
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 W. Windsor P. Boro South 'A' 9:36.74 9:36.57 3 10
1) Casey, Deirdre 12 2) Gulama, Edlyn 12
3) Rancan, Christina 11 4) Rich, Haley 10
2 Southern Regional 'A' 10:08.98 9:54.19 3 8
1) Mooney, Kaitlyn 11 2) Chartier, Elizabeth 11
3) Woodlee, Sabrina 10 4) Forsman, Julia 12
3 Ridge 'A' 9:39.70 9:55.96 3 6
1) Newman, Liz 12 2) Regner, Abigail 12
3) Spring, Sophie 11 4) Van Baalen, Kelly 12
4 Montgomery 'A' 10:20.11 9:56.14 3 4
1) Boyer, Sara 11 2) Hans, Julia 9
3) Millett, Alexandra 11 4) Schiksnis, Cara 12
5 North Hunterdon 'A' 9:56.27 3 2
1) DiMarcello, Anna 10 2) McCarten, Kelly 10
3) Glasergreen, Eve 12 4) King, Carmen 9
6 Westfield 'A' 9:59.10 9:58.84 3 1
1) Morrison, Kelly 12 2) Myers, Julia 11
3) O'Dwyer, Meghan 12 4) Schaeffer, Brooke 11
7 Shawnee 'A' 10:02.26 10:02.25 3
1) Arena, Morgan 12 2) Bendixen, Nina 12
3) Bonner, Kara 10 4) Keevey, Cara 10
8 Union 'A' 11:22.94 10:15.23 3
1) Bisiolu, Haisha 12 2) McTernan, Kaitlyn 11
3) Bell, Jasmyn 11 4) Keyes, Ja'El 12
9 Montclair 'A' 10:09.40 10:18.24 3
1) Gentry, Eliza 11 2) Hayes, Stephanie 12
3) Lufrano, Amelia 10 4) Schattner, Lia 11
10 Toms River North 'A' 10:20.56 10:20.42 3
1) Reilly, Madyson 10 2) Duriske, Julia 11
3) George, Krystina 11 4) Cocanower, Grace 9
11 Clearview 'A' 11:03.00 10:24.13 1
1) Schaeffer, Emily 11 2) Woolam, Kate 11
3) Donahue, Kaitlin 10 4) Fritz, Ava 11
12 East Brunswick 'A' 10:16.57 10:26.55 3
1) Jerman, Jasmine 11 2) Shummette, Mariah 10
3) Stocki, Chelsea 9 4) Torrado, Carly 12
13 Williamstown 'A' 10:36.61 10:30.91 2
1) Bender, Devin 11 2) Chen, Grace 10
3) Papadopoulous, Michaela 11 4) Kirsch, Gabbi 9
14 Jackson Memorial 'A' 10:32.55 10:31.36 2
1) Besse, Claudia 10 2) O'Brien, Caitlin 11
3) Safarian, Elizabeth 11 4) Wilson, Kayley 10
15 Rancocas Valley 'A' 10:32.06 2
1) Ando, Mary 11 2) Moss, Kelly 9
3) Cacace, Isabella 10 4) Wallace, Nia 12
16 W, Windsor P. Boro North 'A' 11:10.30 10:33.84 2
1) Harpel, Carli 11 2) Kandasamy, Anu 10
3) Natarajan, Sahana 11 4) Oey, Yuzki 12
17 South Brunswick 'A' 10:16.84 10:41.11 2
1) Sendner, Nicole 12 2) Varlow, Annalyse 11
3) Lael, Zenzali 12 4) Cavorley, Kelsie 12
18 John P. Stevens 'A' 10:44.79 2
1) Anderson, Samantha JR 2) Ravikumar, Vaishali SR
3) Anderson, Ashleigh SR 4) Gregory, Megan SR
19 Old Bridge 'A' 10:22.85 10:47.34 2
1) Hussey, Allie 10 2) Sech, Michelle 11
3) Silverman, Susan 9 4) Strawn, Elizabeth 10
20 Brick Memorial 'A' 10:24.88 10:49.92 2
1) Swider, Samatha 10 2) Luma, Dayna 11
3) Egbert, Summer 10 4) Bury, Tori 10
21 Monroe 'A' 10:43.86 10:51.03 2
1) Walters, Alana 11 2) Melville, Megan 10
3) Persing, Leah 12 4) Capil, Diyaa 11
22 Hunterdon Central 'A' 10:00.53 10:56.79 3
1) Saponara, Nadia 11 2) Moore, Emily 12
3) Koontz, Hannah 10 4) DiDario, Gabrielle 12
23 Hillsborough 'A' 10:29.30 11:02.04 2
1) Cianciola, Kelly 11 2) Delorenzo, Olivia 11
3) Scrivanich, Courtney 12 4) Walsh, Claire 12
24 Washington 'A' 10:30.59 11:07.60 2
1) Reilley, Julia 9 2) Taylor, Katherine 9
3) Kenderdine, Megan 10 4) Ragone, Marisa 10
25 Egg Harbor 'A' 12:31.18 11:08.13 1
1) Shick, Morgan 12 2) Alina, Roelle 10
3) Cutaia, Marissa 9 4) Paduani, Rachel 11
26 Kearny 'A' 11:30.10 11:11.04 1
1) Durning, Lily 10 2) Curtis, Justine 12
3) Serrano, Brianna 9 4) Czykier, Anna 11
27 Freehold Township 'A' 11:11.39 1
1) Vitello, Julian 9 2) Pereira, Isabelle 10
3) DiGiacomo, Juliana 10 4) Clarke, Paige 11
28 Livingston 'A' 11:14.03 11:19.01 1
1) Clark, Amanda 9 2) Mendez, Payton 11
3) Pauwels, Toni 10 4) Weiss, Dana 11
29 Cherokee 'A' 11:16.64 11:19.46 2
1) Gallagher, Julianne 10 2) Ghaly, Cecilia 9
3) Kodluck, Rachel 9 4) Kromish, Kassie 11
30 Memorial (Wny) 'A' 11:21.50 1
31 Trenton 'A' 11:25.70 1
32 North Begen 'A' 11:51.80 11:30.99 1
1) Felice, Vanessa 11 2) Castillo, Leticia 9
3) Djombo, Lynn 10 4) Pitre, Novenia 12
33 Eastern Regional 'A' 12:31.60 11:40.04 1
1) Khatiwala, Ruchi 12 2) Phelps, Carolyn 12
3) Shaw, Sierra 12 4) Booth, Delaney 12
34 Sayreville 'A' 11:43.88 11:45.68 1
1) Rosario, Kayla 9 2) Burda, Michelle FR
3) Perez, Alyssa 12 4) Torres, Veronica 10
35 Union City 'A' 11:38.00 11:46.05 1
1) Bustamante, Ashley 11 2) Contreras, Jennifer 10
3) Martinez, Alysson 9 4) Jones, Anique 11
36 Plainfield 'A' 12:08.90 1
1) Bailey, Ashley 12 2) Mefotchou-Kendjio, Reine Fortun
3) Mersola, Taina 11 4) Jones, Alease 9
Girls 1600 Sprint Medley Gr 4
===================================================================================
Group Record: 4:08.84 1/16/2014 Columbia, Columbia
E Cowan, K Richardson, A Tafari, C Trigg
Meet Record: $ 4:09.64 1/16/2011 Neptune
B Wilson, Y Hall, A Buckley, A Wilson
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lenape 'A' 4:15.17 4:08.21$ 5 10
1) Pettipaw, Carly 12 2) Staten, Jasmine 10
3) Maynes, Samantha 12 4) Quimby, Megan 10
2 Hunterdon Central 'A' 4:10.32 4:10.47 5 8
1) Berardo, Jacqueline 12 2) Cleary, Nikki 12
3) Jaeger, Kathleen 12 4) Malara, Tara 12
3 Egg Harbor 'A' 4:24.82 4:14.84 5 6
1) Davis, Corrine 12 2) Catania, Julianna 11
3) Garrett, Nabiya 12 4) Garrett, Ayanna 11
4 W. Windsor P. Boro South 'A' 4:15.94 4:15.92 5 4
1) Cao, Bernadette 11 2) Casey, Deirdre 12
3) Gulama, Edlyn 12 4) Schoenauer, Kathryn 11
5 Marlboro 'A' 4:21.44 4:17.44 5 2
1) Khizir, Labeequ 11 2) Spano, Danielle 10
3) Ryan, Tara 12 4) Bartelloni, Alexis 12
6 Washington 'A' 4:31.03 4:24.19 4 1
1) Wilson, Maylyn 10 2) Davis, Jaelyn 9
3) Monte Carlo, Erica 12 4) Kane, Lindsey 12
7 Livingston 'A' 4:32.02 4:25.68 4
1) Davis, Ain Jones 11 2) DiTonno, Kari 11
3) Kwok, Kristi 12 4) Scotland, Ervana 10
8 Millville 'A' 4:34.90 4:26.31 3
1) Armstead, Rachell 11 2) Bethune, Bakirah 12
3) Springsteadah, McKenzie 11 4) Scafe, Satara 11
9 Columbia 'A' 4:32.18 4:26.79 5
1) Cowan, Emile 12 2) Lewis, Dahria 10
3) Reckling, Briana 9 4) Tafari, Amani 12
10 North Brunswick 'A' 4:42.53 4:27.48 2
1) Francis, Shelby 11 2) Hankins, Jontae 12
3) Larose, Jovanna 12 4) Ibe, Nnenna 12
11 Eastern Regional 'A' 4:50.43 4:29.05 4
1) Civatte, Jennifer 10 2) Edwards, Melanie 12
3) Jackson, Sydney 12 4) Voltaire, Tamika 10
12 Freehold Township 'A' 4:18.88 4:29.45 4
1) Panton, Domonique 12 2) Feola, Caroline 11
3) Maragoto, Giselle 11 4) Bertscha, Erin 9
13 W, Windsor P. Boro North 'A' 4:31.19 4:30.75 4
1) Nguyen, Jessica 12 2) Powell, Margaux 12
3) Redmond, Talise 12 4) Tulloch, Kayla 10
14 Southern Regional 'A' 4:26.39 4:31.50 5
1) Gellis, Bailey 10 2) Rizzo, Rachel 10
3) Lake, Amaysia 12 4) Zingarelli, Brianna 12
15 Rancocas Valley 'A' 4:32.25 4:32.70 4
1) Strittmatter, Nora 10 2) Pestritto, Alexa 11
3) Gay-Hall, Neysa 12 4)
16 Brick Memorial 'A' 4:32.97 4:33.51 4
1) Ansbro, Lindsey 12 2) Thomas, Jaela 9
3) Reyes, Nyazhaja 12 4) Beyer, Hope 11
17 Montclair 'A' 4:29.45 4:34.53 4
1) Barnes, Samira 11 2) Gentry, Eliza 11
3) Behnke, Allison 12 4) Morris, Sierra 12
18 Franklin 'A' 4:35.29 1
1) Peeke, Jaquin 12 2) Webster, Tiana 11
3) Ewing, Irina 12 4) Proctor, Grace 9
19 Ridge 'A' 4:36.36 3
1) Hirsch, Emily 10 2) Hughes, Cameron 10
3) Yau, Mia 10 4) Jones, Claire 10
20 Toms River North 'A' 4:53.77 4:36.80 1
1) Forlenza, Lynnea 11 2) Goncerz, Olivia 12
3) Popoola, Adelola 12 4) Duriske, Julia 11
21 Monroe 'A' 4:38.39 4:37.68 3
1) Kimbo, Kelly 11 2) Caccio, Olivia 11
3) Randall, Tiffany 12 4) Mantz, Brianna 12
22 Sayreville 'A' 4:37.51 4:38.28 3
1) Gerges, Dakota 10 2) Fleming, Danajah 12
3) Smith, Gabrielle 12 4) Rodgers, Julie 12
23 Old Bridge 'A' 4:41.94 4:38.30 4
1) Alston, Aasiyah 10 2) Antwi, Christle 11
3) Sobieski, Jenna 12 4) Stamey, Melanie 11
24 Edison 'A' 4:44.62 4:38.57 2
1) Fadahunsi, Promise 10 2) Izegbu, Rachel 12
3) Moore, Dynique 10 4) Rolffot, Juliette 10
25 South Brunswick 'A' 4:37.18 4:38.85 3
1) Baker, Essence 9 2) Witherspoon, Latisha 10
3) Notarianni, Nicole 10 4) Man, Imani 11
26 Cherokee 'A' 4:35.97 4:41.39 3
1) Thornton, Gianna 12 2) Strauss, Carolyn 9
3) McAdams, Jess 11 4) Keller, Sierra 10
27 Clearview 'A' 4:50.66 4:43.63 2
1) Montgomery, Taylor 11 2) Cydis, Madison 11
3) Bigelow, Dyani 10 4) Palese, Steph JR
28 John P. Stevens 'A' 4:46.66 1
1) Johnson, Samantha JR 2) Tran, Terissa 10
3) Kononiuk, Olivia 12 4) Shalonis, Kelsey 11
29 Plainfield 'A' 4:54.99 4:46.69 1
1) Frazier, Tiffany 11 2) Hemmings, Kaylia 12
3) Ocampo, Paula 12 4) Schenck-Thompson, Tamirah 12
30 Bridgewater-Raritan 'A' 4:46.99 4:47.35 3
1) Brennen, Timori 10 2) Lepik, Erika 11
3) Morgan, Katelyn 10 4) Pinho, Kristin SO
31 Jackson Memorial 'A' 4:40.74 4:52.21 3
1) Lavin, Holly 10 2) Cornelius, Rain 12
3) Thompson, Lindsay 10 4) Besse, Claudia 10
32 Hillsborough 'A' 5:35.70 4:55.12 2
1) Coutts, Sara 9 2) Jackson, Marissa 12
3) Ryan, Alanna 9 4) Sarik, Kristen 9
33 Williamstown 'A' 4:43.67 4:55.68 2
1) Buchanan, Madelyn 10 2) Jones, Sydney 12
3) Ritter, Naquil 11 4) Papadopoulous, Michaela 11
34 East Brunswick 'A' 4:48.10 4:56.08 2
1) James, Erin 10 2) Mcspiritt, Meghan 9
3) Miklos, Kelsie 11 4) Urschel, Theresa 11
35 Piscataway 'A' 5:01.16 4:56.47 1
1) Johnson, Kielah 11 2) Hatchett, Trinity 9
3) Bethea, Tasha 11 4) Glenn, Nichole 11
36 Montgomery 'A' 4:24.55 4:57.16 2
1) Miyauchi, Sana 11 2) Uhrik, Rebecca 10
3) McGowan, Sarah 10 4) Epstein, Ariel 12
37 Linden 'A' 5:06.11 4:58.29 1
1) Alexis, Esther 12 2) Jenkin, Tiyanna 11
3) Chaquea, Melissa 12 4) Merilan, Angelicca 10
38 Cherry Hill East 'A' 5:04.92 5:00.06 1
1) Field, Taegan 10 2) Garemore, Grace 11
3) Morella, Laura 12 4) Iulucci, Katheryn 11
39 Bayonne 'A' 5:07.60 5:00.59 1
1) Christie, Emma 12 2) Czajkowska, Magda 12
3) Clark, Ashyra 10 4) Alejandro, Kesi 10
40 Union City 'A' 4:53.00 5:01.82 2
1) Ling, Michelle 12 2) Meneses, Denise 9
3) Ozoria, Sabrina 10 4) Uribe, Edelyn Gil 11
41 North Begen 'A' 5:02.25 3
1) Gomes, Natalie 11 2) Maldonado, Idali 10
3) Velez, Ashley 10 4) Felice, Vanessa 11
42 Westfield 'A' 4:49.51 5:04.55 2
1) Browne, Anna 11 2) Hawkins, Hannah 11
3) Vergara, Adriana FR 4) Murphy, Rita 12
43 Barringer 'A' 5:47.17 1
1) Thompson, BiNisha SR 2) Austin, Latisha FR
3) Joseph, Fredemie 4) McLeish, Teneya SR
Girls Distance Medley Gr 4
===================================================================================
Group Record: 11:59.20 1/21/2007 Southern Regional
J Smith, C Cox, K Bergin, D Tauro
Meet Record: $ 11:59.20 1/21/2007 Southern Regional
J Smith, C Cox, K Bergin, D Tauro
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 W. Windsor P. Boro South 'A' 12:23.03 12:16.50 3 10
1) Casey, Deirdre 12 2) Gulama, Edlyn 12
3) Gulama, Edwina 10 4) Rancan, Christina 11
2 Ridge 'A' 14:01.12 12:34.22 3 8
1) Asay, Regan 12 2) Hirsch, Emily 10
3) Newman, Liz 12 4) Regner, Abigail 12
3 Shawnee 'A' 12:42.47 12:38.58 3 6
1) Bendixen, Nina 12 2) Jones, Allison 11
3) Bonner, Kara 10 4) Arena, Morgan 12
4 Southern Regional 'A' 13:13.63 12:42.05 2 4
1) Forsman, Julia 12 2) Lytle, Shannon 9
3) Chartier, Elizabeth 11 4) Mooney, Kaitlyn 11
5 Howell 'A' 13:15.70 12:47.02 2 2
1) Wiemken, Julia 10 2) Wu, Sarah 12
3) Hayes, Niamh 10 4) Stewart, Taline 12
6 Montclair 'A' 13:08.17 12:54.69 3 1
1) Gentry, Eliza 11 2) Hayes, Stephanie 12
3) Barnes, Samira 11 4) Schattner, Lia 11
7 Toms River North 'A' 13:12.90 12:55.91 3
1) Cocanower, Grace 9 2) Moser, Megan 12
3) Duriske, Julia 11 4) Reilly, Madyson 10
8 Washington 'A' 13:13.00 12:59.31 3
1) Kane, Lindsey 12 2) Davis, Jaelyn 9
3) Taylor, Katherine 9 4) Reilley, Julia 9
9 Rancocas Valley 'A' 13:02.26 13:01.83 3
1) Bresnan, Sara 12 2) Strittmatter, Nora 10
3) Knope, Michelle 11 4) Bobbie, Shelby 12
10 Columbia 'A' 13:13.39 13:01.84 3
1) Cowan, Emile 12 2) Jordan, Catherine 9
3) Reckling, Briana 9 4) Underkoefler, Emma 12
11 Brick Memorial 'A' 13:32.74 13:08.79 3
1) Luma, Dayna 11 2) Reyes, Nyazhaja 12
3) Swider, Samatha 10 4) Beyer, Hope 11
12 Clearview 'A' 13:28.26 13:08.93 2
1) Donahue, Kaitlin 10 2) Bigelow, Dyani 10
3) Woolam, Kate 11 4) Schaeffer, Emily 11
13 Hunterdon Central 'A' 12:50.58 13:09.40 3
1) LaRitz, Christina 12 2) Jaeger, Kathleen 12
3) Berardo, Jacqueline 12 4) Moore, Emily 12
14 W, Windsor P. Boro North 'A' 13:20.16 13:09.93 3
1) Kandasamy, Anu 10 2) Nguyen, Jessica 12
3) Oey, Yuzki 12 4) Powell, Margaux 12
15 Egg Harbor 'A' 13:24.95 13:16.43 3
1) Catania, Julianna 11 2) Rider, Jasmin 12
3) Paduani, Rachel 11 4) Shick, Morgan 12
16 South Brunswick 'A' 13:14.21 13:16.96 3
1) Fenske, Nicole 9 2) Rusbarsky, Greta 12
3) Knoblock, Michaela 12 4) Ginez, Natalie 10
17 Lenape 'A' 13:22.85 13:21.23 2
1) Franklin, Camille 12 2) Williams, Ciaron 10
3) Duffield, Dana 10 4) Ryan, Maeve 12
18 Hillsborough 'A' 13:48.20 13:26.03 3
1) Doyle, Molly 12 2) Jackson, Marissa 12
3) Skikus, Courtney 10 4) Coutts, Sara 9
19 North Hunterdon 'A' 13:37.98 2
1) Caulfield, Amber 10 2) Glasergreen, Eve 12
3) Fischer, Clara 10 4) Maslanka, Emelia 10
20 Jackson Memorial 'A' 13:45.38 13:41.11 2
1) Heath, Julia 11 2) O'Brien, Caitlin 11
3) Safarian, Elizabeth 11 4) Wilson, Kayley 10
21 Bridgewater-Raritan 'A' 15:28.50 13:41.76 1
1) Cassidy, Margaret 11 2) Diaz, Jacqueline 12
3) Lepik, Erika 11 4) Ventura, Ashley 10
22 Westfield 'A' 13:46.67 13:42.00 1
1) Hayden, Rachel 12 2) Stocking, Caroline 12
3) Bromberg, Samantha 12 4) Qiang, Cindy 10
23 Millville 'A' 13:14.98 13:42.01 2
1) Springsteadah, McKenzie 11 2) Zegel, Hannah 9
3) Simpkins, Alyssa 11 4) Townsend, Serena 9
24 Freehold Township 'A' 13:24.46 13:43.35 2
1) Faith, Abigail 12 2) Salkin, Rachel 11
3) DiGiacomo, Juliana 10 4) Barrett, Rose 11
25 John P. Stevens 'A' 13:43.58 2
1) Saini, Urvi 12 2) Gregory, Megan SR
3) Sabo, Mikhayla FR 4) Anderson, Ashleigh SR
26 Old Bridge 'A' 13:34.11 13:48.90 2
1) Hussey, Allie 10 2) Kramer, Alyssa 12
3) Sech, Michelle 11 4) Sobieski, Jenna 12
27 Montgomery 'A' 13:43.66 13:51.12 2
1) Tedeschi, Gianna 10 2) Epstein, Ariel 12
3) Dembinski, Emily 9 4) Huff, Emma 12
28 Cherokee 'A' 14:47.60 13:58.84 1
1) Zeiler, Caitlyn 10 2) Siermine, Liza 11
3) McAdams, Jess 11 4) Bookwalter, Hailey 11
29 East Brunswick 'A' 14:08.16 14:00.78 1
1) Blaustein, Gabrielle 10 2) Dulin, Caitlyn 11
3) Hernandez, Emily 10 4) Stocki, Chelsea 9
30 Franklin 'A' 14:35.20 14:03.11 1
1) Scafidi, Heather 12 2) Lewis, Malika 10
3) Proctor, Grace 9 4) Gooding, Hillary 12
31 Eastern Regional 'A' 13:35.66 14:03.52 2
1) Kenselaar, Carly 12 2) Frisch, Jillian 11
3) Nam, Irene 10 4) Surgick, Idalis 11
32 Marlboro 'A' 13:16.40 14:05.97 2
1) Paziewska, Anna 9 2) Nabousli, Amar 11
3) Lee, Melissa 11 4) Mullan, Brianna 9
33 Union City 'A' 14:35.00 14:09.47 1
1) Bustamante, Ashley 11 2) Garcia, Jarline 11
3) Ling, Michelle 12 4) Ozoria, Sabrina 10
34 Edison 'A' 14:20.47 14:09.88 1
1) Araromi, Harriet 12 2) Chen, Anna 11
3) Dema Ala, Angel 10 4) Patel, Radhika 12
35 Monroe 'A' 14:12.73 14:16.31 1
1) Deluca, Brianna 10 2) Hommer, Christina 10
3) Lucas, Samantha 10 4) Koluda, Amanda 11
36 Memorial (Wny) 'A' 14:16.47 1
1) Diouf, Rama SR 2) Florian, Emily JR
3) Zarte, Yarya SO 4) Escobar, Yesenia JR
37 Cherry Hill East 'A' 14:09.70 14:31.80 1
1) Field, Taegan 10 2) Happ, Alexa 10
3) Smith, Jessica 11 4) Smith, Rachel 11
38 Livingston 'A' 14:07.18 14:32.24 2
1) Mendez, Payton 11 2) Oliviera, Hannah 9
3) Weiss, Dana 11 4) Clark, Amanda 9
39 Trenton 'A' 14:36.60 1
1) Santiago, Miracle 2) Dunkin, Alijah
3) Ford, Jalayza 4) Winder, Sierra
40 Williamstown 'A' 15:36.72 14:37.51 1
1) Riveria, Arianna 9 2) Fahey, Erin 12
3) Buchanan, Madelyn 10 4) Tuman, Caroline 10
41 Kearny 'A' 15:00.81 1
1) Fernandez, Kimberley 12 2) Nieto, Rachael 10
3) Araujo, Melanie 12 4) Martinez, Yessenia 10
42 Union 'A' 13:40.97 15:16.56 1
1) Lopes Ferreira, Ines 10 2) Jean-Louis, Jenny 11
3) Lao, Princess 12 4) Alfano, Gina 11
Girls 4x51.5 Meter Shuttle Hurdle Gr 4
===================================================================================
Group Record: 32.06 1/16/2014 Lenape, Lenape
A Cox, S LaRosa, S Maynes, C Pettipaw
Meet Record: $ 31.76 1/14/2012 Essex Co Tech-Market St
G Amankwah, B Singleton, I Amsterdam, N McAlister
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Franklin 'A' 32.46 1 10
1) Muse, Aamira 12 2) Thorne, Selena 11
3) Ewing, Brianna 9 4) Brown, Jasmine 11
2 South Brunswick 'A' 33.44 32.72 9 8
1) McMillan, Aspen 12 2) McDonald, Rochell 12
3) Schneider, Sydney 10 4) Thomas, Zyjira 12
3 Toms River North 'A' 33.61 33.08 9 6
1) Forlenza, Lynnea 11 2) Szymanski, Izabela 12
3) McDonnell, Alexandria 11 4) Goncerz, Olivia 12
4 Southern Regional 'A' 32.28 33.19 9 4
1) Daniels, Darian 12 2) Raylman, Kristina 10
3) Knudsen, Kelly 12 4) Lake, Amaysia 12
5 Linden 'A' 34.60 33.28 9 2
1) Ike, Chibugo 12 2) Spencer, Shaliyah 12
3) St Germain, Suzenie 12 4) Jenkin, Tiyanna 11
6 Sayreville 'A' 35.49 33.64 7 1
1) Rodgers, Julie 12 2) Cotugno, Angela 12
3) Nkanga, Evelyn 11 4) Fleming, Danajah 12
7 W. Windsor P. Boro South 'A' 35.34 33.68 8
1) Cao, Bernadette 11 2) Gulama, Edwina 10
3) Liao, Vivian 10 4) Schoenauer, Kathryn 11
8 Clearview 'A' 36.48 34.20 6
1) Bigelow, Dyani 10 2) Cydis, Madison 11
3) Montgomery, Taylor 11 4) Little, I' Shay 12
9 Lenape 'A' 35.45 34.23 7
1) LaRosa, Sabrina 12 2) Maynes, Samantha 12
3) Bailey, Dahlia 12 4) Sharp, Gabby 11
10 Hunterdon Central 'A' 35.98 34.48 7
1) DiDario, Alexandra 11 2) Massucci, Savannah 12
3) Rizzo, Abigail 12 4) Cleary, Nikki 12
11 Brick Memorial 'A' 34.98 35.12 8
1) Reyes, Nyazhaja 12 2) Scott, Emily 11
3) Glass, Jessica 10 4) Clayton, Emily 11
12 Columbia 'A' 35.74 35.16 7
1) Chandler, Traci Marie 12 2) French, Ciara 9
3) Jordan, Catherine 9 4) Waldron-Winston, Kenya 11
13 Montclair 'A' 39.55 35.33 3
1) Dumay, Amya 11 2) Dunbar, Lauren 12
3) Trayvick, Jayden 10 4) Morand, Chelsea 12
14 Monroe 'A' 34.93 35.63 8
1) Weitman, Michayla 12 2) Douglas, Acacia 12
3) Barnes, Melissa 11 4) Emelle, Tiffany 10
15 Montgomery 'A' 35.68 6
1) Divine, Queen 11 2) Li, Annie 9
3) Gallagher, Gillian 11 4) Israel, Erica 12
16 East Brunswick 'A' 36.42 35.96 6
1) Constantin, Victoria 9 2) Degutz, Rachel 11
3) Geleti, Carly 9 4) Trussler, Jessica 11
17 Millville 'A' 34.73 36.45 8
1) Moran, Diane 12 2) Scafe, Satara 11
3) Eigenmann, Rian 9 4) Armstead, Rachell 11
18 W, Windsor P. Boro North 'A' 37.34 36.45 5
1) Black, Lauren 12 2) Redmond, Talise 12
3) Tilve, Aashna 11 4) Voltmer, Annie 12
19 Memorial (Wny) 'A' 36.86 4
20 Kearny 'A' 37.24 36.95 5
1) Castenada, Alexis 11 2) Viscuso, Sidney 10
3) Curtis, Justine 12 4) Czykier, Anna 11
21 Piscataway 'A' 36.65 36.98 6
1) Thompson, Gianna 12 2) Johnson, Kielah 11
3) Smith, Shaina 10 4) Ingram, Amber 11
22 Old Bridge 'A' 38.11 37.12 3
1) Piekarewica, Patrycja 10 2) Clarke, Talor 10
3) Fenning, Kayla 11 4) Carna, Sandra 11
23 Hillsborough 'A' 37.34 37.18 5
1) Kelly, Casey 12 2) Mazuera, Marisa 10
3) Vieira, Kelsey 11 4) Hausser, Jaina 10
24 Livingston 'A' 37.50 37.44 4
1) Julceus, Judanicka 10 2) Julceus, Judlynn 10
3) Scotland, Ervana 10 4) Werner, Anne 12
25 Rancocas Valley 'A' 39.13 37.52 5
1) Adornetto, Danielle 12 2) Rogers, Taliya 11
3) Montgomery, Mekayla 11 4) Baehr, Reagan 11
26 John P. Stevens 'A' 38.54 37.57 3
1) Kononiuk, Olivia 12 2) Kumor, Katarzyna 11
3) Saini, Urvi 12 4) Tran, Terissa 10
27 Egg Harbor 'A' 39.46 37.60 3
1) Johnson, Melina 11 2) Sample, Jasmine 12
3) Alvarez, Ajae 9 4) Holde-Dorsey, Tajah 11
28 Cherokee 'A' 40.13 37.89 4
1) Kodluck, Rachel 9 2) Berry, Nicole 11
3) Clark, Morgan 9 4) Gallagher, Julianne 10
29 Eastern Regional 'A' 38.64 4
1) Bostic, Taylor 10 2) Ross, Kiara 10
3) Ruffin, Alexus 10 4) Fields, Taylor 10
30 Washington 'A' 43.22 39.09 1
1) Perry, Christina 11 2) Monte Carlo, Erica 12
3) Miller, Laurie 11 4) Rios, Zaria 10
31 Jackson Memorial 'A' 40.13 39.14 2
1) Cornelius, Rain 12 2) Policari, Jacqueline 9
3) Gasser, Rachel 9 4) Pobok, Alaina 9
32 North Hunterdon 'A' 39.57 2
1) Buck, Alyssa 10 2) Fischer, Clara 10
3) Pelose, Alison 12 4) Twaddle, Jackie 10
33 Cherry Hill East 'A' 39.77 39.87 2
1) Garemore, Grace 11 2) Iulucci, Katheryn 11
3) Morella, Laura 12 4) Smith, Jessica 11
-- Union City 'A' 41.74 DNF 1
1) Almanzar, Kaidy 10 2) Argueta, Jessie 10
3) Garcia, Jarline 11 4) Ling, Michelle 12
Girls High Jump Gr 4
================================================================================
Group Record: 10-08.50 1981 , Southern Regional
Group Record: # 10-08.50 1996 , J. P. Stevens
Meet Record: $ 10-08.50 1981 , Southern Regional
Meet Record: $ 10-08.50 1996 , J. P. Stevens
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Taylor, Hannah 11 Montgomery 5-08.00 5-04.00 2
1 Ibe, Nnenna 12 North Brunswick 5-04.00 5-04.00 3
1 Thorne, Selena 11 Franklin 5-02.00 5-04.00 5
4 Creedon, Jessica 10 Ridge 5-04.00 5-02.00
5 Schneider, Sydney 10 South Brunswick 4-10.00 5-00.00 1
6 Buell, Kelli 9 Toms River North 5-00.00 5-00.00
6 Abrahams, Leyna 10 East Brunswick 5-02.00 5-00.00 4
6 Clayton, Emily 11 Brick Memori 5-03.00 5-00.00
9 DiTonno, Kari 11 Livingston 4-06.00 4-10.00 0.50
10 Contrino, Sydney 11 East Brunswick 4-06.00 4-10.00 4
11 Ornstein, Rachel 10 Southern 4-10.00 4-10.00
11 Leonard, Sarah 11 Southern 5-00.00 4-10.00
11 Calhoun, Tanaisia 9 Williamstown 4-10.00 4-10.00
11 Pleger-Schweer, Bryn SO Hunterdon Centra 4-10.00
11 London, Osasha 12 Livingston 5-00.00 4-10.00 0.50
11 Sweeney, Kelly 12 Bayonne 4-10.00
11 Incantalupo, Meghan 12 Freehold Townshi 4-10.00 4-10.00
11 Closs, Me'Saj 11 Franklin 4-10.00 4-10.00 5
19 Schipske, Emilee 11 Washington 4-08.00 4-08.00
19 Knobloch, Jessica 12 Freehold Townshi 4-08.00 4-08.00
19 Poku, Jada Rae 12 South Brunswick 5-00.00 4-08.00 1
19 Bethea, Tasha 11 Piscataway 4-06.00 4-08.00
19 Schwing, Breanne 10 Hunterdon Centra 4-10.00 4-08.00
19 Fahey, Erin 12 Williamstown 4-08.00 4-08.00
19 Chandler, Traci Marie 12 Columbia 4-10.00 4-08.00
26 Floriman, Pamela SR Memorial (Wny) 4-06.00
26 Nkanga, Evelyn 11 Sayreville 4-10.00 4-06.00
26 Francis, Shelby 11 North Brunswick 4-04.00 4-06.00 3
26 Kosicky, Claudia 12 Old Bridge 4-02.00 4-06.00
26 Wash, Joelle 10 Cherokee 4-04.00 4-06.00
26 Magee, Sabrina 12 Kearny 4-06.00
26 Pobok, Alaina 9 Jackson Memorial 4-04.00 4-06.00
26 Scott, Emily 11 Brick Memori 4-06.00 4-06.00
26 McDonnell, Alexandria 11 Toms River North 4-10.00 4-06.00
35 Reynolds, Calista 12 Montgomery 4-04.00 2
36 Hawkins, Hannah 11 Westfield 4-06.00 4-04.00
36 Durning, Lily 10 Kearny 4-04.00
36 Henry, Kayla 11 Sayreville 4-04.00 4-04.00
36 Dejesus, Delsa JR Memorial (Wny) 4-04.00
36 Garcia, Jarline 11 Union City 4-04.00
36 DeShields, Amber 12 Washington 4-04.00 4-04.00
36 Tilve, Aashna 11 Wwind-Pl North 4-04.00
36 Trebour, Kylie 12 Bayonne 4-04.00
36 Fenning, Kayla 11 Old Bridge 4-06.00 4-04.00
45 Smith, Shaina 10 Piscataway 4-00.00 4-02.00
45 Weiner, Hannah 11 Cherokee 4-02.00
45 Murphy, Rita 12 Westfield 4-03.00 4-02.00
45 Armstead, Rachell 11 Millville 4-04.00 4-02.00
49 Jordan, Catherine 9 Columbia 4-06.00 4-00.00
49 Uribe, Edelyn Gil 11 Union City 4-00.00
49 Wain, Catharine 11 Ridge 4-00.00
49 Pobok, Victoria 11 Jackson Memorial 4-00.00 4-00.00
-- Brown, NyQwayah 12 Wwind-Pl North NH
-- Mazuera, Marisa 10 Hillsborough 4-08.00 NH
-- LaRosa, Sabrina 12 Lenape 4-10.00 NH
-- Marsh, Samantha 9 Hillsborough 4-02.00 NH
-- Scafe, Satara 11 Millville NH
-- Hernandez, Liana 11 North Begen NH
-- Williams, Ciaron 10 Lenape NH
Girls Pole Vault Gr 4
================================================================================
Group Record: 23-00 1/13/2012 E Shipley, M Sabatino, Hillsborough
Meet Record: $ 23-00 1/13/2012 E. Shipley, M Sabatino, Hillsborough
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Anderson, Sabrina 12 Hunterdon Centra 11-07.00 11-06.00 5
2 Heft, Madison 12 Hunterdon Centra 11-00.00 11-00.00 5
3 Hecht, Danielle 12 South Brunswick 10-00.00 9-06.00 4
4 Storms, Shannon 11 Lenape 9-00.00 9-06.00 3
5 Werner, Anne 12 Livingston 8-00.00 9-00.00 2
6 Reynolds, Calista 12 Montgomery 8-00.00 8-06.00
6 Izzo, Daniella 11 South Brunswick 9-00.00 8-06.00 4
6 Daniels, Darian 12 Southern 8-00.00 8-06.00 1
6 Raylman, Kristina 10 Southern 8-00.00 8-06.00 1
6 Lawal, Rianat 12 Toms River North 8-00.00 8-06.00
6 DiTonno, Kari 11 Livingston 8-06.00 8-06.00 2
6 Sharp, Gabby 11 Lenape 8-06.00 8-06.00 3
13 Verdi, Sophia 12 Ridge 7-00.00 8-00.00 0.50
14 Wain, Catharine 11 Ridge 8-00.00 0.50
14 Green, Lauren 12 East Brunswick 8-06.00 8-00.00
14 Degutz, Rachel 11 East Brunswick 7-06.00 8-00.00
14 Burrows, Katherine 11 Old Bridge 8-00.00
14 Voltmer, Annie 12 Wwind-Pl North 8-00.00 8-00.00
19 Hurley, Samantha 11 Wwind-Pl North 7-06.00
19 McAndrews, Megan 10 Toms River North 8-00.00 7-06.00
19 Lee, Claudia 11 Egg Harbor 7-00.00 7-06.00
22 Colbert, Courtney 12 Egg Harbor 7-00.00
-- Abbelaal, Layal 11 Old Bridge 6-00.00 NH
-- Devchand, Jenna 10 Montgomery NH
Girls Shot Put Gr 4
================================================================================
Group Record: 90-08.50 1/19/1992 K Hicks, N Simms, Plainfield
Meet Record: $ 90-08.50 1/19/1992 K Hicks, N Simms, Plainfield
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Berry, Ashley 12 Franklin 39-02.25 39-02.50 4
2 Bock, Stephanie 11 Howell 39-06.50 38-07.75 2
3 Daniels, Cameron 12 Vineland 36-06.00 38-05.00 5
4 Senoo, Priscilla 12 Hillsborough 39-03.50 37-09.50 1
5 Whitaker, Taylor 12 Union 37-10.00 37-06.00
6 Singleton, Najeaya 9 Vineland 38-03.50 37-04.00 5
7 Barsch, Isabel 12 Southern 36-05.50 37-02.25 3
8 Abbott, Yazmyne 12 Monroe 36-10.25 36-06.00
9 Robinson, Alanna 12 Montclair 37-04.00 35-07.75 0.50
10 Akinmade, Damiola 12 Williamstown 35-05.00 35-03.75
11 Uzzell, Jasmine 11 Franklin 36-00.50 35-00.25 4
12 Galloway, Lauryn 12 East Brunswick 32-11.75 34-06.00
13 File, Samira 11 Millville 34-02.25
14 Porter, Denise 12 South Brunswick 33-06.00 33-09.00
15 Hasszu, Justine 10 Southern 34-01.75 33-06.25 3
16 Green, Rachel 10 Washington 33-09.00 33-06.00
17 Taylor, Imani 12 Eastern 36-04.00 33-05.50
18 Nelson, Maya 12 Old Bridge 33-00.75 33-03.00
19 Caliolio, Toni 9 North Brunswick 34-05.00 33-01.75
20 Handy, Eryn 11 Sayreville 32-01.50 32-09.00
21 Schuldes, Alexis 11 Jackson Memorial 34-05.25 32-07.00
22 Grunden, Abby 12 North Hunterdon 32-04.00
23 Aubry, Randi 12 Brick Memori 32-03.50 32-01.50
24 Pobok, Victoria 11 Jackson Memorial 31-08.50 32-01.00
25 Irizarry, Miranda 10 South Brunswick 32-00.75 32-00.00
26 Hahn, Emily 12 East Brunswick 31-05.25 31-11.75
27 Adombire, Gifty 11 Hillsborough 32-02.00 31-11.00 1
28 Dubose, Briana 12 Williamstown 31-11.50 31-09.25
29 Adams, Vicky 12 Millville 31-07.75
30 Wojciechowski, Katie 11 Howell 33-05.00 31-07.00 2
31 Bigsby, Shelby 9 Montclair 32-07.00 31-06.50 0.50
32 Odoemene, Jennifer 12 West Orange 31-09.50 31-06.00
33 Steff, Danielle 10 Rancocas Valley 31-02.00
34 Ewurum, Perfect 10 Rancocas Valley 27-01.00 31-00.75
35 Bibbs, Alexis 12 Eastern 30-05.00 30-11.50
36 Polakowska, Kasandra 11 Bayonne 30-10.50
37 Pesce, Brianna 12 Toms River North 32-08.00 30-05.25
38 Liepate, Denute 12 Old Bridge 31-04.25 30-04.75
39 Glover, Onyai 11 Monroe 30-11.00 30-02.00
40 Suriano, Marissa 12 Shawnee 32-08.00 30-01.00
41 Cacciatore, Jenna 12 Brick Memori 28-03.50 29-09.75
42 Kose, Hannah 12 North Hunterdon 29-07.75
43 Guo, Crystalina 11 Montgomery 27-00.50 28-10.00
44 Haley, Ahradai 12 Plainfield 28-06.50 28-06.75
45 Sant Foster, Natura 11 Ridge 29-03.25 28-05.00
46 Lorenzo, Isabelle 12 Piscataway 28-07.25 28-01.75
47 Fennell, Brielle 12 Sayreville 28-04.50 27-11.00
48 Bridges, Teairah 9 Plainfield 27-04.25 27-10.50
49 Cheek, Sabrina 12 Livingston 28-10.00 27-09.50
50 Vasquez, Luisaura SR North Brunswick 27-08.25
51 Passariello, Gina 11 Bayonne 27-08.00
52 Buchanan, Lauren 10 Union 29-08.75 27-06.00
53 Soy, Sarah 11 West Orange 29-08.75 27-05.00
54 Reese, Aniya 11 Egg Harbor 28-05.25 27-01.25
55 Marchetti, Annalyse 9 Toms River North 27-10.50 26-11.50
56 Patterson, Sydney 10 Hunterdon Centra 28-09.00 26-07.50
57 Manuel, Jessica 11 Wwind-Pl North 29-00.50 26-06.25
58 Diaz, Brenda 12 Linden 26-09.00 25-09.75
59 Mironski, Tiffany 12 Ridge 25-03.50 25-09.25
60 Nuttall, Olivia 11 Wwind-Pl South 22-06.00 25-09.00
61 Young, Tameah 10 Washington 25-07.50 25-07.25
62 Zonis, Caroline 11 Freehold Townshi 27-06.50 25-04.00
63 Strober, Sadie 9 Hunterdon Centra 25-08.75 24-10.25
64 Luis, Jessica 10 Montgomery 24-09.25
65 Mina Buitrago, Rosa Is 12 Piscataway 24-08.00
66 Giang, Michelle 11 Wwind-Pl North 25-09.00 24-06.25
67 Fidler, Emily 10 Livingston 29-10.25 24-05.75
68 Guht, Jacklyn 10 Clearview 24-04.00 24-04.00
69 De'Shield, Verna Trenton 23-09.00
70 Porter, Sierra 11 Wwind-Pl South 25-09.00 23-05.25
71 Barr, Azani Trenton 23-04.00
72 Vaughan, Taziah 11 Edison 23-00.50
73 Barnes, Ayanah 11 Linden 23-09.25 22-09.50
74 Allen, Danielle 9 Cherry Hill East 22-09.25
75 Fleming, Tayler 10 Egg Harbor 24-10.00 22-06.00
75 Roberson, Giavanna 9 Cherry Hill East 25-08.25 22-06.00
77 Aponte, Evaughn 10 Shawnee 19-11.50 21-11.00
78 Sasse, Maddie 11 Lenape 20-03.00 21-04.50
79 Raye, Kyra 11 Edison 21-00.00
80 Timpko, Jocelin 10 Freehold Townshi 24-04.00 20-00.75
81 Johnson, Erika 11 Lenape 22-00.50 19-11.25
82 Redding, Aquiel 10 Clearview 17
Event 1 Boys Distance Medley Gr 2
===================================================================
Group Record: 10:35.71 1/11/2013 Holmdel, Holmdel
A Tsai, E Williams, J Baisley, D Yelencsics
Meet Record: $ 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Summit 'A' 10:29.40 3
1) Blume, Ryan 12 2) Booth, Mitchell 12
3) Jones, Leland 12 4) Tomasello, Conner 12
2 Robbinsville 'A' 10:49.05 3
1) Michon, Zach 11 2) Artemiou, Joey 12
3) Alekseyev, Anton 11 4) Kasper, Richie 11
3 Voorhees 'A' 10:51.50 3
1) McGill, Brenden 11 2) Whitney, Robert 11
3) Thompson, Chris 12 4) Dec, Ryan 10
4 Pascack Hills 'A' 10:55.83 3
1) Colgan, William 12 2) Michielini, Anthony 10
3) Mahncke, Daniel 12 4) Hayes, Jekabs 12
5 Holmdel 'A' 10:56.54 3
1) DeMaio, Nick 12 2) Thakker, Kyle 12
3) Barbaro, Joe 10 4) Barlev, Aaron 12
6 Chatham 'A' 10:57.18 3
1) Mitchell, Will 12 2) Hauck, Grant 12
3) Mortensen, Pat 11 4) Haye, Jaylen 10
7 Delsea 'A' 10:58.20 3
1) Senatore, Nathan 9 2) Dipietro, Vincent 11
3) Butenewicz, Greg 10 4) Branco, Justin 12
8 West Deptford 'A' 11:01.57 3
1) Kilpatrick, A.J 11 2) Stigale, Evan 12
3) VanDorick, Cole 11 4) Keller, Mike 12
9 Highland Reg HS 'A' 11:09.44 3
1) Carroll, Ryan 12 2) Mazzie, Joe 12
3) Driggins, Sahey 10 4) Fillipo, Michael 10
10 Pt Pleasant Boro 'A' 11:10.03 3
1) Dalik, Cortlandt SO 2) Stupar, Alex 11
3) Busichio, Joe 12 4) Peters, Dylan 11
11 Sterling 'A' 11:14.95 2
1) Macpherson, Jimmy 10 2) Macpherson, Sean 12
3) Garzon, Conner 11 4) Terry, Francis 11
12 Rahway 'A' 11:18.36 2
1) Torres, Raul 9 2) Joseph, Odrigue 11
3) Mcghie, Corey 10 4) Downey, Kabeer 12
13 Rumson-Fair Haven 'A' 11:21.20 2
1) Stevens, Cole 10 2) Beyer, Arthur 10
3) Thorp, Brendan 12 4) McKay, Pete SO
14 Manasquan 'A' 11:21.89 2
1) Tobin, Liam 12 2) McNamara, Shane 12
3) Desomma, Joe 11 4) Lapham, Craig 12
15 South Plainfield 'A' 11:29.86 3
1) McCue, Ryan 12 2) Berry, Nolan 11
3) Garcia, Ignacio 10 4) Colapietro, Jt 12
16 Morris Hills 'A' 11:36.39 3
1) Pai, Alexander 10 2) Spalt, Connor 12
3) Amos, Matt SR 4) Grayson, Derek FR
17 Raritan 'A' 11:40.82 2
1) Eusebi, Ryan 9 2) Caputi, Chris 11
3) Leveroni, Christopher 12 4) Hackley, Donovan 10
18 Matawan 'A' 11:41.26 3
1) Burgos, Jerry SR 2) Navvaro, Jacob SO
3) Hercek, Eric SO 4) Mehari, Kaleb SO
19 Bernards 'A' 11:41.57 2
1) Kelly, Quentin 10 2) Pisano, Chad 12
3) Roehr, Connor 10 4) Bindra, Amar 10
20 Cranford 'A' 11:42.68 2
1) Andrew, Ian 10 2) Aschmies, Trevor 10
3) Fitch, Connor 10 4) Szczech, Kevin 12
21 Pemberton 'A' 11:45.14 2
1) Bannister, Calvin 12 2) Johnson, Sampson 9
3) Rivera, Christian 11 4) Forman, Daniel 12
22 Parsippany 'A' 11:48.60 2
1) Ho, John 11 2) Schlosser, Eric 10
3) DiPippa, Jonathan 12 4) Abreu, Sebastian 9
23 Cedar Creek 'A' 12:01.70 1
1) Meineke, Tim 10 2) Rodriguez, Ryan 12
3) Lyons, Mike 10 4) Walters, Brandon 11
24 Red Bank Reg. 'A' 12:02.29 1
1) Migdon, Houston 12 2) DeRose, Andrew 11
3) Mangold, Christian 12 4) Ranieri, Antionio 12
25 Monmouth Regional 'A' 12:04.62 1
1) Birzin, David 12 2) Cross, Nahijee 11
3) Marzano, Luc 12 4) Flores Aguila, Anthony 10
26 Bridgeton 'A' 12:05.34 1
1) Loatman, Charles 2) Cintron, Fabian
3) Mendieta, Misael 4) Hunter, Kenny FR
27 Dover 'A' 12:06.14 1
1) Ayala, Daniel 10 2) Fleming, McLane 12
3) Matias, Alex 10 4) Palacio, Santiago 10
28 Madison 'A' 12:10.44 2
1) Tadano, Sawyer 10 2) Warshaw, Matt 9
3) Heyrich, Quinn 12 4) Grant, Neil 12
29 Manchester Twsp. 'A' 12:14.28 1
1) Lynch, Alex JR 2) Mills, Daniel SR
3) Kennedy, Zachary SO 4) Davern, John SO
30 Governor Livingston . 'A' 12:16.42 2
1) Greenwald, Thomas 10 2) Weber, Luke 12
3) Zacieracha, Michael 9 4) Brackman, Kyle 12
31 Deptford 'A' 12:17.33 1
1) Malicdem, Joshua SR 2) McNear, Micah 12
3) Guevara, Dominick 10 4) Piit, Paolo 11
32 Caldwell 'A' 12:17.68 1
1) Badach, Christian 9 2) Pabst, Michael 12
3) Ponczek, Eric 11 4) Volz, Cameron 10
33 Pinelands 'A' 12:24.43 2
1) Szwed, Tyler 12 2) Seeger, Edward 12
3) Casillas, Jayson 12 4) Allikmaa, Eric 10
34 Long Branch 'A' 12:24.84 1
1) Correas-Lemus, Kevin 10 2) Gutierrez, Luis 11
3) 4) Merinho, Juan Carlos 9
35 Rutherford 'A' 12:27.91 1
1) Griggs, Thomas 10 2) Sullivan, Dan 9
3) Sullivan, Sean 11 4) Yildiz, Suleyman 11
36 Hillside 'A' 12:44.61 1
1) Cooper, Gerald 12 2) Charles, Tyron 12
3) Mulwa, Isaac 12 4) Anglin, Damien 10
37 West Essex 'A' 13:12.51 1
1) Morrello, Ryder 9 2) Lor, Adam 12
3) Shah, Rahul 11 4) Lowenthal, Benjamin 12
Event 3 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Gr 2
===================================================================
Group Record: 30.47 1/14/2012 Willingboro
D Holmes, I Williams, E Odulana, M Bryan
Meet Record: $ 30.07 1/13/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
School Finals H#
===================================================================
1 Highland Reg HS 'A' 31.04 5
1) Alexander, Bennett 12 2) Chais, Hill 12
3) Daniels, Vince 11 4) David, Sean 11
2 Matawan 'A' 31.53 5
1) Spenser, Kadeem 12 2) Bowie, Nate 12
3) Alston, Dave 10 4) Nappi, Liam 10
3 Camden 'A' 32.64 3
1) Ibeneche, Alex 12 2) Malloy, Duane 12
3) Russell, Tairon 12 4) Thomas, Demian 11
4 Pemberton 'A' 32.73 4
1) Burgos-Rodriguez, Edwin 12 2) King-Hymon, Taequan 12
3) Richardson, Rashaan 12 4) Sims, Zykeem 11
5 Manchester Twsp. 'A' 32.96 4
1) Megill, Dylan SR 2) Scholes, Dylan SR
3) Hart, Robert SO 4) Frison, Ceyemere SR
6 Governor Livingston . 'A' 33.64 4
1) Kaaret, Evan 12 2) Ruggerio, James 12
3) Hardina, Tim 12 4) Aguilera, Andrew 10
7 Rahway 'A' 34.21 3
1) Anderson, Terrance 10 2) Epps, Ja-Tyre 12
3) Logie, Donovan 12 4) Wilson, Lenworth 11
8 Bridgeton 'B' 35.96 2
1) Cintron, Fabian 2) Williams, Basil
3) Lamar-Baldwin, Dashawn 4) Rahn, Brian
9 Oakcrest 'A' 36.09 2
1) Dennis, Christian 10 2) Woods-Johnson, Hiram 12
3) Thomas, Quadir 12 4) Rodriguez, Ray 12
10 Deptford 'A' 36.22 5
1) Garland, Tyler 11 2) Gureje, Folasayo 11
3) Ellis, Jahmir 11 4) Dixon, Shaquille 12
11 South Plainfield 'A' 36.30 2
1) Dress, River 10 2) Brown, Jason 12
3) O'Neal, Lawren 10 4) Toro, Kenyan 12
12 Voorhees 'A' 36.36 1
1) Dec, Ryan 10 2) Memoli, Jack 9
3) Shuster, Brian 10 4) Waldron, Tim 12
13 Morris Hills 'A' 36.39 5
1) Gaeb, Kyle 12 2) Jones, Alexander 11
3) Turner, Isaiah 12 4) Zamora, Jason 12
14 West Deptford 'A' 37.56 2
1) Myer, Nick 11 2) Legg, Josh 11
3) Myer, Tom 12 4) Shinkle, Tyler 11
15 Chatham 'A' 38.44 4
1) Corbitt, Justin 12 2) Dajee, Devesh 11
3) Eisenhardt, Harris 12 4) Heller, Phil 12
-- Holmdel 'A' DNF 3
1) Chang, Adam 11 2) Milkowski, Tom 12
3) Echvaria, Anthony 12 4) Primerano, Nick 11
-- Bernards 'A' DNF 1
1) Cabrera, Ernesto 11 2) Sullivan, Sean 11
3) Smoot, Justin 11 4) Mayer, Daniel 10
-- Long Branch 'A' DQ 1
1) Demytrk, Mitchell 11 2) King, Kahlil 11
3) Souza, Vitor 10 4) Stoia, Nick 12
Event 5 Boys 4x200 Meter Relay Gr 2
===================================================================
Group Record: 1:32.47 1/14/2012 Willingboro
I Williams, D Holmes, M Bryan, J Davis
Meet Record: $ 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray,S Brown,C Alston, A Newkirk
School Finals H#
===================================================================
1 Deptford 'A' 1:33.85 8
1) Victor, Walter 12 2) Hernandez, Anthony 12
3) Clement, Derrick 11 4) Hill, Eric 12
2 Matawan 'A' 1:33.97 8
1) Edwards, Greg 12 2) Ramcheran, Shawn 11
3) Cella, Alex 12 4) Kalieta, Thomas 10
3 Rahway 'A' 1:34.19 8
1) Bunion, Deshawne 12 2) Wilson, Tari 12
3) Wilson, Lenworth 11 4) Velez, Nasir 10
4 Highland Reg HS 'A' 1:34.78 8
1) Hackett, Josh 12 2) Lindsey, Daquan 12
3) Cawthorne, Isaiah 11 4) Chais, Hill 12
5 West Essex 'A' 1:34.91 7
1) Bhatti, Farukh 12 2) Rodriguez, Isaiah 11
3) Fost, Liam 10 4) Mendola, Leonard 12
6 Parsippany 'A' 1:36.25 5
1) Agyemang, Kwaku 10 2) Crawford, Josh 12
3) Francis, Malik 12 4) Ybanez, Antonio 12
7 Holmdel 'A' 1:36.32 8
1) Sampat, Viraj 11 2) Chu, Jack 12
3) Thakker, Kyle 12 4) Walier, Steve 11
8 Ewing 'A' 1:36.37 8
1) Burnett, Elijah 12 2) Daniels, Marcus 12
3) Haughton, Eashwayne 12 4) Williams, Kamal 12
9 Hanover Park 'A' 1:36.55 7
1) Canzoneri, Matt 12 2) King, Logan 11
3) Mcgriff, Devon 12 4) Yoon, Jihwan 12
10 Camden 'A' 1:36.62 5
1) Thomas, Demian 11 2) Williams, Khalif 12
3) Williams, Khalil 12 4) Rivera, Nicholas 12
11 Delsea 'A' 1:36.90 4
1) Bascomb, Chris 11 2) Chukwurah, James 11
3) Spencer, Isaiah 12 4) Walker, Charles 10
12 South Plainfield 'A' 1:37.36 6
1) Reels, Warren 12 2) Toro, Kenyan 12
3) Cone, Zaire 12 4) Torres, Ruben 11
13 Chatham 'A' 1:37.75 7
1) Corbitt, Justin 12 2) Ferrone, Nicholas 11
3) Heller, Phil 12 4) Ott, Dylan 11
14 Manchester Twsp. 'A' 1:37.77 7
1) Megill, Dylan SR 2) Hart, Robert SO
3) Frison, Ceyemere SR 4) Rosario, Michael JR
15 West Deptford 'A' 1:37.99 3
1) Ballou, Andre 11 2) Keller, Mike 12
3) Myer, Tom 12 4) Novack, Matthew SR
16 Oakcrest 'A' 1:38.25 6
1) Lim, Joshua 12 2) Thomas, Quadir 12
3) Rodriguez, Ray 12 4) Jackson, Darnell 12
17 Hillside 'A' 1:38.51 4
1) Charles, Tyron 12 2) Cooper, Gerald 12
3) Mulwa, Isaac 12 4) Nicolas-Paul, Chadesky 12
18 Morris Hills 'A' 1:38.82 6
1) Almodovar, Rey 9 2) Berkowitz, Zach 12
3) Hook, Joseph 11 4) Lawrence, Joseph 11
19 Red Bank Reg. 'A' 1:38.94 7
1) DeCristofaro, Michael 11 2) Hanlon, Mike 11
3) Patterson, Sean 12 4) McIntyre, Brian 10
20 Snyder 'A' 1:39.42 6
1) Harrison, Vernon 11 2) Senfis, Carlos 11
3) Williams, Tequan 11 4) Burgos, Daylan 12
21 Cranford 'A' 1:39.84 5
1) Cadet, Josiah 9 2) Colter, Tim 12
3) Davis, Ahmad 11 4) Van Pelt, Matt 12
22 Pemberton 'A' 1:39.98 6
1) Burgos-Rodriguez, Edwin 12 2) Johnson, Nassir 12
3) King-Hymon, Taequan 12 4) Sims, Zykeem 11
23 Bridgeton 'A' 1:40.63 4
1) Wilson, Taviaus 2) Weeks, Jaymonie
3) Williams, Basil 4) Rahn, Brian
24 Madison 'A' 1:40.74 4
1) Edwards, Noah 11 2) Holm, Jeff 12
3) Sharon, Dylan 11 4) Russo, Justyn JR
25 Summit 'A' 1:41.43 4
1) DeCesare, Andrew 11 2) Murillo, Matt 12
3) Umano, Paolo 12 4) Roduit, Alex 12
26 Cedar Creek 'A' 1:42.34 5
1) Kennedy, Davon 12 2) Keith-Paynes, Joshua 12
3) Jones, Shane 9 4) Woodley, Dennis 12
27 Pt Pleasant Boro 'A' 1:42.36 6
1) McHugh, Evan 12 2) Albarano, Louis 11
3) Stencel, Kyle 11 4) Brown, Dawson SO
28 Lawrence HS 'A' 1:43.22 4
1) Mus, Kris 12 2) Dascoli, Zeke 9
3) Zaruski, Norbert 11 4) Ware, Jervine 11
29 Arthur L. Johnson 'A' 1:43.53 3
1) Maravilla, Luis 12 2) sandler, Zack 11
3) Pezzella, Alex 12 4) Rapp, Brandon 9
30 Raritan 'A' 1:43.67 3
1) Ruziecki, Ryan 10 2) Jones, Jahciere 11
3) Petsch, Michael 9 4) Pede, Mike 12
31 Seneca 'A' 1:43.76 3
1) Derkas, Timothy 10 2) Ferrara, Mathew 10
3) Perricone, Alex 10 4) Wigley, Matt 9
32 Governor Livingston . 'A' 1:43.77 3
1) Mercado, Jose 9 2) Ladzinksy, Doug FR
3) Hadad, Rob 12 4) Lee, Jasper 11
33 Bernards 'A' 1:44.09 2
1) Cabrera, Ernesto 11 2) Mayer, Daniel 10
3) Sullivan, Sean 11 4) Reilly, Thomas 10
34 Rumson-Fair Haven 'A' 1:44.55 3
1) Finley, Ryan 11 2) Kho, Matt 11
3) Creekman, Ken 9 4) Shebell, Jack 9
35 Jefferson 'A' 1:44.78 2
1) Bush, Matthew 12 2) Kelly, Mathew 12
3) Amsden, Ray 11 4) Terpstra, Dylan 10
36 Parsippany Hills 'A' 1:44.96 2
1) Dauber, Kevin 10 2) Berry, Kyle 11
3) Aher, Yashodhan 10 4) McNulty, Randy JR
37 Dover 'A' 1:46.35 1
1) Brown, Brandon 9 2) Garcia, Francisco 11
3) Matias, Alex 10 4) Valentine, Mackenzie 9
38 Long Branch 'A' 1:46.37 7
1) King, Kyshaun 12 2) Cleveland, Darrien 9
3) Stoia, Nick 12 4) Graham, Kayshawn SO
39 Manasquan 'A' 1:46.98 2
1) Stewart, William 12 2) Kavanaugh, Matt 10
3) Hobbie, Jack 12 4) Rogers, Patrick 12
40 Pinelands 'A' 1:47.04 2
1) Hehre, Zach 12 2) Sotero, Isaiah 11
3) Cicalo, Nick 11 4) Casiao, Sean 10
41 North Plainfield 'A' 1:47.22 5
1) Hernandez, Danilo 12 2) Garcia, Jorge 12
3) Villafane, Edgardo 9 4) Zavaleta, Jorge 12
42 Monmouth Regional 'A' 1:47.30 1
1) Walker, Bryan 11 2) Hoffman-Francis, Ethan 11
3) Cross, Nahijee 11 4) Flores, Anthony SO
43 Caldwell 'A' 1:48.67 1
1) Meehan, Nicholas 11 2) Travers, Spencer 9
3) Volz, Cameron 10 4) Badach, Christian 9
44 Ramapo 'A' 1:48.77 1
1) Han, Jon 12 2) Jackson, Patrick 9
3) Kilday, Joe 11 4) Kilday, Noah 10
45 Voorhees 'A' 1:49.43 2
1) Broslawski, Michael 9 2) Memoli, Jack 9
3) Suchovic, Matt 12 4) Jolly, Kristian FR
-- Sterling 'A' DQ 5
1) Glimp, Jonathan 12 2) Byrd, Hunter 12
3) Stewart, Golden 12 4) Clarke, Darren
Event 7 Boys 4x800 Meter Relay Gr 2
===================================================================
Group Record: 8:10.06 1/20/2014 Highland Regional, Highland Reg
R Carroll, J Jackson, H Kashem, S Maine
Meet Record: $ 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
School Finals H#
===================================================================
1 Morris Hills 'A' 8:05.11 3
1) Dennehy, John 12 2) Gosden, Michael 12
3) McNally, Ian 11 4) Schweizer, Jason 11
2 Bernards 'A' 8:11.34 3
1) Gruters, Richard 11 2) Howes, William 12
3) Petty, Quintin 12 4) Gruters, Stuart 9
3 Raritan 'A' 8:24.83 3
1) Cawley, Joseph 12 2) Crawford, Ian 12
3) DiLaurenzio, Louis 9 4) Bitto, Joe 12
4 Summit 'A' 8:34.02 2
1) Manion, Patrick 12 2) Passey, Marshall 11
3) Sinunu, Matt 11 4) Sonty, Sukrut 11
5 Delsea 'A' 8:34.11 3
1) Branco, Justin 12 2) Butenewicz, Greg 10
3) Chukwurah, James 11 4) Hellmig, Jake 10
6 Pascack Hills 'A' 8:34.77 3
1) Colgan, William 12 2) Hayes, Jekabs 12
3) Mahncke, Daniel 12 4) Michielini, Anthony 10
7 Robbinsville 'A' 8:41.45 2
1) Hastie, Bobby 10 2) Cohen, Matt 12
3) Milo, Dan 11 4) Buonamassa, Patrick 12
8 Matawan 'A' 8:43.21 3
1) Muminovic, Amil 11 2) Williams, Thomas 11
3) Dixon, Harrell 12 4) Lyew, Bryce 11
9 Holmdel 'A' 8:43.92 3
1) DeMaio, Nick 12 2) Gonzalez, Tomas 11
3) Barbaro, Joe 10 4) Barlev, Aaron 12
10 Rumson-Fair Haven 'A' 8:45.56 2
1) Beyer, Arthur 10 2) Stevens, Cole 10
3) Young, Douglas 10 4) Thorp, Brendan 12
11 Arthur L. Johnson 'A' 8:47.05 2
1) Gallo, Lucas 12 2) Ferreira, Josh 11
3) Hofschneider, Zachary 12 4) Velasquez, Eric 10
12 Madison 'A' 8:49.23 3
1) Hendrickson, William 11 2) Mutone, Matt 12
3) Buzinkai, Noah 11 4) Riley, Connor 12
13 Hillside 'A' 8:51.01 2
1) Anglin, Damien 10 2) McAlister, Nathan 10
3) Mulwa, Isaac 12 4) Nicolas-Paul, Chadesky 12
14 Voorhees 'A' 8:54.36 3
1) Cowell, Matt 10 2) Romero, Chris 9
3) Zarra, Nick 11 4) Minor, Evan 10
15 West Deptford 'A' 8:54.48 2
1) Stigale, Evan 12 2) VanDorick, Cole 11
3) Wileczek, Mitchel 11 4) Kilpatrick, A.J 11
16 Parsippany Hills 'A' 8:54.53 2
1) Azzizzo, Anthony 12 2) Fox, Jimmy 10
3) Mulligan, Karl 12 4) Rivera, Xavier 11
17 Oakcrest 'A' 8:59.64 2
1) Samaroo, Keanu 11 2) Puggi, Coleman 11
3) Fraone, Joseph 10 4) Williams, Randy 12
18 Rahway 'A' 9:00.61 2
1) Ramirez, Emmanuel 11 2) Joseph, Rodrigue 11
3) Joseph, Odrigue 11 4) Downey, Kabeer 12
19 Chatham 'A' 9:03.23 3
1) Hynes, Liam 11 2) Malanga, Luke JR
3) Schneider, Chris SO 4) Logsdon, Colin FR
20 Pinelands 'A' 9:03.27 1
1) Szwed, Tyler 12 2) O'Connell, Matt 10
3) Allikmaa, Eric 10 4) Casillas, Jayson 12
21 Highland Reg HS 'A' 9:06.70 3
1) Wise, Nuriddin 9 2) Leonardo, Jason 11
3) Fillipo, Michael 10 4) Driggins, Sahey 10
22 Pt Pleasant Boro 'A' 9:07.92 2
1) Bragen, Christopher 10 2) Weingartnen, Mason 11
3) Mccabe, Macarton 11 4) Busichio, Joe 12
23 Cranford 'A' 9:09.42 1
1) Brogan, Austin 12 2) Howard, Graham 12
3) McSharry, Brendan 12 4) O'Donnell, Sean 11
24 Bridgeton 'A' 9:13.68 1
1) Cintron, Fabian 2) Loatman, Charles
3) Lamar-Baldwin, Dashawn 4) Hunter, Kenny FR
25 Manchester Twsp. 'A' 9:13.76 1
1) Mills, Daniel SR 2) Gaskill, Jerry SR
3) Kennedy, Zachary SO 4) Davern, John SO
26 Red Bank Reg. 'A' 9:13.91 3
1) Arnone, Christopher 12 2) Migdon, Houston 12
3) Mangold, Christian 12 4) Ranieri, Antionio 12
27 Sterling 'A' 9:14.74 2
1) Macaluso, John 12 2) Terry, Francis 11
3) Perry, Jake 10 4) Macpherson, Sean 12
28 Deptford 'A' 9:21.53 1
1) Rygalski, Evan 12 2) Guevara, Dominick 10
3) Piit, Paolo 11 4) Malicdem, Josh 12
29 Governor Livingston . 'A' 9:27.41 1
1) Greenwald, Thomas 10 2) Young, Nick 11
3) Zacieracha, Michael 9 4) Brackman, Ethan 11
30 South Plainfield 'A' 9:28.87 2
1) McCue, Ryan 12 2) Pareja, John 11
3) Harzula, Troy 9 4) Rodriguez, Pablo 11
31 Ramapo 'A' 9:29.79 1
1) Kilday, Noah 10 2) Landel, Ben 9
3) Tarr, Walter 11 4) Suchora, Timothy 9
32 Lawrence HS 'A' 9:40.37 1
1) Barnes, Declan 9 2) Clarke, Audley 11
3) Gresack, Kenneth 10 4) Molony, Bryce 12
33 West Essex 'A' 9:40.79 1
1) Collini, Steven 10 2) Gallion, Bryan 12
3) Jones, Allen 11 4) Galarowicz, Lou 10
34 Cedar Creek 'A' 9:52.77 1
1) Lyons, Mike 10 2) Meineke, Tim 10
3) Rodriguez, Ryan 12 4) Beltrante, Kenny 9
35 Dover 'A' 9:59.18 1
1) Ayala, Daniel 10 2) Fleming, McLane 12
3) Palacio, Santiago 10 4) Ramirez, Charlie 10
36 Manasquan 'A' 10:08.13 1
1) McNamara, Shane 12 2) Fahey, Mike 12
3) Berube, Ben SR 4) Condoluci, Carter 10
Event 9 Boys 1600 Sprint Medley Gr 2
===================================================================
Group Record: 3:36.17 1/15/2012 Pascack Valley
M Linden, J Roses, J Felton, B Malone
Meet Record: $ 3:33.80 1/13/2012 Union Catholic
D Valley, K Cajuste, K Trought, J Mason
School Finals H#
===================================================================
1 Matawan 'A' 3:40.53 6
1) Kalieta, Thomas 10 2) Ramcheran, Shawn 11
3) Bowie, Nate 12 4) Natoli, Matt 12
2 Highland Reg HS 'A' 3:41.63 6
1) Carroll, Ryan 12 2) Hackett, Josh 12
3) Chais, Hill 12 4) Cawthorne, Isaiah 11
3 Rahway 'A' 3:42.87 6
1) Bunion, Deshawne 12 2) Mcghie, Corey 10
3) Wilson, Lenworth 11 4) Wilson, Tari 12
4 Summit 'A' 3:44.31 6
1) Blume, Ryan 12 2) Jones, Leland 12
3) Tomasello, Conner 12 4) Umano, Paolo 12
5 Hanover Park 'A' 3:44.81 6
1) Canzoneri, Matt 12 2) King, Logan 11
3) Yoon, Jihwan 12 4) Mcgriff, Devon 12
6 Chatham 'A' 3:44.92 6
1) Ferrone, Nicholas 11 2) Ott, Dylan 11
3) Gesell, Kevin 11 4) Bondurich, Stephen JR
7 Oakcrest 'A' 3:45.80 5
1) Paul, Oliver 11 2) Lim, Joshua 12
3) Rodriguez, Ray 12 4) Samaroo, Keanu 11
8 South Plainfield 'A' 3:47.77 5
1) Reels, Warren 12 2) Cone, Zaire 12
3) Torres, Ruben 11 4) Colapietro, Jt 12
9 Deptford 'A' 3:47.96 6
1) Tucker, Dwayne 12 2) Clement, Derrick 11
3) Ellis, Jahmir 11 4) Webster, Dominick 12
10 Governor Livingston . 'A' 3:49.65 5
1) Aguilera, Andrew 10 2) Stuart, Evan 11
3) Katz, Josh 11 4) Brackman, Kyle 12
11 Seneca 'A' 3:51.24 5
1) Baranowski, Wes SR 2) Evans, Jarrett 12
3) Nesko, Dan SR 4) Perricone, Alex 10
12 Red Bank Reg. 'A' 3:52.00 1
1) DeCristofaro, Michael 11 2) Hanlon, Mike 11
3) Patterson, Sean 12 4) McIntyre, Brian 10
13 Hillside 'A' 3:52.30 3
1) Bryant, Roger 12 2) Charles, Tyron 12
3) McAlister, Nathan 10 4) Mulwa, Isaac 12
14 Holmdel 'A' 3:53.74 5
1) Chu, Jack 12 2) Sampat, Viraj 11
3) Walier, Steve 11 4) Noel, Cedric 10
15 Bridgeton 'A' 3:55.54 4
1) Weeks, Jaymonie 2) Sulton, Marquis
3) Wilson, Taviaus 4) Gabriek-GONZALEZ, Wilmer
16 Rutherford 'A' 3:56.26 4
1) DiBrita, Nicholas 10 2) Sullivan, Sean 11
3) Thomas, Will 9 4) Siddique, Asif 11
17 Parsippany Hills 'A' 3:56.43 4
1) Berry, Kyle 11 2) Mulligan, Karl 12
3) McNulty, Randy JR 4) Parekh, Nicky 10
18 Morris Hills 'A' 3:57.64 4
1) Amos, Matthew 12 2) Berkowitz, Zach 12
3) Lawerence, Joey JR 4) Spalt, Connor 12
19 Lakewood 'A' 3:58.40 4
1) Rodriguez, Hector 10 2) Hunter, Jaqel 11
3) Hill, Robert 11 4) Hamilton, Patrick 11
20 Long Branch 'A' 3:59.02 2
1) Cooper, Keith 10 2) Dasilva, Ygor 11
3) Lugos, Jorge 11 4) King, Kahlil 11
21 Pt Pleasant Boro 'A' 3:59.46 3
1) Stupar, Alex 11 2) Weingartnen, Mason 11
3) McHugh, Evan 12 4) Brown, Michael 11
22 Robbinsville 'A' 3:59.98 2
1) Amoroso, Nicholas 12 2) Gaines, Aska 11
3) McKeown, Ryan 11 4) Hastie, Bobby 10
23 Manchester Twsp. 'A' 4:02.04 2
1) Scholes, Dylan SR 2) Burns, Timothy FR
3) Destin, Drew SR 4) Ellis, Jaidel SO
24 Bernards 'A' 4:02.50 5
1) Feldman, Jared 12 2) Mayer, Daniel 10
3) Sullivan, Sean 11 4) Pisano, Charles 12
25 Delsea 'A' 4:02.56 3
1) Dipietro, Vincent 11 2) Tennenburg, George 9
3) Hellmig, Jake 10 4) Senatore, Nathan 9
26 Pascack Hills 'A' 4:03.64 4
1) Sen, Joshua 10 2) Boggio, Cameron 10
3) Wyman, Jack 10 4) Petrellese, Keith 10
27 Pemberton 'A' 4:05.19 5
1) Burgos-Rodriguez, Edwin 12 2) Forman, Daniel 12
3) King-Hymon, Taequan 12 4) Richardson, Rashaan 12
28 Parsippany 'A' 4:05.58 4
1) DiPippa, Jonathan 12 2) Ho, John 11
3) Kwaja, Kenan 10 4) Qureshi, Hamza 10
29 Madison 'A' 4:05.62 3
1) Gephart, Garrett 10 2) Edwards, Noah 11
3) Russo, Justyn JR 4) Tadano, Sawyer 10
30 Cranford 'A' 4:06.38 3
1) Andrew, Ian 10 2) Ramadan, Lucas 11
3) Gilligan, Peter 10 4) Garrastazu, Joe 12
31 Caldwell 'A' 4:06.51 1
1) Badach, Christian 9 2) Romano, Michael 9
3) Meehan, Nicholas 11 4) Pabst, Michael 12
32 Voorhees 'A' 4:07.88 3
1) Musnuff, Franklin SO 2) Broslawski, Michael 9
3) Morello, Ryan 10 4) Vira, Matt JR
33 Arthur L. Johnson 'A' 4:07.92 2
1) Velasquez, Eric 10 2) Janowski, Matt 10
3) Pezzella, Alex 12 4) Maravilla, Luis 12
34 Raritan 'A' 4:08.16 2
1) Caputi, Chris 11 2) Ruziecki, Ryan 10
3) Jones, Jahciere 11 4) Petsch, Michael 9
35 Cedar Creek 'A' 4:08.83 1
1) Jones, Shane 9 2) Rivera, Jon 12
3) Kennedy, Davon 12 4) Mays, Larry 12
36 Jefferson 'A' 4:09.70 1
1) Bush, Matthew 12 2) Amsden, Ray 11
3) Jorgenson, Kyle 12 4) Loomis, Josh 12
37 West Deptford 'A' 4:12.08 3
1) Balloou, Andre JR 2) Novack, Matthew SR
3) Legg, Josh 11 4) Tachdjian, Peter 12
38 Rumson-Fair Haven 'A' 4:12.89 1
1) Gallagher, Kevin 11 2) Finley, Ryan 11
3) Creekman, Ken 9 4) McKay, Peter 10
39 Monmouth Regional 'A' 4:15.38 1
1) Hoffman-Francis, Ethan 11 2) Walker, Bryan 11
3) Cross, Nahijee 11 4) Marzano, Luc 12
40 Pinelands 'A' 4:16.15 2
1) Sotero, Isaiah 11 2) Clark, Zack 12
3) Szwed, Tyler 12 4) Casiao, Sean 10
41 Manasquan 'A' 4:18.32 1
1) Rogers, Patrick 12 2) Kavanaugh, Matt 10
3) Stewart, William 12 4) Bielicki, Tom 11
42 North Plainfield 'A' 4:19.17 3
1) Zavaleta, Jorge 12 2) Villafane, Edgardo 9
3) Hernandez, Danilo 12 4) Nunez, Brian 12
43 Sterling 'A' 4:23.55 1
1) Glimp, Jonathan 12 2) Carree, Aaron 12
3) Patten, Zach 11 4) Beza, Andrew 11
44 West Essex 'A' 4:24.06 1
1) Lor, Adam 12 2) Connelly, Steven 10
3) Fahey, Liam 11 4) Morrello, Ryder 9
45 Dover 'A' 5:00.97 2
1) Arocaceli, D'Angelo 12 2) Brown, Brandon 9
3) Garcia, Alexis 10 4) Valentine, Mackenzie 9
-- Camden 'A' DQ 5
1) Ibeneche, Alex 12 2) Rivera, Nicholas 12
3) Thomas, Demian 11 4) Williams, Khalif 12
-- Ewing 'A' DQ 2
1) Abel, Junior 12 2) Burnett, Elijah 12
3) Agyarkoh, Sebastian 12 4) Adomat, Alexander 11
Event 11 Boys 4x400 Meter Relay Gr 2
===================================================================
Group Record: 3:26.91 1/17/2009 Rahway
R Jenkins, C Whyte, R Draughn, C Brown
Meet Record: $ 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Lanue
Meet Record: $ 3:26.91
School Finals H#
===================================================================
1 Ewing 'A' 3:28.44 5
1) Haughton, Eashwayne 12 2) Daniels, Marcus 12
3) Abel, Junior 12 4) Williams, Kamal 12
2 Deptford 'A' 3:29.17 5
1) Victor, Walter 12 2) Hernandez, Anthony 12
3) Hill, Eric 12 4) Dixon, Shaquille 12
3 Chatham 'A' 3:35.83 5
1) Eisenhardt, Harris 12 2) Ferrone, Nicholas 11
3) Gesell, Kevin 11 4) Haye, Jaylen 10
4 West Essex 'A' 3:35.98 5
1) Steets, Anthony 10 2) Rodriguez, Isaiah 11
3) Fost, Liam 10 4) Mendola, Leonard 12
5 Delsea 'A' 3:37.09 4
1) Branco, Justin 12 2) Butenewicz, Greg 10
3) Chukwurah, James 11 4) Dipietro, Vincent 11
6 Rahway 'A' 3:37.34 5
1) Anderson, Terrance 10 2) Bunion, Deshawne 12
3) Epps, Ja-Tyre 12 4) Velez, Nasir 10
7 Morris Hills 'A' 3:38.59 4
1) Gosden, Michael 12 2) McNally, Ian 11
3) Spalt, Connor 12 4) Almodovar, Rey 9
8 Parsippany 'A' 3:39.26 3
1) Agyemang, Kwaku 10 2) Crawford, Josh 12
3) Francis, Malik 12 4) Ybanez, Antonio 12
9 Bridgeton 'A' 3:39.26 4
1) Weeks, Jaymonie 2) Cintron, Fabian
3) Rahn, Brian 4) Lamar-Baldwin, Dashawn
10 Hillside 'A' 3:40.08 4
1) Charles, Tyron 12 2) Cooper, Gerald 12
3) Mulwa, Isaac 12 4) Nerestant, Berny 10
11 West Deptford 'A' 3:41.75 2
1) Keller, Mike 12 2) Legg, Josh 11
3) Myer, Tom 12 4) Stigale, Evan 12
12 Bernards 'A' 3:42.30 3
1) Gruters, Richard 11 2) Howes, William 12
3) Petty, Quintin 12 4) Gruters, Stuart 9
13 Highland Reg HS 'A' 3:42.50 5
1) Carroll, Ryan 12 2) Hackett, Josh 12
3) Mazzie, Joe 12 4) Lindsey, Daquan 12
14 Seneca 'A' 3:42.86 2
1) Baronowski, Wes 12 2) Curtin, Kevin 11
3) Evans, Jarrett 12 4) Nesko, Danny 12
15 South Plainfield 'A' 3:43.38 3
1) Cone, Zaire 12 2) Torres, Ruben 11
3) Berry, Nolan 11 4) Reels, Warren 12
16 Oakcrest 'A' 3:44.02 3
1) Dennis, Christian 10 2) Williams, Randy 12
3) Paul, Oliver 11 4) Thomas, Quadir 12
17 Cranford 'A' 3:44.15 3
1) Cadet, Joshua 9 2) Colter, Tim 12
3) Cadet, Josiah 9 4) Van Pelt, Matt 12
18 Madison 'A' 3:44.36 2
1) Mutone, Matt 12 2) Heyrich, Quinn 12
3) Holm, Jeff 12 4) Hendrickson, William 11
19 Long Branch 'A' 3:44.75 2
1) Cooper, Keith 10 2) Dasilva, Ygor 11
3) King, Kahlil 11 4) Lugos, Jorge 11
20 Red Bank Reg. 'A' 3:44.95 4
1) DeCristofaro, Michael 11 2) Hanlon, Mike 11
3) Maier, Mike 11 4) Leslie, Griffin 11
21 Camden 'A' 3:45.46 3
1) Ibeneche, Alex 12 2) Rivera, Nicholas 12
3) Thomas, Demian 11 4) Washington, Ja'Mir 12
22 Raritan 'A' 3:45.70 3
1) Cawley, Joseph 12 2) Crawford, Ian 12
3) DiLaurenzio, Louis 9 4) Bitto, Joe 12
23 Snyder 'A' 3:46.86 4
1) Harrison, Vernon 11 2) Senfis, Carlos 11
3) Burgos, Daylan 12 4) Phnaord-Riche, Darren 10
24 Summit 'A' 3:47.35 1
1) Booth, Mitchell 12 2) Murillo, Matt 12
3) Sonty, Sukrut 11 4) Passey, Marshall 11
25 Robbinsville 'A' 3:48.06 3
1) Artemiou, Joey 12 2) Alekseyev, Anton 11
3) Kasper, Richie 11 4) Amoroso, Nicholas 12
26 Sterling 'A' 3:48.67 2
1) Carree, Aaron 12 2) Byrd, Hunter 12
3) Garzon, Conner 11 4) Stewart, Golden 12
27 Holmdel 'A' 3:51.67 2
1) Chang, Adam 11 2) Falci, Peter JR
3) Daleo, Jason SR 4) Primerano, Nick 11
28 Dover 'A' 3:52.71 1
1) Fleming, McLane 12 2) Matias, Alex 10
3) Palacio, Santiago 10 4) Valentine, Mackenzie 9
29 Governor Livingston . 'A' 3:53.39 1
1) Hadad, Rob 12 2) Lee, Jasper 11
3) Katz, Josh 11 4) Stuart, Evan 11
30 Voorhees 'A' 3:53.83 4
1) Thompson, Chris 12 2) McGill, Brendan JR
3) Dec, Ryan 10 4) Cowell, Matt 10
31 Lawrence HS 'A' 3:54.43 1
1) Derry-Corales, Stan 9 2) Dougal, Kyle 12
3) Foltiny, Brett 10 4) Mus, Kris 12
32 Rumson-Fair Haven 'A' 3:57.20 1
1) Thorp, Brendan 12 2) Kho, Matt 11
3) Shebell, Jack 9 4) Young, Douglas 10
33 Rutherford 'A' 3:59.48 1
1) Thomas, Will 9 2) Siddique, Asif 11
3) Yildiz, Suleyman 11 4) DiBrita, Nicholas 10
34 Pt Pleasant Boro 'A' 4:01.70 2
1) Stupar, Alex 11 2) Peters, Dominc 11
3) Brown, Michael 11 4) Albarano, Louis 11
35 Pemberton 'A' 4:03.90 2
1) Bannister, Calvin 12 2) Burgos-Rodriguez, Edwin 12
3) Johnson, Sampson 9 4) King-Hymon, Taequan 12
36 Caldwell 'A' 4:06.54 1
1) Meehan, Nicholas 11 2) Romano, Michael 9
3) Travers, Spencer 9 4) Volz, Cameron 10
37 Pinelands 'A' 4:07.62 1
1) Hehre, Zach 12 2) Paretzky, Russ 10
3) Sotero, Isaiah 11 4) Casiao, Sean 10
-- Matawan 'A' DQ 5
1) Kalieta, Thomas 10 2) Natoli, Matt 12
3) Edwards, Greg 12 4) Lyew, Bryce 11
Event 14 Boys Shot Put Gr 2
================================================================
Group Record: 115-07.25 1/15/1995 L Gordon, R Wilks, Bridgeton
Meet Record: $ 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Meet Record: $ 115-07.25
Name Year School Finals
================================================================
1 Smalls, Donald 10 Matawan 47-05.25
2 Dennerlein, Edward 12 Chatham 46-10.25
3 Nimley, Prescott 12 Oakcrest 46-07.00
4 Burk, John 10 Parsippany 46-04.00
5 West, Jordan 10 Rahway 44-06.25
6 Ruiz, Cesar 10 Camden 44-05.00
7 Johnson, Ron 11 Camden 43-11.25
8 Williams-McLaurin, Nadir 12 Rahway 43-08.00
9 McCloud, David SR Manchester Twsp. 43-00.50
10 Moss, Austin 11 West Deptford 42-05.00
11 Kawka, Mike 11 Matawan 42-01.50
12 Le, Nam 10 S. Plainfield 42-00.00
13 Prisco, AJ 12 Holmdel 41-10.00
14 Calabrese, Mike 11 Highland Reg 41-07.00
15 Flasser, James 12 S. Plainfield 41-05.50
16 Bentley, Brandon 11 Raritan 41-05.25
17 Hilla, Cary 12 Manasquan 40-11.50
18 Johnson-Hutto, Enaje 11 Oakcrest 40-09.25
19 Rittenhouse, William 12 Raritan 40-07.50
20 Licks, Andrew 12 Cranford 40-01.00
21 McCall, Derrick Bridgeton 39-11.50
22 Falke, Justin 11 Arthur L Johnson 39-09.00
23 Cerone, Noah 12 Voorhees 39-08.75
24 Owusu, Kwaku SR Manchester Twsp. 38-09.00
25 Talochino, Alex 12 Voorhees 38-08.00
26 Bryan, Jordan 12 Rumson-Fair Have 38-01.75
27 Green, Dei-Shawn 12 Morris Hills 38-00.75
28 Springer, Ishmael 12 Holmdel 37-07.75
29 Straub, Brendan 11 Sterling 37-03.75
30 Wright, Chris 12 Deptford 37-02.00
31 Shannon, Drew 11 Arthur L Johnson 37-01.25
32 Schwed, Jeremy 11 Parsippany 37-00.00
33 Soulaine, Daniel 11 Rutherford 36-06.00
34 Kauker, Brendan 11 Rutherford 36-05.00
34 DeSante, Christopher 12 Chatham 36-05.00
36 Everett, Joshua 11 Ewing 36-01.50
37 Mc Andrew, Ryan 10 Pinelands 36-00.50
38 Silcott, Isaiah Bridgeton 36-00.00
39 Lee, Micheal 11 Snyder 35-10.25
40 Sands, Nathan 12 Cranford 35-08.75
41 Heyrich, Griffin 9 Madison 35-08.00
42 Wojtukiewicz, Chris 11 Parsippany Hills 35-06.50
43 O'Brien, Brad 11 Pinelands 35-06.25
44 Wallace, Caedan 9 Robbinsville 35-03.75
45 Quiros, Steven 11 Summit 35-01.00
46 Nwachukwu, Chika 11 Lawrence HS 34-05.00
47 Smith, Spencer 11 Highland Reg 34-04.25
48 Acocella, Ben 11 Morris Hills 34-03.00
49 Conover, Keshawn 12 Lakewood 33-07.50
50 Pierro, Nick 10 Manasquan 33-06.25
51 Geisel, James 11 Cedar Creek 33-06.00
52 Molineros, Matt 12 Lawrence HS 33-04.25
53 Garcia, Brian 11 Gov. Livingston 33-04.00
54 VanTassel, Brett 12 Robbinsville 33-00.00
55 Piper, John 12 Seneca 32-10.00
56 Bailey, Kevin 11 Pt Pleasant Boro 32-08.00
57 Lopez, Alex 11 Gov. Livingston 32-06.75
58 Egan, Joseph 12 West Essex 32-05.25
59 Garcia, Jessie 10 Pt Pleasant Boro 31-09.25
60 Barnes, Bryce 10 Red Bank Reg 31-05.50
61 Goetschkes, Andrew 12 Parsippany Hills 31-04.00
62 Litus, Matt 10 Summit 31-01.50
63 Watson, Christian 11 Madison 30-10.25
64 Garcia, Francisco 11 Dover 30-10.00
65 Knecht, Jason 10 Seneca 30-09.25
66 Webster, Dominic SR Deptford 30-08.50
67 Moran, Pat 10 Cedar Creek 30-07.00
68 Righter, Seamus 9 Sterling 30-05.50
68 Karr, Matt 12 Red Bank Reg 30-05.50
70 mcCall, Stephen 12 Ewing 30-02.00
71 Rodriguez, Jean Paul 9 Lakewood 29-10.25
72 Shinkle, Tyler 11 West Deptford 29-06.00
73 LaFerle, John 11 Bernards 28-07.00
74 Destafano, Dominick 12 Bernards 28-01.75
75 O'Connor, William 10 Rumson-Fair Have 28-00.00
76 Williams, Assad 12 Snyder 27-07.00
77 Espinoza, Cristian 11 Dover 26-06.00
78 Freda, Kevin 12 West Essex 24-04.25
Event 15 Boys High Jump Gr 2
================================================================
Group Record: 13-02 1981 , J. Dayton
Meet Record: $ 13-03 1/19/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Name Year School Finals
================================================================
1 Banks, Ameer 12 Delsea 6-04.00
2 Frison, Ceyemere SR Manchester Twsp. 6-02.00
3 Rodriguez, Isaiah 11 West Essex 6-00.00
3 Turner, Isaiah 12 Morris Hills 6-00.00
3 Alston, Dave 10 Matawan 6-00.00
6 Chais, Hill 12 Highland Reg 5-10.00
6 Gaeb, Kyle 12 Morris Hills 5-10.00
8 Jackson, Darnell 12 Oakcrest 5-10.00
8 Russell, Tairon 12 Camden 5-10.00
8 Steets, Anthony 10 West Essex 5-10.00
8 Mays, Larry 12 Cedar Creek 5-10.00
12 Haines, Tyler 10 Pt Pleasant Boro 5-08.00
12 David, Sean 11 Highland Reg 5-08.00
14 Schlanger, Joshua 11 Pt Pleasant Boro 5-06.00
14 Singh, Asheteep 12 Matawan 5-06.00
14 Corbitt, Justin 12 Chatham 5-06.00
14 Rivera, Jon 12 Cedar Creek 5-06.00
14 Licks, Andrew 12 Cranford 5-06.00
14 Kugelman, Joe 12 Cranford 5-06.00
20 Holm, Jeff 12 Madison 5-04.00
20 Stewart, Golden 12 Sterling 5-04.00
20 Ibeneche, Alex 12 Camden 5-04.00
20 Dajee, Devesh 11 Chatham 5-04.00
20 Pezzella, Alex 12 Arthur L Johnson 5-04.00
20 Pretlow-King, Joshua 12 Rahway 5-04.00
20 Cappella, Charlie 10 Red Bank Reg 5-04.00
27 Mutone, Matt 12 Madison 5-02.00
27 Schembor, Quinn 12 Red Bank Reg 5-02.00
27 O'Neal, Lawren 10 S. Plainfield 5-02.00
27 Megill, Dylan SR Manchester Twsp. 5-02.00
27 Glimp, Jonathan 12 Sterling 5-02.00
32 Toro, Kenyan 12 S. Plainfield 5-00.00
32 Woods-Johnson, Hiram 12 Oakcrest 5-00.00
32 Anderson, Terrance 10 Rahway 5-00.00
32 Monroe, Brandon 11 Gov. Livingston 5-00.00
32 Walker, Charles 10 Delsea 5-00.00
32 Rapp, Brandon 9 Arthur L Johnson 5-00.00
32 Malzone, Nicholas 10 Caldwell 5-00.00
32 Walier, Steve 11 Holmdel 5-00.00
32 Nerestant, Berny 10 Hillside 5-00.00
32 Lazur, Patrick 11 Hanover Park 5-00.00
-- Nguyen, Michael 12 Lawrence HS NH
-- Stavropoulos, John 10 Hanover Park NH
-- Anglin, Damien 10 Hillside NH
-- Romano, Michael 9 Caldwell NH
-- Sawycky, Roman 11 Gov. Livingston NH
-- Hunter, Jaqel 11 Lakewood NH
-- Dascoli, Zeke 9 Lawrence HS NH
-- Fochetti, Alec 12 Holmdel NH
-- Hill, Robert 11 Lakewood NH
Event 17 Boys Pole Vault Gr 2
================================================================
Group Record: 26-06 1/13/2008 M McGuiness, J Bartlett, Matawan
Meet Record: $ 28-00 1/12/2008 R Villanvova, G Kelley, Toms River North
Meet Record: $ 26-06
Name Year School Finals
================================================================
1 Isaacson, Matthew 12 Matawan 14-00.00
2 Coppola, Vince 12 Delsea 12-06.00
2 Brovero, Jarrod 11 Delsea 12-06.00
2 D'Agostaro, Dante 11 Mahwah 12-06.00
2 Rodriguez, Ray 12 Oakcrest 12-06.00
2 Russo, Alex 12 Bernards 12-06.00
7 Ramlakhan, Nicholas SR Manchester Twsp. 12-00.00
8 Rivera, Joel 11 Red Bank Reg 11-06.00
9 Walker, Justin 11 Mahwah 11-06.00
10 Botbyl, Alex 12 Oakcrest 11-00.00
10 Schlanger, Joshua 11 Pt Pleasant Boro 11-00.00
10 Hanlon, Mike 11 Red Bank Reg 11-00.00
13 Van Wagenen, Harry 11 Pt Pleasant Boro 10-06.00
14 Leonard, Justin 12 Matawan 10-00.00
14 Feldman, Jared 12 Bernards 10-00.00
14 Kraemer, Will 11 Chatham 10-00.00
14 Green, Aamir SR Manchester Twsp. 10-00.00
14 Rubenstein, Brian 10 Gov. Livingston 10-00.00
19 Ward, Josh 10 S. Plainfield 9-06.00
19 Bondurich, Stephen 11 Chatham 9-06.00
19 Mirabella, Joshua 10 Gov. Livingston 9-06.00
22 Fahey, Liam 11 West Essex 9-00.00
22 Dolan, Matthew 10 S. Plainfield 9-00.00
-- Traverso, Luke 10 West Essex NH
-- Beza, Andrew 11 Sterling NH
-- Houck, Chance 11 Sterling NH
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Matawan 48 2) Highland Reg HS 28
3) Morris Hills 20 4) Rahway 19
5) Summit 18 5) Deptford 18
7) Delsea 16 8) CAMDEN 14
8) WEST ESSEX 14 10) Ewing 10
11) Bernards 9 12) Robbinsville 8
12) Oakcrest 8 12) Chatham 8
15) Mahwah 6 15) Voorhees 6
15) Raritan 6 18) Pascack Hills 5
19) Pemberton 4 20) Manchester Twsp. 2.50
21) Red Bank Reg. 2 21) Holmdel 2
21) Parsippany 2 21) Hanover Park 2
21) South Plainfield 2 26) GOVERNOR LIVINGSTON . 1
27) Cedar Creek 0.50
Event 2 Girls Distance Medley Gr 2
===================================================================
Group Record: 12:24.81 1/16/2010 Voorhees
Whitney, Petruzzellis, Shoolbraid, Thompson
Meet Record: $ 11:59.20 1/21/2007 Southern Regional
J Smith, C Cox, K Bergin, D Tauro
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Robbinsville 'A' 12:41.76 2
1) Flyge, Sydney 9 2) Carow, Enlin 10
3) Holzbaur, Erin 12 4) Krueger, Caitlyn 11
2 Seneca 'A' 12:42.75 2
1) Warner, Sydny 9 2) Heinemann, Grayce 9
3) Martin, Kayla 10 4) Webb, Joey 11
3 Rumson-Fair Haven 'A' 12:46.57 2
1) Lehnert, Rachel 12 2) MacGillis, Kaitlyn 9
3) Hellman, Emily 11 4) Anderson, Hannah 12
4 Sterling 'A' 12:49.50 2
1) Coppolino, Sydney 9 2) Harrison, Aliya 9
3) Stratton, Julie 12 4) Coppolino, Madison 9
5 Chatham 'A' 12:56.27 2
1) Frenzel, Alexandra 11 2) Hamilton, Julie 10
3) Walsh, Laura 12 4) McNiff, Catherine 10
6 Monmouth Regional 'A' 13:05.18 2
1) Garruto, Juliana 12 2) Todd, Mackenzie 11
3) DeVito, Gabby 11 4) Lindstrom, Megan 12
7 Morris Hills 'A' 13:17.56 2
1) Follet, Rhianna 12 2) Moran, Kayley 9
3) Pai, Anjali 10 4) Thurston, Ashleigh 12
8 Pt Pleasant Boro 'A' 13:19.96 2
1) Tsougarakis, Danielle 11 2) Kelly, Shannon 12
3) Lennon, Kristi 10 4) Bragen, Katie 10
9 Voorhees 'A' 13:36.02 2
1) Cassavell, Nicole FR 2) Jolly, Mary SR
3) Thompson, Julia JR 4) McLaughlin, Kelly SO
10 Delsea 'A' 13:45.98 2
1) Berardelli, Nadia 9 2) Biscardi, Amber 12
3) Marchese, Jenna 9 4) Rauscher, Kaitlyn 10
11 Pinelands 'A' 13:47.90 2
1) Gulya, Brielle 11 2) Brown, Danarose 12
3) Roth, Emily 10 4) Schriever, Gillian 12
12 Ramapo 'A' 13:57.68 2
1) Intriago, Melanie 12 2) McKenna, Ashlyn 11
3) Racano, Erin 11 4) Tucci, Angela 12
13 Rutherford 'A' 13:58.34 1
1) Arnold, Rebecca 12 2) Margey, Emma 10
3) Na, Christie 10 4) Regan, Allison 12
14 Red Bank Reg. 'A' 13:59.30 1
1) Albano, Marissa 12 2) Haynes, Kristen 9
3) Kelly, Bridget 11 4) Orsini, Elisa 12
15 Jefferson 'A' 14:12.11 1
1) Christensen, Lauren 12 2) Competiello, Jessica 11
3) Nicolosi, Katie 10 4) McConnon, Madelyn 11
16 Matawan 'A' 14:21.75 1
1) Veliz, Daniella 10 2) Brown, Catherine 9
3) Savino, Isabella 10 4) Ellison, Emma 11
17 Hanover Park 'A' 14:25.21 1
1) Cahill, Erin 12 2) Domanski, Natalie 10
3) Mchale, Jacqueline 10 4) Nash, Samantha 10
18 South Plainfield 'A' 14:32.25 1
1) Ng, Rebecca 11 2) Anderson, Jacinda 9
3) Goitiandia, Nicole 11 4) Ferraro, Dianne 11
19 Bernards 'A' 14:32.90 1
1) Cullen, Kiera 11 2) Ferrara, Abby 11
3) Wojtech, Zasha 10 4) Cummings, Ava 10
20 Holmdel 'A' 14:36.74 1
1) Cooper, Emerson 11 2) Chan, Paige 9
3) Szczesna, Victoria 10 4) Hua, Rachel 11
21 West Deptford 'A' 14:37.53 1
1) Charboneau, Rebecca 11 2) Johnson, Lori-Ann 10
3) Emick, Kate 11 4) Kelly, Emma 10
22 Madison 'A' 14:44.71 1
1) Harris, Elyse 11 2) Raiola, Victoria 10
3) Kean, Fiona 10 4) Flanagan, Katherine 10
23 Governor Livingston . 'A' 14:50.48 1
1) McElroy, Amanda 10 2) Martingano, Jen SR
3) Martingano, Nicole 10 4) Gay, Julia 11
24 Caldwell 'A' 15:08.46 1
1) Canale, Claudia 10 2) Elphick, Dana 10
3) Fiero, Hannah 10 4) Herzig, Amanda 9
25 Dover 'A' 15:49.03 1
1) Coronel, Jennifer 10 2) Gomez, Annamaria 9
3) Inglis, Rebecca 12 4) Turner, Desiree 11
26 West Essex 'A' 15:51.15 1
1) Amin, Niyati 12 2) Nemchick, Natalie 11
3) Gemma, Vanessa 12 4) Miles, Olivia 11
27 Camden 'A' 16:23.00 1
1) Hightower, Kayla 10 2) Phillips, Dayanna 11
3) Wilson, Candice 12 4) Ames, Aneesha 11
Event 4 Girls 4x51.5 Meter Shuttle Hurdle Gr 2
===================================================================
Group Record: 32.99 1/14/2012 Buena
A Olsen, C Sturts, E Ramirez, H Leyrer
Meet Record: $ 31.76 1/14/2012 Essex Co V/T Market St Newark
G Amankwah, B Singleton, I Amsterdam, N McAlister
School Finals H#
===================================================================
1 Camden 'A' 33.51 7
1) Bailey, Siani 12 2) Bloodworth, Asia 11
3) Morton, Lenaami 10 4) Williams, Keisha 12
2 Chatham 'A' 34.19 7
1) Haye, Rashida 11 2) Kirton, Simone 10
3) Nichols, Phoebe 11 4) Prill, Sarah 12
3 Bernards 'A' 35.01 6
1) Murphy, Taylor 12 2) Vitali, Alexis 11
3) Paladini, Julia 11 4) Khademi, Elee 11
4 Rumson-Fair Haven 'A' 35.38 6
1) DeVito, Janie 12 2) Weis, Abbey 12
3) McKean, Lindsay 12 4) Boak, Emily 11
5 Morris Hills 'A' 35.42 7
1) Follet, Rhianna 12 2) Lyness, Casey 12
3) Moran, Kayley 9 4) Wedemeir, Melanie 11
6 Hanover Park 'A' 36.41 5
1) Cooper, Kyla 11 2) Hinton, Amanda 11
3) Monahan, Danielle 12 4) Quiogue, Rianna 12
7 West Deptford 'A' 36.56 5
1) Cooper, Kiersten 12 2) Douglas, Elizabeth 12
3) Petracci, Alexa 11 4) Pinto, Nicole 11
8 Holmdel 'A' 37.06 3
1) O'Donnell, Samantha 12 2) Pinnero, Isabella 10
3) Bauman, Joie 12 4) McKay, Kelly 12
9 Summit 'A' 37.51 5
1) Carlson, Annika 10 2) Freeman, Ryan 12
3) Kohaut, Sarah 12 4) Veloso, Karina 12
10 Ramapo 'A' 37.65 4
1) Brzozowski, Katherine 12 2) Conklin, Caroline 12
3) Ruth, Devin 11 4) Solokas, Mary 11
11 Delsea 'A' 37.89 1
1) Cox, Talyah 11 2) Thumlert, Sophia 9
3) Morales, Mercedes 9 4) Tenzie, Jahmea 11
12 Seneca 'A' 37.93 4
1) Fotiou, Alexia 10 2) Detwiler, Abigail 9
3) Derkas, Samantha 9 4) Randolph, Emily 12
13 Caldwell 'A' 38.21 3
1) Burke, Alixzandria 11 2) Murphy, Rhiannon 10
3) Sciacca, Francesca 10 4) Wilcox, Roxanne 10
14 Deptford 'A' 38.25 3
1) Robinson, Tranilya 11 2) Marsh, Amaris 9
3) Clement, Zabrina 10 4) Tucker, Kayla 11
15 Raritan 'A' 38.71 3
1) Beslanovitz, Alyssa 12 2) Dillon, Kaitlyn 11
3) Stiffler, Julia 11 4) Madden, Lacey 10
16 Madison 'A' 38.77 2
1) Ciriello, Rose 12 2) Johnson, Libby 12
3) Ticknor, Emma 11 4) Strelec, Sydney 10
17 Parsippany Hills 'A' 38.97 1
1) Lee, Danielle 10 2) Ambrosino, Kristi 10
3) Cavanaugh, Eva 12 4) Chen, Catherine 12
18 Lawrence HS 'A' 39.43 5
1) Collier, Mijah 9 2) Daniels, Samira 12
3) Evans, Nelle 10 4) Johnson, Ziara 9
19 Oakcrest 'A' 40.02 4
1) Rhodes, Samiyah 11 2) Hutter, Jamie 11
3) Tomasello, Aubree 12 4) Muhammad, Aisha 12
20 Manasquan 'A' 40.94 1
1) Petrosini, Grace 10 2) Farneti, Gabriella 9
3) Puma, Tarry 9 4) Osso, Sydney 12
21 West Essex 'A' 41.73 2
1) Barth, Kristina 11 2) Smith, Kelly 12
3) Maher, Karin 10 4) Pardave, Tricia 11
-- Rahway 'A' FS 6
1) Shell, Aliyah 12 2) Wysocki, Alexis 10
3) Edwards, Assata 11 4) Charles, Gabrielle 10
-- Parsippany 'A' FS 4
1) Herrera, Michelle 11 2) Herrera, Nichole 11
3) Rachmaciej, Gabriela 12 4) Shaw, Veronica 12
-- Manchester Twsp. 'A' DNF 2
1) Kahley, Kara SO 2) Hernandez, Teya JR
3) Burton, Brianna SR 4) Martin, Deanna FR
-- Governor Livingston . 'A' DQ 6
1) Jacobs, Alexa 12 2) Prabhu, Tara 11
3) Dally, Jessica 11 4) Bjorkeson, Isabella 12
-- Matawan 'A' DQ 7
1) Cross, Darielle 11 2) Ali, Yasmin 12
3) Ellison, Emma 11 4) Zuppa, Victoria 10
Event 6 Girls 4x200 Meter Relay Gr 2
===================================================================
Group Record: 1:45.61 1/17/2009 Hopewell Valley
M Mackey, N Ferrara, J Alexander, S Hughes
Meet Record: $ 1:44.14 1/21/2006 Piscataway
M Losey, R Parham, A West, A Washington
School Finals H#
===================================================================
1 Deptford 'A' 1:44.75 8
1) Baker, Sundasia 12 2) Ransom, Taylor 12
3) Kelly-Miller, Maia 12 4) Lester, Kiara 11
2 Camden 'A' 1:48.18 8
1) Davis, Larae 10 2) Hudson, Jenia 12
3) Williams, Keisha 12 4) Walker, Courtney 11
3 Holmdel 'A' 1:49.64 7
1) Lee, Hannah 11 2) Moryto, Sam 10
3) Yonclas, Keira 11 4) DeSario, Anna 10
4 Matawan 'A' 1:49.99 8
1) Anderson, Sam 10 2) Ali, Yasmin 12
3) Cross, Darielle 11 4) Ellison, Emma 11
5 Delsea 'A' 1:51.75 8
1) Cox, Talyah 11 2) Brackett, Kaire 9
3) Tenzie, Jahmea 11 4) Gerstenbacher, Cecelia 10
6 Chatham 'A' 1:51.80 7
1) Barber, Laura 11 2) Haye, Rashida 11
3) Kirton, Simone 10 4) Prill, Sarah 12
7 Ramapo 'A' 1:51.91 8
1) Brzozowski, Katherine 12 2) Brzozowski, Lauren 12
3) Fortunato, Nicole 12 4) Pani, Taylor SO
8 West Deptford 'A' 1:51.99 7
1) Petracci, Alexa 11 2) Pinto, Nicole 11
3) Reed, Jainajua 11 4) Wanjiku, Annette 10
9 Oakcrest 'A' 1:52.06 7
1) Whaley, Keisha 11 2) Edwards, Kyla 9
3) Tomasello, Aubree 12 4) Muhammad, Aisha 12
10 Manchester Twsp. 'A' 1:52.24 7
1) Martin, Deanna FR 2) Oliver, Artayjah SR
3) Valmon, Zhane SR 4) LaVoil, Alania SR
11 Pemberton 'A' 1:52.40 6
1) Gavin, Ciana 10 2) McPhee, Aiyala 9
3) Russell, Tanaesza 12 4) Smith, Shanell 10
12 Red Bank Reg. 'A' 1:53.03 5
1) Conti, Bella 10 2) Conti, Sophia 11
3) Sidun, Natalie 11 4) Smith, Khalia 12
13 Rumson-Fair Haven 'A' 1:53.09 7
1) DeVito, Janie 12 2) Finn, Anna 12
3) Hofferber, Grace 10 4) Steinhacker, Morgan 11
14 Governor Livingston . 'A' 1:53.70 6
1) Caballero, Alice 11 2) Facey, Kenedi 11
3) Splaine, Kristin 11 4) Jacobs, Alexa 12
15 Voorhees 'A' 1:54.09 5
1) Holthaus, Olivia SR 2) Zobian, Emily SO
3) Kroll, Amanda JR 4) Jolly, Mary SR
16 West Essex 'A' 1:55.36 4
1) Blum, Hailey 10 2) Murray, Theresa 12
3) Barth, Kristina 11 4) Alhout, Alexa 12
17 Snyder 'A' 1:55.54 6
1) Jones, Nyoki 10 2) Robinson, Shania 10
3) Saiboo, Vanessa 10 4) Williams, Janaya 12
18 Bridgeton 'A' 1:55.55 6
1) Childers, Jonee SO 2) Shaw, Tanyra SO
3) Faulknor, Selena 4) Holmes, Jaquesha JR
19 Morris Hills 'A' 1:56.13 5
1) Medina, Zuriel 10 2) Pai, Anjali 10
3) Diaz, Sophia 11 4) White-Thorpe, Ifeoma 10
20 Sterling 'A' 1:56.31 3
1) Harrison, Aliya 9 2) Adamski, Rachel 12
3) Rowe, Janell 10 4) Naegle, Marisa
21 Arthur L. Johnson 'A' 1:56.35 4
1) Johnson, Racheal 11 2) Vill, Arlene 12
3) Delaney, Riley 11 4) Buczynski, Caroline 11
22 Hillside 'A' 1:56.72 4
1) Brown, LaNiece 10 2) Lubin, Solange 10
3) Mekoba, Hope 10 4) McQueen, Hajji 10
23 Jefferson 'A' 1:57.15 4
1) Vialet, Kate 11 2) Farmer, Skylar 12
3) Corrales, Samantha 10 4) Stewart, Ashley 11
24 Long Branch 'A' 1:57.19 5
1) Adekunle, Rebecca 10 2) Daniels, Mya 9
3) Gill, Dayvonna 9 4) Hills, Brianna 9
25 Bernards 'A' 1:57.90 3
1) Aharoni, Danielle 12 2) Hansen, Amanda 11
3) Murphy, Taylor 12 4) Vitali, Alexis 11
26 Hanover Park 'A' 1:58.53 4
1) Clayton, Tiffany 12 2) Lazur, Katie 11
3) Maffucci, Gia 10 4) Quiogue, Rianna 12
27 Pinelands 'A' 1:58.86 5
1) Iverson, Chloe 12 2) DiElmo, Dasey 10
3) Staino, Rachel 9 4) Mickens, Tatianna 10
28 Raritan 'A' 1:59.59 1
1) Moreno, Devon 10 2) Murray, Kelsey 10
3) Sparacino, Caroline 10 4) Eckstein, Katelyn 11
29 Rahway 'A' 2:00.84 2
1) Adesina, Pelumi 11 2) Guilluame, Heidi 12
3) Williams, Brooklyn 11 4) Winstead, Chantel 10
30 Caldwell 'A' 2:01.00 1
1) Brown, Ally 11 2) Burke, Alixzandria 11
3) Nufrio, Allie 12 4) Wilcox, Roxanne 10
31 Lawrence HS 'A' 2:01.86 6
1) Aka-Bashorun, Funmi 9 2) Collier, Mijah 9
3) Daniels, Samira 12 4) Gordon, Sataya 10
32 Pt Pleasant Boro 'A' 2:01.94 3
1) Savino, Hope 11 2) Kelly, Shannon 12
3) Onnembo, Lauren 11 4) Ferm, Halle 9
33 Robbinsville 'A' 2:02.07 3
1) Langsdorf, Emily 12 2) King, Julianna 11
3) Ott, Kirsten 10 4) Byron, Kai 10
34 Monmouth Regional 'A' 2:02.44 1
1) Walker, Chyna 9 2) Brewer, Khali 11
3) Brewton, Cayla 10 4) Price, Lindsay 9
35 Seneca 'A' 2:02.78 3
1) Chant, Madison 12 2) Fotiou, Demetra 9
3) Fotiou, Alexia 10 4) Detwiler, Abigail 9
36 Pascack Hills 'A' 2:03.09 6
1) O'Uhuru, Ayodele 11 2) Oteri, Jaqueline 12
3) Van Pelt, Margaret 11 4) Rubenstein, Nina 10
37 Highland Reg HS 'A' 2:03.27 4
1) Mcclellan, Dajai 11 2) Upshaw-Burgess, Dj 10
3) Cawthorne, Taleya 12 4) Mattern, Nicole 9
38 Manasquan 'A' 2:03.46 2
1) Cobb, Megan 9 2) Farneti, Gabriella 9
3) Pilling, Harley 9 4) Puma, Tarry 9
39 Parsippany Hills 'A' 2:03.67 3
1) Cavanaugh, Eva 12 2) McLaughlin, Lauren 9
3) Bostek, Ashley 10 4) Lee, Danielle 10
40 Madison 'A' 2:07.03 2
1) Strelec, Sydney 10 2) Raiola, Victoria 10
3) Kapp, McKenzie 11 4) Timmons, Sarah 10
41 Dover 'A' 2:11.60 1
1) Coronel, Jennifer 10 2) Fuller, Theresa 11
3) Mionez, Joanna 9 4) Turner, Desiree 11
-- Summit 'A' FS 8
1) Kohaut, Jackie 10 2) Novo, Victoria 12
3) Osborne, Emma 10 4) Piron, Claudia 10
-- Ewing 'A' DNF 5
1) Funderburg, Lauren 10 2) Gummel, Jacquelyn 11
3) Agyarkoh, Brittney 9 4) Miller, Ciara 10
-- Cedar Creek 'A' DQ 2
1) Ceasar, Claudia 11 2) Hands, Najah 9
3) Harvey, Kaliyah 10 4) Emmell, Taylor 10
Event 8 Girls 4x800 Meter Relay Gr 2
===================================================================
Group Record: 9:41.91 1/17/2009 Voorhees
Shoolbraid, Whitney, Petruzzellis, Thompson
Meet Record: $ 9:21.71 1/15/2012 Red Bank Catholic
A Handchen, L Marzano, M McMullin, L Bellaran
School Finals H#
===================================================================
1 Chatham 'A' 9:55.95 2
1) Frenzel, Alexandra 11 2) Hamilton, Julie 10
3) Tencic, Erin 11 4) Walsh, Laura 12
2 Rumson-Fair Haven 'A' 9:56.89 2
1) Hellman, Emily 11 2) Hofferber, Brittany 10
3) Steinhacker, Morgan 11 4) Satzke, Fini 12
3 Sterling 'A' 9:58.21 2
1) Coppolino, Sydney 9 2) Gonzalez, Saraly 9
3) Coppolino, Madison 9 4) Stratton, Julie 12
4 Bernards 'A' 10:00.24 2
1) Giordano, Beatrice 12 2) Petty, Paige 10
3) Khademi, Elee 11 4) Rudin, Sydney 12
5 Seneca 'A' 10:00.41 2
1) Hoffman, Lindsay 11 2) Tool, Carley 9
3) Horn, Kirsten 12 4) Warner, Sydny 9
6 Cranford 'A' 10:05.68 2
1) Fitch, Anna 12 2) Hurley, Kiera 11
3) Power, Megan 11 4) Romanovich, Katie 10
7 Summit 'A' 10:19.88 2
1) Becker, Anika 12 2) Brodow, Amanda 12
3) Brodow, Erika 12 4) Curley, Allison 11
8 Rahway 'A' 10:20.52 2
1) Docteur, Chasity 11 2) Edwards, Assata 11
3) Charles, Gabrielle 10 4) Peterson, Alana 12
9 Monmouth Regional 'A' 10:24.67 2
1) Todd, Mackenzie 11 2) DeVito, Gabby 11
3) Garruto, Juliana 12 4) Lindstrom, Megan 12
10 Pt Pleasant Boro 'A' 10:28.52 2
1) Pausz, Rachel 9 2) Tsougarakis, Danielle 11
3) Tufano, Emily 11 4) Bragen, Katie 10
11 Madison 'A' 10:29.53 2
1) Ciriello, Rose 12 2) Timmons, Meghan 10
3) Johnson, Libby 12 4) Matthews, Owen 10
12 Voorhees 'A' 10:31.71 1
1) Thompson, Julia JR 2) Churley, Alexis SO
3) Kearney, Madeline FR 4) McLaughlin, Kelly SO
13 Governor Livingston . 'A' 10:32.70 2
1) Petryk, Danielle 10 2) Johnson, Amanda 10
3) Tighe, Mia 12 4) St. Clair, Amanda 12
14 Pinelands 'A' 10:38.16 1
1) Schriever, Gillian 12 2) Roth, Emily 10
3) Gulya, Brielle 11 4) Brown, Danarose 12
15 Raritan 'A' 10:39.39 2
1) Boese, Megan 10 2) Monaghan, Taylor 12
3) Lamattina, Kaitlyn 11 4) Walsh, Kaitlin 12
16 Red Bank Reg. 'A' 10:41.93 2
1) Kelly, Bridget 11 2) Orsini, Elisa 12
3) Plage, Cammi 9 4) Torres, Edith 10
17 Delsea 'A' 10:56.75 1
1) Rauscher, Katie 10 2) Abbott, Hailey 9
3) Sheppard, Amanda 9 4) Biscardi, Amber 12
18 Robbinsville 'A' 11:02.34 1
1) Manto, Gabby 12 2) Heverin, Kayli 9
3) Inverso, Hailey JR 4) Bayless, Makenzie 12
19 West Deptford 'A' 11:02.78 1
1) Cooper, Vanessa 11 2) Emick, Kate 11
3) Kipp, Anna 11 4) Fiorentino, Heather 11
20 West Essex 'A' 11:04.41 1
1) Zyla, Melissa 12 2) Evangelista, Emma 9
3) Feldstein, Lindsay 10 4) Nemchick, Natalie 11
21 Arthur L. Johnson 'A' 11:06.42 1
1) Hofschneider, Lindsay 9 2) Law, Pam 9
3) Knowles, Kimberly 11 4) Wagner, Sam 10
22 Hanover Park 'A' 11:09.62 1
1) Garcia, Maria SR 2) Cahill, Erin 12
3) Nash, Samantha 10 4) Mchale, Jacqueline 10
23 Holmdel 'A' 11:10.96 1
1) Szczesna, Victoria 10 2) Cai, Elizabeth 9
3) Wolff, Katie 9 4) Buzzerio, Catherine 9
24 Highland Reg HS 'A' 11:15.84 1
1) Priest, Kalin 9 2) Johnson, Allison 11
3) Morgan, Lauren 9 4) Bowen, Vanessa 9
25 Morris Hills 'A' 11:25.72 2
1) Caulfield, Nicole 12 2) Diaz, Adriana 9
3) West, Meredith SR 4) Medina, Zuriel 10
26 Pascack Hills 'A' 11:30.47 1
1) Matsumura, Ako 11 2) Prendergast, Emily 9
3) Michales, Jillian SO 4) Namgoong, Jean SO
27 Cedar Creek 'A' 11:38.64 1
1) Safer, Kalista 10 2) Linstra, Jessica 11
3) Betar, Rebekah 11 4) Stollenwerk, Lauren 10
28 Oakcrest 'A' 11:40.76 1
1) Rhodes, Samiyah 11 2) Beck, Caitlyn 10
3) Hutter, Jamie 11 4) Myers, Pamela 11
29 Manasquan 'A' 11:43.19 1
1) Gordon, Kyra 10 2) Harkness, Maddy 10
3) Lange, Kristin 10 4) Nielsen, Brona 10
30 South Plainfield 'A' 11:44.69 1
1) Ng, Rebecca 11 2) Cruz, Alexandra JR
3) Soni, Ria 9 4) Goitiandia, Nicole 11
31 Bridgeton 'A' 12:21.37 1
1) Moon, Tamorah FR 2) Gabriel, Belinda
3) Huerta, Leslie 4) Garcia, Nayeli FR
32 Camden 'A' 12:22.86 1
1) Hightower, Kayla 10 2) Wilson, Candice 12
3) Johnson, Azhanee 9 4) Robinson, Alaysia 12
33 Dover 'A' 12:33.47 1
1) Coronel, Jennifer 10 2) Gomez, Annamaria 9
3) Inglis, Rebecca 12 4) Mionez, Joanna 9
Event 10 Girls 1600 Sprint Medley Gr 2
===================================================================
Group Record: 4:09.64 1/16/2011 Neptune
B Wilson, Y Hall, A Buckley, A Wilson
Meet Record: $ 4:09.64 1/16/2011 Neptune
B Wilson, Y Hall, A Buckley, A Wilson
School Finals H#
===================================================================
1 Holmdel 'A' 4:14.89 5
1) Lee, Hannah 11 2) Yonclas, Keira 11
3) Moryto, Sam 10 4) Warner, Marin 12
2 Matawan 'A' 4:19.66 5
1) Anderson, Sam 10 2) Ali, Yasmin 12
3) Cross, Darielle 11 4) Kenny, Rachel 9
3 Seneca 'A' 4:19.81 5
1) Martin, Kayla 10 2) Bohi, Rebecca 11
3) LeSaint, Danielle 11 4) Webb, Joey 11
4 Rumson-Fair Haven 'A' 4:20.60 5
1) Burns, Emily 10 2) DeVito, Janie 12
3) Finn, Anna 12 4) Anderson, Hannah 12
5 Summit 'A' 4:21.56 5
1) Curley, Allison 11 2) Novo, Victoria 12
3) Osborne, Emma 10 4) Piron, Claudia 10
6 Parsippany 'A' 4:25.26 4
1) Herrera, Nichole 11 2) Wisniewski, Meghan 11
3) Rachmaciej, Gabriela 12 4) Schlosser, Ally 11
7 Morris Hills 'A' 4:27.42 5
1) Follet, Rhianna 12 2) Lyness, Casey 12
3) Pai, Anjali 10 4) Thurston, Ashleigh 12
8 Ramapo 'A' 4:28.98 4
1) Adams, Abby 11 2) Brzozowski, Katherine 12
3) Brzozowski, Lauren 12 4) McKenna, Ashlyn 11
9 West Deptford 'A' 4:32.36 4
1) Knoblock, Karen 11 2) Pinto, Nicole 11
3) Reed, Jainajua 11 4) Wanjiku, Annette 10
10 Deptford 'A' 4:32.75 4
1) Clement, Zabrina 10 2) Kelly-Miller, Maia 12
3) Marsh, Amaris 9 4) Tirado, Camryn 10
11 Chatham 'A' 4:32.90 4
1) DiSalvio, Julia 12 2) Tencic, Erin 11
3) Prill, Sarah 12 4) Kirton, Simone 10
12 Red Bank Reg. 'A' 4:33.11 4
1) Albano, Marissa 12 2) Conti, Bella 10
3) Conti, Sophia 11 4) Cooper, Destyni 12
13 Delsea 'A' 4:33.12 4
1) Grochowski, Lexi 9 2) Brackett, Kaire 9
3) Gerstenbacher, Cecelia 10 4) Mullen, Jessica 12
14 Jefferson 'A' 4:33.69 3
1) Stewart, Ashley 11 2) Vialet, Kate 11
3) Corrales, Samantha 10 4) McConnon, Madelyn 11
15 Voorhees 'A' 4:37.98 4
1) Jolly, Mary SR 2) Holthaus, Olivia SR
3) Zobian, Emily SO 4) Cassavell, Nicole FR
16 Oakcrest 'A' 4:38.34 2
1) Whaley, Keisha 11 2) Tomasello, Aubree 12
3) Muhammad, Aisha 12 4) Myers, Pamela 11
17 Parsippany Hills 'A' 4:38.87 3
1) Zahid, Neha 12 2) Etienne, Tatiana 11
3) Chen, Catherine 12 4) Lang, Djanelle 12
18 Manchester Twsp. 'A' 4:42.01 3
1) Martin, Deanna FR 2) LaVoil, Alania SR
3) Valmon, Zhane SR 4) Baca, Daysha FR
19 Hillside 'A' 4:42.21 2
1) Brown, LaNiece 10 2) Hay, Fayte 11
3) Lubin, Solange 10 4) Mekoba, Hope 10
20 South Plainfield 'A' 4:46.96 2
1) Anderson, Jacinda 9 2) Diamant, Lindsey 10
3) Ferraro, Dianne 11 4) Morgan, Kiian 10
21 Lawrence HS 'A' 4:47.34 3
1) Aka-Bashorun, Funmi 9 2) Cenero, Sophie 9
3) Collier, Mijah 9 4) Daniels, Samira 12
22 Hanover Park 'A' 4:49.55 2
1) Lazur, Katie 11 2) Maffucci, Gia 10
3) Mchale, Jacqueline 10 4) Quiogue, Rianna 12
23 West Essex 'A' 4:49.62 2
1) Alhout, Alexa 12 2) Barth, Kristina 11
3) Blum, Hailey 10 4) Torter, Kayla 12
24 Long Branch 'A' 4:50.79 1
1) Adekunle, Rebecca 10 2) Daniels, Mya 9
3) Gill, Dayvonna 9 4) Meyer, Lexi 12
25 Bridgeton 'B' 4:53.24 2
1) Childers, Jonee SO 2) Holmes, Jaquesha JR
3) Shaw, Tanyra SO 4) Moon, Tamorah FR
26 Bernards 'A' 4:54.03 2
1) Ferrara, Abby 11 2) Vaikunthan, Mathini 12
3) Vitali, Alexis 11 4) Cullen, Kiera 11
27 Ewing 'A' 4:54.16 1
1) Towlen, Nicolette 12 2) Nwadiogru, Chidiebybe 10
3) Gummel, Jacquelyn 11 4) Rivera, Alondra 11
28 Manasquan 'A' 4:54.27 1
1) Cobb, Megan 9 2) Pilling, Harley 9
3) Lange, Kristin 10 4) Osso, Sydney 12
29 Camden 'A' 4:55.98 3
1) Davis, Larae 10 2) Wilson, Candice 12
3) Hudson, Jenia 12 4) Walker, Courtney 11
30 Pt Pleasant Boro 'A' 4:56.36 2
1) Fiorentino, Robin 11 2) Savino, Hope 11
3) Zabelski, Megan 11 4) Brouder, Lily 9
31 Pinelands 'A' 5:00.21 3
1) Staino, Rachel 9 2) Iverson, Chloe 12
3) Mickens, Tatianna 10 4) White, Juliana 12
32 Governor Livingston . 'A' 5:01.70 5
1) Vilasoa, Cristal FR 2) Bonetti, Angela 9
3) Accardi, Kylie FR 4) Peer, Caroline 9
33 Robbinsville 'A' 5:01.73 1
1) Langsdorf, Emily 12 2) Dicker, Braith 10
3) Byron, Kai 10 4) Skarupsky, Lauren 11
34 Rutherford 'A' 5:04.95 1
1) Arnold, Rebecca 12 2) Ciani, Nicole 10
3) Regan, Summer 9 4) Vibulbhan, Alisa 10
35 Pascack Hills 'A' 5:05.01 3
1) Rubenstein, Nina 10 2) O'Uhuru, Ayodele 11
3) Prendergast, Emily 9 4) Oteri, Jaqueline 12
36 Madison 'A' 5:09.79 2
1) Maas, Emilee 10 2) Kapp, McKenzie 11
3) Ticknor, Emma 11 4) Dattilo, Lauren 12
37 Raritan 'A' 5:12.01 3
1) Sparacino, Caroline 10 2) Stiffler, Julia 11
3) Dillon, Kaitlyn 11 4) Cinque, Caitlin 9
38 Pemberton 'A' 5:23.53 1
1) Gavin, Ciana 10 2) McPhee, Aiyala 9
3) Russell, Tanaesza 12 4) Smith, Shanell 10
39 Dover 'A' 5:24.97 1
1) Fuller, Theresa 11 2) Gomez, Annamaria 9
3) Mionez, Joanna 9 4) Turner, Desiree 11
40 Highland Reg HS 'A' 5:34.01 1
1) Mangino, Connie 12 2) Cawthorne, Taleya 12
3) Mattern, Nicole 9 4) Morgan, Lauren 9
41 Cedar Creek 'A' 5:46.04 1
1) Ceasar, Claudia 11 2) Emmell, Taylor 10
3) Durham, Sharia 11 4) Stollenwerk, Lauren 10
Event 12 Girls 4x400 Meter Relay Gr 2
===================================================================
Group Record: 4:02.90 1/17/2009 Camden
A Johnson, S Gainey, V Clark, J Jones
Meet Record: $ 3:59.01 1/18/1997 Columbia
A Coleman, N deffenbaugh, D Sands, S McFadden
Meet Record: $ 4:02.90
School Finals H#
===================================================================
1 Summit 'A' 4:11.01 5
1) Kohaut, Jackie 10 2) Osborne, Emma 10
3) Veloso, Karina 12 4) Piron, Claudia 10
2 Rumson-Fair Haven 'A' 4:11.53 5
1) Burns, Emily 10 2) Hofferber, Grace 10
3) McKean, Lindsay 12 4) Steinhacker, Morgan 11
3 Ramapo 'A' 4:11.61 4
1) Adams, Abby 11 2) Brzozowski, Katherine 12
3) Brzozowski, Lauren 12 4) Fortunato, Nicole 12
4 Rahway 'A' 4:12.48 5
1) Atilola, Abisola 10 2) Edwards, Assata 11
3) Peterson, Alana 12 4) Charles, Gabrielle 10
5 Deptford 'A' 4:13.04 5
1) Baker, Sundasia 12 2) Ransom, Taylor 12
3) Tucker, Kayla 11 4) Lester, Kiara 11
6 Oakcrest 'A' 4:16.47 4
1) Whaley, Keisha 11 2) Edwards, Kyla 9
3) Tomasello, Aubree 12 4) Muhammad, Aisha 12
7 Seneca 'A' 4:16.96 5
1) Derkas, Samantha 9 2) Chant, Madison 12
3) Heinemann, Grayce 9 4) LeSaint, Danielle 11
8 Cranford 'A' 4:17.95 5
1) Bush, Amanda 11 2) Fitch, Anna 12
3) Romanovich, Katie 10 4) Hurley, Kiera 11
9 Camden 'A' 4:20.52 4
1) Davis, Larae 10 2) Hudson, Jenia 12
3) Williams, Keisha 12 4) Walker, Courtney 11
10 Bernards 'A' 4:20.53 4
1) Rudin, Sydney 12 2) Murphy, Taylor 12
3) Aharoni, Danielle 12 4) Petty, Paige 10
11 Pemberton 'A' 4:21.12 3
1) Gavin, Ciana 10 2) McPhee, Aiyala 9
3) Russell, Tanaesza 12 4) Smith, Shanell 10
12 Morris Hills 'A' 4:22.74 5
1) Follet, Rhianna 12 2) Lyness, Casey 12
3) Pai, Anjali 10 4) Thurston, Ashleigh 12
13 Ewing 'A' 4:23.06 2
1) Agyarkoh, Brittney 9 2) Towlen, Nicolette 12
3) Funderburg, Lauren 10 4) Nwadiogru, Chidiebybe 10
14 Governor Livingston . 'A' 4:23.68 3
1) Caballero, Alice 11 2) Bjorkeson, Isabella 12
3) Facey, Kenedi 11 4) Splaine, Kristin 11
15 Chatham 'A' 4:24.67 3
1) DiSalvio, Julia 12 2) Haye, Rashida 11
3) McNiff, Catherine 10 4) Walsh, Laura 12
16 Snyder 'A' 4:25.26 2
1) Saiboo, Vanessa 10 2) Jones, Nyoki 10
3) Womack, Simone 10 4) Robinson, Shania 10
17 Hillside 'A' 4:25.33 3
1) Brown, LaNiece 10 2) Hay, Fayte 11
3) Lubin, Solange 10 4) Mekoba, Hope 10
18 Parsippany 'A' 4:25.41 3
1) Herrera, Nichole 11 2) Rachmaciej, Gabriela 12
3) Wisniewski, Meghan 11 4) Schlosser, Ally 11
19 Delsea 'A' 4:25.80 4
1) Grochowski, Lexi 9 2) Gerstenbacher, Cecelia 10
3) Tenzie, Jahmea 11 4) Cox, Talyah 11
20 Robbinsville 'A' 4:26.79 4
1) Carow, Enlin 10 2) Flyge, Sydney 9
3) King, Julianna 11 4) Krueger, Caitlyn 11
21 Cedar Creek 'A' 4:27.39 2
1) Harvey, Kaliyah 10 2) Linstra, Jessica 11
3) Hands, Najah 9 4) Safer, Kalista 10
22 West Deptford 'A' 4:29.88 2
1) Anderson, Alexa 11 2) Cooper, Vanessa 11
3) Kelly, Emma 10 4) Wanjiku, Annette 10
23 Raritan 'A' 4:30.13 4
1) Moreno, Devon 10 2) Murray, Kelsey 10
3) Walsh, Kaitlin 12 4) Sparacino, Caroline 10
24 Madison 'A' 4:31.99 2
1) Ciriello, Rose 12 2) Strelec, Sydney 10
3) Matthews, Owen 10 4) Raiola, Victoria 10
25 Holmdel 'A' 4:32.75 3
1) O'Donnell, Samantha 12 2) Ratkoski, Jaimee SO
3) Chan, Paige 9 4) Pinnero, Isabella 10
26 Pinelands 'A' 4:33.80 2
1) Mickens, Tatianna 10 2) Staino, Rachel 9
3) DiElmo, Dasey 10 4) Brown, Danarose 12
27 Caldwell 'A' 4:36.49 1
1) Brown, Ally 11 2) Burki, Charlyne 12
3) Mihalik, Megan 12 4) Sciacca, Francesca 10
28 Rutherford 'A' 4:42.55 1
1) Engler, Katerina 10 2) Fernandez, Fernanda 12
3) Margey, Emma 10 4) Vibulbhan, Alisa 10
29 Lawrence HS 'A' 4:47.74 1
1) Aka-Bashorun, Funmi 9 2) Evans, Nelle 10
3) Gordon, Sataya 10 4) Monterroso, Maria 9
30 Voorhees 'A' 4:49.46 1
1) Kroll, Amanda JR 2) Schiavo, Hannah SO
3) Dorf, Jessica JR 4) Schultze, Lauren SO
31 Highland Reg HS 'A' 4:50.69 2
1) Mcclellan, Dajai 11 2) Priest, Kalin 9
3) Johnson, Allison 11 4) Upshaw-Burgess, Dj 10
32 Matawan 'A' 4:51.67 2
1) Veliz, Daniella 10 2) Zuppa, Victoria 10
3) Ellison, Emma 11 4) Brown, Catherine 9
33 Pt Pleasant Boro 'A' 4:53.81 1
1) Onnembo, Lauren 11 2) Grippo, Amanda 9
3) Ferm, Halle 9 4) Tufano, Emily 11
34 Sterling 'A' 4:57.65 3
1) Rowe, Janell 10 2) Jennings, Khaliyah 12
3) Gonzalez, Saraly 9 4) Naegle, Marisa
35 Dover 'A' 4:59.40 1
1) Gomez, Annamaria 9 2) Inglis, Rebecca 12
3) Turner, Desiree 11 4) Mionez, Joanna 9
36 West Essex 'A' 5:07.56 1
1) Murray, Theresa 12 2) Miles, Olivia 11
3) Zyla, Melissa 12 4) Smith, Kelly 12
Event 13 Girls Shot Put Gr 2
================================================================
Group Record: 85-06 1/16/2002 K Fazekas, J Fazekas, NV-Demarest
Meet Record: $ 90-08.50 1992 K Hicks, N Simms, Plainfield
Meet Record: $ 85-06
Name Year School Finals
================================================================
1 Wildermuth, Jordan 11 Jefferson 37-06.00
2 Rowland, Helene 12 Madison 36-08.00
3 Dixon, Sarena 12 Red Bank Reg 36-04.75
4 Lancaster, Elisia 11 Delsea 36-02.75
5 Anderson, Helen 12 Madison 35-04.75
6 Lee, D'Ajoinae Bridgeton 34-11.25
7 Coles, Onnie 12 Delsea 33-10.25
8 Randazza, Gianna 10 Arthur L Johnson 33-08.00
9 Eluemunor, Chioma 10 Morris Hills 33-06.50
10 Bryan, Kalyn 12 Seneca 32-03.50
11 Ramos, Roxanne 10 Matawan 32-03.00
12 Juntunen, Baye 11 Raritan 32-02.00
12 Johnson, Racheal 11 Arthur L Johnson 32-02.00
14 Rondon, Eva 12 Monmouth Regiona 31-11.00
14 Greuter, Emily 11 Morris Hills 31-11.00
16 Polynice, Kimberlynn 12 Rahway 31-05.50
17 Randall, Anniyah 11 Highland Reg 30-10.50
18 Carter, Aleah 11 Hillside 30-09.00
19 Ambrosino, Kristi 10 Parsippany Hills 30-07.00
20 Atkinson, Brianna 9 S. Plainfield 30-04.00
21 Coleman, Ashley 12 Highland Reg 30-03.50
22 Barlik, Christina 10 Cranford 29-08.50
23 Boyd, Lauren 10 Gov. Livingston 29-05.50
24 West, Gianna JR Matawan 29-04.75
25 Johnson, Sallie 10 Monmouth Regiona 28-11.00
26 Fales, Emily 12 Parsippany 28-10.00
27 Kowalski, Kristen 12 Robbinsville 28-09.75
28 Hall, Sydney JR Bridgeton 28-09.50
29 Almeida, Michelle 11 Gov. Livingston 28-07.25
30 Spada, Kaitlin 12 Hanover Park 28-02.50
31 Planter, Maya JR Manchester Twsp. 27-11.00
31 Kanabrocki, Brianna 12 Pt Pleasant Boro 27-11.00
33 Caldwell, Bonnie 12 Cranford 27-10.00
34 Alvarez, Jaimely 12 Hillside 27-09.75
35 Lopez, Alysia 10 Summit 27-08.00
35 Sanyour, Julia 11 Summit 27-08.00
37 Cadet, Santasia 12 Rahway 27-02.00
38 Hsieh, Claudia 11 Hanover Park 26-01.00
39 Gilliard, Janiyah 10 Long Branch 25-11.50
39 Zarych, Bridget 12 Pinelands 25-11.50
41 DeMaria, Kylie 12 Pinelands 25-10.25
42 Evans, Morgan 12 S. Plainfield 25-10.00
43 Leddie, Erika SR Voorhees 25-07.75
44 O'Sullivan, Justine 12 Rumson-Fair Have 25-04.75
45 Hart, Grace 12 Raritan 25-03.25
46 Pilliteri, Mary 10 Robbinsville 25-03.00
47 Waldron, Noel SO Voorhees 25-00.50
48 Walters, Berit 12 Manasquan 24-09.25
49 Scott, Christine 12 Lawrence HS 24-09.00
50 Wolfer, Stephanie 12 West Essex 24-07.25
51 Wilson, Maia 11 Ewing 24-06.25
52 Deravil, Shelsea 10 Lawrence HS 24-02.50
53 Bryan, Courtney 10 Rumson-Fair Have 23-11.50
54 Wong, Deborah 12 West Essex 23-11.00
55 Nufrio, Allie 12 Caldwell 23-09.50
56 Chen, Leanna 12 Caldwell 23-09.25
57 Vereen, Imani 11 Ewing 23-08.25
58 Walters, Natalie 11 Pt Pleasant Boro 23-04.75
59 Piccinich, Aimee 11 Parsippany 23-04.25
60 Land, Alexis 11 Camden 22-09.50
61 Rogers, Caprina 11 Camden 22-07.50
62 Donahue, Claire 9 Parsippany Hills 22-07.25
63 Scotti, Jessica 12 Red Bank Reg 22-06.00
64 Oliver, Artayjah SR Manchester Twsp. 22-04.00
65 Sagapolutele, Jada 10 Long Branch 21-11.50
66 Corbett, Makenzie 10 Seneca 21-01.75
67 Tice, Samantha 10 Jefferson 20-09.50
68 Vasquez, Jasmine 10 Lakewood 20-08.50
68 Monaco, Maddie 11 Manasquan 20-08.50
70 Rodriguez, Diane 10 Lakewood 20-04.00
71 Fuller, Theresa 11 Dover 20-02.50
72 Sanchez, Ariana 9 Dover 20-02.25
Event 16 Girls High Jump Gr 2
================================================================
Group Record: 10-08 1/17/2010 S Yeats, K Petruzzellis, Voorhees
Meet Record: $ 10-08.50 1981 , Southern Regional
Meet Record: $ 10-08.50 1996 , J. P. Stevens
Name Year School Finals
================================================================
1 Zabelski, Megan 11 Pt Pleasant Boro 5-02.00
2 Cox, Talyah 11 Delsea 5-00.00
3 Bauman, Joie 12 Holmdel 5-00.00
4 Vaikunthan, Mathini 12 Bernards 5-00.00
4 Monahan, Danielle 12 Hanover Park 5-00.00
4 Cooper, Destyni 12 Red Bank Reg 5-00.00
7 Buczynski, Caroline 11 Arthur L Johnson 4-10.00
7 Bjorkeson, Isabella 12 Gov. Livingston 4-10.00
7 Freeman, Ryan 12 Summit 4-10.00
7 Lyness, Casey 12 Morris Hills 4-10.00
7 Vill, Arlene 12 Arthur L Johnson 4-10.00
12 Cavanaugh, Eva 12 Parsippany Hills 4-08.00
12 Ticknor, Emma 11 Madison 4-08.00
12 Fiorentino, Robin 11 Pt Pleasant Boro 4-08.00
12 Bythell, Nicole 12 S. Plainfield 4-08.00
12 Grant, Taylor 10 Cranford 4-08.00
12 Margey, Emma 10 Rutherford 4-08.00
12 Docteur, Chasity 11 Rahway 4-08.00
19 Facey, Kenedi 11 Gov. Livingston 4-06.00
20 Moran, Kayley 9 Morris Hills 4-06.00
21 Engler, Katerina 10 Rutherford 4-06.00
21 Finn, Anna 12 Rumson-Fair Have 4-06.00
21 Fosam, Bonvie 10 Robbinsville 4-06.00
21 Donahue, Claire 9 Parsippany Hills 4-06.00
21 Jolly, Mary SR Voorhees 4-06.00
21 Holthaus, Olivia SR Voorhees 4-06.00
21 Burke, Alixzandria 11 Caldwell 4-06.00
21 Murphy, Claire 11 Caldwell 4-06.00
21 Ciriello, Rose 12 Madison 4-06.00
30 Ryan, Nora 12 Rumson-Fair Have 4-04.00
31 Nijnens, Julia 10 Red Bank Reg 4-04.00
31 Zoll, Jennifer 9 Lawrence HS 4-04.00
31 Morales, Mercedes 9 Delsea 4-04.00
31 McLear, Grace 10 Cranford 4-04.00
31 Perlman, Audrey 10 Hanover Park 4-04.00
31 DeSario, Anna 10 Holmdel 4-04.00
37 Salter, Jessica 12 Summit 4-02.00
37 Morgan, Kiian 10 S. Plainfield 4-02.00
37 Khademi, Elee 11 Bernards 4-02.00
37 Whetstone, Deliyah 10 Camden 4-02.00
37 Guilluame, Heidi 12 Rahway 4-02.00
37 Skarupsky, Lauren 11 Robbinsville 4-02.00
43 Evans, Nelle 10 Lawrence HS 4-00.00
43 Wilson, Candice 12 Camden 4-00.00
-- Feldstein, Lindsay 10 West Essex NH
-- Amin, Niyati 12 West Essex NH
Event 18 Girls Pole Vault Gr 2
================================================================
Group Record: 19-08 1/13/2008 K Burke, L Hemen, Cranford
Meet Record: $ 23-00 1/13/2012 E. Shipley, M Sabatino, Hillsborough
Meet Record: $ 19-08
Name Year School Finals
================================================================
1 Macco, Nicole 12 Matawan 11-00.00
2 Yonclas, Keira 11 Holmdel 10-00.00
2 McKay, Kelly 12 Holmdel 10-00.00
2 Braun, Jenna 12 Mahwah 10-00.00
5 Aharoni, Danielle 12 Bernards 10-00.00
5 Muller, Brigette 11 Mahwah 10-00.00
7 Dikun, Natalie 11 Pt Pleasant Boro 9-06.00
8 Chen, Catherine 12 Parsippany Hills 9-00.00
9 DeAngelis, Crista 12 Monmouth Regiona 8-06.00
10 Katz, Amanda 9 Ramapo 8-06.00
10 Thomas, Justine 12 Sterling 8-06.00
10 Viggiano, Isabella 10 Matawan 8-06.00
13 Havens, Cameron 12 Pt Pleasant Boro 8-00.00
13 Heath, Emily 10 S. Plainfield 8-00.00
13 Staba, Samantha 10 Monmouth Regiona 8-00.00
16 Och, Emily 10 Bernards 7-06.00
16 Cavanaugh, Eva 12 Parsippany Hills 7-06.00
16 Bythell, Nicole 12 S. Plainfield 7-06.00
16 Stratton, Julie 12 Sterling 7-06.00
20 Veliky, Paulina 10 Ramapo 7-00.00
20 Narciso, Simone 12 Morris Hills 7-00.00
-- Kahley, Kara SO Manchester Twsp. NH
-- Douglas, Elizabeth 12 West Deptford NH
-- Knoblock, Karen 11 West Deptford NH
-- Martin, Deanna FR Manchester Twsp. NH
-- Szalay, Sabrina 9 Caldwell NH
-- Burki, Charlyne 12 Caldwell NH
-- Wedemeir, Melanie 11 Morris Hills NH
Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Rumson-Fair Haven 30 2) Holmdel 27
3) Chatham 21 4) Matawan 19
5) CAMDEN 18 6) Seneca 16
6) Delsea 16 8) Pt Pleasant Boro 14
8) Arthur L. Johnson 14 10) Deptford 12
10) Bernards 12 10) Summit 12
13) Madison 10 13) STERLING 10
13) Robbinsville 10 16) Mahwah 8
16) Morris Hills 8 18) Ramapo 6
19) GOVERNOR LIVINGSTON . 4 19) Rahway 4
21) Monmouth Regional 2 21) BRIDGETON 2
23) Cranford 1 23) Hanover Park 1
23) Oakcrest 1 23) Parsippany 1
Event 1 Boys Distance Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 10:22.93 1/20/2014 Middletown North, Middletown North
J Lippert, K Williams, C D'Augusta, T O'Neill
Meet Record: $ 10:23.30 1/13/2012 Piscataway
M Hatchett, J James, L Weaver, T Ball
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Kingsway 10:42.95 2
1) Boerlin, Myles 12 2) Culbreath, Noah 12
3) Evernham, Kyle 12 4) Waltzer, Joe 10
2 Middletown North 10:54.08 2
1) Todaro, Matthew 11 2) Chenoweth, Scott 12
3) Williams, Keshawn 12 4) Marano, Mike 12
3 Millburn 10:55.57 2
1) Stone, Chris 11 2) Estes, Spencer 9
3) Meyer, Will 11 4) Grossman, Matt 10
4 Morristown 11:00.30 2
1) Cary, Brian 12 2) Edwards, Ben 11
3) Quinn, Evan 11 4) Stennet, Joel 10
5 Pascack Valley 11:01.30 2
1) Roberts, Jeff 10 2) Jones, Evan 11
3) Hall, AJ 12 4) Herburger, Nurlan 12
6 West Morris Mendham 11:04.64 2
1) Anderson, Mitch 12 2) Rebucci, Jack 11
3) Robinson, Brian 12 4) Curtis, Sam 12
7 Central Regional 11:11.11 2
1) Girgan, Micah SR 2) Zuleta, Jeremy SR
3) Jensen, Doug JR 4) D'Amico, Joseph SR
8 Ocean City 11:12.43 2
1) Schmeizer, Jesse 9 2) McClure, Brendan 11
3) Schmeizer, Evan 11 4) Hadtke, Brandon 12
9 Toms River East 11:13.94 2
1) Martinez, Juancarlos 12 2) Orozco, James 9
3) McGilloway, Dylan 12 4) Laprise, Joshua 10
10 Middletown South 11:15.23 1
1) McDavitt, Matt 12 2) Stephenson, Chris 11
3) Davey, Hunter 12 4) Mangarelli, Greg 11
11 Freehold Boro 11:17.14 2
1) Colasanto, Anthony 12 2) Costanzo, Cameron 11
3) Zukofski, Thomas 12 4) Bandilla, Zachary 11
12 Princeton 11:20.27 2
1) Watsky, CY 10 2) Roth, Alex 10
3) Chen, Noah 11 4) O'Connell, Patrick 10
13 Wayne Valley 11:23.29 2
1) Funge, Chris SR 2) Chen, Andrew SR
3) Falato, Vinnie SR 4) Herskovits, Adam SR
14 Timber Creek 11:28.91 1
1) Brasberger, Eric 12 2) Gray, Dylan 10
3) Munson, Dominick 12 4) Stinson, Cameron 11
15 Sparta 11:29.13 2
1) Veidis, Nik 12 2) Carlson, Max 10
3) Lynch, Tom 12 4) Casey, Griffin 12
16 John F. Kennedy Iselin 11:31.22 1
1) Jisnnu, Thambu 11 2) Gour, Shivindra 10
3) Mahju, Rahual 11 4) Patel, Savan 12
17 Montville 11:37.79 1
1) McManus, Stephen 12 2) Wu, Jeff 11
3) Lopez, Antonio 11 4) Kraft, Jonathan 10
18 Mount Olive 11:41.40 1
1) Bermudez, Diego 11 2) Feeney, Chris 12
3) Miller, Alex 10 4) McVicar, Maxwell 11
19 Allentown 11:42.14 2
1) Byrnes, Nathaniel 10 2) Zahn, Patrick 11
3) Vernaci, Jett 11 4) Murphy, Conor 12
20 Scotch Plains-Fanwood 11:43.46 1
1) Dzuback, Joe 12 2) Stein, Lukas 10
3) Sullivan, Colin 10 4) Germano, Christian 12
21 Hopewell Valley 11:44.17 1
1) Chandler, William 10 2) Duer, Ethan 11
3) Jeffs, Ethan 11 4) Meredith, Teddy 9
22 Absegami 11:51.36 1
1) Do, Daniel 10 2) Maguire, Bobby 11
3) Thomas, Quran 12 4) Velazquez, Alejandro 10
23 Brick Township 11:53.27 1
1) Garcia, Adam 11 2) Nagiewicz, Travis 12
3) Smith, Daniel 11 4) Ramirez, Xavier 11
24 Woodbridge 11:55.83 2
1) Martinez, Jesse 11 2) Aramboles, Breddy 12
3) Rodriguez, Demetrius 12 4) Damian, Christian 11
25 Perth Amboy 12:01.94 1
1) Velasquez, Ronaldo 2) Jimenze, Eric 12
3) Abreu, Joseph 12 4) Vrelhel, Bryce
26 Jackson Liberty 12:02.38 1
1) Bruno, Alex 12 2) Duffy, Dan 9
3) Galifi, Christopher 12 4) Linton, Steven 12
27 Winslow Township 12:10.93 2
1) Chase, Anthony 9 2) Hamond, Jacion 9
3) Burrell, Marcus 12 4) Stump, Cooper SO
28 Mainland 12:29.58 1
1) Eger, Jake 11 2) Rath, Owen 9
3) Savio, Nicholas 12 4) Williams, Matt SO
29 Burlington Township 12:35.94 1
1) Aloi, John 11 2) Soglo, Nixon 11
3) Goss, Timothy 10 4) Bhuta, Rikhin 9
30 Irvington 12:44.82 1
1) Moreno, Brandon JR 2) Johnson, Tahaj JR
3) Val, Marvin FR 4) Estil, Nehemie FR
31 Morris Knolls 12:51.25 1
1) Re, Kevin 10 2) Macarski, Kyle 10
3) Santiago, Christopher 9 4) Rozansky, Tim 9
32 Ocean Twp. 12:59.82 1
1) Campbell, Brian 12 2) Gindi, Elliot 10
3) Hoffman, James 9 4) Bauer, Kevin 11
33 Hightstown 13:00.69 1
1) Woo, Jae 12 2) Dan, Gerrits 11
3) Patel, Jai 12 4) Vyas, Madhir 11
-- Cherry Hill West DNF 1
1) DiVito, Andrew FR 2) Poole, Joseph 11
3) Lackey, Josh 11 4) Sherry, Scott 11
-- Hamilton West DNF 1
1) Cliney, Derek 10 2) Cherisier, Benjamin 11
3) Fernandez, Josh 10 4) Cleary, Joshua 9
Event 3 Boys 4x55 Meter Shuttle Hurdle Gr 3
===================================================================
Group Record: 30.07 1/15/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
Meet Record: $ 30.07 1/15/2012 Oakcrest
S Evans-White, C Toliver, A Wilson, S Adkisson
School Finals H#
===================================================================
1 Winslow Township 31.78 6
1) Adams, Jamil 10 2) Hardy, Clarence 12
3) Watson, Devante 11 4) Hollis, Hurbert 11
2 Morris Knolls 32.16 6
1) White-Thorpe, Uche 12 2) Simmons, Tyler 12
3) DeBlieck, Dan 11 4) Eluemunor, Nathan 12
3 Middletown North 32.25 6
1) Brown, Ryan 12 2) Fryar, Eric 12
3) Walston, Marquise 12 4) Downing, Tyler 11
4 Roxbury 32.37 6
1) Ruglio, Marc 11 2) Rizzo, Brandon 12
3) Suitt, William 11 4) Giuliano, Daniel 11
5 Scotch Plains-Fanwood 32.71 5
1) Ciccarino, Andrew 12 2) MacPherson, Ian 10
3) McGriff, Aaron 11 4) Sanchez, Quincy 12
6 John F. Kennedy Iselin 32.95 5
1) Jiminez, Rey 12 2) Shears, Justin 12
3) DelPopolo, Anthony 11 4) Sylvester, Matthew 12
7 West Morris Mendham 33.64 5
1) De Silva, Johann 10 2) Miu, Peter 11
3) Montilus, Julian 11 4) Post, Daniel 10
8 Ocean Twp. 34.11 4
1) Qadiri, Qudratullah 11 2) Cascaes, Kyole 11
3) Gonzalez, David 9 4) Mirando, Sean 12
9 Hamilton North 34.47 4
1) Borzelin, Alex 12 2) Chery, Markenson 12
3) Madeus, Boaz 10 4) Martinez, Anthony 11
10 Jackson Liberty 34.80 4
1) Campbell, Matt 9 2) Egerton, Jared 10
3) Guilfoyle, Kevin 12 4) Moran, Zach 11
11 Timber Creek 34.96 3
1) Brown, Sage 9 2) Mccoy, Jerryl 12
3) Plez, Joe 10 4) Russell, Larry 12
12 Burlington Township 35.02 4
1) Caranda, Chancy 10 2) Conway, Tereek 11
3) Sulton, Ameer 11 4) Cherry, Maurice 11
13 Allentown 37.03 3
1) Clark, Andy 12 2) Caruso, Spencer 9
3) Newman, Tyler 12 4) Morris, Michael 12
14 Perth Amboy 37.16 3
1) Alejando, Juan 10 2) Abreu, Joseph 12
3) Munez, Eddie 10 4) Diouf, Abdul 12
15 Absegami 37.75 2
1) Nguyen, Johnathan 10 2) Leftwich, Shawn 12
3) Thomas, Quran 12 4) Rallo, Tyler 9
16 Hopewell Valley 37.80 2
1) Hou, Anthony 11 2) Vaccaro, Ryan FR
3) Kohn, Brendan 10 4) David, Christian 12
17 Kingsway 38.45 3
1) Maxwell, De'Ron 12 2) Waltzer, Joe 10
3) Boerlin, Myles 12 4) Mihlebach, Mark 11
18 Belleville 39.89 1
1) Walsh, Kyle 10 2) Villar, Brayan 12
3) Abreu, Samuel 10 4) Rivera, Brian 10
19 West Morris Central 39.99 2
1) Galante, James 12 2) Goodhand, Harris 11
3) Werth, Mitch 12 4) Kabir, Mahir 10
20 Montville 41.58 1
1) Huang, Ethan 11 2) Krase, John 10
3) Zheng, Jack 10 4) Berliner, Joshua 9
21 Cumberland 41.95 2
1) Mosley, Tadan JR 2) Moncrief, Rocco JR
3) Girock, Matthew JR 4) Buehler, Ryan FR
22 Hamilton West 44.25 1
1) Williams, Samajay 9 2) Moore, Austin 9
3) Toure, Oumar 10 4) DeJesus, Basillio 10
-- Mainland DQ 5
1) Anderson, Kenny 11 2) Grillo, Matt 11
3) Gustafson, Lawrence 11 4) James, Javon 12
Event 5 Boys 4x200 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray, S Brown, C Alston, A Newkirk
Meet Record: $ 1:31.41 1/18/1997 Camden
S McCray,S Brown,C Alston, A Newkirk
School Finals H#
===================================================================
1 Pennsauken 1:32.82 8
1) Jones, Marquan 11 2) Harley, Brandon 12
3) Wemegah, Ryan 11 4) Booker Jr, Martin 10
2 Scotch Plains-Fanwood 1:33.70 8
1) Edmond, Merlin 12 2) Jones, Jordan 12
3) Sanchez, Quincy 12 4) White, Kobe 12
3 Winslow Township 1:33.92 8
1) Hollis, Hurbert 11 2) Alston, Timothy 12
3) Bettis, James 9 4) Gibson, Trae 11
4 Kingsway 1:35.31 8
1) Coleman, Jermaine 12 2) Oates, Shaune 11
3) Ojomoh, Alex 11 4) Matthews, Chase 11
5 John F. Kennedy Iselin 1:35.59 8
1) Mughal, Junaid 11 2) Shears, Justin 12
3) Sylvester, Matthew 12 4) King, Ari 12
6 Middletown North 1:35.98 8
1) Downing, Tyler 11 2) Chenoweth, Scott 12
3) Walston, Marquise 12 4) Brown, Ryan 12
7 Timber Creek 1:36.57 7
1) Butler, Jason 11 2) LaRoda, Shawn 12
3) Stinson, Cameron 11 4) Witcher, Donte 10
8 Jackson Liberty 1:36.59 7
1) Coger, Bryan 12 2) McLish, Brandon 12
3) Pommerencke, Ken 11 4) Guilfoyle, Kevin 12
9 Neptune 1:38.06 7
1) Leon, Daniel 9 2) Morgan, Marvin 10
3) Gomez, Jaylen 12 4) McKenzie, Ziare 10
10 Mount Olive 1:38.15 6
1) Hayes, Daemien 11 2) Smallwood, Marcquis 10
3) Eclavea, Noah 11 4) Chang, David 12
11 Northern Burlington 1:38.15 1
1) Shorey, Andre 12 2) Vance, Moses 11
3) Ricchiani, Jeffrey 12 4) LeBlanc, Brandon 12
12 Colts Neck 1:38.25 6
1) Knauf, Brian SR 2) Giannopoulis, Nick SR
3) Zell, Jason SR 4) Raynor, Dean JR
13 Toms River East 1:38.52 6
1) Gural, Brian 11 2) Salas, Anthony 11
3) Betts, Robert 10 4) Johnson, Eric 11
14 Morris Knolls 1:38.78 5
1) Karlovich, Jonah 11 2) DeBlieck, Dan 11
3) Eluemunor, Nathan 12 4) White-Thorpe, Uche 12
15 Irvington 1:38.79 5
1) Barr, Willie SR 2) Romain, Ghandi SR
3) Bynum, Kesun SR 4) Felton-Golden, Charles SO
16 Central Regional 1:38.84 4
1) Czjakowski, Blake SR 2) Banks, Jonathan FR
3) Zuleta, Jeremy SR 4) Jensen, Doug JR
17 Roxbury 1:38.93 6
1) Russ, Max 12 2) Bradley, Tyshon 10
3) Rizzo, Brandon 12 4) Borde, Milan 11
18 Ocean City 1:38.99 7
1) Givens, Ryan 12 2) McDermott, Kevin 12
3) Chopek, Zach 11 4) Zellers, Zacharey 12
19 Montville 1:39.12 1
1) Rizio, Steven 11 2) Xia, Daniel 12
3) Anderson, Col 12 4) Wu, Jeff 11
20 Belleville 1:39.44 4
1) Florencio, Luis 12 2) Walsh, Kyle 10
3) Rivera, Brian 10 4) Abreu, Samuel 10
21 Perth Amboy 1:39.47 7
1) Brockman, Deandre 11 2) Alejando, Juan 10
3) Jimenze, Eric 12 4) Daly, Damian 12
22 Burlington Township 1:39.64 5
1) Goins, Christian 12 2) Ledix, Christopher 12
3) Ongwenyi, Eddy 11 4) Meade, Akile 11
23 Wayne Valley 1:39.70 5
1) Baran, Dom SR 2) Jankowitz, Eric SR
3) Stay, Vance JR 4) Collins, Tabansi SR
24 Morristown 1:40.50 5
1) Frederick, Billy 12 2) Kramer, Kj 12
3) Pallarino, Michael 12 4) Stennet, Joel 10
25 Absegami 1:40.65 6
1) Andy, Ifreke 10 2) Nguyen, Johnathan 10
3) Shiner, Austin 11 4) Ward, Ryan 12
26 Ocean Twp. 1:41.62 4
1) Krug, Michael 10 2) Reavey, Ziphion 9
3) Jernigan, Jordan 9 4) Worthington, Dan 12
27 Woodbridge 1:41.76 3
1) Lanier, Hugh 11 2) Faison, Tawfeeq 12
3) Collazo, Victor 12 4) Martin-Oguike, Percy 12
28 Toms River South 1:41.89 2
1) Braun, Micheal 12 2) Toal, Pat 12
3) Zsomboran, Justin 11 4) Wardle, Cameron 12
29 New Brunswick 1:41.97 3
1) Jackson, Kyshaun JR 2) Medina, Nicholas SO
3) Parral Esoinoza, Omar FR 4) Cutinello, Connor SR
30 Freehold Boro 1:42.13 2
1) Huff, Kevin 10 2) Indursky, Bailey 12
3) Rossi, Daniel 12 4) Sabu, Denny SR
31 Hopewell Valley 1:42.53 4
1) Bennison, Drew 10 2) David, Christian 12
3) Kohn, Brendan 10 4) Metz, Nolan 12
32 Princeton 1:43.02 2
1) Dijkgraaf, Matthijs 12 2) Rodas, Jose 12
3) Byun, Dan 12 4) JU, Alex 10
33 Sparta 1:43.07 3
1) Cappetta, Garrett 12 2) Carlson, Max 10
3) Drummond, Rohan 11 4) Espinosa, Adrian 11
34 Hamilton West 1:43.21 2
1) Brewer, Christian 12 2) Moore, Timothy 10
3) Ashmore, Marvin 11 4) Maignan, Pascal SO
35 Brick Township 1:43.41 3
1) Muratore, Alex 11 2) Brandsdorfer, Jason 12
3) Zarszynski, Ed 11 4) Wissen, Marc 11
36 Allentown 1:43.68 5
1) Boyle, Max 9 2) Caruso, Spencer 9
3) Zahn, Patrick 11 4) Garvey, Tarik 10
37 Hightstown 1:44.64 3
1) Woo, Jae 12 2) Bomani, Tai 11
3) Zumba, Yhosvel 12 4) Patel, Jai 12
38 Middletown South 1:46.33 4
1) Joyce, Jeremy 10 2) McCoy, Quinn 10
3) McGrath, Matthew 10 4) Scarangella, Stuart 11
39 West Morris Central 1:46.58 4
1) Ashey, Sergei 12 2) Degan, Brian 12
3) Uong, Samuel 11 4) Kabir, Mahir 10
39 Cumberland 1:46.58 1
1) Cocove, Dominic SO 2) Atkins, LaMont FR
3) Mosley, Tadan JR 4) Goodwin, Alexis SO
41 Lacey 1:49.89 1
1) Rose, Will 10 2) Frank, Brandon 9
3) Moeller, Mike 12 4) Bowles, Jesse JR
-- West Morris Mendham DQ 7
1) Curtis, Sam 12 2) Hall, Colin 9
3) Post, Daniel 10 4) Kildal-Brandt, Christian 12
-- Mainland DQ 6
1) Anderson, Kenny 11 2) Grillo, Matt 11
3) Gustafson, Lawrence 11 4) James, Javon 12
Event 7 Boys 4x800 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 8:04.70 1/12/2013 Kingsway, Kingsway
N Culbreath, R Magnus, J Wunnava, D Manhertz
Meet Record: $ 8:04.33 1/13/2012 Cherokee
C Merrigan, R Staudt, D Viscidy, S Wilson
School Finals H#
===================================================================
1 Kingsway 8:16.02 3
1) Boerlin, Myles 12 2) Culbreath, Noah 12
3) Culbreath, Trevor 12 4) Evernham, Kyle 12
2 Winslow Township 8:24.61 3
1) Adams, Jamil 10 2) Burrell, Marcus 12
3) Watson, Zion 11 4) Alston, Timothy 12
3 Morristown 8:31.52 3
1) Cary, Brian 12 2) Edwards, Ben 11
3) Quinn, Evan 11 4) Bickers, John 11
4 Pascack Valley 8:35.63 3
1) Roberts, Jeff 10 2) Hall, AJ 12
3) Klemt, Bob SR 4) Herburger, Nurlan 12
5 Sparta 8:38.44 2
1) Guerra, Ethan 11 2) Veidis, Nik 12
3) Guerra, Matt 9 4) Casey, Griffin 12
6 Middletown North 8:38.90 3
1) Caputo, Daniel 12 2) Tammaro, George 10
3) Scalercio, Matt 11 4) Zappala, Alek 10
7 John F. Kennedy Iselin 8:41.13 3
1) Patel, Savan 12 2) Mahju, Rahual 11
3) Jisnnu, Thambu 11 4) Brown, Nathanael 11
8 Princeton 8:41.80 3
1) Donahue, Aidan 11 2) O'Connell, Patrick 10
3) Chen, Noah 11 4) Watsky, CY 10
9 Toms River East 8:50.54 3
1) Feigin, Jordan 12 2) Lamberti, Sam 12
3) Laprise, Joshua 10 4) Martinez, Juancarlos 12
10 Mount Olive 8:52.98 2
1) Bermudez, Diego 11 2) Bhatti, Sameer 11
3) Miller, Alex 10 4) McVicar, Maxwell 11
11 West Morris Mendham 8:54.92 2
1) Anderson, Mitch 12 2) Julian, Dan 12
3) Rebucci, Jack 11 4) Robinson, Brian 12
12 Ocean Twp. 8:56.26 2
1) D'Auria, Matt 9 2) D'Auria, Tom 9
3) Yoo, Alex 12 4) Gronert, Matthew 10
13 Ocean City 8:59.43 3
1) Schmeizer, Evan 11 2) Schmeizer, Jesse 9
3) McClure, Brendan 11 4) Hadtke, Brandon 12
14 Hopewell Valley 9:00.30 2
1) Chandler, William 10 2) Duer, Ethan 11
3) Jeffs, Ethan 11 4) Meredith, Teddy 9
15 Middletown South 9:01.07 2
1) Saydah, Theo 12 2) Mangarelli, Greg 11
3) McDavitt, Matt 12 4) Stephenson, Chris 11
16 Woodbridge 9:03.73 2
1) Martinez, Jesse 11 2) Fuentes, Andrew 9
3) Shipley, Shaun 10 4) Moenga, Brandon 12
17 Wayne Valley 9:12.90 2
1) Ihle, Louis SR 2) Falato, Dean SR
3) Falato, Vinnie SR 4) Funge, Chris SR
18 Brick Township 9:13.04 2
1) Bonner, Kevin 11 2) Garcia, Adam 11
3) Nagiewicz, Travis 12 4) Ramirez, Xavier 11
19 Hamilton North 9:13.34 3
1) Chery, Markenson 12 2) Degaga, Meraf 12
3) Griffith, Josh 9 4) Torres, Jonathon 9
20 Freehold Boro 9:14.52 2
1) Costanzo, Cameron 11 2) Freer, Charles 11
3) Jannarone, Treyvor 11 4) Mendoza, Kevin 12
21 Lacey 9:14.82 1
1) Timony, Barry 11 2) Johnson, Rob 11
3) Magerowski, Bryan 11 4) Rapsas, William 9
22 Scotch Plains-Fanwood 9:15.63 1
1) Crystal, Roland 12 2) Rodrigues, Marco 10
3) Stein, Lukas 10 4) Sullivan, Colin 10
23 Jackson Liberty 9:23.60 2
1) Bruno, Alex 12 2) Linton, Steven 12
3) Osowiecki, Josh 11 4) Iorio, Nicholas 11
24 West Morris Central 9:32.69 3
1) Ackerman, Tristan 11 2) Carpenter, Evan 10
3) McGovern, Deiniol 9 4) McLaughlin, Conor 11
25 Morris Knolls 9:33.22 1
1) Smith, Bryan 12 2) Randolph, Ross 12
3) Vanier, Thomas 12 4) Macarski, Kyle 10
26 Irvington 9:36.28 1
1) Estil, Nehemie FR 2) Moreno, Brandon JR
3) Val, Marvin FR 4) Johnson, Tahaj JR
27 Cumberland 9:39.42 1
1) Spence, Denmar SR 2) Butler, Jacob FR
3) Mosley, William SR 4) Girock, Michael SO
28 Belleville 9:40.05 1
1) Vanhuse, Isaiah 12 2) Patel, Dhruveshkumar 12
3) Castano, Daniel 10 4) Martinez, Rony 12
29 Hamilton West 9:40.11 3
1) Williams, Samajay 9 2) Toure, Oumar 10
3) Alicea, Elvis 10 4) Noncent, Deonte 12
30 Montville 9:42.87 1
1) Roy, Charles 9 2) Schenkel, Logan 11
3) Klein, Joshua 12 4) Villani, Dennis 11
31 Allentown 9:43.86 1
1) Byrnes, Nathaniel 10 2) Gregor, Matthew 9
3) Mulryne, Hunter 11 4) Fritsky, Matt 11
32 New Brunswick 9:50.40 1
1) Fernandez, Jonathan FR 2) Mitchell, Dre'nard JR
3) Solano Lopez, Evaristo FR 4) Read Giase, Travis SR
33 Burlington Township 9:53.56 1
1) Aloi, John 11 2) O'Leary, Michael 9
3) Pensabene, Derek 9 4) Goss, Timothy 10
34 Mainland 9:58.86 1
1) Carey, Tiger 9 2) Eger, Jake 11
3) Fein, Jack 12 4) Rath, Owen 9
35 Cherry Hill West 10:12.81 1
1) DiVito, Andrew FR 2) Miller, Christian 12
3) Coverdale, Liam 11 4) Poole, Joseph 11
Event 9 Boys 1600 Sprint Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 3:37.55 1/15/2012 Oakcrest
D Charles, S Adkisson, R Morton, A Muhammad
Meet Record: $ 3:33.80 1/13/2012 Union Catholic
D Valley, K Cajuste, K Trought, J Mason
School Finals H#
===================================================================
1 Kingsway 3:42.46 5
1) Coleman, Jermaine 12 2) Culbreath, Noah 12
3) Mihlebach, Mark 11 4) Oates, Shaune 11
2 Winslow Township 3:43.12 5
1) Davis, Destin 12 2) Gibson, Trae 11
3) Watson, Zion 11 4) Bettis, James 9
3 Montville 3:43.78 5
1) Rizio, Steven 11 2) Xia, Daniel 12
3) Anderson, Col 12 4) Hehmeyer, Jenks 11
4 Wayne Valley 3:45.13 5
1) Baran, Dom SR 2) Collins, Tabansi SR
3) Jankowitz, Eric SR 4) Herskovits, Adam SR
5 West Morris Mendham 3:47.48 5
1) Anderson, Mitch 12 2) Miu, Peter 11
3) Montilus, Julian 11 4) Post, Daniel 10
6 Middletown North 3:50.04 4
1) Chenoweth, Scott 12 2) Brown, Ryan 12
3) Downing, Tyler 11 4) Williams, Keshawn 12
7 West Morris Central 3:51.67 5
1) Aidala-brody, Felix 12 2) Brodhead, Dan 12
3) Werth, Mitch 12 4) Pease, Gregory 12
8 Roxbury 3:52.51 5
1) Russ, Max 12 2) Rizzo, Brandon 12
3) Bradley, Tyshon 10 4) Gasiorowski, Kyle 12
9 Timber Creek 3:52.55 1
1) Munson, Dominick 12 2) LaRoda, Shawn 12
3) Gibson, Bilal 9 4) Plez, Joe 10
10 Jackson Liberty 3:53.44 4
1) Coger, Bryan 12 2) Egerton, Jared 10
3) Pommerencke, Ken 11 4) McLish, Brandon 12
11 Absegami 3:53.95 4
1) Andy, Ifreke 10 2) Maguire, Bobby 11
3) Shiner, Austin 11 4) Thomas, Quran 12
12 Allentown 3:54.08 4
1) Boyle, Max 9 2) Murphy, Conor 12
3) Zahn, Patrick 11 4) Morris, Michael 12
13 Morris Knolls 3:54.58 2
1) Eluemunor, Nathan 12 2) Karlovich, Jonah 11
3) White-Thorpe, Uche 12 4) DeBlieck, Dan 11
14 Hopewell Valley 3:55.83 3
1) Metz, Nolan 12 2) David, Christian 12
3) Kohn, Brendan 10 4) Lopez, Ignasio 12
15 Northern Burlington 3:55.88 1
1) LeBlanc, Brandon 12 2) Shorey, Andre 12
3) Vance, Moses 11 4) Bharti, Beepul 11
16 Hamilton North 3:58.95 3
1) Molina, Nick 10 2) Madeus, Boaz 10
3) Spence, Zak 12 4) Torres, Jonathon 9
17 Pennsauken 4:00.41 3
1) jackson, julian 11 2) Howard, Josh 11
3) Parris, Jevante 11 4) Mcbride, Malik 11
18 Hamilton West 4:00.44 2
1) Brewer, Christian 12 2) DeJesus, Basillio 10
3) Moore, Timothy 10 4) Noncent, Deonte 12
19 Scotch Plains-Fanwood 4:00.66 2
1) Dzuback, Joe 12 2) Jones, Jordan 12
3) Walker, Ray 12 4) McGriff, Aaron 11
20 Princeton 4:01.04 2
1) Dijkgraaf, Matthijs 12 2) Rodas, Jose 12
3) JU, Alex 10 4) Roth, Alex 10
21 Cherry Hill West 4:01.29 1
1) Cheng, Christopher 11 2) Miller, Christian 12
3) Lackey, Josh 11 4) Sherry, Scott 11
22 Irvington 4:01.36 1
1) Barr, Willie SR 2) Romain, Ghandi SR
3) Felton-Golden, Charles SO 4) Johnson, Tahaj JR
23 Freehold Boro 4:04.94 4
1) Colasanto, Anthony 12 2) Howard, Isaiah 10
3) Huff, Kevin 10 4) Sabu, Denny SR
24 Toms River East 4:05.37 1
1) Contos, Matt 12 2) Gest, Fletcher 10
3) Salas, Anthony 11 4) Bombardiere, Joe 9
25 Morristown 4:05.73 2
1) Beeck, Christopher 12 2) Pallarino, Michael 12
3) Sangave, Abdoulaye 11 4) Tani, Philip 10
26 John F. Kennedy Iselin 4:05.74 2
1) Shears, Justin 12 2) Redd, Brandon 11
3) Sayles, Devlin 11 4) Wallin, Andrew SR
27 Pascack Valley 4:06.32 4
1) Hsieh, Kevin 12 2) Jones, Evan 11
3) Klemt, Bobby 12 4) Herburger, Nurlan 12
28 Ocean City 4:06.56 3
1) Chopek, Zach 11 2) Beebe, Ryan 12
3) Zellers, Zacharey 12 4) Greene, Korey 9
29 Belleville 4:07.47 2
1) Abreu, Samuel 10 2) Rivera, Brian 10
3) Florencio, Luis 12 4) Patel, Dhruveshkumar 12
30 Mount Olive 4:07.83 3
1) Hayes, Daemien 11 2) Ramandi, Amir 11
3) Sturm, William 11 4) Watson, Erin-Marquise 12
31 Perth Amboy 4:08.70 3
1) Lincoln, Andrew 2) Munoz, Eddie
3) Morales, Daniel 4) Abreu, Joseph 12
32 Burlington Township 4:11.66 3
1) Goins, Christian 12 2) Meade, Akile 11
3) Ledix, Christopher 12 4) Soglo, Nixon 11
33 Neptune 4:20.69 1
1) Jackson, Tyrell 11 2) Morgan, Marvin 10
3) Gomez, Jaylen 12 4) Valle, David 10
34 Brick Township 4:49.80 1
1) Muratore, Alex 11 2) Vega-Anfuso, Dante SR
3) Nagiewicz, Travis 12 4) SanJuan, Robert 11
-- Hightstown FS 1
1) Woo, Jae 12 2) Patel, Jai 12
3) Bomani, Tai 11 4) Dan, Gerrits 11
-- Mainland DQ 2
1) Anderson, Kenny 11 2) Eger, Jake 11
3) James, Javon 12 4) Savio, Nicholas 12
-- Colts Neck DQ 3
1) Knauf, Brian SR 2) Raynor, Dean JR
3) Keusch, Owen SO 4) Giannopoulis, Nick SR
-- Ocean Twp. DQ 4
1) Reavey, Ziphion 9 2) Krug, Michael 10
3) Gindi, Elliot 10 4) Mirando, Sean 12
Event 11 Boys 4x400 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 3:25.54 1/20/2014 Timber Creek, Timber Creek
G Black, K Ali, N Johnson, J Muse
Meet Record: $ 3:25.79 1/16/2000 Lenape
H Reid, L Tomlinson, I Moore, M Lanue
School Finals H#
===================================================================
1 West Morris Mendham 3:29.67 4
1) Curtis, Sam 12 2) Hall, Colin 9
3) Heraghty, Dylan 12 4) Kildal-Brandt, Christian 12
2 Winslow Township 3:31.52 4
1) Adams, Jamil 10 2) Hollis, Hurbert 11
3) Alston, Timothy 12 4) Davis, Destin 12
3 Timber Creek 3:32.03 3
1) Butler, Jason 11 2) Mccoy, Jerryl 12
3) Stinson, Cameron 11 4) Witcher, Donte 10
4 John F. Kennedy Iselin 3:34.28 4
1) Mughal, Junaid 11 2) DelPopolo, Anthony 11
3) Sylvester, Matthew 12 4) King, Ari 12
5 Scotch Plains-Fanwood 3:34.60 4
1) Edmond, Merlin 12 2) Sanchez, Quincy 12
3) Smith, Cameron 12 4) White, Kobe 12
6 Pennsauken 3:35.12 4
1) Jones, Marquan 11 2) Booker Jr, Martin 10
3) Harley, Brandon 12 4) Wemegah, Ryan 11
7 Kingsway 3:38.78 4
1) Boerlin, Myles 12 2) Coleman, Jermaine 12
3) Culbreath, Trevor 12 4) Mihlebach, Mark 11
8 Mount Olive 3:38.79 3
1) Chang, David 12 2) Smallwood, Marcquis 10
3) Feeney, Chris 12 4) Degroat, Roger 11
9 Toms River East 3:39.40 3
1) Gural, Brian 11 2) Betts, Robert 10
3) Johnson, Eric 11 4) Martinez, Juancarlos 12
10 Perth Amboy 3:39.61 3
1) Daly, Damian 12 2) Alejando, Juan 10
3) Jimenze, Eric 12 4) Brockman, Deandre 11
11 Jackson Liberty 3:39.95 4
1) Coger, Bryan 12 2) Ko, Young 12
3) McLish, Brandon 12 4) Pommerencke, Ken 11
12 Woodbridge 3:42.55 2
1) Martin-Oguike, Percy 12 2) Santos, Erick 9
3) Rodriguez, Demetrius 12 4) Moenga, Brandon 12
13 Morristown 3:44.00 2
1) Bickers, John 11 2) Pallarino, Michael 12
3) Stennet, Joel 10 4) Sangave, Abdoulaye 11
14 Irvington 3:46.27 1
1) Whyte, Tavaughn FR 2) Barr, Willie SR
3) Romain, Ghandi SR 4) Bynum, Kesun SR
15 Toms River South 3:46.71 2
1) Toal, Pat 12 2) Walczak, Ian 12
3) Werder, Tim 12 4) Tapp, Mike 11
16 Ocean City 3:47.33 3
1) Givens, Ryan 12 2) McClure, Brendan 11
3) McDermott, Kevin 12 4) Zellers, Zacharey 12
17 New Brunswick 3:48.64 2
1) Ortega, Angel SO 2) Medina, Nicholas SO
3) Jackson, Kyshaun JR 4) Cutinello, Connor SR
18 Hopewell Valley 3:49.35 2
1) Bennison, Drew 10 2) Kohn, Brendan 10
3) Lopez, Ignasio 12 4) Jeffs, Ethan 11
19 Northern Burlington 3:50.37 2
1) Brien, Joel 12 2) Bellanova, Tyler JR
3) Ricchiani, Jeffrey 12 4) Bharti, Beepul 11
20 Middletown North 3:50.64 2
1) DiPietro, Dan 2) Scharen, Greg 11
3) Zink, John 11 4) Alex, Andrew 10
21 Burlington Township 3:52.64 1
1) St. Omer, Tyler JR 2) Caranda, Chancy 10
3) Cherry, Maurice 11 4) Ongwenyi, Eddy 11
22 Absegami 3:53.64 1
1) Leftwich, Shawn 12 2) Delgado, Esteban 9
3) Maguire, Bobby 11 4) Shiner, Austin 11
23 Freehold Boro 3:55.44 1
1) Bandilla, Zachary 11 2) Howard, Isaiah 10
3) Indursky, Bailey 12 4) Rossi, Daniel 12
24 Hamilton West 3:55.62 1
1) Moore, Timothy 10 2) Maignan, Pascal SO
3) Aristole, Onasis 9 4) Ashmore, Marvin 11
25 Mainland 3:56.61 3
1) Anderson, Kenny 11 2) Gustafson, Lawrence 11
3) Rzymek, Tyler 11 4) Trifiletti, Nick 11
26 West Morris Central 3:57.41 1
1) Ashey, Sergei 12 2) DiLullo, Alec 10
3) Ramos, Kevin 10 4) McLaughlin, Conor 11
27 Brick Township 3:58.52 1
1) Garcia, Adam 11 2) Nagiewicz, Travis 12
3) Smith, Daniel 11 4) Ramirez, Xavier 11
28 Hightstown 3:58.72 1
1) Gerrits, Daniel 11 2) Woo, Jae 12
3) Zumba, Yhosvel 12 4) Patel, Jai 12
29 Montville 4:02.48 2
1) Krase, John 10 2) Hehmeyer, Jenks 11
3) Lopez, Antonio 11 4) Berliner, Joshua 9
Event 13 Boys Shot Put Gr 3
================================================================
Group Record: 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Meet Record: $ 115-08.25 1/16/2010 N Vena, P Caravaglia, Morristown
Name Year School Finals
================================================================
1 Gilligan, Dan 11 Toms River East 53-02.00
2 Shinn, Sam 11 Kingsway 51-07.00
3 Deleon, Nestali 12 Jackson Liberty 51-04.50
4 Littlefield, Alden 11 Allentown 49-11.25
5 Lee, Joosung 12 Montville 49-07.25
6 Rodgers, Alex 12 Montville 49-03.75
7 Asemota, Osemwingie 11 Timber Creek 47-07.00
8 Jorge, Jaylon 11 Morristown 46-04.25
9 Gilligan, Jake 10 Toms River East 45-04.75
10 Napoleon, Matthew 10 Morristown 44-06.00
10 Spina, Shawn 11 Lacey 44-06.00
12 Colonno, Tyler JR Brick Twp. 44-00.50
13 Capers, Elon 12 Woodbridge 44-00.00
14 Moore, Rob 11 Toms River South 41-09.00
15 Stueber, Todd 10 Toms River South 41-07.50
16 Spence, Zak 12 Hamilton North 41-04.50
17 Kustera, Andrew 12 Kingsway 40-09.25
18 Panfini, Larry 12 Middletown South 40-06.00
19 Salviano, Mark SR Wayne Valley 39-08.00
20 Miller, Dexter 10 Timber Creek 39-03.00
21 Brown, Andrew 11 Mustangs 39-02.25
22 Tahzib, Maxwell 12 Jfk Iselin 39-01.25
23 Krysa, Matt 12 Mor Knolls 38-07.75
24 Bazuk, Austin 10 Middletown North 38-00.75
25 Daly, Connor 11 Ocean Twp. 38-00.25
26 Marra, Andrew 12 Mor Knolls 37-11.50
27 Qadiri, Qudratullah 11 Ocean Twp. 37-02.00
28 Strychowski, Tom 11 Lacey 36-06.25
29 Rutala, Sean 11 Mustangs 36-05.00
29 Moccaro, James 12 Middletown North 36-05.00
31 Liskowitz, Christian 10 Middletown South 35-11.25
32 Bazemore, Tyrik 11 Winslow Township 35-10.00
33 Schryver, Tim 11 West Morris Mend 35-06.00
34 Skowronski, Alex 11 Scotch Plains-Fa 35-04.50
35 Brown, Donovan 12 Woodbridge 35-04.00
36 Collins, Tabansi SR Wayne Valley 35-00.50
37 Cuff, James SR Cumberland 35-00.25
38 Radley, Noah 11 West Morris Cent 35-00.00
38 Wood, Ryan 11 Mount Olive 35-00.00
40 Jenison, Sam 12 Princeton 34-06.50
41 Whitesall, Tyler SR Cumberland 34-04.00
42 Gere, Austin 10 Freehold Boro 34-03.00
43 Galante, James 12 West Morris Cent 34-02.00
44 Moynihan, Robert 11 Jackson Liberty 33-11.25
45 Shelton, Dakota 11 Hamilton West 33-09.75
46 Bergmann, Greg 11 West Morris Mend 33-00.50
47 Sanders, Jonathan 11 Mount Olive 32-08.25
48 McCory, Mike 12 Princeton 32-05.00
49 Jackson, Kyshaun JR New Brunswick 31-08.50
50 Schoch, James 12 Sparta 31-08.25
51 Dunlap-McCargo, Rasaan 10 Winslow Township 31-05.00
51 Binder, Luke 11 Sparta 31-05.00
53 Bradley, Craig SO Irvington 31-01.25
54 Giesler, Patrick FR Brick Twp. 30-09.50
55 Miranda, Emmanuel 11 Hamilton West 30-05.75
56 Shamma, Matthew 10 Hamilton North 30-00.25
57 Raza, Zain 10 Allentown 29-06.25
58 Sainucel, Stevenson JR Irvington 28-11.25
59 Ciccarino, Andrew 12 Scotch Plains-Fa 28-10.75
60 Amigon, Manuel 11 Freehold Boro 28-10.00
61 Jaquez, Jeremy SR New Brunswick 27-09.50
62 Williams, Robert 12 Jfk Iselin 25-10.50
Event 15 Boys High Jump Gr 3
================================================================
Group Record: 13-00 1/13/2002 M Morrison, J Williams, Willingboro
Meet Record: $ 13-03 1/19/1990 D Robb, E Taylor-Perry, Montclair
Name Year School Finals
================================================================
1 Russell, Larry 12 Timber Creek 6-08.00
2 Egri, Joseph 12 Jfk Iselin 6-00.00
2 Walston, Marquise 12 Middletown North 6-00.00
4 Matthews, Chase 11 Kingsway 5-10.00
5 Mirando, Sean 12 Ocean Twp. 5-10.00
5 Stay, Vance JR Wayne Valley 5-10.00
5 Tompkins, Ryan SO Colts Neck 5-10.00
5 Hardy, Clarence 12 Winslow Township 5-10.00
5 Hollis, Hurbert 11 Winslow Township 5-10.00
10 Culbreath, Trevor 12 Kingsway 5-08.00
10 Choi, Peter 12 Princeton 5-08.00
10 Brown, Sage 9 Timber Creek 5-08.00
10 Grillo, Matt 11 Mustangs 5-08.00
14 Jiminez, Rey 12 Jfk Iselin 5-06.00
14 Wardle, Cameron 12 Toms River South 5-06.00
14 Meisel, Zac 12 Princeton 5-06.00
14 DeFabio, Greg JR Wayne Valley 5-06.00
14 Mowla, Rafat JR Colts Neck 5-06.00
14 Eluemunor, Nathan 12 Mor Knolls 5-06.00
20 Alex, Andrew 10 Middletown North 5-04.00
21 Werder, Tim 12 Toms River South 5-04.00
22 James, Javon 12 Mustangs 5-02.00
22 Johnson, Eric 11 Toms River East 5-02.00
24 Campbell, Matt 9 Jackson Liberty 5-00.00
24 Gonzalez, David 9 Ocean Twp. 5-00.00
24 Carrington, Kedar 12 Scotch Plains-Fa 5-00.00
24 Huang, Ethan 11 Montville 5-00.00
24 Gest, Fletcher 10 Toms River East 5-00.00
24 Pommerencke, Ken 11 Jackson Liberty 5-00.00
-- Banks, Jonathan FR Central Regional NH
-- Sadel, Sam 11 Scotch Plains-Fa NH
-- Kelly, Andrew SO Central Regional NH
-- Newman, Tyler 12 Allentown NH
-- White-Thorpe, Uche 12 Mor Knolls NH
-- Morris, Michael 12 Allentown NH
-- Krase, John 10 Montville NH
Event 17 Boys Pole Vault Gr 3
================================================================
Group Record: 26-00 1/22/2006 D Kline, J Shaw, Roxbury
Meet Record: $ 28-00 1/12/2008 R Villanvova, G Kelley, Toms River North
Name Year School Finals
================================================================
1 Egri, Joseph 12 Jfk Iselin 13-06.00
2 Evernham, Ryan 10 Kingsway 12-00.00
3 Zoufaly, Christian 12 Scotch Plains-Fa 11-06.00
3 Metheny, Jacob 10 Kingsway 11-06.00
5 Shaw, Dylan 12 Mor Knolls 10-06.00
6 Vuono, Brandon JR Central Regional 10-06.00
7 Simmons, Tyler 12 Mor Knolls 10-00.00
8 Holland, Keith SO Central Regional 9-06.00
8 Sturm, William 11 Mount Olive 9-06.00
8 Feeney, Chris 12 Mount Olive 9-06.00
11 Jiminez, Rey 12 Jfk Iselin 9-00.00
11 Sadel, Sam 11 Scotch Plains-Fa 9-00.00
-- Otters, John 11 Hopewell Valley NH
-- Fritsky, Matt 11 Allentown NH
-- Jackson, Matt 11 Hopewell Valley NH
-- Mulryne, Hunter 11 Allentown NH
-- Moran, Zach 11 Jackson Liberty NH
-- Frederick, Billy 12 Morristown NH
-- Yeung, Steven 12 Morristown NH
-- Guilfoyle, Kevin 12 Jackson Liberty NH
Men - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Kingsway 56 2) Winslow Township 48
3) John F. Kennedy Iselin 19 3) Middletown North 19
5) Timber Creek 18 6) Montville 16
6) Scotch Plains-Fanwood 16 8) Morris Knolls 14
8) Morristown 14 10) West Morris Mendham 13
11) Pennsauken 11 12) Toms River East 8
13) Pascack Valley 6 13) Millburn 6
15) Wayne Valley 4.50 16) Roxbury 4
17) Sparta 2 17) Central Regional 2
19) Mount Olive 1 19) Jackson Liberty 1
21) Colts Neck 0.50
Event 2 Girls Distance Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 12:08.01 1/22/2006 Colts Neck
A Higginson, M Wimberley, A Linnell, B Jackucewicz
Meet Record: $ 11:59.20 1/21/2007 Southern Regional
J Smith, C Cox, K Bergin, D Tauro
School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Northern Highlands 12:24.68 2
1) Hinchen, Jodi 11 2) McElwain, Hilary 11
3) Pagano, Catherine 12 4) Pook, Amanda 11
2 Toms River South 12:39.27 2
1) Smith, Chelsea 12 2) Wamsley, Alyssa 11
3) Meise, Madison 10 4) Vuocolo, Alexsus 11
3 Millburn 12:39.90 2
1) Delidow, Katie 10 2) Mazzella, Jenny 11
3) Novick, Rachel 10 4) Roberts, Anna 10
4 Mount Olive 12:44.32 2
1) Christian, Alexandra 11 2) Masukewicz, Sarah 12
3) Tavalare, Jamie 12 4) Poggi, Micaela 12
5 Ocean City 12:57.99 2
1) Bergman, Emma 11 2) Terwilliger, Devon SR
3) Stremme, Rachel 12 4) Grisbaum, Epiphany Devon 12
6 Timber Creek 12:58.19 2
1) Clark, Alexa 10 2) Condell, Alyssa 10
3) Jones, Sarina 10 4) Shipotofsky, Janelle 12
7 Morristown 12:58.42 2
1) Cary, Emma 12 2) O'Kane, Christine 12
3) Patterson, Ada 10 4) Sullivan, Kate 10
8 West Morris Mendham 13:20.34 1
1) Jeffs, Lucy 9 2) Post, Ayonnah 10
3) Sement, Defne 11 4) Wadley, Gillian 10
9 Wayne Valley 13:24.21 2
1) DiCristina, Kelly SO 2) Kaminski, Samantha JR
3) Acoury, Gaby SO 4) Moreira, Christina SR
10 Princeton 13:27.08 2
1) Eikelberner, Emma 11 2) Miahle, Lou 11
3) Taylor, Chloe 9 4) Zahn, Sophia 12
11 Scotch Plains-Fanwood 13:33.74 1
1) Mehorter, Becky 11 2) Rodgers, Christina 10
3) Stovall, Mary Catherine 11 4) Womelsdorf, Leah 11
12 Jackson Liberty 13:37.04 2
1) Albrecht, Morgan 12 2) Dugo, Rachael 11
3) Obara, Samantha 11 4) Suszko, Kasey 12
13 Middletown North 13:39.29 2
1) Calhoun, Haile 11 2) Touhey, Katie 10
3) Doherty, Erin 11 4) Marrone, Maddy 12
14 West Morris Central 13:41.09 1
1) Alai, Emma 10 2) Cochrane, Mikayla 11
3) Hughes, Erin 11 4) Rec, Abigail 11
15 Pascack Valley 13:42.28 1
1) Evans, Ashley 10 2) Muccio, Kaitlin SR
3) Guastella, Marlo 9 4) Lee, Chelsea 11
16 Lacey 13:47.01 2
1) Guida, Amanda 12 2) Vaccaro, Kayla 9
3) Fiedler, Dakota 9 4) Costello, Jillian 11
17 Hopewell Valley 13:47.57 1
1) Carlton Lyndel, Ally 11 2) Compton, Linnea JR
3) Graham, Delaney 11 4) Pavicic, Peri 11
18 Brick Township 'B' 13:48.21 1
1) Chavez, Kim SO 2) Kopp, Michaela JR
3) Noel, Amanda SO 4) Pallante, Nicole SR
19 Allentown 13:50.57 1
1) Bragger, Jesse 10 2) Roche, Jenna 11
3) Hoernlein, Devon 9 4) Crawford, Amelia 12
20 Middletown South 13:58.67 1
1) Hutson, Rachael 9 2) Brand, Madison 9
3) Horn, Michelle 10 4) Kratka, Caroline JR
21 Northern Burlington 14:03.45 1
1) Natriello, Jessica 12 2) Edwards, Ashley 12
3) Raymond, Kelsey 10 4) Dunteman, Ashley 11
22 Mainland 14:15.21 1
1) Bean, Emma 12 2) Cassale, Jen 12
3) Cortes-gonzalez, Sol 11 4) Kalia, Klea 12
23 Freehold Boro 14:20.39 1
1) Loftus, Jaclyn 11 2) Long, Emily 12
3) Trulli, Cara 11 4) Perez, Guadalupe 12
24 Absegami 14:36.14 1
1) Maul, Emily 10 2) Jobs, Nya 10
3) Indyg, Marielle 11 4) Hirst, Melissa 9
25 Morris Knolls 14:44.14 1
1) Carney, Christine 9 2) Cunningham, Angela 11
3) Lee, Danica 9 4) Martinelli, Julia 10
26 Hightstown 14:49.90 2
1) Morris, Cj 11 2) Reiss, Olivia 10
3) Sasson, Mikayla 10 4) Tous, Cristina 12
27 John F. Kennedy Iselin 14:54.09 1
1) Sankaramanchi, Akhila 12 2) Boland, Gabriella 10
3) Vyas, Stuti 9 4) Kaur, Harvinder 9
28 Toms River East 14:58.11 1
1) Larice, Alyssa 10 2) Wiley, Isabella 10
3) Bartels, Kelsey 12 4) Bombardiere, Kristine 12
29 Kingsway 14:59.48 1
1) Anicic, Kylie 9 2) Nugent, McKenzie 10
3) Vick, Rachel 10 4) Wells, Claudia 12
30 Cherry Hill West 15:39.72 1
1) Sullivan, Erin 11 2) Johnston, Hannah 11
3) Aly, Safeyyah 10 4) Rash, Gabrielle 11
31 Hamilton West 16:24.78 1
1) Warner, Sarah 9 2) Snyder, Lindsey 11
3) Kavanagh, Shaye 11 4) Bartole, Cassandra 9
-- Roxbury DNF 2
1) Palumbo, Alex 11 2) Paxos, Zoe 10
3) Viparina, Olivia 12 4) Caracciolo, Jamie FR
-- Woodbridge DNF 2
1) Roldan, Jennifer 10 2) Kariuki, Margaret 11
3) Cordova, Melanie 11 4) Marine, Elisanette SO
Event 4 Girls 4x51.5 Meter Shuttle Hurdle Gr 3
===================================================================
Group Record: 30.74 1/20/2014 Winslow Township, Winslow Township
C Woods, G Bennett, B Preston, T Robinson
Meet Record: $ 31.76 1/14/2012 Essex Co V/T Market St Newark
G Amankwah, B Singleton, I Amsterdam, N McAlister
School Finals H#
===================================================================
1 Winslow Township 32.03 8
1) Preston, Brittany 11 2) Smalls, Ziani 9
3) Rivers, Shayla 12 4) Bennett, Gabrielle 12
2 Timber Creek 32.84 8
1) Davis-Hines, Daijah 12 2) Davis-Hines, Janiyah 10
3) Gonzalez, Jarline 10 4) Lavallias, Christine 11
3 Absegami 34.11 8
1) Moyer, Cyann 10 2) Jarolmen, Summer 10
3) Ross, Erica 11 4) Hubbard, Mariah 11
4 Roxbury 34.66 8
1) Graziani, Deanna 11 2) Larkin, Catherine 12
3) Silfies, Emily 11 4) Trasente, Nina 11
5 Kingsway 34.70 7
1) Cooper, Thaila 12 2) Deichert, Farrah 12
3) Heineman, Jaclyn 12 4) Palmer, Najiyah 9
6 Lacey 34.88 7
1) Schoeneberg, Erika 12 2) Miller, Carley 11
3) Rose, Anne 12 4) LaHaye, Faith 9
7 Toms River South 35.55 6
1) Meise, Madison 10 2) Ryan, Mackenzie 10
3) Huber, Delaney 10 4) Kearney, Destiny 12
8 Middletown South 35.95 6
1) Buckley, Caroline 12 2) Campanale, Gianna 11
3) Cuervo, Gianna 10 4) Tregellies, Jennifer 10
9 Freehold Boro 36.04 4
1) Chinedu, Chisom 10 2) Fioto, Samantha 11
3) Miller, Nicole 11 4) Pira, Gianna 11
10 Northern Highlands 36.07 7
1) Holleran, Mackenzie 12 2) Knight, Kelly 11
3) Micallef, Courtney 12 4) Perricelli, Carolyn 12
11 Woodbridge 36.24 7
1) Odukale, Temi 12 2) Vilichka, Jacklyn 10
3) Daramola, Esther 11 4) Cordova, Melanie 11
12 Scotch Plains-Fanwood 36.28 6
1) Cuomo, Rosie 9 2) Francois, Wilda 10
3) Robinson, Summer 11 4) Nocum, Christine 12
13 Morris Knolls 36.41 6
1) Evans, Krista 11 2) Joseph, Tymia 11
3) Martinelli, Anna 10 4) Risberg, Amanda 10
14 Northern Burlington 36.95 5
1) Watson, Nia 10 2) Fitzpatrick, Alexandria 12
3) Jackson, Kayla 10 4) Edwards, Ashley 12
15 Ocean Twp. 37.54 5
1) Bekampis, Stephanie 12 2) Bekampis, Emily 10
3) Henderson, Emily 12 4) Serrano, Julie 12
16 Perth Amboy 37.62 4
1) Done, Karen 11 2) Roberts, Cece 10
3) Williams, Bryah 11 4) Harrell, Deja 12
17 Hopewell Valley 38.02 3
1) Iten, Caroline 11 2) Gordon, Cheyanne 11
3) Barnes, Samantha 9 4) Montermarano, Devyn 12
18 Sparta 38.22 5
1) Putnam, Bethann 10 2) Pampin, Michaela 10
3) Spelman, Rachael 10 4) Kosker, Emily 9
19 Jackson Liberty 38.81 4
1) Patterson, Melanie 12 2) Laniauskaite, Marta 10
3) O'Connor, Carly 9 4) Hillwig, Nicole 11
20 Princeton 39.20 2
1) Glover, Aria 12 2) Deutsch, Maddie 10
3) Edokwe, Mariel 11 4) McGahren, Fiona 10
21 Allentown 39.35 3
1) Zahn, Danielle 12 2) Rubenstein, Abigail 10
3) Roche, Carly 9 4) Mulryne, Kassidy 9
22 Mainland 39.69 5
1) Dods, Margaret 12 2) Lombardo, Nicole 9
3) Nguyen, Alyssa 10 4) Barreda, Kaity 12
23 John F. Kennedy Iselin 40.40 3
1) McGinn, Ashley 12 2) Kelly, Jaclyn 9
3) Edgeworth, Kelly 11 4) Mendez, Heleen 12
24 Cherry Hill West 41.05 2
1) Mattes, Helen 12 2) Rash, Danielle 9
3) Johnston, Hannah 11 4) Meloche, Shannon 9
25 Hamilton North 44.77 3
1) Floreal, Andie 10 2) Francobandiero, Toni 11
3) Ledix, Ashley 12 4) Louis, Sasha 10
26 West Morris Central 45.20 2
1) Carratura, Brittany 10 2) Fryer, Olivia 10
3) Madden, Sarah 10 4) Helmstetter, Samantha 10
27 Hamilton West 47.16 1
1) Davis, Jasmine 10 2) Bailey, Brittany FR
3) Jean-Pierre, Stacey 12 4) Thompson, Taylor 10
-- Cumberland DNF 1
1) Thrope, Martha FR 2) Miller, Mary FR
3) Dennis, Zyair FR 4) Smith, Kahdelia FR
-- Toms River East DQ 4
1) Bragen, Sam 10 2) Dziedzic, Taylor 12
3) Herring, Jouli 9 4) Cusimano, Maria 10
-- Belleville DQ 1
1) Collazo, Kiara 10 2) Lombardi, Kristan 11
3) Banks, Bernice 9 4) Manning, Sara 9
Event 6 Girls 4x200 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 1:44.71 1/20/2014 Winslow Township, Winslow Township
T Robinson, C Woods, B Preston, D Cross
Meet Record: $ 1:44.14 1/21/2006 Piscataway
M Losey, R Parham, A West, A Washington
School Finals H#
===================================================================
1 Timber Creek 1:46.78 8
1) Davis-Hines, Daijah 12 2) Davis-Hines, Janiyah 10
3) Jones, Sarina 10 4) Starnes, Adia 10
2 Pennsauken 1:46.95 8
1) Pascall, Indigo 11 2) Davis, Asia 10
3) Bryan, Brianna 9 4) Jamison, Olivia 12
3 Winslow Township 1:47.01 8
1) Williams, Iyianna 10 2) Ahirakwe, Flora 9
3) Smalls, Ziani 9 4) Preston, Brittany 11
4 Kingsway 1:47.20 8
1) Cooper, Thaila 12 2) Heineman, Jaclyn 12
3) Palmer, Najiyah 9 4) Waller, Arianna 12
5 West Morris Mendham 1:51.82 8
1) O'Neill, Audrey 12 2) Schacht, Emma 10
3) Tonnesen, Sierra 12 4) Wadley, Maggie 12
6 Toms River South 1:51.85 7
1) Wamsley, Alyssa 11 2) Huber, Delaney 10
3) Smith, Chelsea 12 4) Kearney, Destiny 12
7 Neptune 1:51.92 8
1) Soloman, Chanel 11 2) Garrett, Jahdasia SR
3) Wesley, Qadirah 11 4) Flood, Ireland 10
8 Princeton 1:52.24 7
1) Hauschild, Maia 11 2) Watsky, Amy 10
3) Dibianco, Serena 11 4) Patterson, Jackie 9
9 Montville 1:53.21 6
1) Murolo, Amanda 12 2) Sauser, Leanna 12
3) Hehmeyer, Blythe 9 4) Ansari, Tina 10
10 Middletown North 1:53.66 5
1) Powers, Keri 10 2) Reid, Jenna 10
3) McGregor, Ava 9 4) Pfleger, Kayla 10
11 New Brunswick 1:53.69 5
1) Rhodie, Ayodeji SR 2) Rosario, leyla SO
3) Howard, Tiara SR 4) Woods-Ciccone, Elizabeth SO
12 Hopewell Valley 1:53.79 6
1) Barnes, Samantha 9 2) Benvignati, Anna 11
3) Gordon, Cheyanne 11 4) Harkness, Sarah 12
13 Colts Neck 1:54.44 7
1) Cavrak, Megan SR 2) Gaines, Justine SR
3) Elice, Sarah JR 4) Saffaye, Julia SO
14 Absegami 1:54.57 7
1) Harris, Mercy 12 2) Beaufils, Tatiana 10
3) Garcia Perez, Neyshka 10 4) Moyer, Cyann 10
15 Roxbury 1:54.80 7
1) Alford, Nikki 11 2) Carter, Daniella 11
3) Silfies, Emily 11 4) Fernandez, Leany 10
16 Jackson Liberty 1:54.98 6
1) Patterson, Melanie 12 2) Donegan, Paige 10
3) Rodriquez, Madison 9 4) Reed, Oksana 12
17 Lacey 1:55.06 5
1) Simunek, Julianna 9 2) LaHaye, Faith 9
3) Schoeneberg, Erika 12 4) Elias, Kaitlyn 11
18 Northern Burlington 1:55.77 2
1) Horne, Ty 12 2) Jackson, Jasmine 12
3) Harvey, Kristen 11 4) Fitzpatrick, Alexandria 12
19 Morris Knolls 1:55.89 6
1) Evans, Krista 11 2) Joseph, Tymia 11
3) Martinelli, Anna 10 4) Risberg, Amanda 10
20 Brick Township 1:55.91 6
1) Kopp, Michaela JR 2) Williams, Kaitlyn SR
3) Boyle, Jenna JR 4) Noel, Amanda SO
21 John F. Kennedy Iselin 1:56.18 5
1) Ogrodnik, Rose 12 2) Wilson, Asley 11
3) Kelly, Jaclyn 9 4) Ventura, Arianna 12
22 Hamilton West 1:56.45 6
1) Smith, Carlee 11 2) Rogers, Brittany 10
3) Mendoza-Dye, Mercedes 12 4) Flim, Marissa 12
23 Hightstown 1:56.67 4
1) Simon, Natisha 10 2) Husko, Alyssa 12
3) Roca, Makenzie 10 4) Sasson, Mikayla 10
24 Allentown 1:57.51 3
1) Roche, Jenna 11 2) Rubenstein, Abigail 10
3) Roche, Carly 9 4) Mulryne, Kassidy 9
25 Northern Highlands 1:57.61 2
1) Florio, Morgan 10 2) Florio, Olivia 10
3) Healy, Julia 10 4) Micallef, Courtney 12
26 Morristown 1:58.33 4
1) Margaritondo, Ashley 9 2) Patterson, Ada 10
3) Zhi, Jingtong 11 4) Richtarek, Alyssa 10
27 Scotch Plains-Fanwood 1:58.35 4
1) Bowles, Sarah 11 2) Duque, Maria 11
3) Hart, Trinity 9 4) Nocum, Christine 12
28 Wayne Valley 1:58.44 4
1) Cannarella, Jenn JR 2) Falso, Christina SR
3) Olaya, Grace FR 4) Corso, Meghan FR
29 Mount Olive 1:58.64 5
1) Olson, Bridget 10 2) Hollis, Grace 9
3) Henry, Melissa SR 4) Prevete, Jessica 12
30 Perth Amboy 1:58.69 5
1) Croner, Nayannah 10 2) Sears, Ashley 10
3) Harrell, Deja 12 4) Williams, Bryah 11
31 East Side Newark 1:59.27 1
1) Adeyanju, Haleemot 9 2) Thomas, Eliya 9
3) Uhunmwongho, Success 11 4) Ukazu, Chizoba 9
32 Toms River East 1:59.82 3
1) Bombardiere, Samantha 12 2) Flohs, Taylor 9
3) Taylor, Morgan 10 4) Schroepfer, Emily 11
32 Ocean City 1:59.82 4
1) McDonnell, Rylee 10 2) Mack, Olivia 10
3) Greene, Mackenzie 12 4) Terwilliger, Devon 12
34 Burlington Township 2:00.28 2
1) Paul, Dayna 11 2) Krawsek, Heather 9
3) Adewumi, Feyintoluwa 9 4) Cann, Carley 11
35 Ocean Twp. 2:00.35 2
1) Hyun, Hailey 12 2) Beisswanger, Katie 9
3) Hurley, Skylar 10 4) Maxwell, Sydney 9
36 Cherry Hill West 2:00.52 1
1) Meloche, Madeline 10 2) Dixon, Ayanna 12
3) Mattes, Helen 12 4) Meloche, Abigail 12
37 Hamilton North 2:01.03 2
1) Thomas, Ashanti 12 2) Bosquet, Marie 10
3) Francobandiero, Toni 11 4) Louis, Sasha 10
38 West Morris Central 2:02.13 4
1) Boyland, Veronica 10 2) Carratura, Brittany 10
3) Holzworth, Tanna 12 4) Madden, Sarah 10
39 Middletown South 2:03.63 3
1) Gabion, Lexi 10 2) Tregellies, Jennifer 10
3) Massell, Grace FR 4) Kapela-Barlow, Tiffany SR
40 Mainland 2:05.06 3
1) Lombardo, Nicole 9 2) Schaefer, Nikki 11
3) Condon, Rachel FR 4) Freed, Carrie FR
41 Belleville 2:05.58 1
1) Martinez, Natalia 11 2) Manning, Sara 9
3) Banks, Bernice 9 4) Blauvelt, Rina 9
42 Cumberland 2:07.99 7
1) Martin, Jaclyn SR 2) Thrope, Martha FR
3) Maloney, Megan JR 4) Mosley, Lindzey SO
43 Freehold Boro 2:08.47 3
1) Chinedu, Chisom 10 2) Miller, Nicole 11
3) Leon, Abigail JR 4) Perez, Guadalupe 12
44 Sparta 2:08.85 3
1) Putnam, Bethann 10 2) Christodoulou, Maria 12
3) Spelman, Rachael 10 4) Hansen, Melissa 11
45 Irvington 2:16.33 1
1) Zamor, Barbara SO 2) Evra, Julie SO
3) Kennedy, Allizea FR 4) Ruiz, Ashley FR
Event 8 Girls 4x800 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 9:27.06 1/22/2006 Roxbury
J Ennis, K Stevens, S Tencza, A Cromartie
Meet Record: $ 9:21.71 1/14/2012 Red Bank Catholic
A Handchen, L Marzano, M McMullin, L Bellaran
School Finals H#
===================================================================
1 Mount Olive 9:53.81 2
1) Christian, Alexandra 11 2) Masukewicz, Sarah 12
3) Poggi, Micaela 12 4) Tavalare, Jamie 12
2 Northern Highlands 9:54.82 2
1) Hinchen, Jodi 11 2) McElwain, Hilary 11
3) North, Karina 12 4) Arami, Robine 10
3 Winslow Township 9:56.24 2
1) Rivers, Shayla 12 2) King, Tziarra 11
3) Williams, Vashti 11 4) Austin, Jordan 12
4 Woodbridge 9:58.09 2
1) Kariuki, Margaret 11 2) Martinez, Olivia 12
3) Gasser, Brittany 12 4) Odukale, Temi 12
5 Ocean City 10:07.11 2
1) Stremme, Rachel 12 2) Bergman, Emma 11
3) Steele, Meredith 10 4) Grisbaum, Epiphany Devon 12
6 Kingsway 10:11.65 2
1) Anicic, Kylie 9 2) Evernham, Alexa 9
3) Nugent, McKenzie 10 4) Stanford, Destiny 10
7 Jackson Liberty 10:15.26 2
1) Suszko, Kasey 12 2) Obara, Samantha 11
3) Reed, Oksana 12 4) Albrecht, Morgan 12
8 Middletown South 10:20.65 2
1) Himmelberg, MaryKate 12 2) Tota, Delia 10
3) Burns, Emily 11 4) Weimer, Jillian 11
9 Timber Creek 10:22.68 1
1) Clark, Alexa 10 2) Condell, Alyssa 10
3) Kane, Sabeahah 12 4) Shipotofsky, Janelle 12
10 Princeton 10:29.54 2
1) Miahle, Lou 11 2) Hartmanshenn, Anne Fleur 10
3) Zahn, Sophia 12 4) Trenholm, Izzy 10
11 Morristown 10:29.59 2
1) Cary, Emma 12 2) O'Kane, Christine 12
3) Sullivan, Kate 10 4) Cote, Melissa 11
12 West Morris Mendham 10:30.94 2
1) Jeffs, Lucy 9 2) Sement, Defne 11
3) Strobel, Caitlin 10 4) Wadley, Gillian 10
13 Pascack Valley 10:31.43 2
1) Criscuolo, Nikki 10 2) Evans, Ashley 10
3) Guastella, Marlo 9 4) Lee, Chelsea 11
14 Allentown 10:35.46 1
1) Bragger, Jesse 10 2) Hoernlein, Devon 9
3) Robertson, Hannah 11 4) Crawford, Amelia 12
15 Roxbury 10:36.30 2
1) Palumbo, Alex 11 2) Paxos, Zoe 10
3) Tucker, Kelly 9 4) Tye, Dominique 10
16 Freehold Boro 10:43.06 1
1) Fioto, Samantha 11 2) Loftus, Jaclyn 11
3) Pira, Gianna 11 4) Trulli, Cara 11
17 Lacey 10:49.42 2
1) Costello, Jillian 11 2) Guida, Amanda 12
3) Leavitt, Julia 10 4) Edgecomb, Sara 11
18 Middletown North 10:55.46 1
1) Calhoun, Haile 11 2) Touhey, Katie 10
3) Mongeau, Beth 10 4) Doherty, Erin 11
19 Hopewell Valley 10:59.87 2
1) Carlton Lyndel, Ally 11 2) Compton, Linnea JR
3) Graham, Delaney 11 4) Pavicic, Peri 11
20 John F. Kennedy Iselin 11:00.85 1
1) Shibata, Emily 12 2) Vyas, Stuti 9
3) Sankaramanchi, Akhila 12 4) Kaur, Harvinder 9
21 Perth Amboy 11:02.56 1
1) Done, Karen 11 2) Placencia, Sugeidi SR
3) Roman, Gabriela FR 4) Torres, Carmerica SO
22 Brick Township 11:04.55 1
1) Pallante, Nicole SR 2) Kopp, Michaela JR
3) Chavez, Kim SO 4) Noel, Amanda SO
23 Scotch Plains-Fanwood 11:07.49 1
1) Bord, Maddy 9 2) Mehorter, Kelly 9
3) Paprocki, Erica 9 4) Regan, Kerry 9
24 Morris Knolls 11:09.54 1
1) Beffa, Emily 11 2) Carney, Christine 9
3) Cunningham, Rebecca 9 4) Lee, Danica 9
25 West Morris Central 11:11.10 1
1) Alai, Emma 10 2) Hughes, Erin 11
3) Lusskin, Ava 9 4) Twilley, Kate 12
26 Absegami 11:15.06 1
1) Ngo, Kathleen 10 2) Hirst, Melissa 9
3) Maul, Emily 10 4) Indyg, Marielle 11
27 Toms River East 11:18.68 1
1) Bartels, Kelsey 12 2) Larice, Alyssa 10
3) Bombardiere, Kristine 12 4) Wiley, Isabella 10
28 Wayne Valley 11:22.02 1
1) Powley, Mary SR 2) Keppler, Andrea SR
3) Mancini, Serena FR 4) Acoury, Gaby SO
29 Mainland 11:23.83 1
1) Cortes-gonzalez, Sol 11 2) Kalia, Klea 12
3) Rodriquez, Nicole 11 4) Kennedy, Grace 9
30 Hamilton West 11:41.80 1
1) Kavanagh, Shaye 11 2) Santiago, Samantha 12
3) Mendoza-Dye, Mercedes 12 4) Snyder, Lindsey 11
31 Hamilton North 11:45.07 1
1) Puca, Rachael 12 2) Wallace, Sierra 10
3) Francobandiero, Toni 11 4) Ledix, Ashley 12
32 Northern Burlington 12:01.23 1
1) Torres, Emily 12 2) Santos, Shaye 11
3) Walsh, Megan 10 4) Simonsen, Haylee 10
Event 10 Girls 1600 Sprint Medley Gr 3
===================================================================
Group Record: 4:12.23 1/9/2005 Franklin
T Cameron, T Friday, S O'Connor, C Hubbard
Meet Record: $ 4:09.64 1/16/2011 Neptune
B Wilson, Y Hall, A Buckley, A Wilso
School Finals H#
===================================================================
1 Northern Highlands 4:11.94 5
1) Schaeffer, Brooke FR 2) Florio, Olivia 10
3) Pook, Amanda 11 4) Pagano, Catherine 12
2 Kingsway 4:18.06 5
1) Anicic, Kylie 9 2) Cooper, Thaila 12
3) Jones, Jasmin 9 4) Palmer, Najiyah 9
3 Princeton 4:18.56 5
1) Hauschild, Maia 11 2) Vine, Jordan 10
3) Watsky, Amy 10 4) Metzheiser, Paige 12
4 Pennsauken 4:18.62 5
1) Jamison, Olivia 12 2) Pascall, Indigo 11
3) Davis, Asia 10 4) Bakley, Amanda 11
5 Roxbury 4:19.52 5
1) LaRusso, Tiffany 12 2) Silfies, Emily 11
3) Smith, Alexis 10 4) Viparina, Olivia 12
6 Toms River South 4:22.23 5
1) Smith, Chelsea 12 2) Kearney, Destiny 12
3) Wamsley, Alyssa 11 4) Vuocolo, Alexsus 11
7 Middletown North 4:23.34 5
1) Powers, Keri 10 2) Pfleger, Kayla 10
3) Reid, Jenna 10 4) Marrone, Maddy 12
8 Timber Creek 4:25.23 4
1) Beattie, Cheyenne 10 2) Condell, Alyssa 10
3) Sturdivant, Myiah 11 4) Starnes, Adia 10
9 Winslow Township 4:30.98 5
1) Williams, Iyianna 10 2) Hess, Maryn 9
3) Smith-Stroud, Ananda 10 4) Austin, Jordan 12
10 Colts Neck 4:31.27 4
1) Cavrak, Megan SR 2) Elice, Sarah JR
3) Gaines, Justine SR 4) Shah, Radhika SR
11 Scotch Plains-Fanwood 4:33.92 4
1) Bowles, Sarah 11 2) Hart, Trinity 9
3) Pierce, Annie 11 4) Rodgers, Christina 10
12 Montville 4:34.90 4
1) Ansari, Tina 10 2) Golowko, Michelle 11
3) Gross, Allison 12 4) Gupte, Alicia 9
13 Mainland 4:35.01 4
1) Assongba, Yvette 9 2) Cassale, Jen 12
3) Dods, Margaret 12 4) Nguyen, Alyssa 10
14 Ocean Twp. 4:35.93 3
1) Hyun, Hailey 12 2) Maxwell, Sydney 9
3) Beisswanger, Maggie 9 4) Cholak, Michela 11
15 Absegami 4:36.42 4
1) Johnson, Joshonda 10 2) Miller, Kayla 10
3) Hubbard, Mariah 11 4) Ngo, Kathleen 10
16 Hopewell Valley 4:38.90 3
1) Crawford, Fiona 10 2) Gordon, Cheyanne 11
3) Harkness, Sarah 12 4) Wagner, Sabrina 12
17 Morris Knolls 4:39.61 4
1) Dostanko, Jasmine 12 2) Evans, Krista 11
3) Joseph, Tymia 11 4) Lissner, Jill 10
18 Toms River East 4:39.81 2
1) Taylor, Morgan 10 2) Bombardiere, Samantha 12
3) Nigro, Nicole 10 4) Lawrence, Dayna 10
19 West Morris Central 4:40.84 3
1) Carratura, Brittany 10 2) Holzworth, Tanna 12
3) Rec, Abigail 11 4) Cochrane, Mikayla 11
20 Neptune 4:41.20 2
1) Holland, Trinity 10 2) Odejobi, Aishat 11
3) Soloman, Chanel 11 4) Hoh, Samantha 10
21 Middletown South 4:41.29 3
1) Hutson, Rachael 9 2) Shearer, Alexis 12
3) Laurence, Melissa 11 4) Evarts, Sylvie SR
22 East Side Newark 4:41.62 2
1) Adeyanju, Haleemot 9 2) Thomas, Eliya 9
3) Uhunmwongho, Success 11 4) Ukazu, Chizoba 9
23 Wayne Valley 4:41.89 3
1) Corso, Meghan FR 2) Cannarella, Jenn JR
3) Frank, Lindsey SR 4) DiCristina, Kelly SO
24 Northern Burlington 4:43.25 1
1) Horne, Ty 12 2) Edwards, Ashley 12
3) Jackson, Kayla 10 4) Dunteman, Ashley 11
25 Hightstown 4:47.35 2
1) Morris, Cj 11 2) Sasson, Mikayla 10
3) Simon, Natisha 10 4) Tous, Cristina 12
26 Allentown 4:47.79 3
1) Roche, Jenna 11 2) Roche, Carly 9
3) Murphy, Kiera 10 4) Mulryne, Kassidy 9
27 Ocean City 4:49.99 3
1) Terwilliger, Devon SR 2) McDonnell, Rylee 10
3) Stremme, Rachel 12 4) Greene, Mackenzie 12
28 Mount Olive 4:51.63 4
1) Olson, Bridget 10 2) Chang, Julia 9
3) Mangone, Gianna JR 4) Muwonge Mukasa, Lillian SO
29 Freehold Boro 4:54.80 2
1) Chinedu, Chisom 10 2) Pira, Gianna 11
3) Leon, Abigail JR 4) Chinedu, Nwaneka 10
30 Brick Township 4:57.20 1
1) Chavez, Kim SO 2) Williams, Kaitlyn SR
3) Boyle, Jenna JR 4) Pallante, Nicole SR
31 John F. Kennedy Iselin 4:58.04 1
1) McGinn, Ashley 12 2) Mendez, Heleen 12
3) Boland, Gabriella 10 4) Vyas, Stuti 9
32 New Brunswick 4:58.17 3
1) Rhodie, Ayodeji SR 2) Howard, Tiara SR
3) Rosario, leyla SO 4) Hernandez, Dilcia SO
33 Cherry Hill West 5:00.55 2
1) Meloche, Madeline 10 2) Dixon, Ayanna 12
3) Meloche, Abigail 12 4) Meloche, Shannon 9
34 Burlington Township 5:01.28 1
1) Simms, DeNai 9 2) Stevens, Francesca 9
3) Miles, Kourtney 10 4) Wise, Veronica 11
35 Jackson Liberty 5:04.01 1
1) Yoo, Kimberly 10 2) Veneziano, Caitlin 11
3) Pommerencke, Alexandra SO 4) Farrell, Emily 11
36 Belleville 5:04.07 1
1) Soriano, Marienella 12 2) Manning, Sara 9
3) Banks, Bernice 9 4) Blauvelt, Rina 9
37 Hamilton West 5:06.94 2
1) Smith, Carlee 11 2) Flim, Marissa 12
3) Mendoza-Dye, Mercedes 12 4) Bartole, Cassandra 9
38 Hamilton North 5:07.85 1
1) Racine, Christina 9 2) Bosquet, Marie 10
3) Dieujuste, Tatiana 10 4) Puca, Rachael 12
39 Morristown 5:14.58 2
1) Cote, Melissa 11 2) Kantheti, Uma 12
3) O'Connell, Mary Kate 11 4) Zhi, Jingtong 11
40 Irvington 5:32.41 1
1) Evra, Julie SO 2) Zamor, Barbara SO
3) Kennedy, Allizea FR 4) Joseph, Kentia SR
Event 12 Girls 4x400 Meter Relay Gr 3
===================================================================
Group Record: 4:01.53 1/20/2014 Winslow Township, Winslow Township
T King, D Cross, B Preston, T Robinson
Meet Record: $ 3:59.01 1/18/1997 Columbia
A Coleman, N deffenbaugh, D Sands, S McFadden
School Finals H#
===================================================================
1 Timber Creek 4:03.76 4
1) Davis-Hines, Daijah 12 2) Davis-Hines, Janiyah 10
3) Jones, Sarina 10 4) Sturdivant, Myiah 11
2 Winslow Township 4:04.62 4
1) Williams, Vashti 11 2) Ahirakwe, Flora 9
3) King, Tziarra 11 4) Preston, Brittany 11
3 Woodbridge 4:08.30 4
1) Gasser, Brittany 12 2) Martinez, Olivia 12
3) Marine, Elisanett 10 4) Odukale, Temi 12
4 Kingsway 4:08.52 4
1) Cooper, Thaila 12 2) Heineman, Jaclyn 12
3) Jones, Jasmin 9 4) Waller, Arianna 12
5 Northern Highlands 4:11.19 4
1) Pagano, Catherine 12 2) Pook, Amanda 11
3) Arami, Robine 10 4) McElwain, Hilary 11
6 Pennsauken 4:15.75 4
1) Jamison, Olivia 12 2) Pascall, Indigo 11
3) Moore, Chataija 11 4) Bakley, Amanda 11
7 Roxbury 4:15.83 4
1) Alford, Nikki 11 2) LaRusso, Tiffany 12
3) Smith, Alexis 10 4) Graziani, Deanna 11
8 Absegami 4:16.17 3
1) Beaufils, Tatiana 10 2) Jarolmen, Summer 10
3) Miller, Kayla 10 4) Johnson, Joshonda 10
9 Hopewell Valley 4:27.45 3
1) Barnes, Samantha 9 2) Crawford, Fiona 10
3) Gordon, Cheyanne 11 4) Wagner, Sabrina 12
10 Colts Neck 4:30.31 3
1) Cavrak, Megan SR 2) Shah, Radhika SR
3) Elice, Sarah JR 4) Saffaye, Julia SO
11 Montville 4:31.24 1
1) Gupte, Alicia 9 2) Maggio, Stephanie 12
3) Ansari, Tina 10 4) Gross, Allison 12
12 Middletown South 4:32.24 3
1) Campanale, Gianna 11 2) Laurence, Melissa 11
3) Shearer, Alexis 12 4) Horn, Michelle 10
13 John F. Kennedy Iselin 4:32.43 2
1) Ogrodnik, Rose 12 2) Wilson, Asley 11
3) Ventura, Arianna 12 4) Kelly, Jaclyn 9
14 Irvington 4:33.45 1
1) Zamor, Barbara SO 2) Joseph, Kentia SR
3) Evra, Julie SO 4) Kennedy, Allizea FR
15 Morristown 4:34.29 2
1) Margaritondo, Ashley 9 2) Patterson, Ada 10
3) O'Kane, Christine 12 4) Cary, Emma 12
16 Mount Olive 4:34.55 3
1) Reyes, Alexis 12 2) Jeska, Rachel SO
3) Chang, Julia 9 4) Hollis, Grace 9
17 Jackson Liberty 4:35.22 3
1) Eckett, Ashley 11 2) Donegan, Paige 10
3) Olejarz, Bethany FR 4) Lurato, Meghan 9
18 Northern Burlington 4:37.62 1
1) Vaughn, Breana 11 2) Jackson, Jasmine 12
3) Harvey, Kristen 11 4) Newcomer, Devon 10
19 Middletown North 4:38.01 2
1) McGregor, Ava 9 2) Kondratiuk, Brianna 10
3) Bastardi, Alex 10 4) Molnar, Kelly 9
20 Burlington Township 4:38.78 1
1) Cann, Carley 11 2) Kotch, Sarah 10
3) Maguire, Harley 10 4) Paul, Dayna 11
21 Toms River South 4:38.83 2
1) Huber, Delaney 10 2) Baranyay, Lauren 10
3) Meise, Madison 10 4) Ryan, Mackenzie 10
22 West Morris Central 4:39.07 1
1) Carratura, Brittany 10 2) Helmstetter, Samantha 10
3) Lusskin, Ava 9 4) VanderLaan, Skylar 10
23 Scotch Plains-Fanwood 4:39.23 2
1) Duque, Maria 11 2) Mehorter, Becky 11
3) Nocum, Christine 12 4) Vincent, Ashley FR
24 New Brunswick 4:47.59 1
1) Rhodie, Ayodeji SR 2) Howard, Tiara SR
3) Pierre, Edeline SO 4) Rosario, leyla SO
25 Mainland 4:51.23 2
1) Lombardo, Nicole 9 2) Rodriquez, Nicole 11
3) Assongba, Yvette 9 4) Nguyen, Alyssa 10
26 Hamilton West 4:51.98 1
1) Snyder, Lindsey 11 2) Santiago, Samantha 12
3) Smith, Carlee 11 4) Mendoza-Dye, Mercedes 12
Event 14 Girls Shot Put Gr 3
================================================================
Group Record: 86-06.75 1/13/2008 D Hahn, L Stuto, Brick Township
Meet Record: $ 90-08.50 1/19/1992 K Hicks, N Simms, Plainfield
Name Year School Finals
================================================================
1 Mazza, Michelle 12 Ocean Twp. 39-11.50
2 Hunter, Ronetta 12 Burlington Twp. 39-11.00
3 Simmons, Nataya 12 Woodbridge 35-08.50
4 Taylor, Jada 12 Neptune 35-03.50
5 Notarfrancesco, Danielle 10 Jackson Liberty 35-02.75
6 Sankon, Lorpu 11 Burlington Twp. 34-11.25
7 Johnson, Ciarra 9 Winslow Township 34-10.00
8 Bradway, Maddie 11 Ocean City 34-03.00
9 Hilt, Emily 10 Kingsway 34-02.25
10 davis- david, gabbriel 11 Timber Creek 33-10.00
11 James-Clark, Kylesha 12 Kingsway 33-01.25
12 Wis, Leah 11 Montville 32-11.00
13 Robinson, Jordan 12 Neptune 32-08.75
14 Pignataro, Alexis 12 Mount Olive 32-07.00
15 Dec, Sara 12 No. Highlands 32-02.25
15 Bartolini, Sophia 10 Jackson Liberty 32-02.25
17 Donker, Hannah 11 Hamilton West 31-09.50
18 Wisotsky, Katie 11 West Morris Mend 31-05.00
18 McCray, Ky Ara 10 Hamilton North 31-05.00
20 Sorrentino, Shannon 10 Toms River South 31-00.50
21 Slade, Sinead 12 Middletown North 30-11.75
22 Greaser, Maddie 12 Ocean City 30-11.50
23 Meyer, Amber SR Brick Twp. 30-09.00
24 Griffith, Christine 12 No. Highlands 30-08.00
25 Noyan, Noelle 12 Allentown 30-06.25
26 Sims, Cydney 12 Freehold Boro 30-03.00
27 Wellauer, Kendall 11 Middletown South 30-01.00
28 Downing, Taylor 11 Scotch Plains-Fa 30-00.25
29 Bennett, Gabrielle 12 Winslow Township 30-00.00
30 Millicker, Elizabeth 11 Middletown North 29-07.50
31 Rizk, Laila SR Colts Neck 29-07.00
31 Mfon, Rachael 12 Timber Creek 29-07.00
33 Polo, Jordan 11 West Morris Mend 28-09.00
34 Freed, Chloe 11 Lacey 28-07.00
35 Chomsky, Ali 11 Ocean Twp. 28-06.75
36 Cooper, Christen 12 West Morris Cent 28-04.75
37 Neustater, Carly SR Colts Neck 28-00.75
38 Cunningham, Sheila 12 Princeton 27-10.25
39 Drexler, Lorna 10 Allentown 27-09.75
40 Collazo, Kiara 10 Belleville 27-09.50
41 Lewis, Clare 11 Jfk Iselin 27-07.00
42 Peters, Jessica 11 Toms River East 26-11.00
43 Davidson, Ashley 11 Toms River East 26-10.00
44 Gronata, Veronica 11 Montville 26-06.25
45 Babus, Haley 12 Roxbury 26-03.75
46 Weber, Madeline 10 Scotch Plains-Fa 26-03.00
47 McRae, Taylor 12 Lacey 25-08.00
48 Boutros, Nancy 10 Woodbridge 25-07.00
49 Sims, Cierra 10 Freehold Boro 25-06.00
50 Henry, Nichole 10 Belleville 25-04.50
51 Oxley, Taylor 9 Middletown South 25-00.50
52 Sunberg, Eileen 10 West Morris Cent 24-07.50
53 Adames, Maria 11 Mor Knolls 24-01.25
54 Newton, Nija JR Brick Twp. 23-11.00
55 Ogalo, Imani 12 Hamilton North 23-10.75
56 Warner, Jada 11 Princeton 23-07.50
57 Khan, Pri 12 Mustangs 23-04.75
58 Cintron, Brielle 11 Roxbury 23-03.25
59 Crespo, Lyzette 10 Toms River South 23-03.00
60 Vasquez, Dina FR New Brunswick 23-01.00
61 Buster, Shania 10 Absegami 22-11.00
62 Jaquez, Karlina JR New Brunswick 22-07.50
63 Dawkins, Mya SO Mustangs 22-07.00
64 Loatman, Zaire JR Cumberland 22-06.75
65 Francisco, Bridget 11 Mor Knolls 22-02.00
66 Reyes, Alexis 12 Mount Olive 21-09.25
67 Clerge, Megane 12 Hamilton West 20-01.50
68 Desch, Danielle 12 Jfk Iselin 20-00.50
69 Tucker, Rachel FR Cumberland 19-01.50
70 Moore, Nahema SO Absegami 15-08.00
Event 16 Girls High Jump Gr 3
================================================================
Group Record: 10-08 1/18/2004 T Peters, J Sandgik, Mount Olive
Meet Record: $ 10-08.50 1981 , Southern Regional
Meet Record: $ 10-08.50 1996 , J.P. Stevens
Name Year School Finals
================================================================
1 Bennett, Gabrielle 12 Winslow Township 5-08.00
2 Starnes, Kai 10 Timber Creek 5-00.00
3 Daniels, Jade 12 Kingsway 5-00.00
4 Maywalt, Jessica 11 Wall 4-10.00
5 Meise, Madison 10 Toms River South 4-10.00
5 Smith, Carlee 11 Hamilton West 4-10.00
5 Robinson, Summer 11 Scotch Plains-Fa 4-10.00
5 Larkin, Catherine 12 Roxbury 4-10.00
5 Prevete, Jessica 12 Mount Olive 4-10.00
5 Daramola, Esther 11 Woodbridge 4-10.00
5 Mulryne, Kassidy 9 Allentown 4-10.00
12 Pfleger, Kayla 10 Middletown North 4-08.00
13 Chu, Jessica 10 No. Highlands 4-08.00
13 Jones, Jasmin 9 Kingsway 4-08.00
13 Allen, Madison 10 Timber Creek 4-08.00
13 Henderson, Emily 12 Ocean Twp. 4-08.00
13 Reid, Jenna 10 Middletown North 4-08.00
13 Fama, Olivia 12 Mustangs 4-08.00
13 Wright, Rachel 10 Ocean City 4-08.00
13 Hand, Katrina 11 Wall 4-08.00
13 Hess, Maryn 9 Winslow Township 4-08.00
13 Hubbard, Mariah 11 Absegami 4-08.00
13 Fronc, Amelia JR Colts Neck 4-08.00
13 Patterson, Melanie 12 Jackson Liberty 4-08.00
13 Maloney, Megan JR Cumberland 4-08.00
13 Vilichka, Jacklyn 10 Woodbridge 4-08.00
27 Knight, Kelly 11 No. Highlands 4-06.00
27 Stremme, Erin 11 Ocean City 4-06.00
27 Herring, Jouli 9 Toms River East 4-06.00
27 Cusimano, Maria 10 Toms River East 4-06.00
27 Maxwell, Sydney 9 Ocean Twp. 4-06.00
27 Baranyay, Lauren 10 Toms River South 4-06.00
27 Louis, Sasha 10 Hamilton North 4-06.00
27 Ledix, Ashley 12 Hamilton North 4-06.00
27 Dods, Margaret 12 Mustangs 4-06.00
27 Cunningham, Angela 11 Mor Knolls 4-06.00
37 Heck, Madison 10 Lacey 4-04.00
37 Francois, Wildege 11 Scotch Plains-Fa 4-04.00
37 Ross, Erica 11 Absegami 4-04.00
37 VanderLaan, Skylar 10 West Morris Cent 4-04.00
37 Dorsey, Emilee 10 Lacey 4-04.00
37 Henry, Melissa SR Mount Olive 4-04.00
37 Gupte, Alicia 9 Montville 4-04.00
37 McGahren, Fiona 10 Princeton 4-04.00
37 Faraci, Gabriella 11 Roxbury 4-04.00
46 Martinelli, Anna 10 Mor Knolls 4-02.00
46 Maggio, Stephanie 12 Montville 4-02.00
46 Zahn, Danielle 12 Allentown 4-02.00
49 Kwok, Yoey SR Cumberland 4-00.00
49 Luongo, Briana FR Colts Neck 4-00.00
49 Jean-Pierre, Stacey 12 Hamilton West 4-00.00
49 Hillwig, Nicole 11 Jackson Liberty 4-00.00
49 Deutsch, Maddie 10 Princeton 4-00.00
-- Wagner, Sabrina 12 Hopewell Valley NH
-- Rec, Abigail 11 West Morris Cent NH
-- Iten, Caroline 11 Hopewell Valley NH
Event 18 Girls Pole Vault Gr 3
================================================================
Group Record: 20-06 1/20/2009 C Finkel, B Biondi, Montville
Meet Record: $ 23-00 1/13/2012 E. Shipley, M Sabatino, Hillsborough
Name Year School Finals
================================================================
1 Mszanski, Julia 11 West Morris Mend 10-06.00
2 Sirkin, Eliana 11 Millburn 10-06.00
3 Teetsel, Amber 12 Millburn 9-06.00
3 Schuler, Julia 12 Toms River East 9-06.00
5 Bragen, Sam 10 Toms River East 8-06.00
6 Oberg, Jenna 10 Ocean City 8-00.00
7 Jennings, Sharon JR Brick Twp. 7-06.00
7 Williams, Olivia 11 West Morris Mend 7-06.00
7 Zahn, Danielle 12 Allentown 7-06.00
10 Burgy, Peyton 12 Allentown 7-00.00
10 Blankley, Elizabeth 10 Ocean City 7-00.00
10 Gray, Kerry 11 Kingsway 7-00.00
10 Polistina, Sarah 10 Absegami 7-00.00
-- Huber, Delaney 10 Toms River South NH
-- Ryan, Mackenzie 10 Toms River South NH
-- Veneziano, Caitlin 11 Jackson Liberty NH
-- Eckett, Ashley 11 Jackson Liberty NH
-- Rusignuolo, Gianna FR Brick Twp. NH
-- Deuspohl, Dayna 10 Timber Creek NH
-- Stonell, Shannon 12 Absegami NH
-- Evernham, Alexa 9 Kingsway NH
-- Gaspari, Valentine 10 Timber Creek NH
Women - Team Rankings - 9 Events Scored
===============================================================================
1) Winslow Township 40 2) Timber Creek 37
3) Northern Highlands 30 4) Kingsway 27
5) Millburn 16 6) Mount Olive 14
7) Pennsauken 13 8) Woodbridge 12
9) Burlington Township 10 9) West Morris Mendham 10
9) Toms River South 10 12) Ocean City 9
13) Ocean Twp. 8 14) Princeton 6
14) Neptune 6 14) Roxbury 6
14) Toms River East 6 14) Absegami 6
19) Wall 4 19) Jackson Liberty 4
21) Allentown 2 22) Lacey 1
22) Middletown North 1
Like·Comment·Share·E-mail·29465 views
History for New Jersey NJSIAA Indoor Relay Championships
Show 7 more
|